Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Flyfishing flies -musca- imitation

+5
colaps
Musti
Ionut Erdeli
Jean Scurtu
Hanumanfish
9 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  Hanumanfish Mier Iun 29, 2011 2:20 pm

Materiale : Mouse pad ,celofan (care vine vopsit cu marker verde) ,aripi din plastic moale ,picioarele din ata ,si lac de unghii rosu .Restul este imaginatie ,mai bine zis am prins o musca si am copiat-o ,revin cu poze .


Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  colaps Mier Iun 29, 2011 2:30 pm

super! suna easy .... astept si pozele Smile
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  colaps Joi Iun 30, 2011 7:34 am

merci mult de poze , le-am salvat Smile cam in genul asta leg si eu gandaci mei , doar ca picioarele le fac din elastic de chiloti .

foarte bun sbs-u . multumesc.

colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  Hanumanfish Joi Iun 30, 2011 10:35 am

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Bmusca007-1
Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Bmusca004-1
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  CosmYn Joi Iun 30, 2011 10:39 am

Hanumanfish a scris:Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Bmusca007-1
Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Bmusca004-1
Shocked pescuit gentleman
CosmYn
CosmYn

Numarul mesajelor : 262
Localizare : Oradea
Ocupatia : ............
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  colaps Joi Iun 30, 2011 11:36 am

Pun si eu niste muste la evaluat.
Aveti mila , sunt la inceput.

https://picasaweb.google.com/w33dp0w3r/MusteJun302011?authkey=Gv1sRgCOq0upGk2fjgOw

cateva is legate azi noapte , restul is mai vechi !

@Musti merg slapi mei pe cris sau nu ? da din cele ude merita sa incerc sau le stric sa recuperez carligele ?
cica viermii aia ar fi buni la pastrav !? n-am incercat nu stiu . am pe acolo si inventii deci se poate si rade .

@Hanumanfish .. tot nu pricep de unde reflexele alea verzui pe musca ... e lac de unghii si ala ? arata foarte misto !
pe ce carlige s-ar lega musca aia ? 16 uda sau 16 uscata ? sau marime mai mare ?

p.s. scuzati calitatea pozelor dar sunt facute cu telefonul.

astept feedback .

bounce
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  Hanumanfish Joi Iun 30, 2011 12:37 pm

colaps a scris:

@Hanumanfish .. tot nu pricep de unde reflexele alea verzui pe musca ... e lac de unghii si ala ? arata foarte misto !
pe ce carlige s-ar lega musca aia ? 16 uda sau 16 uscata ? sau marime mai mare ? bounce

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Celofan005

Acest material este un fel celofan cindva era folosit de bunicile noastre cind faceau compot .Cirligul are nr 14-12-10-8-6 ,nr 6-8 pentru Clean cu nr 14-12 am prins intr-o partida de 2 ore 9 pastravi ( Da sa stii ca a fost de multe ori ca nu am prins nici macar 1 buc ) Stii cum se spune trebuie sa vrea si pestele ca noi degeaba aruncam daca el nu vrea .

M-am uitat la mustele tale ,sint acolo citeva care seamana cu bondarul cu burta portocalie preferatul cleanului . Inceputul este greu si fascinant urmatorul pas va fi cind vei evolua in stilul tau si aici este frumusetea acestei pasiuni a handmade-istilor de flies .Nu te lasa antreneazate zilnic macar 30 min si vei vedea ca evolutia vine de la sine .Ca sugestie , sa folosesti ca fundal o hirtie alba cit un A4 cind construesti mustele pentru ochi . Baga viteza si intr-o zi iti arat personal citeva tehnici de legat si alte .Si sa nu uiti ca "muscaritul este un stil de viata " .
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  colaps Joi Iun 30, 2011 12:52 pm

Merci de incurajari , care din ele e bondarul cu burta portocalie ? sa stiu ca insist pe ala Smile)
o sa incerc smecheria cu foaia de hartie , problema e ca acuma leg cu o lampa de birou in fata ! da stiu e o idee destul de proasta dar nu am alte optiuni momentan .urmeaza sa imi fac un suport pt. menghina sa o pot pune cum imi convine mie si nu prins sa masa .

celofan deala nu mai am de unde face rost momentan , doar dupa ce halesc continutul borcanelor . mai am si acuma amintire de la bunica niste compoturi de prune .... parca totusi nu imi vine sa le ating, gasesc eu un inlocuitor .

vorbim .
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Iun 30, 2011 3:02 pm

Hanumanfish a scris:

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Celofan005



A naibii de nu are si pupile musca asta! Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  Hanumanfish Joi Iun 30, 2011 9:34 pm

Ionut Erdeli a scris:
A naibii de nu are si pupile musca asta! Laughing

Si iti dedic aceasta musca am numit-o "IonEr " dedicatie pentru tine ...O intrebare daca din pupile se scade 3,14 ce ramine ?
Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Ioner-1


Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  Ionut Erdeli Vin Iul 01, 2011 6:46 am

Raspuns: Aproape un patrat! Twisted Evil
Mai Zoli, urata asta mi-o dedidci? Sad

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  Ionut Erdeli Vin Iul 01, 2011 6:53 am

@Colaps, acum am avut timp sa ma uit la mustele tale. Daca dai la clean cu ele, pe oricare ai incerca-o oricare ar prinde. Cea mai prinzatoare musca a mea este o insecta din spuma care nu seamana cu nimic, e toata muscata, mai are 1 picior sau 2, cand vrea pluteste, cand vrea se scufunda, nu e simetrica, este exact asa cum nu sunt mustele bune si totusi prinde ca nebuna! Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  Hanumanfish Vin Iul 01, 2011 9:15 am

Ionut Erdeli a scris:Raspuns: Aproape un patrat! Twisted Evil
Mai Zoli, urata asta mi-o dedidci? Sad

Domnule Ionut ,musca cu palete este una care va urma sa fie testata ...revin cu poze sa vezi ce prinde .Musca de mai jos nu are pupile Laughing
Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Bmusca004-2
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  colaps Vin Iul 01, 2011 9:16 am

colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  Hanumanfish Vin Iul 01, 2011 11:13 am

colaps a scris:ce ziceti de asta ?

imita ceva sau e aiureala ?

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 14032011_0325

Da imita ,este mai mult o nympha uda combinata cu musca care se numeste intre muscari cu vata in dos ' doar seamana ! De fapt cu combinatia de foam ar fi buna pentru Clean ,in general se pune ceva rosu sau galben ,insa in acest caz am vorbi despre alta musca .Daca avea ceva rosu in coada se numea Black zulu wet sau wet flies in toamna trecuta am vazut la cineva in zona de munte si a prins pastrav cu aceasta musca .
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  Musti Vin Iul 01, 2011 12:23 pm

Colaps, cand faci o musca uscata, gandeste-te intotdeauna la amprenta pe care o lasa pe apa. Aia tre' sa semene a papa. Pestele o vede de dedesubt, contra luminii. Pe acest aspect tre' sa te concentrezi la inceput. Nu prea conteaza daca mustei... "i se vad pupilele" Laughing Alea-s detalii in caz ca am dori sa le mancam noi... Very Happy
Si da, cu unele dintre mustele alea ar trebui sa prinzi.

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  Hanumanfish Lun Iul 04, 2011 9:28 am

Detaliile si amanuntele unei muste defineste 50% prezentarea si acapararea atentiei pestelui o reusita care depinde de lansarea exacta cu bolta . Sustin cu devirsire ca flyfishingul este un mod de viata ,eleganta muscarului defineste contactul absolut cu pestele tinta . Very Happy

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Fly-parade-1
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  Musti Dum Iul 10, 2011 6:39 am

Very Happy
Ok. Pe astea cred ca pot sa le mananc.

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  Hanumanfish Dum Iul 10, 2011 10:43 pm

Musti a scris: Very Happy
Ok. Pe astea cred ca pot sa le mananc.

Am iesit pe Cris ,si domnule Musti sa sti ca pe zi ce trece nr muscarilor creste si nu am vazut la ei juvelnic ! Sper ca acesti muscari nu se supara ca postez o poza despre domnia lor ,hoinari care in arsita soarelui strabat zone mari .
Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Muslegy021
Acest bondar polifoam este exact opusul celui obisnuit ,L-am numit bondarul fotbalist .
Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Muslegy018-1

acest bondar se numeste Billy Jean .
Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Muslegy009-1



Ultima editare efectuata de catre Hanumanfish in Dum Iul 10, 2011 11:45 pm, editata de 1 ori
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  Musti Dum Iul 10, 2011 11:34 pm

Hanumanfish a scris:...pe zi ce trece nr muscarilor creste si nu am vazut la ei juvelnic !
It's evolution... Very Happy
Tii minte ce-ti spuneam despre puterea exemplului? Si drumul cel de 1000 de li?...

In alta ordine de idei, mustele alea "cu pupile" pe care mi le-ai dedicat, sunt chiar opere de arta in miniatura... Mare mester...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  Hanumanfish Dum Iul 10, 2011 11:44 pm

Musti a scris:
Hanumanfish a scris:...pe zi ce trece nr muscarilor creste si nu am vazut la ei juvelnic !
It's evolution... Very Happy
Tii minte ce-ti spuneam despre puterea exemplului? Si drumul cel de 1000 de li?...

Sa stii ca ai cobit ( vorba vine) ,mai cunosc citiva oameni cu asemenea capacitati ,incer sa-mi explic, oare ar fi o descifrare logica precum matematica aceasta evolutie ,deducerea comportamentului in timp ? Interesant ,stiam eu ca nu esti om simplu ! Puterea exemplului ,da recunosc ai dreptate pentru ca este prezent ce ai spus in trecut ! Ca incheiere acesti 1000 de li... sau mi..., incepe cu un singur pas ! Very Happy
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  Musti Lun Iul 11, 2011 11:00 am

Hanumanfish a scris:...acesti 1000 de li... sau mi..., incepe cu un singur pas ! Very Happy
Exact. Si acest prim pas, ne-am dat seama sau nu, s-a facut. Asa, printre polemici, certuri, controverse... De aia am si tacut la un moment dat. Ce era de spus se spusese... Very Happy

Foarte faine muste... Din ce faci aripile? Eu imi bat capul cu tot felul de variante care sa aiba o portanta cat mai mica (mai ales la libelule), dar care, cazute pe apa, sa arate cum trebuie. Altfel sunt dificil de lansat fara sa se invarta prin aer, rasucind firul... Pana acuma cel mai bine se comporta o varietate de pana de gat de cocos, cu barbule lungi si rare. Daca am folosit pene cu suprafata compacta, libelulele imi cam fluturau prin aer, rasucindu-se mai mult decat imi convenea...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  Hanumanfish Lun Iul 11, 2011 11:07 pm

Musti a scris:
Hanumanfish a scris:...acesti 1000 de li... sau mi..., incepe cu un singur pas ! Very Happy
Exact. Si acest prim pas, ne-am dat seama sau nu, s-a facut. Asa, printre polemici, certuri, controverse... De aia am si tacut la un moment dat. Ce era de spus se spusese... Very Happy

libelulele imi cam fluturau prin aer, rasucindu-se mai mult decat imi convenea...

Controverse si altele ...Un proverb dac spune "unde cearta nu e ,acolo nimic nu e ..."

Libelule si aripile lor ,ai constatat bine despre aripi intr-adevar aripile sint doar ornament(pentru mine),nu au nici un folos ! Flutura si bizie prin aer si intoarce musca in toate pozitiile ,deci e un pescuit enervant sa tot auzi bzz bzz bzz . Aripile le fac din folie pentru acte ,dupa care cu un ac mic gravez acele asa zise vene de aripi ( asa le numesc eu Very Happy ) dupa care le vopsesc tot cu acul ,mai este o tehnica am invatat-o de la Ionut E ,scamosez cu mina pina arata asa sparta .Pe zi ce trece imi dau seama ca mustele pe care le fac sint doar o provocare pentru mine ,o mica imitatie a naturii si a imaginatiei personale .Dar recunosc ca nu sint prinzatoare 100 % . Intr-o zi cind ne vedem iti arat 2 muste simple care prind pastrav si lipan ,am stat 2 ore si ceva m-am uitat la ele le-am udat ,le-am miscat si intr-un moment de cugetare mi-am dat seama de ce sint asa prinzatoare ...De fapt aceste 2 muste imita ceva ! Wink
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  Hanumanfish Mier Iul 13, 2011 9:30 am

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Musckaclean005-3
Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Musckaclean007-1
Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Musckaclean011-1
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  Hanumanfish Joi Iul 14, 2011 11:07 pm

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Yelowflies-1
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Flyfishing flies -musca- imitation  - Pagina 2 Empty Re: Flyfishing flies -musca- imitation

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum