Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ce ar trebui sa caut?

4 participanți

In jos

ce ar trebui sa caut? Empty ce ar trebui sa caut?

Mesaj  SmYLe Dum Feb 05, 2012 7:12 pm

ce undita ar trebui sa caut?(pentru dop/fund)[stationar] cred sa fie mai universta... pentru crap/rapitor/somn

si cati metri ?

si vreau si 1 pentru naluci/vobler ( se cheama spinning?)
SmYLe
SmYLe

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Ocupatia : Frizer
Data de inscriere : 05/02/2012

Sus In jos

ce ar trebui sa caut? Empty Re: ce ar trebui sa caut?

Mesaj  Istyfishmaster Lun Feb 06, 2012 2:53 pm

Salut.
Banuiesc ca vrei sa dai cu dopuri wagglere adica pt match. Cel mai bun ar fi o lanseta match mai tare daca vrei la crap. La fund feeder daca nu pescuiesti mult si stai langa bete. Daca nu atunci bat pt metoda boiles. La somn ar fi bine sa-ti iei un bat cat de tare gasesti si nu prea lung si sa dai cu fir textil de 30 in sus sau monofilament de 50-70... Si la spinning depinde ca la ce vrei sa dai.. Eu am de mult una de 10-25 gr shimano catana si am prins cleni, stiuci, avati si salai cu el. Daca stii ca vrei sa mergi la clean atunci iti recomand un ultra light. Eu am 1 baracuda tornado de 2.10 m si 3-18 gr. Ii foarte fain sa prinzi cu el.
Deci, stiu ca tu vrei un singur bat pt fiecare metoda si peste, dar daca vrei un pescuit de calitate atunci trebuie sa-ti iei un bat pt metoda pe care ai ales.
Istyfishmaster
Istyfishmaster

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 32
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

ce ar trebui sa caut? Empty aham

Mesaj  SmYLe Lun Feb 06, 2012 3:31 pm

mersi de help

voi ramane la somn + rapitor pentru crap am feeder. la pluta nu prea ma duc . nu am fost inca.

deci pentru somn: 1 tare tare si scurta dar sa se indoaie asai ? Smile ca doar e mare somnul Razz

iar pentru rapitor . stiuca salau etc.. ? ultra light
SmYLe
SmYLe

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Ocupatia : Frizer
Data de inscriere : 05/02/2012

Sus In jos

ce ar trebui sa caut? Empty Re: ce ar trebui sa caut?

Mesaj  Istyfishmaster Lun Feb 06, 2012 4:20 pm

Daca dai la somn la stationar atunci cu batz cat mai tare zic eu... Dar vezi ca nu este f multe somni in apele noastre. Sunt catziva, chiar si mari..dar e cam rar sa te intalnesti cu mustaciosi :p bine, daca pescuiesti frecvent la somn si ramai la noapte atunci ai sanse. La spinning e si mai rar ca sa agheti un somn.
La stiuca si salau nu e recomandat sa dai cu UL pentru ca e prea moale si nu agata carligul asa cum trebuie cand intepi. Numai daca dai cu naluci mici dupa stiuci mici... Eu din Croatia mi-am luat un dam supernatural cred ca e de 25-40 gr. Cu asta poti sa dai linistit la stiuca si salau si ai sanse daca iti intra un somn cumva. Eu cu asta am ridicat afara pesti peste 1 kil la balcon. Adica balconu pe langa cris, nu aici in al meu la etajul 3 Smile) Deci e rezistent batul. Restul depinde de fir, ancore, inele... E cel mai bun sa te duci in magazinele de pescuit si sa te uiti la marfa fiecaruia:P Daca iti place cum arata, ori intrebi pe vanzator daca se pricepe, ca ar fi ok pt stiuca sau nu..ori scrii aici pe forum despre care bat e vorba si ne spunem daca stie cineva ceva despre el.
Istyfishmaster
Istyfishmaster

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 32
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

ce ar trebui sa caut? Empty oke

Mesaj  SmYLe Lun Feb 06, 2012 6:27 pm

mersi de ajutor

What a Face

eu ma uitam la asta .. adica mi-a picat sub click..

lanseta-shimano-catana-cx-telespin-210ml nu ma lasa sa pun site.

la ce anume sa ma uit la o lanseta

pentru spinning / stationar stiuca salau../ crap.....
puterea si alea..
putere de aruncare..? cat sa fie max greutate plumb? fir..?
SmYLe
SmYLe

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Ocupatia : Frizer
Data de inscriere : 05/02/2012

Sus In jos

ce ar trebui sa caut? Empty Re: ce ar trebui sa caut?

Mesaj  Istyfishmaster Lun Feb 06, 2012 7:44 pm

Nu prea pescuiesc cu telespinuri, nu stiu ce sa-ti spun.. avantajul este ca daca inchizi e mic si nu ocupa mult loc. Pe bat trebuie sa scrie 3 numere.. unul e dimensiunea batului iar celelalta 2 sunt greutati. Defapt daca scrie pe el 10-25 gr, inseamna ca e recomandat pentru pescuitul cu nalucii caror greutatea este intre 10-25 gr. Asta nu inseamna ca nu poti sa pescuiesti cu mai mici sau mai mari. Cu un bat medium poate ca arunci o naluca de 15 gr la 60 m iar unul de 6 gr numai la 30.. Daca dai cu unu mai mare, risti sa-ti rupe batul. Dar eu inca nu am patit asa. La aruncarile si distante depinde constructia nalucii, firul si bineinteles tehnica. Este cam complicat, dar o sa stii mai bine cand o sa practici. Dupa cativa ani poate... Very Happy
Cu bete de crap pot sa-ti recomand unu de 3lb (libre). Asta inseamna ca poti sa arunci cu el plumbi de 100-120 gr. In metoda asta iti trebuie plumbi mari, pentru ca nu esti in totdeauna langa bat ca sa intepi si cu ajutorul greutatea plumbului pestele se autoagheata. Adica plumbul trage carligul in gura pestii.
Istyfishmaster
Istyfishmaster

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 32
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

ce ar trebui sa caut? Empty Re: ce ar trebui sa caut?

Mesaj  Istyfishmaster Lun Feb 06, 2012 7:53 pm

a, cu fire..
In anul asta am dat cu un monofilament de 25 pentru ca am incercat si la avat si la clean. Eu asa cred ca textilul il deranjeaza, dar sunt care zic ca nu. Si eu am prins avat cu textil de 0.20mm, dar daca e vorba despre pescuitul special la avat/clean atunci prefer monofilamentul. Daca vrei sa dai la stiuca/salau/somn, atunci poti sa pui linistit cv textil. Depinde doar de bani Very Happy Eu folosesc berkley. De 0.20mm are rezistenta aprox 15 kg. Daca vrei cv tare atunci uitate la berkley whiplash.. Very Happy de 0,06(!) are o rezistenta la 10,6 kg.. Cateodata ii bun sa ai 1 fir rezistent pentru ca daca prinzi o agatatura ai sanse mai mari sa-l scoti sau se dezdoaie ancora si salvezi naluca.
Istyfishmaster
Istyfishmaster

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 32
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

ce ar trebui sa caut? Empty ahamz

Mesaj  SmYLe Lun Feb 06, 2012 8:18 pm

mersi de info. a ajutat mult Smile
SmYLe
SmYLe

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Ocupatia : Frizer
Data de inscriere : 05/02/2012

Sus In jos

ce ar trebui sa caut? Empty Re: ce ar trebui sa caut?

Mesaj  Istyfishmaster Lun Feb 06, 2012 9:21 pm

cu placere Wink
Istyfishmaster
Istyfishmaster

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 32
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

ce ar trebui sa caut? Empty hmm

Mesaj  SmYLe Mier Feb 08, 2012 10:09 am

in legatura cu firul

as lua 1 berkley whiplash 0.17 dar.. doar 110M Sad dar rezistenta buna 21.70
asta ar fi buna pentru rapitor dar la fel si la altceva nu ? adk la pesti mari.. crap de ex.. somn?

iar daca e sa ma duc la clean.. acolo iarasi fir mai subtire

cred ca as opta pentru 1 fir rezisten de 20kg universtal (crap,somn,rapitor) ca doar oricum la rapitor voi pune struna nu?Smile

stii vreun fir pentru asa ceva ? sau e bun ce am scris eu mai sus .. doar e si 100lei Smile ori sa pun monofilament rezisten de 20 kg?

" la fire ar trebui sa optez pentru fire mai subtiri gen 0.17 rezistenta 20kg? decat la 0.30mm rezistenta 19 de ex?
e diferenta mare la grosime. dar pestele il si simte pe ala mai gros mai rpd asai ? si aici de ex cel de 0.17 e mult mai rezisten ca cel de 0.30? la agataturi etc. ?
SmYLe
SmYLe

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Ocupatia : Frizer
Data de inscriere : 05/02/2012

Sus In jos

ce ar trebui sa caut? Empty Re: ce ar trebui sa caut?

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Feb 09, 2012 9:32 am

Ai grija cu firele astea asa de rezistente. Sa nu fie mai rezistente decat undita, fiindca intr-o confruntare cu un peste mare, cel mai destept (a se citi cel mai slab) cedeaza. In cazul tau, cel mai destept va fi batul.

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

ce ar trebui sa caut? Empty batul

Mesaj  SmYLe Joi Feb 09, 2012 10:37 am

batul e 1 feeder exact nu stiu marca ca nu ma pricep inca si nu e la nasu:)

a costat 300lei .. deci presupun ca are o rezistenta + l-am incercat si lam indoit fff mult. inainte sa il cumpar

atunci nu are rost sa iau fir textil rezistenta 20kg. daca batul e slabut?

nu vreau sa am problema la ruperea firului daca e sa prind ceva mare.. de asta mie:(

si mai ales la stiuca/salau daca e sa merg sa nu am probleme.. acolo ca doar se zbat urat Smile
SmYLe
SmYLe

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Ocupatia : Frizer
Data de inscriere : 05/02/2012

Sus In jos

ce ar trebui sa caut? Empty Re: ce ar trebui sa caut?

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Feb 09, 2012 10:45 am

Smyle, un fir atat de rezistent este prea puternic. Nu are rost sa iti iei asa fir gros. Nici daca batul e mai tare nu prea ii vad rostul. Pestii nu trebuie tractati, ci adusi frumos in minciog Smile

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

ce ar trebui sa caut? Empty oke mersi

Mesaj  SmYLe Joi Feb 09, 2012 10:48 am

ok mersi

vreo sugestie ?
pentru copca ? 0.30? fir monofilament? am inteles ca cel textil se rupe e cu probleme..

si pentru lingurita,vobler la stiuca salau ?

daca ai vreo recomandare What a Face

sau cand ma duc oricum intreb si sa fie si pentru mulineta buna...?Smile
SmYLe
SmYLe

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Ocupatia : Frizer
Data de inscriere : 05/02/2012

Sus In jos

ce ar trebui sa caut? Empty Re: ce ar trebui sa caut?

Mesaj  Ssebastian Joi Feb 09, 2012 9:17 pm

SmYLe a scris:ok mersi

vreo sugestie ?
pentru copca ? 0.30? fir monofilament? am inteles ca cel textil se rupe e cu probleme..

si pentru lingurita,vobler la stiuca salau ?

daca ai vreo recomandare What a Face

sau cand ma duc oricum intreb si sa fie si pentru mulineta buna...?Smile
..nu am inteles prea bine...vrei sa dai la spinning la copca??? ar fi interesant de vazut... Laughing ...sincer, du-te la un magazin specializat si acolo te va lamuri vanzatorul ce si cum, degeaba iti spunem noi aici trebuie sa si vezi!!! spor, ....te-as trimite pe Sovata la Feri dar mi-e teama ca ma va omori!!!!!
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

ce ar trebui sa caut? Empty aoleo

Mesaj  SmYLe Joi Feb 09, 2012 10:00 pm

daca nu observi am cerut 1 fir pentru copca
si 1 alt fir pentru spinning

pentru copca am intrebat de firul textil pentru ca am auzit ca se rupe din cauza ca ingheata(ceva de genu) si atunci daca e recomadnat monofilament
No No
SmYLe
SmYLe

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Ocupatia : Frizer
Data de inscriere : 05/02/2012

Sus In jos

ce ar trebui sa caut? Empty Re: ce ar trebui sa caut?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum