Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Discutii despre C & R !

+19
Vali
MeHigh
colaps
Sziszi
tIbI_iosIA
pesccar
ESOX LUCIUS
razvan10
Adriann
Nitu V
mariusw
alex_24ARN
Musti
davidco_m
Hanumanfish
Ssebastian
Harangus Marius
Ionut Erdeli
Nagy Victor
23 participanți

Pagina 1 din 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Discutii despre C & R ! Empty Discutii despre C & R !

Mesaj  Nagy Victor Sam Dec 05, 2009 6:05 pm

In primul rind imi cer scuze de la cei care au postat la topicul ''C&R'' si datorita unei neintelegeri s-a sters acel subiect !

Redeschid acest subiect deoarece consider ca atita timp cit exista fenomenul C&R (prinde si elibereaza) trebuie sa avem posibilitatea sa-l discutam
Pt. a evita stergerea mesajelor va rog :
- sa purtati o discutie civilizata !
- sa nu-i desconsiderati pe ceilalti postatori doar pt. faptul ca au alte opinii !
- sa evitati sa folositi cuvinte jignitoare si injurii !
- va rog sa luati in considerare ca intre membri avem copii si femei !
- Va multumesc !
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Eu personal ii respect pe cei care practica acest stil , nu stiu daca voi ajunge vre-o data sa eliberez absolut tot ce prind , deocamdata ma multumesc sa eliberez doar o parte din capturi , retin doar CIND am nevoie si CIT am nevoie !
Nu am nimic impotriva aceor pescari care retin atit cit le permite legea , dar ma deranjeaza aceia care nu respecta dimensiunile minime acceptate de lege !

In rest sa avem pesti si fire intinse !
gentleman


Ultima editare efectuata de catre Nagy Victor in Mier Dec 09, 2009 7:22 pm, editata de 1 ori
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Ionut Erdeli Sam Dec 05, 2009 8:54 pm

@Victor, nu pot sa inteleg titlul subiectului, acel "pro si contra"! Orice discutie normala trebuie sa fie pro si contra, altfel e foarte foarte plictisitoare! Laughing
A doua treaba o am cu plasarea lui la Certuri si polemici! Poate imi explica cineva? Rolling Eyes

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Harangus Marius Sam Dec 05, 2009 9:00 pm

pescardeclean a punctat corect aici aplauze
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Harangus Marius Sam Dec 05, 2009 9:02 pm

dar si VICTOR ! in legatura cu ce a scris...nu pot sa adaug nimic in plus.
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Ssebastian Sam Dec 05, 2009 9:07 pm

pescardeclean a scris:@Victor, nu pot sa inteleg titlul subiectului, acel "pro si contra"! Orice discutie normala trebuie sa fie pro si contra, altfel e foarte foarte plictisitoare! Laughing
A doua treaba o am cu plasarea lui la Certuri si polemici! Poate imi explica cineva? Rolling Eyes
...s-a plasat aici pt ca se ajunge tot timpul la polemici si certuri!!! deci victor este perspicace...prevede unde se ajunge...un fel de ...tata omidu... Laughing Laughing
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Ionut Erdeli Sam Dec 05, 2009 9:20 pm

Domnilor, nu-l critic pe Victor, daca asta ati inteles! Smile Mos Victor, nu te-am criticat, ramanem prieteni! Laughing Pur si simplu ma macina intrebarea asta si gata!
Eu totusi nu inteleg! Daca cineva intrece masura .... stergeti postarea si gata! Ce-i asa de greu?

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Nagy Victor Sam Dec 05, 2009 9:28 pm

ssebastian a scris:.......deci victor este perspicace...prevede unde se ajunge...un fel de ...tata omidu... Laughing Laughing

parca am mai auzit asta cu ''tata omida'' si in campania ectorala Shocked scratch


@ pescardeclean
stii ca nu-mi place sa sterg postarile , astfel incerc sa evit acest lucru , sper sa si reusesc , ca de nu , stii cum zice Ssebastian '' mamadraculaiavostru '' , sau cam asa ceva Laughing
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Ionut Erdeli Sam Dec 05, 2009 9:31 pm

Atunci incep eu primul: nu am eliberat nici un peste de peste 2 luni! Si vorbesc serios! Twisted Evil Asta fiindca e la Certuri si polemici! Stiti ca-mi plac certurile!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Ssebastian Sam Dec 05, 2009 9:33 pm

pescardeclean a scris:Atunci incep eu primul: nu am eliberat nici un peste de peste 2 luni! Si vorbesc serios! Twisted Evil Asta fiindca e la Certuri si polemici! Stiti ca-mi plac certurile!
...eu imi propun ca anul ce urmeaza...sa duc acasa 60% din pestele prins...pt ca anul asta nu a mers nimic...trebuie sa recuperez cumva....
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Ionut Erdeli Sam Dec 05, 2009 9:35 pm

Nu aruncam nimic inapoi in apa! Moarte pestilor in chinuri! Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Nagy Victor Sam Dec 05, 2009 9:37 pm

pescardeclean a scris:Atunci incep eu primul: nu am eliberat nici un peste de peste 2 luni! Si vorbesc serios! Twisted Evil Asta fiindca e la Certuri si polemici! Stiti ca-mi plac certurile!

nu ai eliberat ca nici n-ai prins !!! HA HA HAAAA
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Ionut Erdeli Sam Dec 05, 2009 9:39 pm

Victor, toate toate le stii tu! Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Ssebastian Sam Dec 05, 2009 9:45 pm

pescardeclean a scris:Victor, toate toate le stii tu! Laughing
...dupa cum am mai spus inainte...tata omidu...clar vazator

@victor...imi poti spune 6 numere de la 1 la 49?...te implor!!!!!!
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty DISCUTII DESPRE C&R PRO (tv) CONTRA(R)

Mesaj  Hanumanfish Sam Dec 05, 2009 9:45 pm

salut despre ce este vorba?..gata nu mai dam drumu la pesti ? daca da stilul de eliberare ,cerinte se pupa pestele inainte de eliberare.sau nu?
daca nu se mai elibereaza ..se canta cantecul de sacrificare aprinse lumanari in nari * Very Happy da sau nu.sau simplu si direct se taie pe viu si cate un fileu crud .
idee ?!
daca pescarii au grija de pesti ...elibereaza,nu duc acasa nimic ,cinstiti mai bine ca si altii !
deci eu nu sunt de acord de maine sa manance cineva friptura de porc,de miel,vita,capra,rata ,rata salbatica,gasca,gasca salbatica,fazan,potarniche,iepure. ca dupa cum stim si aceste animale fac parte din fauna naturii* sau nu? asa stiam !
asa ca domnilor eu imi spun parerea :eu mananc peste ,cat vreau,adica pana in 5 kg .sau unul mare de tot ! prajit si mai ales cu mujdei.
iar cei care mananca animalele sus amintite ..si isi permit bravo lor sa nu incercati sa interziceti la oameni ce sa manance si cat..*
*zice domnul*luati-va ca si hrana tot ce este pe pamant ,sa nu mancati ce au copitele despicate* etc etc.......
si a aparut si omul care zice* luati ce puteti rapid ca vine altul si la ia el*
mai sunt si oameni care de ochii lumii spun * eu nu duc saracul iepuras coconas a suit peste imas*
pana la urma vor veni oameni si vom manca din tuburi diferite arome....
doresc ca cei care traiesc azi sa traiasca inca 200 ani sa ajunga sa manance si ei din tuburi * mancare artificiala. 100% .
de exemplu crenvustii am vazut pasta si de ce anume se face acea umplutura* si noi le mancam cu drag...deci unii mananca cacao si au ciuda pe cei care mananca o clisa cu ceapa* ca cica bai esti taran ca mananci clisa si ceapa ..da dute la mcdonalds.asa ca taranii (cei care nu stiu sa se comporte)fac pe smecheru si se duc la mcdonalds* si ca nu se mai lipeste noiorul de pantofii lor ..mananca pastila de carne artificiala.si e fericit! dupa care vine si-mi spune :nu manca porcul,vita,rata,gasca,capra,crapul,amurul,stiuca,pastravii,si mai stiu eu ce sa nu mananc doar ceva de genu salata.verde ! wega frate ...si dintr-o data ma da nic magar sa nu mananci ala ca si salamul sibiu* raspunsul meu ...magar ai mam mam mamia ma....tua*e simplu daca nu vede nimeni ai dau una si gata* sa-l planga muma sa* geek


Ultima editare efectuata de catre Hanumanfish in Dum Dec 06, 2009 8:04 pm, editata de 1 ori
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Nagy Victor Sam Dec 05, 2009 9:50 pm

@ HANUMANFISH

Te rog , te implor , macar lasane sa ne mincam noi intre noi !, te rog , ne lasi ? Sad
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Ssebastian Sam Dec 05, 2009 9:51 pm

zice domnul sa nu mancam ce are copite despicate...eu am mincat...inseamna ca l-am mincat pe dracu?...muhahaha sint mai tare ca el...cred ca am deviat de la catch & release...sa revenim....ceva trebuie eliberat din ce prindem....macar 75%...eu asa zic...doar strictul necesar sa retinem...pentru ca sa nu-i uitam gustul...
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty DISCUTII DESPRE C&R PRO (tv) CONTRA(R)

Mesaj  Hanumanfish Sam Dec 05, 2009 10:15 pm

@victor sa nu mananci din membri spinning club ca ma supar ..doar cateodata sa ai musti..mai mult nu*uitate da nu gusta,gusta da nu inghitii. geek vedeti unde se ajunge ...spinning club nu va manca pesti din apele dulci , @ssebastian mai sunt rechin ?.de revelion imi pun si eu rechin pe masa.
cat ar trebuii sa eliberam...da oare prindem ? eliberati eliberati ...ce sa eliberam..? daca saracii pescari nu prind nimic.. geek
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty DE CE C&R?

Mesaj  davidco_m Sam Dec 05, 2009 11:20 pm

Mersi @victor
Ce s-a intamplat cu postarile celorlalti membrii? inaintea polemicilor mele cu hanumanfish?
Ce ma deranjeaza cel mai mult este faptul ca cei care pot da un exemplu bun nu-l fac...mai degraba se chinuie sa dea un exemplu prost (de ce nu stiu...poate sa fie de partea majoritatii) este mai usor sa fii de acord cu majoritatea decat sa fii contra ?
In ideea ca mai intra si COPII pe forum :ar fi bine si mai usor sa-i EDUCAM pe ei sa elibereze pestii sub dimensiune sau pe cei care sunt in plus! sunt specii de pesti care prospera (scobari,carasi etc) dar sunt si specii care supravietuiesc mai greu (in general rapitorii) datorita habitatului,poluarii sau braconajului(inclusiv cei cu undita care nu respecta legea)
In concluzie :sunt specii din care se pot retina pana in limita legala (dar ce facem cu atatia pesti ???) si specii care este de preferat sa se retina minim posibil (de gust ),ocazional sau deloc(in functie de apa-adica nr. de pesti din apa)
Am mai scris intr-o postare stearsa:si restul tarilor au avut traistari la fel ca si noi acum! nu trebuie sa-i imitam !!!!!! ci sa urmam exemplul !!! de ce sa mergem la ei sa ne facem poze cu pesti???
CEL MAI IMPORTANT LUCRU: PESCUITUL ESTE UN SPORT (PESCUIT SPORTIV) NU O METODA DE PROCURARE A HRANEI !!!!!!! faptul ca poti sa si mananci din ce prinzi este extraordinar dar nu sa faci o afacere din pescuit (sa vinzi pestele)sau sa-i imparti la toata lumea.Sa nu-mi spuneti ca intotdeauna mancati toti pestii ..sau ca aveti un apetit de mancati singuri peste 5kg.Daca mergi la balta privata este altceva(?) dar pe domeniul public trebuie sa ne gandim ca si COPII nostri trebuie sa se bucure de pestii din ape ...nu trebuie sa-i mancam noi pe toti
ESTE PACAT CA CEI CARE POT DA UN EXEMPLU BUN SI AU DATORIA SA-L FACA...DAU EXEMPLE PROASTE
Nu am nimic cu nimeni (ma refer la persoane) am o problema doar cu atitudinea unor persoane ..putem fii prieteni si sa avem opinii diferite
Suspect
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty DESPRE C&R

Mesaj  Vizitato Dum Dec 06, 2009 1:21 am

Daca se ajunge la UN nivelul de eliberare deja este un pas ! daca vom pescui cu carlige care nu au mustata este un pas mare! periclitarea unei specii nu vine de la cel care duce 2 buc .am vazut zone unde se curenteaza pestii, carbit si alte minuni !nu este hrana, adevarat! de multe ori am remuscari privind pescuitul .eu ma mint singur cand spun ca sunt pasnic cu pestii,dar inainte sa fiu pasnic il chinui cateva secunde sau minute.in aceasta poveste despre C&R vad un paradox ...il chinui inainte sa-l eliberezi ? il pacalim sa traga la nalucile,mustele,ramele.noastre pentru ce? sa-i dam drumul?!.spunea un domn ,domnule il prind sa-l admir.pai atunci cumparati un costum de scafandru camera subacvatica si filmeazal ! ei pai atunci ce satisfactie am.mai nou este satisfactie sa facem rau la animale.nu suntem mai buni noi il prinde, altii ai vand pentru bani !
care ar fi lozinca corecta ? ll prind si ii dau drumul poza pupici si e liber am carlig fara mustata !
IL prind dau cu solutie in locul unde a patruns carligul sa nu se infecteze ! deci fac ceva intentionat dupa care repar gresala!?
IL prind si IL duc acasa ca nevastamea are pofta ! ei domnilori pana ajungi la munte si prinzi trece cel putin, cu drum cu tot 5 ore.nu i se face rau la nevasta in 5 ore ca nu simte gustul pestelui !? varianta ajutatoare = metro.real.etc
IL prind ca imi incerc toate woblerele,nalucile..sa vad care SUNT prinzatoare !
daca ar trebuii sa fac o analiza cine este cel care are 2 fete ...si cine este acel sincer care prinde pestele pentru hrana sau bani ? si culmea culmei este ca eu pescarul ma numesc ca sunt nobil si respect natura! cum? o chinui inainte ? sunt grupuri de oameni care daca afla ca esti pescari spun asa esti primitiv,nu ti-ai gasit alt mod si stil de viata numai asta sa chinui animalele.iar cel care braconeaza este lenes sa lucreze pentru un salar fix asa ca alege varianta mai necoventionala.
adevarul,respectul,si dragostea fata de natura nu are criterii si nivele sau moduri de abordare .ori respecti natura ori nu !
alegeti dvs cine ce fel de pescar este...intrun fel mai mult respect merita braconierul pentru ca el nu se minte stie ce vrea. C&R mai corect ar fi
ADMIRA NATURA FARA SA INTERVII ESTI DOAR VIZITATORI SI TRECATOR NU DISTRUGE ! ADMIRE AND DO NOT DESTROY!
adevarat si corect suna asa :ma duc la pescuit ma simt bine ca ii agat in gura si ii chinui un pic,si imi aleg exemplare mai slabe pe care le voi duce acasa! acest lucru face si cormoranul .si pe drept !

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  davidco_m Dum Dec 06, 2009 2:01 am

AMoromete a scris:Daca se ajunge la UN nivelul de eliberare deja este un pas ! daca vom pescui cu carlige care nu au mustata este un pas mare! periclitarea unei specii nu vine de la cel care duce 2 buc .am vazut zone unde se curenteaza pestii, carbit si alte minuni !nu este hrana, adevarat! de multe ori am remuscari privind pescuitul .eu ma mint singur cand spun ca sunt pasnic cu pestii,dar inainte sa fiu pasnic il chinui cateva secunde sau minute.in aceasta poveste despre C&R vad un paradox ...il chinui inainte sa-l eliberezi ? il pacalim sa traga la nalucile,mustele,ramele.noastre pentru ce? sa-i dam drumul?!.spunea un domn ,domnule il prind sa-l admir.pai atunci cumparati un costum de scafandru camera subacvatica si filmeazal ! ei pai atunci ce satisfactie am.mai nou este satisfactie sa facem rau la animale.nu suntem mai buni noi il prinde, altii ai vand pentru bani !
care ar fi lozinca corecta ? ll prind si ii dau drumul poza pupici si e liber am carlig fara mustata !
IL prind dau cu solutie in locul unde a patruns carligul sa nu se infecteze ! deci fac ceva intentionat dupa care repar gresala!?
IL prind si IL duc acasa ca nevastamea are pofta ! ei domnilori pana ajungi la munte si prinzi trece cel putin, cu drum cu tot 5 ore.nu i se face rau la nevasta in 5 ore ca nu simte gustul pestelui !? varianta ajutatoare = metro.real.etc
IL prind ca imi incerc toate woblerele,nalucile..sa vad care SUNT prinzatoare !
daca ar trebuii sa fac o analiza cine este cel care are 2 fete ...si cine este acel sincer care prinde pestele pentru hrana sau bani ? si culmea culmei este ca eu pescarul ma numesc ca sunt nobil si respect natura! cum? o chinui inainte ? sunt grupuri de oameni care daca afla ca esti pescari spun asa esti primitiv,nu ti-ai gasit alt mod si stil de viata numai asta sa chinui animalele.iar cel care braconeaza este lenes sa lucreze pentru un salar fix asa ca alege varianta mai necoventionala.
adevarul,respectul,si dragostea fata de natura nu are criterii si nivele sau moduri de abordare .ori respecti natura ori nu !
alegeti dvs cine ce fel de pescar este...intrun fel mai mult respect merita braconierul pentru ca el nu se minte stie ce vrea. C&R mai corect ar fi
ADMIRA NATURA FARA SA INTERVII ESTI DOAR VIZITATORI SI TRECATOR NU DISTRUGE ! ADMIRE AND DO NOT DESTROY!
adevarat si corect suna asa :ma duc la pescuit ma simt bine ca ii agat in gura si ii chinui un pic,si imi aleg exemplare mai slabe pe care le voi duce acasa! acest lucru face si cormoranul .si pe drept !
Ceva idei interesante poti desprinde de la tine DAR este un sport pescuitul sa nu uitam -fata de vanatoare este diferenta mare- cat despre carlige nici nu am apucat sa spun ca sunt toate fara spin si ARTIFICIALE .Care este placerea? iesirea in natura si emotiile din timpul drilului,poza care ramane amintire, prietenii cu care mergi (nevasta ,copii).Cat despre chinul pestelui ...asta este singurul lucru care poate fi acuzat in mica masura ...practic il sperii si-l obosesti mai mult decat chinui(adica nu-i provoci durere) atata timp cat pescuiesti sportiv(scule etc.).Daca ar fi sa nu intervenim deloc asupra naturii nu am avea voie sa facem nici foc cu lemnele uscate ca am strica vatra
Eu ii ''chinui ''putin si gata pe cand braconierul il chinuie si-l si omoara
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Musti Dum Dec 06, 2009 11:41 am

Nu aveam de gand sa mai intervin in discutie. Scrisesem la un moment dat cate ceva, dar vad ca a disparut. Asta e... N-are sens sa ma repet.
Am doar un comentariu la cele scrise de AMoromete.
Faptul ca ne-am ales ca mijloc de relaxare pescuitul e tot o parte a atavismului uman. Am mostenit in gene, de la stramosi imemoriali, instinctul vanatorii. Si aici ma refer la toate soiurile de vanatoare. De la cea propriu-zisa, cu arma de foc, la cea virtuala, cu joystick-ul in fata unui monitor, si pana la vanatoarea de bani, avere, etc. Toti vanam, intr-un fel sau altul.
De ce pescuitul C&R? Pt. ca in acest mod iti poti gasi echilibrul, in mijlocul naturii, vanand ca stramosii, dar intervenind in natura minim posibil. Si aici stai de vorba cu unul care elibereaza tot ce prinde. Fara exceptie. Cine pe cine minte?
Spui ca e mai de respectat cel care merge la pescuit pt. a manca pestele? La cine te referi? La batranul care vine cu o bicicleta prapadita pe malul apei, cu un bat de alun sau o lanseta veche, cu inele de sarma, si pe care, dupa ce a prins un clean mai acatarii il vezi ca incaleca si pleaca acasa, multumit ca la cina va avea carne? Cred ca l-ati vazut toti, pe el sau pe altii ca el. Pe acela il respect. E parte din natura, din lantul trofic... Dar cati sunt aceia si ce impact au asupra mediului?
Sau te referi la specimenul care vine cu Jeep-ul, Audi-ul, Octavia, etc. pe malul apei, intinde de la 10 lansete in sus, la rapitor, in timp ce el da la scobar cu ultimul racnet de bologneza, care costa cat casa batranului de mai inainte? Si care pune in straita zeci de kg de peste, daca poate, plecand satisfacut, dupa ce a facut un foc, neaparat pe iarba prospata, nu pe o vatra veche, lasand in urma cutiile de bere si pungile goale de nada, care au costat probabil cat ar fi dat pe pestele prins daca il lua de la magazin. Si pe acesta, daca il intrebi, vine la pescuit ca sa manance un peste proaspat (sic!).
Sau, de fapt, vorbim despre taranul instarit, cu tractor in batatura si Aro la poarta, care merge cu generatorul de curent, aduna pestele de pe 1km de apa si il duce la Bufetul din sat, sa ia si el un ban?
Sau despre pescarul pasionat, care face sacrificii sa-si cumpere neaparat o lanseta buna, si care, experimentat, duce acasa cantitatea legala de peste, dar nu se da inapoi si de la mai mult. Dupa care imparte la vecini sau arunca o parte din captura, cea pe care nu o poate manca.
Desigur, sunt de respectat toti...
Cand cei care practica C&R evolueaza catre a elibera tot pestele, in ideea de a lasa in natura tot ceea ce a reusit sa supravietuiasca celorlalti semeni si de a da o sansa speciei sa se dezvolte, se cheama ca se mint singuri...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  alex_24ARN Dum Dec 06, 2009 12:07 pm

oare vor veni vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati ??desi sunt destul de tanar nu cred ca voi apuca acele vremuri!!sincer eu am facut un pas destul de mare in acest sens!si asta doar de cand pescuiesc alaturi de SPINNING CLUB !Va multumesc pt asta!
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty discutii depre c&r (pro si contra)

Mesaj  Hanumanfish Dum Dec 06, 2009 3:39 pm

@musti eu te sustin in acesti ani de pescuit ai eliberat pestii te-am vazut cu binoclul .intreba colegul ce face omul? elibereaza..spunea el vezi la cest domn nici nu trebuie mers..doar sa-l salutam .ca pesti nu are,permis, carnet de membru are ! sa stiti dl@ musti ca sunteti renumit.as reda ce a zis unul in maghiara daca traduc nu mai are esenta*important era ca ziceau iara a venit strainul * poate au auzit ca ati vorbit in italiana*si au crezut ca sunteti italian.
de C&R ce sa zic ....fiecare dupa posibilitati,bun simt,si mai ales respect fata de acel pestisor*
@moromete ...interesanta analiza sau parere sau doar ati enumerat cateva pareri pro si contra ?...oricum fata de pe cand mancam si noi pe semenii nostri (asa spun tibetanii)adica orice vietate este fratele nostru* razboaie,foamete,boli,poluari de toate feluri,ducem sau nu ducem.
uite domnule eu si acum am mancat niste snitel...daca trebuie sa aleg ...aleg snitelul! sau sarmale alea imi plac geek
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  mariusw Dum Dec 06, 2009 3:51 pm

eu pot sa ma laud ca nici nu stiu ce gust are pestele in viata mea n`am mancat :Dnici conserva nici filee efectiv nimic Smile pescar pescar pescar
mariusw
mariusw

Numarul mesajelor : 295
Varsta : 32
Localizare : oradea/bihor/romania
Ocupatia : somer
Data de inscriere : 05/09/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty DISCUTII DESPRE C&R

Mesaj  Vizitato Dum Dec 06, 2009 4:19 pm

@HANUMANFISH repede ai sarit in apararea lui @musti cine stie si tu cum esti ? am vazut filmele tale de eliberare poate le faci,faceti de ochii lumii,si @palfi si acest domn elibereaza totul ! am fost intr-o zi la pescuit pe CRISUL REPEDE am vazut pe multi care retin pesti fara mila!si albitura a duso acasa era un tip cu o masina alba citroen!,ce era interesant ca acest individ a parcat masina lui alba langa mal aproape.pescuind la telescopic.si inca doua bete de crap asezate in amonte respectiv aval,cred ca acest gest se face pentru evitarea unui eventual coleg stationar!.arunca albitura pe mal ! a prins si niste morunase mai frumoase 2 scobari si aduna acest individ pestii aruncati .era un tip demodat cu o mustata nearanjata.brunet*fara aluzii nu am nimic cu minoritatile! eram cu sotia si copilul l-am si filmat nu doresc sa postez acest film de toata nesimtirea pentru ca mai mult stau in Timisoara*da mai trec eu pe acolo si voi suna filiala sa trimita paznicii sa ia masuri ! am si nr de la masina .
acesta este un caz...un nesimtit si impertinent care duce acasa tot ce prinde.unde sunt paznicii domnilori unde este asociatia !poate se face si aici la noi regula sau macar o prohibitie normala dupa clima fiecarei asezari! in ungaria doar 3 luni se interzice prinderea salmonidelor..la noi aproape 8 luni este deschis la lipan ( care nu mai este ) un tanar umbla cu punga dupa el..in care aduna lipanasii !sotia daca nu era gravida atunci il bateam si venea tot satul muntenilori dupa mine! eu personal nu mananc decat peste de mare ! rar ! .
@davidco. te inteleg pentru ca practici pescuitul sportiv (sper) dupa cum am vazut ocolesti direct raspunsul ! deci sport recreativ sportiv .doar o agatare in gura la lipan si pastrav si ai dau drumul in conditii sportive ! create de cine domnule! ia sa intrebati un naturist sa vedeti este de acord cu acest fel de sport ? nu este ! eu nu critic doar ca nu inteleg sincer ! parere personala !

#nu are nimic daca il agatam un pic sigur ca nu ! cu triple in ochi ,cu musca in varful gurii sau mai adanc,ce are ? o facem in stil sportiv si din cauza memoriei genetice pe care am mostenito de la strabuni? hai ma ma lasati? ce vrajala e si asta ?
Evil or Very Mad

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Discutii despre C & R ! Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum