Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

evitati greata...

2 participanți

In jos

evitati greata... Empty evitati greata...

Mesaj  dady Dum Dec 25, 2011 1:26 pm

Nu ma refer la ce poate gandii multa lume, dar, personal folosesc o reteta de preparat din hrean... intradevar este deosebit de buna dar numai insotind mancarurile copioase si din belsug.
2-3 radacini sau chiat mai multe, bine spalate si curatite
rase pe razatoare sau daca aveti mixer cu razatoare e si mai bine.
Mar ionathan cam 3-4 mere curatate de coaja si rase si ele alternativ cu hreanul. De ce alternativ, pt motivul de a nu se oxida marul si a-si schimba culoarea.
Se amesteca totul cu putin zahar, daca se prefera mai dulce, sare si otet dupa gust.
Se poate folosii reteta si in amestec cu telina rasa sau telina si morcov ras fin.
In loc de zahar, daca aveti landemana 3-4 mandarine merg stoarse bine si folositi zeama lor dupa gust. Iese ceva exceptional. Amestecul se poate pastra o perioada destul de lunga in borcan cu capac cu filet, asezat la frigider.
Lasati amestecul cca 2 ore la temperatura camerei pt a se omogeniza, apoi il puteti folosii peste sarmale, friptura, salata de beuf...piftie etc...
Pofta buna.
Incercati si nu veti regreta... sanatate curata, antoxidant si digestiv 100%, subtiaza sangele si cate alte lucruri benefice organismului nu aduce hreanul.
Pofta buna. Eu acum am preparat o reteta...de,... am uitat sa-l fac de ieri, dar si acum e bun.

dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

evitati greata... Empty Re: evitati greata...

Mesaj  Nitu V Vin Dec 30, 2011 12:56 pm

nene Dady,
ma indoiesc de faptul ca la mine ar functiona aceasta reteta. posibil sa fiu ceva gen toma necredinciosul dar te rog sa ma crezi ca m-a preocupa de mult timp alimentatia umana . cand m-am apucat sa studiez problema eram un gurmand bazat pe mancaruri traditionale cu tot ce implica fenomenul . mai tarziu am inteles ca aceasta mancare traditionala isi gaseste compatibilitatea numai langa taranul de rand . munca in aer liber , calitatea materiei prime din care isi face mancarea , lipsa stresului citadin , posturile sunt factori care amelioreaza efectele ingerarii unui lighean de carnati in preajma sarbatorilor. am stat de vorba inclusiv cu medici legisti care mi-au confirmat ca daca mananci fructe , cruditati de orice fel dupa mese copioase vei avea intotdeauna probleme pt singurul motiv ca au grade de digestie diferite. sa nu uitam ca orice carne de animal sau pasare sta in intestin pana la 3 zile , smantana practic nu se digera ci mai mult putrezeste , legumele si in special cele cu fibra nu stau mai mult de 15-20 de ore . alcoolul , cafeaua , grasimile , zaharul rafinat provoaca hiperaciditate . pt ca nu ar merge la mine aceasta reteta sa va spun si cum procedez eu
consider ca greata este de mai multe feluri ....greata de guvern si parlament pt care nu am nici o solutie Smile ...greata survenita in urma ingestiei alimentelor grase ....greata survenita in urma ingestiei alcoolului .
pt alimente grase pe vremea cand mancam carne , dizolvam aprox 2 cm cubi de maia in 150 ml de apa si beam dintr-o inghititura . nu mancam pana mi se facea foame dar si atunci incercam sa mananc putin si doar un singur fel de proteina pt a ajuta ficatul.
acum , foarte rar , primavara mai folosesc reteta cand scrumbia este prea grasa Smile in rest m-a iertat Dumnezeu de grija carnii de animal sau pasare.
greata dupa alcool....apare in special in urma ingerarii bauturilor dulci sau a vinurilor , berii care inca mai fermenteaza in stomac . tocmai de aceea si senzatia de rau este mai mare dupa ce te imbeti cu lichior sau bere. cel mai bun leac este producerea voluntara a vomei pt ca astfel nu dam voie toxinelor din fermentatie sa intre in organism . dupa aceea nu mancam nimic dar putem bea o cafea mica - o sa va spun si despre cafea---. nu este adevarat ca daca bei ulei nu te mai imbeti pt ca absorbtia alcoolului se face in cea mai mare parte prin intestin nu prin ,, aburii,, din stomac . cel mai bine este sa nu mananci nimic in timp ce bei deoarece alimentele intarzie absorbtia alcoolului in sange si eliberarea lui prin plamani . deasemenea se grabeste eliberarea alcoolului daca se face miscare multa chiar pana la respiratia prin gafaire. v-ati prins , miscarea forteaza inima sa trimita o cantitate mai mare de sange in plamani si adunat cu respiratia mai rapida alcoolul se elimina mai repede . fazele eliminarii sunt diferite ca timp de la un om la altul si chiar este contraindicata procedura pt cardiaci.
cafeaua....un cal alearga N kilometri si cand nu mai poate , vrea sa se odihneasca , dar noi ii dam un bici pe spate si iar alearga si iar dam bici...in loc de bici organismului nostru ii dam o cafea. Smile
concluzie ca sa nu va plictisesc ....dupa grasimi bem maia cu apa si consumam alimente putine , bogate in fibre pt a elimina mai repede ,, masa copioasa,, iar dupa alcool ... o cafea urmata de pauza cu hidratare corespunzatoare - atat cafeaua cat si alcoolul deshidrateaza.
la multi ani!
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

evitati greata... Empty Re: evitati greata...

Mesaj  dady Vin Dec 30, 2011 2:47 pm

Salut Dle. Nitu si LA MULTI ANI !!!
Eu am propus o reteta pe care o folosesc de multi ani, si sincer imi creeaza un confort, si da un gust deosebit macarurilor la care se preteaza.
Am convingerea, dupa ce am citit cele expuse, ca sunteti un cunoscator mai abil al sensului.
Am specificat la ce fel de greata ma refeream... intradevar sunt forme de greata la care poti ca bei o tona de maia cu apa, chiar si tot anul, si tot degeaba....
Din propria experienta reteta propusa, mi-a dat incredere dupa multi ani de folosinta. Desi nevastamea a fost permanent inportiva hreanului, acum ea cumpara hrean.
Ma rog, poate ca ai reusit sa te lasi de mancat carne, poate ma inveti si pe nime ce sa fac. Nu ma pot satura fara carne... si cand ma gandesc ca bunicul, tata, etc... au mancat carne la greu, carne de porc, carne de vanat, carne de toate felurile... au murit si ei...
Doara este o certitudine, pe cine a adus barza, il cauta si tanti cu coasa... trebe numai s-al gaseasca ... in rest... asta e, eu sunt inca un mancator de carne, poate ma inveti cum sa nu ma mai tenteze tuciul cu mirosul ala bestial,friptana pe disc, sa nu mai vorbim de gratar, sau miresmele scapate din cuptor, offff...Doamne... de ce ne-a lasat Dumnezeul aceste senzatii demente...
Sa ne dea Dumnezeu sanatate si sa putem manca de toate...
La multi ani !!!

dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

evitati greata... Empty Re: evitati greata...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum