Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

canal cu crap/amur

+3
marius
Adriann
nemedi1990
7 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

canal cu crap/amur - Pagina 2 Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  marius Mier Ian 06, 2010 2:18 pm

@aldea
tot pe balta prietenului?
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur - Pagina 2 Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  manu Mier Ian 06, 2010 2:18 pm

@marius
pe malul opus nu se putea pescui deoarece ii numai trestie vreo 150-200m,am gasit un loc mai adanc(un canal)fara prea multa vegetatia cam la 1m de mal(trestie)si am momit cu porumb putin si bile de mamaliga fierte(cam20-22mm).am stat 3 zile,am prins 7 bucati,vreo 4 pe la 2 kg unu mai mic si acesti doi pe care i-am si adus acasa si pe care i-am prins noaptea in maxim o ora,nu am terminat cu unu ca o inceput si ala mai mic;ce mai,partida vietii mele la crap pe o apa salbatica
P.S.-ai dreptate marius cand ii prinzi ca mananca trebuie sa profiti din plin,sa-i prinzi,nu sa umplem frigiderul
P.S.2-orisicum sunt foarte dezamagit de conditiile de pescuit de la noi.partide ca acestea imi mai alina sufletul si ma face sa mai sper ca se poate
numai bine
manu
manu

Numarul mesajelor : 250
Varsta : 41
Localizare : arad
Ocupatia : la peste
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur - Pagina 2 Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  Admin Mier Ian 06, 2010 2:21 pm

Sincer nu am incercat dar am auzit povesti cu amuri.....giganti......pe bolcas am vazut cu ochii mei o captura de 22kg si inca mai sunt de unde a venit si ala..
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

canal cu crap/amur - Pagina 2 Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  nemedi1990 Sam Ian 16, 2010 11:09 pm

marius a scris:
Admin a scris:Si eu am avut anul acesta multe rupturi in mal.....si multi s-au dezagat pe drum......dar nu pe colector.......
@marius te-as ruga daca stii...........sa ma ajuti cu 2 probleme......Cum pot face ca pestele intepat sa nu se desfaca pe drum......precizez ca la amur nu folosesc firul de par.......se poate ca si asta sa fie una din cauze
si a doua........pestele intrat in trestie mai poate fi salvat?
Multumesc anticipat Embarassed
Pe balti amurul face pe nebunul cand ajunge la mal ,atunci nu trebuie fortat ci trebuie lasat dupa el , atentie la frana sa fie reglata forte bine .Am un prieten care a scapat intr-o noapte 8 amuri toti la mal . De cand pescuiesc cu momeala doar pe fir de par nu prea mai pierd pestii pe drum , o importanta mare au si carligele .Pestele intrat in trestie poate fi salvat lovind usor lanseta cu o bucata de metal , de multe ori il sperie undele si iese singur din trestie asta depinde si cat e de agatat in trestie dar cea mai buna solutie e barca.
La Multi Ani tutor!
Referitor la lovitul lansetei cu o bucata de metal. Ma gandesc ca la lansetele pt pescuit la amur/crap acesta ar conta in distrugere lansetei. O metoda mai buna este de a se "juca" cu firul ca si la chitara. Dar asta va dura foarte mult. Gura pestelui tot va fi miscat, iar dupa un timp va iesi singur.
nemedi1990
nemedi1990

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 34
Localizare : Arad
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 20/10/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur - Pagina 2 Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  razvan10 Sam Mai 15, 2010 9:44 pm

Pe canale de la cefa (nu pe canalul colector Suspect ) se prinde crap / amur Question Question Question Merita incercat Question

Mutumesc anticipat crap
razvan10
razvan10

Numarul mesajelor : 466
Localizare : Oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 08/07/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur - Pagina 2 Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum