Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

voblere,lingurite,twistere,etc

+30
Istyfishmaster
jacks
Tibi-CPO
Ovi_1919
Adriann
marius
razvan10
zsolty
mariusw
alex_24ARN
PETER
miki
nagy cristian
aldea adrian
erdeid_76
bmjean
dan_popa
szabi1
tomi
Ssebastian
szoke szabolcs
Ionut Erdeli
Nagy Victor
DAN-DAN
tIbI_iosIA
Marian
paul15
Admin
Hanumanfish
Harangus Marius
34 participanți

Pagina 4 din 22 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 13 ... 22  Urmatorul

In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Admin Mier Mai 27, 2009 9:14 am

Am reusit si eu sa creez un popper,intrebarea este unde pot gasi acele ineluse cu care sa atasez triplele?
si inca una cum trebuie sa il gauresc sa ii atasez si in partea de jos o tripla?si cum o atasez?
p.s. nu e finalizat,mai trebuie sa ii adaug un iz de verde pe spate si sa il lacuiesc.
voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 DSC00447
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty .

Mesaj  szoke szabolcs Mier Mai 27, 2009 9:21 am

@admin
la arrow am vazut ineluse....vreo 10 buc 3 lei..
szoke szabolcs
szoke szabolcs

Numarul mesajelor : 246
Localizare : oradea
Ocupatia : sudor Wig
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Mai 27, 2009 9:28 am

Salut, lasam supararea in spate, OK?
Incepem cu inceputul
1 - inele bune am gasit la un magazin din Rogerius undeva in spate la Profi
2 - pentru a atasa tripla de jos, iti cumperi un burghiu mic de tot, faci o gaura, iei o bucata de sarma subtire ca cea care se foloseste la gardurile de trestie, o rasucesti pe burghiu dupa care o tai la dimensiune cu un patent. cumperi un poxipol si introduci in gaura apoi pui sarma cu inelul lasat afara! De acest inel se poate atasa tripla cu inelul!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Admin Mier Mai 27, 2009 9:32 am

@szoke
mersi dar nu cred ca voi intra la pitbull
@pescardeclean
tu esti cel suparat eu ma supar foarte greu pe cineva
mersi de sfaturi dar imi e frica sa nu zboare afara toata instalatia in caz ca agatz o dinamita am sa incerc sa vad la cate kg rezista in metoda asta. Cool
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Mai 27, 2009 9:38 am

Poti incerca si daca lucrezi calumea rezista destul de mult inainte sa se rupa. Daca vrei o rezistenta mai mare poti folosi poxipol gri. rezista mai mult, insa nu l-am incercat si nu stiu cum se comporta la contactul cu apa!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Admin Mier Mai 27, 2009 9:43 am

Am sa il incerc.........am acasa un morman de poxipol.........bun partea asta e rezolvata......lac de care mi-ati recomanda? Suspect
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Mai 27, 2009 9:50 am

Eu am folosit lac de yacht, iese un finisaj frumos daca este dat cu cel putin 3 straturi, dar un dejavantaj ar fi faptul ca miroase o vreme a lac. Am folosit si pe baza de apa ca sa evit mirosul, dar nu sunt deloc multumit fiindca sa cojbeaza foarte usor!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Admin Mier Mai 27, 2009 9:55 am

Unde il pot gasi si ce preturi?
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Mai 27, 2009 10:02 am

La orice magazin de specialitate. Langa Profi este magazinul Diadela (cred ca asa ii zice) sus pe scari, cam 10 - 15 lei si iti ajunge la cel putin 100 de voblere!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Admin Mier Mai 27, 2009 10:05 am

raman dator cu cel putin 2-3 beri Very Happy
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Mai 27, 2009 10:07 am

Nici o datorie. Sper numai sa reusesti sa faci treaba buna cu ele!
Cu ce le colorezi?

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Admin Mier Mai 27, 2009 10:16 am

Asta are o culoare speciala greu de obtinut.Este foita de aluminiu de la un marlboro rosu Very Happy Laughing
e foarte simplu lipesti folia cat mai mulata pe vobler......tehnica am invatato de la un mare constructor de voblere.Ce e mai greu de gasit e foita aurie.......parca la rohnson era..... Question Suspect
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Mai 27, 2009 10:20 am

Incearca sa iti cumperi o cutie de tempera si 2-3 pensule! poti sa le faci niste modele interesante. tempera cand se usuca isi pierde din stralucire, dar isi revine foarte bine cand se da cu lac

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Harangus Marius Mier Mai 27, 2009 10:27 am

@pescardeclean

eu le vopsesc cu vopsele de masini.
@admin

cum vad eu poperul din imagine nu are nici un inel de legatura.eu tai voblerul in doua pun cei trei ocheti dintr-o singura bucata(o sarma de nichelina pt ca nu rugineste),faci un sant in care introduci sarma si greutatea daca vrei,pui lipici din doua componente,strangi totul in menghina pentru ca asa face priza cea mai buna si lasi sa se usuce.cat despre lac eu folosesc ceva lac pentru schiuri,dar marele dezavantaj este ca nu se intareste decat la cuptor(80"c ,40 min).urmeaza sa trimit cateva intr-un loc unde au toata aparatura necesara lacuirii si cuptorul si sa vadem dupa probe cum arata! va anunt daca iese treaba bine.
o alta varianta ar fi fara lac doar cu vopsele de masina iar in cazul in care cedeaza il revopsesti(eu am unul,pe Florea care este asa si deocamdata se comporta foarte bine si am si prins cu el,dupa ce l-am vopsit a 3-a oara)


Ultima editare efectuata de catre Harangus Marius in Dum Mai 31, 2009 9:01 pm, editata de 1 ori
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Admin Mier Mai 27, 2009 10:30 am

Am acasa vreo 30 de feluri de markere colectionate de la o firma de decoratiuni unde am lucrat am modele foarte faine.......auriu.....alb....argintiu si stralucesc foarte bine....daca te uiti la rubrica poze filme rotativa cu care am prins stiuca este colorata de mine...si-a pierdut dungile dupa atatea stiuci...la fel oscilanta cu care am prins bibanii este a unui prieten care a pescuit un an intreg cu ea si nu a prins nimic....am curatato de rugina am ascutit tripla si in 10 minute am prins 2 bibani si un clean.Prietenul a ramas masca.La fel am avut un vobler de la baracuda care facea piruete in apa.....puteam sa jur ca nu va prinde nimic,la un moment dat am incercat sa ii dau cateva boxuri a si intrat stiuca cred ca a fost cea mai prinzatoare naluca pe care am avuto....la un moment dat sa rupt barbeta si tot prindeam cu el.Nu mai gasesc modelul nicaieri in oras Sad
CONCLUZIA:
Nu exista o culoare si un model anume...ci duar pescari care nu stiu pescui.
La fel mai exista o vorba sunt lingurite prinzatoare si neprinzatoare.
Aici vin cu contrazicerea exista lingurite prinzatoare si care prind mai putin.
Cool
Imi cer scuze ca am deviat de la topic.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Harangus Marius Mier Mai 27, 2009 10:30 am

eu am deoamdata un gri metalizat,dar se poate adauga in ea lac de unghii cu paiete,eu am incercat si iese f.bine.
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Admin Mier Mai 27, 2009 10:32 am

@harangus
mersi de sfat
mi-ai fost foarte de ajutor
Cool
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Harangus Marius Mier Mai 27, 2009 10:36 am

daca primesc inca cateva culori(galben ,verde si rosu)pe langa cele pe care le am ,gri,visiniu,albastru ,astea sunt metalizate, alb si negru,plus lacul este cu paiete in el,atunci pot sa zic ca sunt multumit pentr ca pot face orice nuanta.
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Harangus Marius Mier Mai 27, 2009 10:38 am

@ admin

daca nu te descurci fac cateva poze ,cand o sa mai construiesc si le postez cheers
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Admin Mier Mai 27, 2009 10:41 am

Ma descurc stai linistit oricum nu sunt in graba ca nu ma prea intereseaza cand am timp si ma plictisesc ma mai ocup de el........la primul meu avat cred ca voi fi in culmea fericirii Laughing
P.s. daca reusesti sa copiezi gt-ul de la salmo ai vreo 10 beri Twisted Evil
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Harangus Marius Mier Mai 27, 2009 10:42 am

inca ceva,nu taia voblerul exact pe la mijloc(taietura este de-a lungul lui,dar cred ca se stie) ci in asa fel ca dupa ce ai facut santul si ai bagat sarma aceasta sa fie mai lunga(scobesti santul in partea mai groasa).
cu metoda asta de armare poate sa fie si GODZILA si nici asa nu te lasa fara tripla,mai repede faci schijet Laughing
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Harangus Marius Mier Mai 27, 2009 10:44 am

eu zic sa te mai gandesti cu berile alea,ca nu vreau sa ma imbat Laughing
poate ca nu o sa reusesc invaluirea aia exact intre culori(unde se intalnesc)ca aia numai suflata se poate(am si suflator,dar ma enerveaza ca dupa fiecare culoare trebuie spalat,iar la cata trebuie la un vobler...poate daca trec pe serie Laughing )
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Admin Mier Mai 27, 2009 10:51 am

Eu am zis de beri sa te incurajez sa il faci chiar daca nu e de dat..........dar daca reusesti ar fi o realizare pentru tine.Din cate am inteles shiva este destul de prinzator.........eu cu gt-ul am prins cei mai multi cleni....era un hornet.......poate cele 2 combinate rezulta ceva atomic.
La partea cu godzila nu vreau sa il prind vreau sa prind un avat cu el chiar daca e de 500 gr stiu ca e prins din munca mea.......Acum vreo 2 ani am lucrat la o rotativa facuta dintr-o lingurita de cafea am lucrat la ea in fiecare seara vreo o ora timp de 2 saptamani au urmat teste retusuri si cand a fost finalizata la primul lanseu a venit firul gol taiat ca si cu lama Laughing Laughing Laughing
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Harangus Marius Mier Mai 27, 2009 11:00 am

acum cateva zile am fost cu finul meu la pescuit si am dat cu ale mele si am prins si nu pot sa-ti descriu placerea pe care am simtit-o,si mai mult fiecare a prins pestele pentru care a fost creat,asta a fost pentru mine satisfactia totala!(cleanul a avut aproape de 2 kg,iar avatul cam 1 kg)
la urmatoarele iesiri am dat aproape exclusiv cu ale mele,asta doar din cauza ca am avut incredere in ele .
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Admin Mier Mai 27, 2009 11:05 am

Este o senzatie de nedescris cand ai primul atac cu voblerele tale.Stiu senzatia.
Eu m-am bucurat enorm cand am vazut ca vine firul fara rotativa dar nu am mai refacuto din prostia mea si e foarte mult de munca.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 4 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 22 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 13 ... 22  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum