Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Discutii despre C & R !

+19
Vali
MeHigh
colaps
Sziszi
tIbI_iosIA
pesccar
ESOX LUCIUS
razvan10
Adriann
Nitu V
mariusw
alex_24ARN
Musti
davidco_m
Hanumanfish
Ssebastian
Harangus Marius
Ionut Erdeli
Nagy Victor
23 participanți

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Ssebastian Lun Dec 07, 2009 7:13 pm

Harangus Marius a scris:uite aici le dau drumul in apa. e bine d-lor? Very Happy
...am impresia ca, cu asta inveti copii sa retina pestele, nu se vede cind ii da drumul acel copilas pe deasupra il si chinuie ,scuturindu-l...mnoah...spor la cautat ALTUL.!!!!!!..ASTA NU ESTE BUN!!!!!!!!!
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Nitu V Lun Dec 07, 2009 7:34 pm

Hanumanfish a scris:@NITU ai dreptate ! asa este primesc injuraturi cand prind pe cel care braconeaza din partea lui nu primesc laude *bravo ca m-ai prins !
prind si oameni cu bani ! nici ei nu ma lauda ! prind saraci care daca ma injura si ma blastama de multe ori ma gandesc daca prinde blestemul scratch
credema domnule @NITU daca trebuie sa aleg ce sa fiu o barca care rezista la acele valuri mari sau mici !
sau sa fiu o barca din plute care sunt legate cu sfori slabe ? si la prima incercare sa fiu cufundat !
simplu pentru mine domnul meu : am intrat intr-o balta aproape secata cu mocirla unde stau porcii ,si in timp ce doresc sa ies din aceasta mocirla, baltoaca tulburi apele putrede ! deja am iesit ! sunt pe mal si nu mai doresc sa fiu intre oameni invidiosi ! care spun ca eu manipulez oameni pentru ce ? daca totusi asa ar fi ! ce castig am eu din asta ! ca au ciuda unii sa facut o fratie intre pescari si cei ramasi afara sunt caprele ! si cei mincionosi raman afara si cei care iubesc minciunea ! am citat din biblie ! sper ca am scris corect !
da sigur ca eu am initiat si comisia de etica ! de ce? sa ramana pe dinafara cei care iubesc minciunea si cu 2 fete !
spinning club * un club virtual ! asa cum se aduna crapistii pe balti ! sau stationarii ne-am adunat si noi !doar ca suntem 35 de oameni ! noi intre noi ne testam woblerele,etc.tehnici stiluri si multe alte secrete in a prinde pestii !
recunosc sunt zile cand aduc un peste ,sau chiar 2 buc .stiuca de 12.900 am aduso acasa ! de 8.400. 7.200 .6.900 .5.200 ...5 buc de exemplare in 5 ani ! toate au fost prinse la rotativa nr 5 effzett firma DAM . si oscilanta EIRA * cumparata de la FANATIC* cu 35 ron /buc.
ce datalii asai !
Faptul ca am fost atacati de multe ori ...denota un singur lucru ! INVIDIE !
Era greu sa spuna omul ...domnilori imi place ce faceti ...doresc sa particip si eu ! pai EGOUL este mare !
bine zis dezbinatori ! dar oare ei cu ce se aleg cand ataca 35 de oameni care incearca sa devina si ei sportivi ! toata lumea aici recunoaste ca inainte a fost cel care a dus acasa pesti ! unii nu au dus ca nu au prins ! si eu am prins 39 de pastravi ! a doua zi 27 ,a treaia zi 16 buc.
nu am retinut doar pe ala de 5200g .si inca unul de 3600.g in august ! 2200g .1700g .ce gustosi au fost .la Suncuius apa adanca .mai era un tip acolo care a platit si el taxa ! RNP ! el a prins unul de 6 kg .foarte frumos .am poza si pozele. pana la urma nu o sa mai postam nici o poza cu pesti? *
DOMNII MODERATORI nu am citit in regulamentul cerut de dvs ca nu avem voie sa postam poze cu pesti morti !*
DACA NU AM GRESIT EU SAU ALTUL CARE A POSTAT PESTI MORTI :CRAP,AMUR,SALAU,STIUCA,CLEAN,PASTRAV,LIPAN,LIN,ETC .VA ROG SA NE ANUNTATI PE FORUM. CU RESPECT SI CER ANULAREA ORICAREI POSTARI CARE ESTE CONTRA POSTARILORI CU PESTI MORTI * ARGUMENT :
DE CE EXISTA GASTRONOMIA PESCARULUI *! DACA NU AVEM VOIE SA POSTAM ASEMENEA POZE ! IN FARFURIE PESTELE ESTE MORT SI CE BINE ARATA UN PASTRAV CU MAMALIGUTZA ! (CUMPARAT DE LA REAL.)
geek
oameni buni ...sa nu cereti rasplata pentru fapte bune.
,,ce castig am ?,, sau,, ce castig eu?,, Question iti explic imediat... te duci pe balta sa-ti faci datoria care la tine a devenit ceva de suflet. chiar daca ai fost injurat toata ziua si fizicul tau se revolta ... atunci cand seara stai la o bere si faci bilantul , sufletul tau este calm ca apa unui lac samuraiule . daca nu intelegi deschide un topic despre cum vad civilizatiile orientale DATORIA. eheei cat de multe sunt de povestit...de ce crezi ca acolo au aparut artele martiale ...de ce crezi ca le spune martiale Laughing ...pentru ca se pune datoria inainte de orice ...castig ...in cazul nostru.
adica acum ceri rasplata pentru ceva in care pui suflet? te mai gandesti...
acelasi lucru trebuie sa gandim si despre eliberarea pestilor...nu eliberam pentru cineva anume...nu eliberam pentru forum sau pt neinsemnatul domn X ...eliberam pt ca asa ne cerem iertare ...noi ...capatul lantului trofic de pe pamant dotati cu scule venite din tehnologia spatiala ...amagim cu nade in care bagam fel de fel de minuni...ne punem mintea cu pestii... da , pentru ca nu suntem perfecti si mai avem instincte primare.
o sa recunoasteti imediat o poza cu o eliberare reala nu masluita ...pentru ca respectivul o face cu iubire , cu dragoste si compasiune fata de peste. pt el nu exista aparat de filmat , pozat , ploaie sau vant ...el este cu ochii la peste detasat de tot...sa nu cereti rasplata pt faptele bune...
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty discutii depre c&r (pro si contra)

Mesaj  Hanumanfish Lun Dec 07, 2009 7:50 pm

@nitu vezi bine lucrurile asa este de 5 ani ma injura cel pe care il prind ,si pescarul de rand (unii) care striga se braconeaza ! cand l-am controlat avea o stiuca de 30 cm in plasa ! si un salau aprox 800 gr .i-am dat drumu fara sa intreb nimic. la care omul a strigat dati banii inapoi si a inceput sa ma injure si pe colegii mei !
nu vreau rasplata pentru ce fac eu ! daca esti mai atent am scris

*manipulez oameni pentru ce ? daca totusi asa ar fi ! ce castig am eu din asta !? ca au ciuda unii sa facut o fratie intre pescari si cei ramasi *
in idea mea suna astfel :

pe cat ca nu este asa ! daca totusi asa ar fi ce castig asi avea eu din asta * in conceptul ca daca o faceam pe castig nu ajungeam nicaieri! stiu despre ce vorbesti ,asa am rezistat injuraturilor si minciunilori timp de 5 ani !
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty discutii depre c&r (pro si contra)

Mesaj  Hanumanfish Mar Dec 08, 2009 1:51 pm

eu de 2 zile sunt racit stau acasa asa am timp sa intru si sa ies ...altfel nu stateam eu aici pe forum ... geek
chestia ca se fura s se umple juvelnicul ..poate prind ei ziua cand vor fi golite juvelnicele fara sa fie intrebati ! pozati si filmati..doar ca legea nu imi permite sa expun aceste filmari sau poze ..fara acordul lor ! pana la urma ma acuza de .....stiti voi de ce . cyclops
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Adriann Mar Dec 08, 2009 1:53 pm

da...din pacate.....legile sunt facute asa de aiurea in tara asta.....si ma refer ca ne afecteaza direct pe toti...peste tot e asa....totul e birocratic.....Sa te faci bine Zoli....!!!!Sanatate ca-i mai buna decat toate!!!
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Ssebastian Mar Dec 08, 2009 1:58 pm

@davidco...apreciez ca nu te lasi si ca tii mult la idea de c&r, din moment ce esti membru acestui forum ai si tu dreptul ca oricare din acest forum la opinie...nu a spus nimeni ca opiniile nu sint bine venite...tu ca blog-er stiu ca ai vazut multe forumuri straine si poze minunate cu pesti in timpul eliberarii...dar nu uita ca acele forumuri acei straini au fost crescuti cu aceasta idee de catch&release cum noi am crescut cu ideea ca , am dat bani la "filiala" deci duc tot pestele acasa....!!!!!! cu timpul si la noi aceasta mentalitate se va schimba si iti spun eu ca peste 10 ani va fi aproape ca si in vest...timpul schimba multe...iar daca crezi ca Hanuman vorbeste in numele nostru al tuturor sa stii ca te inseli iar daca el crede ca ne reprrezinta peste tot ca persoane sa stii ca si aici te inseli si se inseala si el daca crede asta....el reprezinta doar spinning club-ul...cum oricare membru al spinning clubului reprezinta acest club...
Zoli isi exprima parerile lui in aceste postari dar asta nu inseamna ca si noi impartasim aceeasi parere...vor mai fi discutii pe tema catch &release si poate si mai aprinse...
banarea lui sanya s-a datorat cererii sale de excludere...nu l-am exclus pt ca a impus ceva....nu a impus nimica...este dreptul lui sa fie exclus daca asta vrea...
vrem ca acest subiect sa prinda amploare nu doar aici pe forum ci si pe malul apei ..dar este greu sa schimbi mentalitatea unui om care zice :_...Ce plm!!! am platit la filiala 140 ron sa arunc pestele inapoi?'....DA!!!! pt ca eu as vrea ca pe viitor sa platesti pt a te relaxa prin pescuit..asa cum platesti sa vezi un film sau sa te relaxezi cu o "clantza" pe centura..astea nu cred ca le duci acasa...asa ar trebui sa fie si cu pescuitul...prinzi si eliberezi...vrei sa maninci?..du-te d-le la hiper-super marketuri si iti cumperi... gentleman..pestele oceanic este mult mai gustos decit cel de apa dulce...

NIMENI NU VA FI EXPULZAT DE PE FORUM PT CA ARE ALTE IDEI SAU IDEI DIFERITE DE ALE MEMBRILOR SPINNING CLUB SAU ALE MEMBRILOR FORUMULUI...ESTE O TARA LIBERA ,DECI TREUIE ASCULTATE TOATE IDEILE SI CONTOPITE ACESTE IDEI SA FORMEZE O PUNERE IN PRACTICA...


Ultima editare efectuata de catre ssebastian in Mar Dec 08, 2009 2:16 pm, editata de 2 ori
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty discutii depre c&r (pro si contra)

Mesaj  Hanumanfish Mar Dec 08, 2009 4:09 pm

acest topic dedicat C&R devenind cel mai rau model ! vezi postarea cu pastravi .care este stearsa ..@ cristian duma la topicul concurs de poze* rog pe cei care au postat sa anuleze pozele fiind poze cu pesti morti ! morti ulteriori !
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Nagy Victor Mar Dec 08, 2009 4:29 pm

Hanumanfish a scris:acest topic dedicat C&R devenind cel mai rau model ! vezi postarea cu pastravi .care este stearsa ..@ cristian duma la topicul concurs de poze* rog pe cei care au postat sa anuleze pozele fiind poze cu pesti morti ! morti ulteriori !

Nu stiu daca e bun sau rau si nimeni nu are dreptul sa-i de-a vre-un calificativ (o sa aflam peste citiva ani), la fel si cu pozele de la spinning club , nu inteleg de ce ar tebui sterse , cui ii este rusine de ele ?, mie nu mi-e !, sa nu uitam ca acele poze au aparut deja si pe alte site uri , cu un nr. de membri net superioare noua , cele 2 forumuri impreuna au peste 15.500 de membri (cine doreste , ii trimit prin mp adresa lor) si aproape nimeni nu a contestat acele poze si ma-ntreb , de ce ar trebui sterse ?, de ce sa-mi fie rusine de ele ?, TU esti deranjat de ele ?
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty discutii depre c&r (pro si contra)

Mesaj  Hanumanfish Mar Dec 08, 2009 6:00 pm

@victor eu sunt pro ...adica are dreptul sa retina oricine chiar 10 buc de pastravi! sau 10 de lipani ! pe zi..si sa le manance daca vrea omul cu familia lui!
deci eu sunt pentru ! nu contra ! daca se va schimba legea pescuitului si se va reduce sau se va mari ...fiecare va face ca atare ! si daca vor merge pescarii in zona sa zicem 40 pescari si va prinde fiecare cate 5 buc /zi dumnezeu sa-i ajute pofta mare !
daca se va interzice sa nu mai pescuiasca in zona nimeni nici cei care practica C&R ..atunci asta este !
eu personal voi face propaganda ca pescarii de la ses sa iasa cat mai des in zonele de munte pentru gustarea pastravului si a lipanului in sezoanele cand este admis de lege ! ca fratilor pana la urma au si eu tot dreptul ...vor pescuii cu cuscus la lipan,si paine ..si rama artificiala ca este eu am ! astea nu sunt momeli vii ! fata de cei care curenteaza si dau cu plasa astia sunt inger ! nu ? cyclops
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  davidco_m Mar Dec 08, 2009 6:50 pm

Hanumanfish a scris:@victor eu sunt pro ...adica are dreptul sa retina oricine chiar 10 buc de pastravi! sau 10 de lipani ! pe zi..si sa le manance daca vrea omul cu familia lui!
deci eu sunt pentru ! nu contra ! daca se va schimba legea pescuitului si se va reduce sau se va mari ...fiecare va face ca atare ! si daca vor merge pescarii in zona sa zicem 40 pescari si va prinde fiecare cate 5 buc /zi dumnezeu sa-i ajute pofta mare !
daca se va interzice sa nu mai pescuiasca in zona nimeni nici cei care practica C&R ..atunci asta este !
eu personal voi face propaganda ca pescarii de la ses sa iasa cat mai des in zonele de munte pentru gustarea pastravului si a lipanului in sezoanele cand este admis de lege ! ca fratilor pana la urma au si eu tot dreptul ...vor pescuii cu cuscus la lipan,si paine ..si rama artificiala ca este eu am ! astea nu sunt momeli vii ! fata de cei care curenteaza si dau cu plasa astia sunt inger ! nu ? cyclops
confused
AM RAMAS FARA CUVINTE
AR TREBUI SA STII CA AI VOIE DOAR CU MOMELI ARTIFICIALE !!!! NU SCRIE NICAIERI CA NU SE PESCUIESC CU MOMELII VII,SE DA DOAR EXEMPLE MOMELILE VII!!! ASA CA NICI PAINEA SI CUSCUSUL NU INTRA LA CATEGORIA ARTIFICIALE
SI Oricum nu sunt cate 5 buc /40 de pescari in toata zona agvps valea iadului-confluenta cu bratcuta .In loc sa-i amendezi pe aia cu cuscus tu-i incurajezi.EXEMPLU DEMN DE URMAT
TOT NU MI-AI RASPUNS : nu cumva au mai mult de 10 kg stiucile din poza ca o stiuca de minim 40 are 1kg si acolo sunt si mai mari???
ups:ai sters poza pacat


Ultima editare efectuata de catre davidco_m in Mar Dec 08, 2009 6:54 pm, editata de 1 ori
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Harangus Marius Mar Dec 08, 2009 6:51 pm

atat timp cat o sa-mi placa pestele am sa retin din ce prind...dar am invatat de cand stiu sa-i prind ca mai trebuiesc si eliberati din ei,ceea ce prisoseste si am mai invatat un lucru:in afara de parintii mei si socrii nu mai primeste nimeni peste prins de mine,pur si simplu...se bucura cand ii dai dupa care te face pierde vara ca umbli pe coclauri dupa pesti,asa ca nu merita si in plus nu mai am nevoie sa aud de la nimeni ca sunt pescar bun...nu sunt nici bun dar nici cel mai rau. oricum consider ca am facut un pas mare prin faptul ca le mai dau drumul si ca am zile cand ies in special la clean si ii eliberez pe toti.ceea ce inca nu am facut este sa eliberez pestii mari...poate cand voi fi in stare sa-i pacalesc si pe astia si va deveni ceva obisnuit sa prind doar exemplare mari,cu siguranta voi elibera din ei.
cat despre poze pot sa zic doar atat:se face ca la slujba de duminica ,mai mult de jumatate se duc doar pentru a semna in condica,sa-i vada vecinu,popa...ma-ntreb cati hoti,borfasi si curve umbla acolo si pentru ce? doar pentru aparente,va zic eu...ne place sa ne ascundem dupa tot felul de smecherii,ca sa parem mai buni decat suntem in realitate...pacat!
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Ssebastian Mar Dec 08, 2009 6:59 pm

toate postarile care nu au legatura cu C&R....vor fi mutate ...sau sterse....mai vad eu...va rog sa postati doar subiecte C&R!!!!...NU MAI AM MILA!!!!
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty discutii depre c&r (pro si contra)

Mesaj  Hanumanfish Mar Dec 08, 2009 7:12 pm

@domnule@ DAVIDCO dupa parerea ta cei care pescuiesc in zona de munte la scobar (zic ei) pretind sau mreana vanata ca ai vazut si tu ! aia daca cumva agata un pastrav sau lipan ai da drumu ...nu ! ai va drumu ! simplu ca buna buna toate zonele de acolo trebuie prin lege sa fie declarate zone de protectie sau rezervatie ! numai in cazul acesta poti aduce inapoi renumita zona de pastrav ce era laudata de SADOVEANU si de baronii austroungari! vezi JADVOLGYE! dupa ce sau instalat muntenii au facut ravagii ! pana era sub tutela curtii regale nu era problema !
STIUCILE ! dupa cum spuneai tu ! ca in locuri balti particulare nu este valabila ideea *C&R ...in ziua respectiva am pris 39 buc .am fost 4 insi .si sau impartit cele 10 buc de stiuci .in 2 ..mie 5112 g si tipului 5000 gr ... Twisted Evil ...altceva alte informatii ?
ps:prin lege nu poti interzice pescuitul latelescopic in zonele de munte pana exista scobar,mreana,clean ! exact pe baza acestei portite se duc clujenii si fac ravagii ! sa stii ca bihorenii oradenii sunt cam 5 -10 oameni care se duc in zona ...dintre cei 10 oameni ...5 sunt muscari ! uitate mai atent!.
iar in zonele RNP nici o sansa domnule ..este cu taxa si prind frate si 10 buc de pastravi 12-18 cm zilnic ! si nu ai ce sa-i faci ! eventual asa ca ai dai tu in cap ! de ciuda ! eu nu am competenta in zona.cand m-am dus din propia initiativa dupa care din partea politiei locale am primit un avertisment sa nu-mi fac eu de cap acolo ...ca ei nu sunt degeaba organ de constatare ! si sa nu intrec masura ! am trecut raul dupa unul nu odata in timp ce pescuiam si riscam sa a dea in judecata pentru sechestrare ! am fost de multe ori in anul acesta am si poze ! pana am primit acest mesaj de dragoste de la politie ! asa domnule eu nu mai duc doar daca vine politia,armata.extraterestri,si bill gates *
atunci poate ca ma duc !
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  davidco_m Mar Dec 08, 2009 7:22 pm

Hanumanfish a scris:@domnule@ DAVIDCO dupa parerea ta cei care pescuiesc in zona de munte la scobar (zic ei) pretind sau mreana vanata ca ai vazut si tu ! aia daca cumva agata un pastrav sau lipan ai da drumu ...nu ! ai va drumu ! simplu ca buna buna toate zonele de acolo trebuie prin lege sa fie declarate zone de protectie sau rezervatie ! numai in cazul acesta poti aduce inapoi renumita zona de pastrav ce era laudata de SADOVEANU si de baronii austroungari! vezi JADVOLGYE! dupa ce sau instalat muntenii au facut ravagii ! pana era sub tutela curtii regale nu era problema !
STIUCILE ! dupa cum spuneai tu ! ca in locuri balti particulare nu este valabila ideea *C&R ...in ziua respectiva am pris 39 buc .am fost 4 insi .si sau impartit cele 10 buc de stiuci .in 2 ..mie 5112 g si tipului 5000 gr ... Twisted Evil ...altceva alte informatii ?
ps:prin lege nu poti interzice pescuitul latelescopic in zonele de munte pana exista scobar,mreana,clean ! exact pe baza acestei portite se duc clujenii si fac ravagii ! sa stii ca bihorenii oradenii sunt cam 5 -10 oameni care se duc in zona ...dintre cei 10 oameni ...5 sunt muscari ! uitate mai atent!.
iar in zonele RNP nici o sansa domnule ..este cu taxa si prind frate si 10 buc de pastravi 12-18 cm zilnic ! si nu ai ce sa-i faci ! eventual asa ca ai dai tu in cap ! de ciuda ! eu nu am competenta in zona.cand m-am dus din propia initiativa dupa care din partea politiei locale am primit un avertisment sa nu-mi fac eu de cap acolo ...ca ei nu sunt degeaba organ de constatare ! si sa nu intrec masura ! am trecut raul dupa unul nu odata in timp ce pescuiam si riscam sa a dea in judecata pentru sechestrare ! am fost de multe ori in anul acesta am si poze ! pana am primit acest mesaj de dragoste de la politie ! asa domnule eu nu mai duc doar daca vine politia,armata.extraterestri,si bill gates *
atunci poate ca ma duc !
atunci la ce mai avem asociatie si controlori daca politia trebuie sa-si faca treaba?
se pot controla pestii dupa dimensiunea minima legala iar din cate stiu eu nu poti sa retii pe ape publice sub dimensiune!
dar nu controleaza nimeni dimensiunea pestilor sau ma rog eu nu am fost intrebat
si pe aia care dau la scobar ar putea sa-i controleze de pastravi
iar la faza cu stiucile este legal daca cel cu balta permite retinerea lor,daca ar fi fost pe canal era altceva
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Nagy Victor Mar Dec 08, 2009 7:24 pm

Domnilor , pt. a se calma spiritele , va propun 24 de ore de liniste , in acest timp subiectul va fi blocat !
NU uitati , am facut o promisiune fata de Admin , eu nu sunt politician , o sa-mi respect promisiunea !
Peste 24 de ore redeschid topicul , poate va racoriti pina atunci ! gentleman

ps.
rog Adminul si Moderatorii sa se conformeze deciziei mele
va multumesc gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Ssebastian Mar Dec 08, 2009 7:33 pm

."cei doi"..au topicul lor de polemici... gentleman vacantaaaaaaa...24 ore!!!
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Nagy Victor Mier Dec 09, 2009 7:18 pm

Redeschid subiectul , cu urmatoarele mentiuni :
- respectativa intre voi
- nu incalcati regulamentul
- mesajele care nu au legatura cu subiectul , vor fi sterse
- nu se admit injuriile , atacurile la persoana si discutiile despre persoane care nu sunt prezente si nu pot da o replica

Sper ca nu va mai fi cazul sa intervina Administratorii sau Moderatorii ! gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  razvan10 Vin Feb 19, 2010 10:51 pm

Sa promovam C & R cheers cheers cheers
razvan10
razvan10

Numarul mesajelor : 466
Localizare : Oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 08/07/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  ESOX LUCIUS Mier Feb 24, 2010 12:59 am

Am si eu 34 de ani si de la varsta de 8 ani am carnet de membru pescar sportiv .Acest microb n-i la injectat tatal nostru si mie si fratelui meu de mici copii .
Intradevar si noi cand eram copii eram mandrii si n-e laudam la prieteni cat peste am prins si cat de mari ,si nu eliberam pestii niciodata fiindca asa au fost vremurile si asa n-i s-a intiparit noua o ideie ca tot ce prindem trebuie sa ducem acasa .Ca daca nu-l mancam noi tot , dar mai ducem si la bunica un peste , mai dam si la o vecina o bucata doua si pe cei mici ii dam la caine sau la pisica ca le place si lor pestele si uite asa nu se risipea nimic .
Timpul a trecut , vremurile sau schimbat si noi incet incet am inceput sa gandim altfel .Ne-am schimbat tot timpul sculele de pescuit , stilul si fiind tot timpul intre noi si prietenii nostrii o competitie am inceput sa si eliberam incet incet din pestii prinsi .Prima data pe cei mici ca nu n-e laudam cu bucatile ci cu marimea lor Wink si dupa cativa ani si dintre pestii mai mari .
Cum anii au trecut , ambitiile au fost mai mari , betele si mulinetele tot mai profesionale si fiind interesati tot mai mult de pescuit am inceput sa ne uitam si la filmulete pe DVD-uri cu Walter Tamas , Dome Gabor , Bob Nutt si alti mesriasi ai sportului.
Am inceput sa intelegem acest sport cu totul altfel , am inceput sa umblam la competitii si chiar sa invatam alte stiluri de pescuit pe care noi in zona noastra nu prea aveam pe unde sa le practicam .
Am inceput sa umblam pe barajele de la Urvind si Tileagd sa cutreieram si noi Crisul Repede pe la Tarian si Giris si ne-am dat seama ca un pescar tot timpul are ce sa invete .Cel mai important lucru care am inceput sa-l invatam este ca eliberam din pesti .
Nu vad de ce sa nu duc o bucata sau doua de peste acasa daca mi-a creat o placere enorma sa-l pescuiesc ridicandu-mi andrenalina la maxim si considerand ca am dreptul sa mananc si eu un peste prins de mine .
Dar totusi parca senzatia care o ai cand eliberezi un peste mai mare e incomparabila cu cea cand i-l prinzi .De fiecare data cand eliberez un peste am un gand : Pestele asta o sa depuna icre multe si o sa reusesca sa s-e inmulteasca natural si o sa pot veni in zona asta sa prind vre-un peste si peste 5 ani si peste 15 sau si peste 30-35 de ani .
Pescuitul SPORTIV trebuie sa-l practicam ca atare , ca pe un sport , nimeni nu trebuie sa se gandeasca la cati pesti trebuie sa prinda ca sa-si scoata banii de benzina , de nada , de permis , de tigari sau mai stiu eu ce .
Noi astia care avem cativa ani de experienta in pescuit sportiv trebuie sa schimbam prin orice mijloace mentalitatea pescarilor care nu gandesc sportiv.
Poate nu ar fi o prostie sa se infiinteze o scoala de pescuit in urma caruia sa devii membru pescar sportiv , in care elevii sa invete dimensiunile pestilor , ce ai voie , ce nu ai voie ce t-i se poate intampla daca incalci legea s.a.m.d.
Sa dea un test inainte de a primi carnetul de membru al vre-unui club de pescari sportivi si multe alte chestii care sa-i faca sa inteleaga ca daca nu mai si eliberam din pesti peste cativa ani nu mai avem ce prinde .
Am citit undeva mai inainte ca cineva zicea ca chinuim bietii pesti . Parerea mea este ca acel om ori este un vegetarian , ori nu-i place carnea de peste ori este vre-un membru al organizatiei Salvati Animalele .
Nu vreau sa jinesc pe nimeni dar asa suntem noi oamenii de cand e lumea si pamantul pescuim si vanam , la inceput pentru supravietuire si mai tarziu pentru distractie .
Un lucru este cert , faptul ca indiferent cat de mare placere ne ofera un dril cu un peste mare , il scoti , il pupi , i-ti faci o poza cu el dar dupa aia merita sa incerci si senzatia de eliberare a lui cu gandul ca poate se va bucura si un alt pescar de el poate chiar fiul sau nepotul tau .
ESOX LUCIUS
ESOX LUCIUS

Numarul mesajelor : 16
Localizare : Marghita
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  alex_24ARN Mier Feb 24, 2010 9:41 am

aplauze aplauze aplauze aplauze gentleman gentleman
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Adriann Mier Feb 24, 2010 10:23 am

@ Exos Lucius
Ma bucur sa vad ca exista astfel de pescari la noi.Respect pentru ideile tale! cheers cheers cheers cheers
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Musti Mier Feb 24, 2010 8:31 pm

ESOX LUCIUS a scris:
[...]Dar totusi parca senzatia care o ai cand eliberezi un peste mai mare e incomparabila cu cea cand i-l prinzi .De fiecare data cand eliberez un peste am un gand : Pestele asta o sa depuna icre multe si o sa reusesca sa s-e inmulteasca natural si o sa pot veni in zona asta sa prind vre-un peste si peste 5 ani si peste 15 sau si peste 30-35 de ani [...]
...
[...]indiferent cat de mare placere ne ofera un dril cu un peste mare , il scoti , il pupi , i-ti faci o poza cu el dar dupa aia merita sa incerci si senzatia de eliberare a lui cu gandul ca poate se va bucura si un alt pescar de el poate chiar fiul sau nepotul tau .
In mod cert, esti un pescar care a ajuns la nivelul superior al evolutiei. Sunt incantat ca ni te-ai alaturat pe forum. Respect!
gentleman

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty DISCUTII DESPRE C&R

Mesaj  Hanumanfish Mier Feb 24, 2010 10:29 pm

@esox lucius ...o intrebare daca eliberezi stiucile mari ...a-ia din poza a fost eliberata sau ai retinut-o ? .A fost prinsa pe lacul santimreu ?
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  pesccar Joi Feb 25, 2010 3:43 pm

ESOX LUCIUS a scris:
Pescuitul SPORTIV trebuie sa-l practicam ca atare , ca pe un sport , nimeni nu trebuie sa se gandeasca la cati pesti trebuie sa prinda ca sa-si scoata banii de benzina , de nada , de permis , de tigari sau mai stiu eu ce .
Noi astia care avem cativa ani de experienta in pescuit sportiv trebuie sa schimbam prin orice mijloace mentalitatea pescarilor care nu gandesc sportiv.
Spune-mi te rog cit de sportiv consideri ca este pescuitul la stiuca cu pestisor viu.Te intreb asta in urma afirmatiei facute la topicul "valea ierului", ca in cele mai multe cazuri pescuiesti la stiuca cu pestisor.

pesccar

Numarul mesajelor : 13
Localizare : oradea
Ocupatia : una alta
Data de inscriere : 25/02/2010

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  ESOX LUCIUS Joi Feb 25, 2010 10:01 pm

Pe aia din poza am prins-o la Bolcas din barca cu pestisor si din pacate nu am eliberat-o dar am eliberat altele mai micute .
Obisnuiesc sa merg si la Santimbreu tot la stiuca si tot din barca , dar acolo numai la artificiale si cam prind de fiecare data Very Happy
Sincer nu prea am obiceiul sa-mi fac poze cand eliberez pestii dar poate ca o sa incep sa fac si lucrul asta .
Oricum prietenii cu care umblu de obicei la pescuit stiu bine ca eliberez din pesti si la randul lor si ei elibereaza.
Nu am spus niciodata ca eliberez absolut toti pestii pe care ii prind , dar de obicei i-mi pastrez pana in 5 kg cat este legal , depinde ce pesti prind .Este cand pastrez un peste , trei sau 10 depinde de specia pe care o pescuiesc .Intotdeauna eliberez pestii sub dimensiune absolut toti si sunt convins ca daca fiecare ar face la fel ca mine ar fi un mare pas .
In ultimul timp am inceput sa indragesc tot mai mult pescuitul la rapitor mai ales cu artificiale , adica spining-ul si chiar ma gandeam sa ma inscriu la ceva competitii problema este ca stau rau cu timpul liber din cauza serviciului si asta mai ales vara .
ESOX LUCIUS
ESOX LUCIUS

Numarul mesajelor : 16
Localizare : Marghita
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum