Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

balta privata la Sintion balastiera (Giris)

+15
catalin17
palatinusz iosif
vin1
Cr@p Fishing
B Vasile
sztufi
razvan10
klau_0588
ssebi
polea
MeHigh
Crinel
mausica
MIHNEA FLORIN
Nagy Victor
19 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 Empty Re: balta privata la Sintion balastiera (Giris)

Mesaj  Nagy Victor Vin Apr 22, 2011 12:48 pm

B Vasile a scris:
Nagy Victor a scris:

ps. @ ssebi
frumoase vremuri au fost ! Sad

Nebunaticilor , chiar in saptamana asta va gasiti sa rememorati momentele de romantism si tandrete ? Va e dor unul de altul? Putin optimism...Si discretie, ce naiba !

Laughing Laughing Laughing
si ce daca .... ?!
lol! lol! lol!
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 Empty Re: balta privata la Sintion balastiera (Giris)

Mesaj  Nagy Victor Sam Apr 30, 2011 1:42 pm

REGULAMENT DE PESCUIT AL LACULUI GIRISUL DE CRIS (SINTION)

Taxarea se efectueaza inainte de a incepe pescuitul , la rulota de la marginea lacului (intre lac si parcare), primiti acest regulament si bonul fiscal (sa-l pastrati obligatoriu)

I. Contravaloarea unui permis de pescuit/zi=15ron, ce contine si o portie de bogracsos !
- program de zi intre orele 07:00 - 21:00 = 15ron
- program de noapte intre orele 21:00 - 07:00 = 15ron
II. Pentru fiecare taxa de pescuit este pesmis cu 2 undite cu cite 2 cirlige fiecare !
III. Pescuitul se practica doar pe locurile marcate !
IV. Pestii prinsi se pot cumpara la urmatoarele preturi :
- crap = 12ron/kg
- amur = 12ron/kg
- somn = 12ron/kg
- caras = _7ron/kg
- crap intre 5 si 10kg = 24ron/kg
- crap + 10 kg = 36ron/kg
V. Pestele prins se va pastra viu in juvelnic (interzis eliberarea de catre pescar) , astfel incit paznicul sau personalul indreptatit sa poata elibera exemplarele necorespunzatoare !
VI. Este strict interzis sa se pastreze in acelasi juvelnic pestii prinsi de 2 sau mai multi pescari (fiecare pescar cu juvelnicul propriu) !
VII. Este interzis ocuparea simultana a mai multor locuri de pescuit in baza unui singur permis de pescuit !
VIII. Detinatorii de ciini sunt obligati sa-si controleze in permanenta animalele astfel incit sa se asigure siguranta persoanelor care circula pe malul apei !
IX. PESCARII SE VOR SUPUNE CONTROALELOR PERSOANELOR AUTORIZATE !
X. In lac este interzis scaldatul , in jurul acestuia este interzis chefuitul , scandalul , ascultat de manele sau orice alt gen de muzica si orice alte activitati care deranjeaza pescuitul sau pescarii aflati pe balta !
XI. Parasirea lacului de pescuit se va face prin punctul de acces/control si numai dupa efectuarea controlului bagajelor si al pestelui retinut . [u]Pescarii care nu respecta aceste reguli nu vor mai fi primiti la pescuit !{/u]
XII. Locul de pescuit va fi lasat curat ! Gunoiul va fi pus in pubele pregatite in mai multe locuri , conform normelor europene chistocul de ticara si cojile de seminte sunt considerate GUNOAIE !!!
XIII. Accesul cu autovehicule pe malul lacului este strict interzis !
- Autovehiculele se parcheaza in parcarea special amenajata !

- Folosirea saltelei de primire si al spray-ului dezinfectant este obligatoriu !
- Cine nu are poate inchiria cu 5ron/zi !


Administrator :

SC MONA - ZOL IMPEX SRL

Conformcontractului
nr.54 din 2010

va multumim si fir intins !
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 Empty Re: balta privata la Sintion

Mesaj  MeHigh Sam Apr 30, 2011 5:10 pm

Am voie sa mananc inainte sau trebuie sa merg cu stomacu gol? imi face si control medical la iesire? e permis sa vorbesc cu ceilalti pescari?

MeHigh

Numarul mesajelor : 89
Varsta : 37
Localizare : TIMISOARA
Ocupatia : INGINER
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 Empty Re: balta privata la Sintion balastiera (Giris)

Mesaj  ssebi Sam Apr 30, 2011 5:54 pm

astia care au balta au singe de nazisti in ei?...ce-s cu regulile astea?...aha, am inteles, ii balta plina de pestisori de aur...mai bine o deschideau in polonia la Aushwitz Evil or Very Mad imi place cred ca voi fi client fidel...

@mehigh...nu ai voie nici sa respiri 1/2 de ora cind ajungi...trebuie sa se acomodeze aerul din jurul baltii cu respiratia ta...am uitat, daca maninci usturoi nu poti intra pe balta decit dupa 6 ore pt ca vei atrage toti pesti la tine ....la toaleta...in pungi sau in galeata de momeli...revin cu alte amanunte pe masura ce mai aflu de la cei care reusesc sa se reintoarca de la balta
ssebi
ssebi

Numarul mesajelor : 116
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 17/10/2010

Sus In jos

balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 Empty Re: balta privata la Sintion

Mesaj  MeHigh Lun Mai 02, 2011 1:17 pm

Smile) tare faza cu tinutu respiratiei
Ideea e ca e dezgustator deja ce afacere a devenit si treaba cu pescuitu. Nu mai vad unde e placerea de a pescui in genu asta de balti, e ca si cum as baga pesti in vana si i-as pescui, doar ca pe langa asta mai sunt si regulile alea exagerate Smile) care parca te fac de la inceput sa-ti fie frica sa mergi acolo Razz. Parerea mea e cel mai important lucru in pescuit e satisfactia pe care o ai atunci cand prinzi un peste. Satisfactia asta e aproape egala cu 0 pe genu asta de balti, cel putin pentru mine si cred ca si pentru ceilalti pescati adevarati.

MeHigh

Numarul mesajelor : 89
Varsta : 37
Localizare : TIMISOARA
Ocupatia : INGINER
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 Empty Re: balta privata la Sintion balastiera (Giris)

Mesaj  Crinel Mier Mai 04, 2011 1:11 pm

mda, saltea de primire si spray antiseptic, dar paznicu duce pestii cu roaba fara apa sau cu cosul de nuiele. pale

in alta ordine de idei am vazut ieri pe cineva acolo care a prins cel putin 40 de bucati intr-o zi. cu ce? habar n-am.

Crinel

Numarul mesajelor : 51
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar...amator.
Data de inscriere : 02/12/2009

Sus In jos

balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 Empty santion

Mesaj  Cr@p Fishing Mier Mai 04, 2011 1:36 pm

degeaba au bagat caras ca aproape tot este mort pe marginea baltii am fost martea trecuta si au scos mai bine de 300 de kkg de caras ca deja mirosea, iar treaba cu crapii sa nu le dai drumul inapoi cea mai mare prostie pai dak prind 20 de bucati ce fac ma plimb toata ziua cu ei pe balta sa ii duc in locul amenajat de eliberare? asta-i afacere tu ii prinzi nu ai voie sa le dai drumul inapoi iar administratorul ii vinde la magazinul lui,foarte tare Shocked
Cr@p Fishing
Cr@p Fishing

Numarul mesajelor : 8
Localizare : bihor
Ocupatia : student
Data de inscriere : 09/03/2011

Sus In jos

balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 Empty re

Mesaj  vin1 Dum Mai 15, 2011 7:38 pm

merge foarte bine crapul la porumb si boiles daca ai momeli corespunzatoare prinzi si 100 kg pe zi sant si crapi de peste 10 gk an el rabbit
vin1
vin1

Numarul mesajelor : 19
Varsta : 51
Localizare : oradea
Ocupatia : Branconier
Data de inscriere : 30/07/2010

Sus In jos

balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 Empty Re: balta privata la Sintion balastiera (Giris)

Mesaj  klau_0588 Dum Mai 15, 2011 7:58 pm

vin1 a scris:merge foarte bine crapul la porumb si boiles daca ai momeli corespunzatoare prinzi si 100 kg pe zi sant si crapi de peste 10 gk an el rabbit
merge si pastravul:D
klau_0588
klau_0588

Numarul mesajelor : 34
Varsta : 35
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar...amator
Data de inscriere : 17/08/2010

Sus In jos

balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 Empty Re: balta privata la Sintion balastiera (Giris)

Mesaj  palatinusz iosif Lun Mai 16, 2011 7:19 am

Cr@p Fishing a scris:degeaba au bagat caras ca aproape tot este mort pe marginea baltii am fost martea trecuta si au scos mai bine de 300 de kkg de caras ca deja mirosea, iar treaba cu crapii sa nu le dai drumul inapoi cea mai mare prostie pai dak prind 20 de bucati ce fac ma plimb toata ziua cu ei pe balta sa ii duc in locul amenajat de eliberare? asta-i afacere tu ii prinzi nu ai voie sa le dai drumul inapoi iar administratorul ii vinde la magazinul lui,foarte tare Shocked

Idea este următor căte Kr prinde pescari şi duce , după căteva zile atăt sunt re populat .
palatinusz iosif
palatinusz iosif

Numarul mesajelor : 12
Varsta : 65
Localizare : Oradea
Ocupatia : pensionar
Data de inscriere : 09/05/2011

Sus In jos

balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 Empty balta santion

Mesaj  catalin17 Mar Mai 17, 2011 9:37 am

buna ziua,

Am fost si eu ieri la santion la pescuit.Am prins o vreme mizerabila dar am hotarat sa stam totusi.
Am ajuns pe balta la 6:45 si am pregatit sculele.
La intre 8 si 9 a venit primul peste.Aprox. 3,500 kg.
Dupa ce a plouat bine am decis sa ne adapostim langa rulota bar.
Am luat masa si in decurs de 25 de minute am mai prins inca 2 bucati intre 1,5 kg si 2 kg, si am ratat 2 pesti.
In jurul orei 1 jumate am adunat si am decis sa plecam.
Am folosit la partida de ieri 250 gr porumb dulce,o cutie mare de viermi,pelete,1 kg haldorado cu miere si palinca+aroma de miere si palinca,
0,5 kg benzar ice mix+0.75 kg benzar crap caras + aditiv de miere senzor.
Ambele nade au fost preparate un combinatie cu viermi si porumb dulce.Cu prima nada am prins toti pesti cu a doua nu am avut, cel putin pe balta asta niciun rezultat.Ca momeala am folosit porumb de la haldorado cu aroma de fructe si viermi.
Cu un total de 7 pesti cu greutatea intre 1.5 kg si 3.5 kg am plecat tot uzi de pe balta dar ion acelasi timp foarte satisfacuti.
Am discutat cu angajatii de la balta si am inteles ca tot ceea ce se prinde se si repopuleaza cu peste proaspat astfel incat tot timpul sa fie in balta o cantitate de aprox 10 tone de peste(in principiu crap).
Balta este foarte bine amenajata si ingrijita.
Urez fir intins tuturor pescarilor care vor incerca sa pescuiasca acolo.

Toate cele bune!


P.S. Am si eu o intrebare: Se poate ajunge la balta si pe la Girisu de Cris? Daca stie cineva as fi recunoscator.
catalin17
catalin17

Numarul mesajelor : 64
Localizare : oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 20/03/2010

Sus In jos

balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 Empty Re: balta privata la Sintion balastiera (Giris)

Mesaj  szoke szabolcs Mar Mai 17, 2011 1:45 pm

cred ca prin cris se poate.
szoke szabolcs
szoke szabolcs

Numarul mesajelor : 246
Localizare : oradea
Ocupatia : sudor Wig
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 Empty Re: balta privata la Sintion balastiera (Giris)

Mesaj  Hanumanfish Mar Mai 17, 2011 9:46 pm

catalin17 a scris:
P.S. Am si eu o intrebare: Se poate ajunge la balta si pe la Girisu de Cris? Daca stie cineva as fi recunoscator.

@Catalin17

Se poate ajunge pe la podul de pe Cris din Giris ,treci podul si la dreapta ,vei ajunge la un canton ,nu prea lasa sa treaca lumea ,poate reusesti sa te lase,daca nu te lasa ocolesti cantonul,pe ploaie numai cu geep-ul .Pe dig drumul este rau cu gropi ! Parerea mea ca e mai usor din soseaua borsului din Sintion .
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 Empty Re: balta privata la Sintion balastiera (Giris)

Mesaj  Nagy Norbert Joi Mai 19, 2011 12:50 pm

balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 Dbih6v


~4kg
balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 14mc65l


4.5kg
balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 33uxrns


5kg
balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 1zd6woz
Nagy Norbert
Nagy Norbert

Numarul mesajelor : 60
Varsta : 36
Localizare : Oradea
Ocupatia : debug engineer
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 Empty Re: balta privata la Sintion balastiera (Giris)

Mesaj  CosmYn Joi Mai 19, 2011 1:43 pm

Nagy Norbert a scris:balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 Dbih6v


~4kg
balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 14mc65l


4.5kg
balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 33uxrns


5kg
balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 1zd6woz
Frumoase bucatile la ce ai dat feeder ? Very Happy
CosmYn
CosmYn

Numarul mesajelor : 262
Localizare : Oradea
Ocupatia : ............
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 Empty Re: balta privata la Sintion balastiera (Giris)

Mesaj  Nagy Norbert Joi Mai 19, 2011 4:46 pm

Montura cu cosulet naditor fix.
Nagy Norbert
Nagy Norbert

Numarul mesajelor : 60
Varsta : 36
Localizare : Oradea
Ocupatia : debug engineer
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

balta privata la Sintion balastiera (Giris) - Pagina 2 Empty Re: balta privata la Sintion balastiera (Giris)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum