Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Aquacrisius

+27
davidco_m
Cata_lin
Nagy Victor
clenutzu
ancutz
nimrod
crisulnegru
andreiii
raul
george or
_sanya
misu
DMG
orion
pescar_it
Adriann
pescarus
pescarbihor
loci70
ssebi
mariusw
yulyan33
mihai
White Shark
zsolty
B Vasile
Ionut Erdeli
31 participanți

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  ssebi Vin Mar 25, 2011 10:12 pm

mnoah, sa-mi faca mie pancarda la: PREPUTZUS PULUS!!! CE ESTE?...IN SPATELE SLITZULUI PE ROMANESTE P**A!!!! ASTEPT BANAREA CA DEJA M-AM SATURAT...NE VEDEM PE 05.05.2011 CIND REVIN LA ADEVARATUL NUME DE PROFIL..SSEBASTIAN...SIEG HEIL!!!!! EIN WOLK...EIN REICHT...EIN TOGOR!!!!
ssebi
ssebi

Numarul mesajelor : 116
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 17/10/2010

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  Ionut Erdeli Sam Mar 26, 2011 8:11 am

O situatie similara exista si pe raul Prut!
Aici gasiti raspunsul ministerului la problema respectiva: http://www.viata-libera.ro/articol-Scandalul__pescuitului_la_Prut_-_Toate_tarifele_percepute_sunt_ilegale_2.html


Sper ca asta sa dea de gandit celor ca Togor!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  B Vasile Sam Mar 26, 2011 10:00 am

Ionut Erdeli a scris:


Sper ca asta sa dea de gandit celor ca Togor!

Fii linistit, crezi ca el nu stie ce se-ntampla si ce se vorbeste printre pescari ? Dar e sustinut pe aceeasi filiera prin care s-a volatilizat Santimbreul ! La ei nu conteaza NIMIC! SUNT MAI PRESUS DE LEGE !! Si atata timp cat au lingaii de serviciu, vor prospera, razandu-ne in nas ! O sa vedeti ca doar atitudinile hotarate il vor pune cu botul pe labe ! Mai vorbim prin toamna ! Daca ai sti cati s-au dus sa-i plateasca taxa de acces in zonele lui protejate, te-ai ingrozi ! Ar putea fi o problema simplu de rezolvat (asta cu ariile lui !), dar daca nu-i cu cine???....Cu lingai si pupincuristi, vor prospera toate lighioanele !
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  yulyan33 Sam Mar 26, 2011 1:43 pm

si atunci putem pescui cu 30 lei pe toate apele publice din judetul Bihor.
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  loci70 Sam Mar 26, 2011 2:44 pm

Ionut Erdeli a scris:O situatie similara exista si pe raul Prut!
Aici gasiti raspunsul ministerului la problema respectiva: http://www.viata-libera.ro/articol-Scandalul__pescuitului_la_Prut_-_Toate_tarifele_percepute_sunt_ilegale_2.html


Sper ca asta sa dea de gandit celor ca Togor!
fain articol,si oricind se poate pune in aplicare si pe crisuri Very Happy
loci70
loci70

Numarul mesajelor : 53
Localizare : oradea
Ocupatia : mecanic
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Articol Super pescar, din aprilie

Mesaj  clenutzu Sam Mar 26, 2011 4:34 pm

HEI, VI SE ASCUNDE CEVA – REVISTA SUPER PESCAR NR. 16, APRILIE 2011, pag. 14

Reglementarile in vigoare in materie de pescuit sportiv zic asa:
1.OUG nr 23/2008 aprobata prin legea 317/2009 care face oficiul de lege actuala a pescuitului, art. 23, al. 4: „Permisul de pescuit recreativ/sportiv este valabil atat pentru zonele concesionate de asociatia al carei membru este, cat si pentru zonele concesionate de catre alte asociatii, pe baa de reciprocitate.

2.Anexa 3 la Ordinul ministerial nr. 15/2011 privind practicarea pescuitului sportiv – Regulament de aplicare al pescuitului sportiv, art. 9: „Asociatiile si federatiile de pescari sportivi consimt sa isi armonizeze actiunile in vederea implementarii obiectivelor si masurilor din prezentul regulament si isi recunosc dreptul la reciprocitate pentru membrii lor, in vederea practicarii pescuitului recreativ/sportiv, conform prevederilor art. 23, alin. 4 din OUG 23/2008, cu modificarile si completarile ulterioare”

Pariem pe sase icre negre ca niciunul dintre domnii ambitiosi din fruntea asociatiilor la care cotizati nu v-au ciripit o iota despre cele doua dispozitii legale inainte amintite. Dimpotriva, pariem pe noua pulpe de somon ca sefuletii respectivi v-au lasat sa credeti ca,dupa recenta atribuire a unor ape unor asociatii, numai ai lor pot pescui pe acele ape, iar altii tre' sa-si faca permis si la ei daca vor sa iaba acest privilegiu. VRAJEALA. Textele legale amintite obliga asociatiile la acordarea reciprocitatii dreptului de a pescui sportiv. Luati o gura si din art 3, al. 2 din Ordinul ministerial nr. 15/2011 privind practicarea pescuitului sportiv: „Permisul de pescuit recreativ/sportiv este nominal, netransmisibil, se elibereaza anual si este valabil in toate habitatele piscicole naurale”. Din pacate, cei mai multi dintre cei care se ocupa de acest domeniu in calitate de lideri de asociatii, precum si unii dintre pescari, gandesc chestiunea asociatilor in termeni comerciali, concurentiali. Or asociatiile de pescuit sunt entitati necomerciale, non profit. Scopul lor este buna administrare a pescuitului sportiv pe apele pe care le au in grija si ATAT. Trebuie sa existe cat mai multe asociatii de pescari nu ca sa existe o concurenta intre ele, ci ca sa se creeze alternative pentru cei nemultumiti de nesimtirea celor din propria asociatie.
Incheiem cu un sfat practic. Conform legii pescuitului anterior amintite (prin art. 67, al. 3) au drept de constatare si sanctionare a contraventiilor din domeniul pescuitului sportiv urmatoarele categorii de functionari publici: inspectorii piscicoli ai ANPA, politistii politiei si ai politiei de frontiera si jandarmii. Orice alt „controlor” al oricarei asociatii nu are nici un drept in acest sens, singurul lucru pe care o asemenea persoana il poate face fiind sa iasa la control doar impreuna cu functionarii inainte mentionati, sau sa ii sesizeze telefonic daca este singur si constata acte de braconaj. Sfatul nostru este sa aveti la voi, la pescuit, reglementariel la care am facut referire aici, in care sa subliniati articolele mai sus citate. E singurul raspuns valabil la orice incercare de intimidare veita din partea vreunui „controlor” teleghidat de sefi rau intentionati si insotit de organele de ordina care pot, uneori, sa nu fie la curent cu aceste prevederi legale.

Asa ca toata cearta asta referitoare la cine are voie sa pescuiasca pe cris si cine nu, este apa de ploaie.
Asa ca, pana la prohibitie va doresc fir intins. gentleman

clenutzu

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 50
Localizare : Pe unde curge ceva apa
Ocupatia : Pierzator de lingurite
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  mihai Sam Mar 26, 2011 5:36 pm

Eu as vrea sa stiu daca Anpa elibereaza tichete(permise de pescuit) pe anul in curs catre persoane fizice, pentru ca daca elibereaza, asociatiile nu prea mai au ce face doar in apele cu licenta .Acuma sa zicem ca pe cris sunt arii protejate ,dar pe canalul colector de ex se poate pescui cu acel tichet , e cam aiurea Smile

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  Nagy Victor Sam Mar 26, 2011 5:43 pm

yulian33 si-a scos direct de la A.N.P.A. , deci se pare ca se poate ?! Shocked scratch
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re:Aquacrisius

Mesaj  pescarus Joi Apr 07, 2011 11:18 am

Tibi cpo, te rog sa le spui lu' togor & gascutza voastra ca ati furat destul din buzunarul pescarului, i-ati luat sufiecienti bani pe nedrept. Sper sa afle toata lumea ca: PERMISUL DE PESCUIT RECREATIV SPORTIV COSTA 30 ron si atit.
Ar fi cazul sa returnati banii pescarilor! Si dom'le aici ma refer si la Ajvps!

pescarus

Numarul mesajelor : 132
Localizare : bihor
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  DMG Lun Apr 11, 2011 1:59 pm

DMG
DMG

Numarul mesajelor : 49
Localizare : Bihor
Ocupatia : pescar....cand am timp
Data de inscriere : 05/06/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  ssebi Lun Apr 11, 2011 5:00 pm

mda....si ce vor scrie pe acele pancarde?..." aici este o zona protejata unde creste iarba dracului"... "aceasata este o zona protejata infiintata recent pt a putea taxa pe pescari".... nu trebuie sa ne mai miram de nimic, pe Tilegd va scrie pe pancarde: "acest beton este protejat datorita faptului ca a fost facut de catre tinerii U.T.C-isti..."

plec sa vomit...
ssebi
ssebi

Numarul mesajelor : 116
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 17/10/2010

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  B Vasile Mar Apr 12, 2011 8:43 am


Nu te minuna, DMG-ule, Zona Tinca (printr-un personaj ) este cat se poate de strans legata de Aqua crisius ( nu zic de Togor, ca-mi va sari comunitatea homo in cap )...Se confirma din pacate , si asta....Dar se pare ca e un triunghi (ca picioarele river tripodului Korum !)...si punctul asta duce pe la Livada...Parea complicat, dar se pare ca e cat se poate de real... reciprocitatea a venit mult prea devreme pt a nu fi fost pritocita dinainte ! Mai estem , prin spatele, un fekete pillango si un sarga pillango...La ei intereseaza doar pe linia fondurilor UE !....In ritmul asta, DMG-ule, vindem si feeder-ele ( sau le facem cadou lui Raul, cel mai simpatic internaut !!)
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  DMG Mar Apr 12, 2011 9:12 pm

B Vasile a scris:

Nu te minuna, DMG-ule, Zona Tinca (printr-un personaj ) este cat se poate de strans legata de Aqua crisius ( nu zic de Togor, ca-mi va sari comunitatea homo in cap )...Se confirma din pacate , si asta....Dar se pare ca e un triunghi (ca picioarele river tripodului Korum !)...si punctul asta duce pe la Livada...Parea complicat, dar se pare ca e cat se poate de real... reciprocitatea a venit mult prea devreme pt a nu fi fost pritocita dinainte ! Mai estem , prin spatele, un fekete pillango si un sarga pillango...La ei intereseaza doar pe linia fondurilor UE !....In ritmul asta, DMG-ule, vindem si feeder-ele ( sau le facem cadou lui Raul, cel mai simpatic internaut !!)

Poate-mi spui si mie (pe privat) care este vestitul "personaj" care este strans legat de Aqua Crisius...........in zona Tinca.....

........ despre fondurile UE am auzit si eu cate ceva ....se pare ca al mic face legea.........


DMG
DMG

Numarul mesajelor : 49
Localizare : Bihor
Ocupatia : pescar....cand am timp
Data de inscriere : 05/06/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  B Vasile Mier Apr 13, 2011 7:18 am

@ DMG, Raul al mic, trebuie sa recunosti ca are ceva aparte...nu te poti supara pe el....
Cat despre "vestitul" personaj din zona Tinca .... nu stiu daca e vestit sau nu, chiar nu-s curios deloc, dar se zice ca e vorba de....pardon, pe privat, oricum nu intereseaza pe nimeni pe aici !
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty referitor taxe

Mesaj  ancutz Joi Apr 14, 2011 9:39 am

domnu togor o sa ne adunam in grup cei terorizati de tine pe cris cu taxele de arii protejate si vom veni sa ti facem la fel. pregateste te. adica ai vrut sa iei bani ilegal???? ca dupa raspunsul de la ministerul mediului dumneata ai vrut doar sa ne FRAIERESTI

ancutz

Numarul mesajelor : 19
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar amator
Data de inscriere : 24/03/2011

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  Cata_lin Joi Apr 14, 2011 10:08 am

deci sa inteleg ca noi ca si pescari nu tre sa platim tarifele pt arii protejate!! si cu "tichetu" de la ANPA putem pescui oriunde nu???? corectati-ma daca gresesc!!
Cata_lin
Cata_lin

Numarul mesajelor : 27
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar Amator
Data de inscriere : 14/01/2011

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  ssebi Joi Apr 14, 2011 5:59 pm

Cata_lin a scris:deci sa inteleg ca noi ca si pescari nu tre sa platim tarifele pt arii protejate!! si cu "tichetu" de la ANPA putem pescui oriunde nu???? corectati-ma daca gresesc!!
as mai adauga eu...trebuie sa fi membru vreunei asociatii de pescuit sau ajunge doar "ANPA" ?...multumim pt un eventual raspuns
ssebi
ssebi

Numarul mesajelor : 116
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 17/10/2010

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  davidco_m Joi Apr 14, 2011 6:49 pm

ssebi a scris:
Cata_lin a scris:deci sa inteleg ca noi ca si pescari nu tre sa platim tarifele pt arii protejate!! si cu "tichetu" de la ANPA putem pescui oriunde nu???? corectati-ma daca gresesc!!
as mai adauga eu...trebuie sa fi membru vreunei asociatii de pescuit sau ajunge doar "ANPA" ?...multumim pt un eventual raspuns
depinde pe cine intrebi!
Astept cu nerabdare sa vad ce raspuns primesti! Wink
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  Nagy Victor Joi Apr 14, 2011 6:54 pm

din tecst reiese ca trebuie sa faci parte dintr-o asociatie
DAR ! , cunosc persoana care are permis A.N.P.A. fara sa fie membrul vre-unei asociatii
asta n-o mai inteleg Shocked scratch Suspect
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  ssebi Joi Apr 14, 2011 7:50 pm

Nagy Victor a scris:din tecst reiese ca trebuie sa faci parte dintr-o asociatie
DAR ! , cunosc persoana care are permis A.N.P.A. fara sa fie membrul vre-unei asociatii
asta n-o mai inteleg Shocked scratch Suspect
ANPA elibereaza deja si catre persoane fizice permisul (tichetul) anpa deja de vreo 2 luni...de aceea intreb si eu ca as iesi mai ieftin cu 30 lei sa pescuiesc unde vreau tot anul...daca d-na Frim zice ca pescarii daca fac dovada ca pescuiesc(au betele la ei:)) pe ariile protejate, atunci nu trebuie sa platesti nici o cotizatie la alta filiala sau asociatie care detine arii protejate, logic ar fi sa nici nu faci parte din vreo asociatie daca esti pescar si procuri direct de la ANPA tichetul....mnoah, mai vedem ce raspunsuri primim...
ssebi
ssebi

Numarul mesajelor : 116
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 17/10/2010

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  Nagy Victor Joi Apr 14, 2011 8:04 pm

raspuns dupa Paste (PASTELE CAILOR !!!) Laughing Laughing Laughing lol!
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  Hanumanfish Joi Apr 14, 2011 9:52 pm

O zicala veche spune " totul se va duce pe apa simbetei " Sau pe apa crisului ? CATEVA TITLURI DIN FOILETONUL (APA CRISULUI )AQUA CRISIUS , sursa "The next generation which was lied " 1945 . JR " Crisul River's water " tradus Apa raului Crisul in latina AQUA CRISIUS .

A(L)QUAE IDA CRI SI(N)US " PACALICI SI TREMURICI " ARATA CALEA SPRE CUM SA DEVII MILIARDAR IN 2 LUNI " !
AQUA CRISIUS, CEA MAI *CISTITA* ASOCIATIE ! scuze ca lipseste N-ul aveam nevoie de el pentru cuvintul Nuie ! Scuze aia e cu M !
AQUA CRISIUS NR 1 CARE INVATA PESCARII UNDE SA-SI INVENTEASCA BANII !
AQUA CRISIUS " NU STII CE SA FACI CU BANII ? VINO LA NOI PLATESTI 7 ARII Si PRIMESTI IOCA " !
AQUA CRISIUS " SINTETI STRESAT ? NU VA GASITI LINISTEA ? LA IARBA VERDE CU VOI PLATESTI 2 ARII PRIMESTI 3 !
AQUA CRISIUS '' 7 in 1 DACA PLATESTI ARII, POTI SA BEI APA CHIOARA PE BANII TAI !
AQUA CRISIUS " NOI VA ARATAM CALEA SI ADEVARUL SPRE EUROPA " ( CIORDELES GONZALES )
AQUA CRISIUS " EU SINT CALEA SI ADEVARUL SPRE ARIILE PROTEJATE " CINE VREA SA AJUNGA IN ARII ,SI NU INTRA PRIN MINE VA FI VAZUT CA HOTUL" EU SINT PASZTOR-UL VOSTRU EU IMI CUNOSC BOII,MIEII,CAPRELE " SI EI MA CUNOSC DUPA VORBA MEA ! "
AQUA CRISIUS " AVETI OCHI DAR NU VEDETI ,AVETI URECHI DAR NU AUZITI " PETRECETI 2 ORE PE ZI IN ARII SI SIMTURILE DVS SE VOR VINDECA "
AQUA CRISIUS " VOR VENII IN HAINE DE MIEI ,DAR EI SINT LUPII INTUNERICULUI !
AQUA CRISIUS " ITI VIND CEVA ,PLATESTI ,FARA SA STII PENTRU CE ! BANII NU-I MAI VEZI !
AQUA CRISIUS " SENZATIA SECOLULUI " TEHNICI DE PACALICI POGONICI ,IN STILUL " VINO DA BANU - SI PRIMESTI BIBANU !
AQUA CRISIUS " O FLOARE SI DOI GRADINARI IN ARIILE PROTEJATE DE PUMUKLI "
AQUA CRISIUS " PUMUKLI SI TREMURICI DESCOPERA COVORUL ZBURATOR ! EfendI !!!
AQUA CRISIUS " NU FURATI ! CA, VETI DEVENII CONCURENTA ! NU DORI ARIILE APROAPELUI TAU ! NICI NEVASTA LUI ( ASTEAPTA PANA TE VA DORI EA )
AQUA CRISIUS " STAN SI BRAN UIMESTE BROADWAY - UL BIHORULUI " !
AQUA CRISIUS " OCROTIM IARBA VERDE CRESCUTA IN ARII BETONATE "! IARBA-I VERDE SI USCATA ,VERDE-I FRUNZA-N IN TEIUL CUCULUI ,APA CURA IN BECIUL DOMNULUI "
AQUA CRISIUS " CROCODILE DUNDEE " TAIE CRACA DE SUB EL "
AQUA CRISIUS " LANTUL AMINTIRILOR " Film indian 1973"

Daca in rindurile de mai sus vi se par cunoscute sau recunoasteti vreun personaj real ( reale ) este o pura coincidenta ! Aceste titluri sint traduse din foiletonul "Apa crisului " cuvint din latina( limba moarta) veche " AQUA CRISIUS "



Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  MIHNEA FLORIN Vin Apr 15, 2011 9:28 pm

Cata_lin a scris:deci sa inteleg ca noi ca si pescari nu tre sa platim tarifele pt arii protejate!! si cu "tichetu" de la ANPA putem pescui oriunde nu???? corectati-ma daca gresesc!!

gresesti!!!
...nu putem pescui pe lacurile private,sau cele cu licenta de acvacultura!! atata timp cat ANPA spune ca taxa pentru apele concesionate din Bihor taxa este 0,00 .....trebuie sa respecti doar regulamentul asociatiei care are concesionata acea apa!
MIHNEA FLORIN
MIHNEA FLORIN

Numarul mesajelor : 147
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  pescarbihor Lun Apr 18, 2011 5:07 pm

MIHNEA FLORIN a scris:
Cata_lin a scris:deci sa inteleg ca noi ca si pescari nu tre sa platim tarifele pt arii protejate!! si cu "tichetu" de la ANPA putem pescui oriunde nu???? corectati-ma daca gresesc!!

gresesti!!!
...nu putem pescui pe lacurile private,sau cele cu licenta de acvacultura!! atata timp cat ANPA spune ca taxa pentru apele concesionate din Bihor taxa este 0,00 .....trebuie sa respecti doar regulamentul asociatiei care are concesionata acea apa!

Luati de aci regulament :

"Art. 9. În zona de pescuit se intezice:

- spălarea autovehicolelor

- pescuitul în locuri cu deşeuri, aruncarea şi abandonarea deşeurilor

- aprinderea focului în afara vetrelor special amenajate în acest scop şi semnalizate

- tăierea, ruperea sau scoaterea din rădăcini a arborilor, adunarea şi tăierea de material lemnos pentru foc, precum şi folosirea celor doborâţi sau rupţi de fenomene naturale pentru foc.

- tăierea, ruperea sau scoaterea din rădăcini a arborilor, puieţilor sau lăstarilor, precum şi insuşirea celor rupţi sau doborâţi de fenomene naturale de către persoane care nu au această atribuţie sau în scopul construirii de adăposturi, amenajări etc.

- perturbarea liniştii (strigăte, pocnitori, folosirea de echipamente audio, etc.) în zonele de extravilan şi în locurile de campare

- distrugerea sau degradarea panourilor informative şi indicatoare, precum şi a plăcilor, stâlpilor sau a semnelor de avertizare.

- degradarea podeţelor, barierelor, observatoarelor sau a oricărei alte construcţii sau amenajări de pe teritoriul ROSCI0049, ROSCI0061, ROSCI0050 şi ROSCI0104

- deplasarea bărcilor cu motoare cu combustibili fosili

- parcarea autovehiculelor la mai puţin de 10 metri de talvegul natural al râului "

Asa ca nu se poate pescui daca sunt flacoane ,pungi si alte mizerii !Ori faceti voi curat ca sa puteti pescui ori mergeti acasa pana cand va fi curatenie !

pescarbihor

Numarul mesajelor : 70
Localizare : beius
Ocupatia : pescar mintit de ajvps
Data de inscriere : 07/03/2011

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  Hanumanfish Lun Apr 18, 2011 7:51 pm

Domnule @pescarbihor

Am fost solicitat de mai multi pescari pentru a semna o plangere ... sa apara in ziarele locale neplacerea despre aceste tarife pentru ariile protejate platite de pescari .( pe nedrept )Ilegale !? Nu sint jurist ! Dar ...

Ordinul nr 1142/2010 Art.2" ,Ordonantei de Urgenta nr 23/2008,Hotarari de Guvern nr 1016/2008 ,181188/A.F./13.04.3011 semnata de Directoarea ANPA, pentru persoanele care indeplinesc calitatea de pescari nu se pot percepe taxe pe vizitare pe o arie naturala protejata daca aceste pesoane desfasoara o activitate de pescuit .

Voi refuza sa semnez acest comunicat din motive personale !

Si voi refuza sa platesc ariile protejate !!! Ma voi duce la pescuit la musca pe Crisul Repede ,Crisul Negru ,Crisul Alb ,etc si astept, voi manisfesta intr-un mod civilizat fara sa jignesc sau sa incalc legea ! In rest doresc bafta multa celor de la Aqua Crisius si mult mult antrenament MMA pentru custozii Aqua Crisius . Domnule sa vezi Tincanii au spus cateva vorbe urate despre ...Stiti cum sint astia de pe la sate si comune asa mai Flinstonieni ! Iti da una si gata ! Ceva de genu ' ce taxa maaaaaa,la cine " asa ca bafta ,bafta ,bafta .

Si va doresc domnule pescarbihor un paste tainic plin de dragoste si pace in suflet si sanatate familiei dvs,si cu aceasta ocazie doresc tuturor membrilor pescuitbihor si membrilor de la alte asociatii Paste Fericit !

Moderator Hanumanfish

Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 6 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum