Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Stiuca.......rapitorul suprem

+17
CosmYn
mariusw
ALIN76
clau_fisch
Ssebastian
Musti
misu
Ionut Erdeli
Hanumanfish
Harangus Marius
aldea adrian
alex_24ARN
szoke szabolcs
Nagy Victor
razvan10
Adriann
Admin
21 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  aldea adrian Lun Sept 21, 2009 7:18 am

Am fost ieri la o partida de stiuca cu misu,palfy,dzuse,hanumanfish,mihai vargics si intamplator ariann si alex_24arn. Desi nu am prins nimic tin sa mulktumesc lui Misu pentru una din cele mai frumoase partide de pescuit pe care le-am facut de multa vreme.
aldea adrian
aldea adrian

Numarul mesajelor : 75
Localizare : Romania
Ocupatia : student
Data de inscriere : 16/01/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty stiuca .....rapitorul suprem

Mesaj  misu Lun Sept 21, 2009 4:36 pm

ma bucur ca ti-a placut, si eu m-am simtit f. bine; putem merge cu barca unde am vorbit, dar numai in weekend pot (de azi lucrez pana la ora 17 din pacate)
misu
misu

Numarul mesajelor : 44
Localizare : oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 05/07/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Ionut Erdeli Sam Sept 26, 2009 11:38 am

E destul un fir de 18 care defapt cred ca bate catre 20 pentru pescuitul la stiuca? Stiuca mai mare de 1,5 - 2 kg nu este unde merg eu! Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty stiuca ....

Mesaj  alex_24ARN Sam Sept 26, 2009 3:48 pm

nu are rost mai mare!
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Admin Sam Sept 26, 2009 3:52 pm

Si eu tot asa am zis pana a intrat cateva si mai barosane..........si acuma regret ca fraieru ca am folosit fir de 20.Pesardeclean iti golesti un pic portofelu spargi cam 50 de lei pe un fir textil dar nu vei regreta. Exclamation
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Musti Sam Sept 26, 2009 7:29 pm

pescardeclean a scris:E destul un fir de 18 care defapt cred ca bate catre 20 pentru pescuitul la stiuca? Stiuca mai mare de 1,5 - 2 kg nu este unde merg eu! Laughing
Grosimea firului ti-o alegi nu neaparat in functie de marimea pestelui vizat, ci in functie de nalucile pe care ai de gand sa le folosesti. Stiuca de 1,5kg poti sa prinzi si cu jerkbait-uri de +50gr, unde un fir de 0,20 e o gluma.
Deci, reformuleaza, te rog, intrebarea! Very Happy

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Ionut Erdeli Dum Sept 27, 2009 11:02 am

Vreau sa ies la stiuca, si pescuiesc cu naluci de pana in 15 grame! E bun firul de 18 - 20? Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Ssebastian Dum Sept 27, 2009 12:36 pm

pescardeclean a scris:Vreau sa ies la stiuca, si pescuiesc cu naluci de pana in 15 grame! E bun firul de 18 - 20? Laughing
...daca si frina este reglata este bun...eu am scos cel mai mare peste prins pina acum cu fir de 20....stiuca de 4 kile...eu cred ca te descurci esti ...profesor si la spinning
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Adriann Dum Sept 27, 2009 12:39 pm

pescar de clean...avand in vedere ca nalucile sunt destul de grele...eu iti recomand un fir de 25...de acuma incep sa iasa si exemplarele mai mari...asa ca nu se stie niciodata.....mult succes!
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Admin Dum Sept 27, 2009 1:08 pm

@ssebi
Daca nu o poti lasa din frana ce faci???
Exact asa am patit si eu m-am bazat pe frana unde e plin de obstacole in apa,cand am strans frana s-a dus cu domnu........
Eu am invatat pe pielea mea nu o data ce inseamna sa dai la stiuca cu fir subtire si sa habar nai cand apare monstrul din adancuri.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Adriann Dum Sept 27, 2009 1:10 pm

de acord cu Admin..Stiuca e Stiuca...Nu degeaba e supra-denumit rapitorul suprem...
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Ssebastian Dum Sept 27, 2009 1:26 pm

Admin a scris:@ssebi
Daca nu o poti lasa din frana ce faci???
Exact asa am patit si eu m-am bazat pe frana unde e plin de obstacole in apa,cand am strans frana s-a dus cu domnu........
Eu am invatat pe pielea mea nu o data ce inseamna sa dai la stiuca cu fir subtire si sa habar nai cand apare monstrul din adancuri.
... scratch frina nu o stringi pina nu oboseste stiuca si lucrezi din bat de aceea se spune ca-i prelungirea bratului tau...poti s-o contolezi din bat si cu frina deschisa la limita ruperii firului...eu asa procedez...poate voi mai aveti de invatat Laughing Laughing ..
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Admin Dum Sept 27, 2009 1:29 pm

do domle........cand stiuca o ia spre stuf cum reactionezi??????
sa stiu si eu ca sunt cam tampit...
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Ssebastian Dum Sept 27, 2009 1:35 pm

tov admin...incerci sa o CONTROLEZI sa nu o ia inspre stuf...nu cred ca esti prost....uuuuhaaaaa...ce-mi place sa provoc....daca o ia spre stuf smucesti "finutz" de bat provocindu-i astfel durere si poate ai norocul sa se intoarca sau o intorci tu din bat...exact ca la pescuitul stationar cind intorci mreana...asta cind deja esti profesor ca si mine sau zsolty Laughing Laughing ...alte doleante mai sint?...va rog...
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty stiuka....

Mesaj  alex_24ARN Dum Sept 27, 2009 4:21 pm

fratilor!!cand stiuka o ia spre stuf...asta e !ghinion!daka nu ai norok nu prinzi pesti...norokul pe locul unu pe urma maestria!!doar stiti si voi.....
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Ssebastian Dum Sept 27, 2009 6:18 pm

alex_24ARN a scris:fratilor!!cand stiuka o ia spre stuf...asta e !ghinion!daka nu ai norok nu prinzi pesti...norokul pe locul unu pe urma maestria!!doar stiti si voi.....
aplauze aplauze aplauze aplauze aplauze gentleman gentleman gentleman
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Musti Dum Sept 27, 2009 8:44 pm

Deci, Pescardeclean, ca sa-ti sintetizez raspunsurile de mai sus, 0.18-0.20 e bun, dar numai daca ai noroc. Very Happy

Mai e un aspect care nu-i de neglijat. Stiucii ii place sa sada prin bradis. Riscul de agatatura e destul de mare. Cu un fir prea subtire s-ar putea sa ai nevoie de mult prea multe naluci din alea de 15gr... Laughing
Asa ca baga un 0.25-0.27 mono sau, si mai bine, un textil de 15lb sa zicem...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Ionut Erdeli Lun Noi 02, 2009 9:03 pm

Cred ca cinevaaaaaaaaa, este dator cu o postare in legatura cu stiuca, asa-i Admin sau Hanumanfish? Eu nu dau nume, dar arat cu degetul! Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  clau_fisch Mar Noi 03, 2009 5:49 pm

eu folosesc pe balta de obicei ,mono 0.25-0,27.
pe rau si dunare folosesc in general textil.
Nu as recomanda un fir subtire,firul la stiuca"oboseste" repede datorita bradisului....si cand ai atac te cam uiti ca milogu-n traista
Laughing
uite ce se poate intampla cand dai dupa stiuca pe rau:
https://www.youtube.com/watch?v=-g8OxNhd_sI&feature=channel

clau_fisch

Numarul mesajelor : 14
Localizare : targu-jiu
Ocupatia : programator
Data de inscriere : 13/10/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Noi 03, 2009 8:16 pm

A naibii stiuca aia! Cam neagra domnule, cam neagra! Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  ALIN76 Mar Oct 05, 2010 6:50 am

Imi poate spune cineva un loc bun de prins stiuca in afara de canalul colector,eventual si din Ungaria?

ALIN76

Numarul mesajelor : 8
Localizare : Oradea
Ocupatia : plimbator de voblere prin apa
Data de inscriere : 07/07/2010

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  mariusw Mar Oct 05, 2010 10:04 am

nu stiu...nu prea i se potriveste numele asta de rapitor suprem nu-i chiar asa dupa parerea mea avatul o cam intrece:D
mariusw
mariusw

Numarul mesajelor : 295
Varsta : 32
Localizare : oradea/bihor/romania
Ocupatia : somer
Data de inscriere : 05/09/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  CosmYn Mar Oct 05, 2010 12:57 pm

ALIN te poti duce pe canalu ala mort de langa pontoane ,cum treci pontoanele o iei in stanga cele mai bune rezultate leam avut pe rotativa de 1 argintie sau galbena. Prindeam unu sau doua acolo in fiecarer zi dar erau marlite de 500 pana in kg care se eliberau singure Razz nu le putem scoate din cauza malului inalt numa una am reusit so scot de aprox 1 500 spre norocu meu Twisted Evil
CosmYn
CosmYn

Numarul mesajelor : 262
Localizare : Oradea
Ocupatia : ............
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  ALIN76 Mier Oct 06, 2010 11:34 am

CosmYn a scris:ALIN te poti duce pe canalu ala mort de langa pontoane ,cum treci pontoanele o iei in stanga cele mai bune rezultate leam avut pe rotativa de 1 argintie sau galbena. Prindeam unu sau doua acolo in fiecarer zi dar erau marlite de 500 pana in kg care se eliberau singure Razz nu le putem scoate din cauza malului inalt numa una am reusit so scot de aprox 1 500 spre norocu meu Twisted Evil

Mersi de pont o sa incerc si aici, mai ales ca e destul de aproape de mine, dar as mai vrea sa stiu si alte locuri daca mai cunoaste cineva.

ALIN76

Numarul mesajelor : 8
Localizare : Oradea
Ocupatia : plimbator de voblere prin apa
Data de inscriere : 07/07/2010

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  ALIN76 Mier Oct 06, 2010 11:40 am

mariusw a scris:nu stiu...nu prea i se potriveste numele asta de rapitor suprem nu-i chiar asa dupa parerea mea avatul o cam intrece:D

De acord cu tine dar nu eu am pus numele topicului Laughing

ALIN76

Numarul mesajelor : 8
Localizare : Oradea
Ocupatia : plimbator de voblere prin apa
Data de inscriere : 07/07/2010

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 2 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum