Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

hrana noastra cea de toate zilele. nutritie.

4 participanți

In jos

hrana noastra cea de toate zilele. nutritie. Empty hrana noastra cea de toate zilele. nutritie.

Mesaj  Nitu V Lun Dec 07, 2009 7:58 am

ce parere aveti?
traim ca sa mancam ?
sau
mancam ca sa traim?
stie cineva sa argumenteze pro sau contra in favoarea alimentatiei cu carne?
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

hrana noastra cea de toate zilele. nutritie. Empty Re: hrana noastra cea de toate zilele. nutritie.

Mesaj  Ionut Erdeli Lun Dec 07, 2009 3:54 pm

Mancam ca sa traim, dar nici mancarea nu e de aruncat! Eu sincer nu as dori sa mananc pastile in locul hranei obisnuite!
Sincer eu sunt pentru consumul de carne fie ca ea este de peste, porc, vita sau mai stiu eu ce animale! Ideea este ca daca acceptam variata evolutionista, oamenii ca specie, s-au dezvoltat abia cand au inceput sa manance carne! Daca nu am fi mancat carne am fi fost pe undeva pe langa gorile! Parerea mea! Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

hrana noastra cea de toate zilele. nutritie. Empty Re: hrana noastra cea de toate zilele. nutritie.

Mesaj  Ssebastian Lun Dec 07, 2009 5:41 pm

...da, dar cei care au renuntat la carne?...ii trecem inapoi la maimute? ii consideram ca involuati?...sau ii acceptam la familia oameni?...eu cred ca fiecare alege modul sau de hranire....fiecare face ci viata lui ce vrea...si eu maninc carne...si citeodata fac abuz...dar cind vad ca deja organismul nu mai poate digera si ma simt "greu"...trec o saptamina pe vegetale si carne light...si mim revin...dar si asta duce la variatii de greutate si nu este chiar bine..de aceea este bine sa ne controlam alimentatia nimeni nu spune sa nu mmincam, nu trebuie abuzat!!!..iar chestia cu tinutul de post, deci aici imi pusca vena in cap...tine omul post 40-100 de zile pt ca d-zeu sa-l ierte si sa-si curete sufletul...si dupa iesirea din post baga in stomac slana, carne de porc, tot felul de carnuri....si vai doamne a facut indigestie vasile al meu si l-a dus salvarea....normal bai proasto, ca l-ai obligat sa tina post atitea zile si normal ca organismul a trecut pe pozitia light food....si dintr-o data intra in stomac "greutatile"...deci pe mine incultura asta ma dispera...mai ales la tara...dar vad ca si la oras "enoriasii fac asemenea gesturi si posturi negre...mnoah...fiecare face ce vrea!!
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

hrana noastra cea de toate zilele. nutritie. Empty Re: hrana noastra cea de toate zilele. nutritie.

Mesaj  Nagy Victor Lun Dec 07, 2009 5:55 pm

Cred ca Nitu se refera si la hrana spirituala a noastra , a fiecaruia , despre asta ce parere aveti !?
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

hrana noastra cea de toate zilele. nutritie. Empty Re: hrana noastra cea de toate zilele. nutritie.

Mesaj  Ionut Erdeli Lun Dec 07, 2009 8:28 pm

ssebastian a scris:...da, dar cei care au renuntat la carne?...ii trecem inapoi la maimute? ii consideram ca involuati?...sau ii acceptam la familia oameni?...eu cred ca fiecare alege modul sau de hranire....!!
Ssebastian, eu nu sustin ideea obligativitatii consumului de carne! Eu dau o replica celor care isi neaga trecutul! Atentie oamenii nu au fost cumva vanatori culegatori? Crede oare cineva ca in vechime unul dintre ei a zis: "Eu de astazi nu mai mananc carne ci numai iarba de gazon!" Iti dai seama ca o asemenea persoana ar fi murit de foame in cele din urma! Deci morala pentru cei de langa el ar fi fost "SA NU FACEM CA EL"!
Chiar si calugarii tibetani nu omoara animale, dar odata ce animalul a fost sacrificat de catre o terta persoana, nu au nimic impotriva consumarii din carnea acestuia!
Sper ca am fost destul de explicit ca sa nu se creeze confuzia ca indemn pe cineva la o dieta sau alta! fiecare face cum crede el ca este mai bine!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

hrana noastra cea de toate zilele. nutritie. Empty Re: hrana noastra cea de toate zilele. nutritie.

Mesaj  Ssebastian Lun Dec 07, 2009 8:57 pm

@pescardeclean...acelasi lucru am vrut sa evidentiez si eu...eu daca eram preistoric ..incepeam primul sa maninc ceva carne....sper ca nu incepeam cu ceva salamandra veninoasa Laughing Laughing..si asa imi multume-ati mie ca am dat dezlegarea la carne...peste si etc...


Ultima editare efectuata de catre ssebastian in Mar Dec 08, 2009 10:48 am, editata de 1 ori
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

hrana noastra cea de toate zilele. nutritie. Empty Re: hrana noastra cea de toate zilele. nutritie.

Mesaj  Nitu V Lun Dec 07, 2009 9:03 pm

nu Victore , oamenii au inteles bine . vorbeam de hrana , mancare.
@ pescardeclean
poti sa dezvolti ce afirmi cu argumente?
uite ce cred eu...oamenii au inceput sa involueze de cand nu au mai controlat calitatea mancarii...de ce crezi ca se dau in anumite carti vechi indicatii despre hrana...de ce doctorul recomanda in cele mai multe cazuri sa nu mananci porc , adica sa tii regim?
aici sunt doua situatii distincte ... prima se refera la influenta hranei asupra spiritului iar a 2-a se refera la influenta fizica a hranei asupra corpului fizic.
sa luam a 2 varianta pt ca este mai simpla ...de ce se interzice carnea de porc ca si exemplu vorbesc.
pentru ca in momentul uciderii animalul asta traieste niste spaime...secreta niste hormoni ...acestia se distrug greu prin preparare ...noi ii ingeram ...cei care se distrug se transf in toxine iar ceilalti actioneaza cam cum ar face-o in corpul porcului dar mult mai estompat. aici va reamintesc dispozitia CE de a adormi efectiv animalele destinate sacrificarii .
din pct de vedere spiritual ...
cu totii stim ca prin corpul nostru trec niste energii . cele mai grosiere au fost fotografiate . in scoala am invatat de biocampuri si de frunza aia taiata si fotografiata. frunza este un ex dar si la noi e ceva asemanator.
aceste energii [ o sa le spun asa in continuare] ne dau sentimente , trairi , sau patimi. o parte din energiile porcului ni se transmit impreuna cu hormonii mai sus amintiti .
nu degeaba au aparut expresiile din popor ...mananci ca porcul - lacomia...te porti ca porcul - ignoranta si atitudinea in general...arati ca un porc - grija fata de cum arati si ce exprimi prin cum arati.
am punctat in mare unele aspecte.
rapitorii in general au intestinele scurte , mici. erbivorele au intestinele lungi . nu va intrebati de ce omul are 21 m de intestin? pentru mine e simplu ...pt ca la origine a fost erbivor.
daca acceptam teoria evolutiei darwiniste inseamna ca orice organ s-a format in urma unei evolutii. atunci de ce oamenii normali nu fol decat aprox 4% din creier...iar geniile aprox 9 % ? de ce natura a creat un organ care nu foloseste decat putin din capacitatea lui?
o sa caut pe internet un filmulet de prin olanda care arata cum se face agricultura acolo...cresteau rosii parca in niste ghivece in care picura la ora x nu stiu cate picaturi de chimicale -hrana- ...la ora y cateva picaturi de apa si asa mai departe...si atunci ce mancam ...nu pastile? sau de ce ne miram ca in ultimii ani legumele sau fructele nu au gust.ne miram ca sunt multi tineri depistati cu cancer...pai daca porcul creste ca fat frumos si in 5 luni se face de 100 kg...
@ ssebastian
in viata avem liberul arbitru lasat de Dumnezeu. deci fiecare mananca ce vrea... dar ce nu inteleg eu... abuzezi cu carnea te ingrasi si suferi...o lasi mai moale te simti mai bine...ca sa suferi iar...de cate suferinte dinastea ai nevoie sa intelegi ca abuzul nu e bun?
spui ca fiecare face cu viata lui ce vrea...te contrazic prietene...nu poti face chiar ce vrei pt ca ai datorie fata de copii , de familie , de prieteni si comunitate , fata de planeta asta despre care ma mir ca ne mai suporta, fata de Dumnezeu.
sunt comvins ca daca ai vedea un film in care tu batran si uitat intr-un azil te caiesti ca nu ai stiut sa traiesti altfel viata , chiar ai fost o povara pentru copii , la batranete. doamne -fereste.
gandeste-te la asta. nu cred ca ai vrea sa vezi filmul dar cateodata ...
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

hrana noastra cea de toate zilele. nutritie. Empty Re: hrana noastra cea de toate zilele. nutritie.

Mesaj  Nitu V Mar Dec 08, 2009 12:29 am

mi-am adus aminte de ceva...
una din dietele la moda acum -ma ref la cele de slabit - este cea disociata...adica timp de o saptamana mananci multa proteina animala fara nimic altceva. sa stiti ca da roade si veti slabi...dar cum functioneaza....in organism se produc niste dereglari atat de mari incat acesta sufera si sigur va slabi . cautati pe net si va comvingeti
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

hrana noastra cea de toate zilele. nutritie. Empty Re: hrana noastra cea de toate zilele. nutritie.

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Dec 08, 2009 2:45 pm

Tind sa-ti dau dreptate, in ceea ce priveste mancarea crescuta "in laborator", dar nu inteleg unde bati cu treaba asta! Eu nu am afirmat ca as fi numai pentru mancatul de carne, ci spuneam ca si carnea trebuie sa faca parte din meniul nostru! Atentie orice abuz duce la dezechilibre! Cat despre interzicerea mancatului carnii de porc, (aici cred ca te referi la cele scrise in vechiul testament), ideea preotilor care au interzis mancatul carnii de porc era ca avand o anatomie atat de asemanatoare cu a noastra, am fi putut prelua ceva boli de la ei! Sunt absolut sigur ca pe atunci nu se stia absolut nimic de hormoni sau mai stiu eu ce minuni medicale care imi depasesc intelegerea!
Despre campul energetic care inconjoara tot ceea ce este viu, iti dau dreptate, dar numai partial! Spuneai ca aceste energii ne influenteaza comportamentul si etc., ei bine, eu sunt de parere ca aceste energii sunt un produs al vietii, niciedecum niste creatoare de viata! Adica ceea ce se intampla in interiorul nostru produce aceste energii, si nu invers!
PS: Imi pare rau, dar nu mai pot raspunde celorlalte problematici ridicate de postarea ta, fiindca e prea lunga, si nu le prea pot urmari! Hai sa le facem mai scurte, si dialogul merge mai eficient! Smile


Ultima editare efectuata de catre pescardeclean in Mar Dec 08, 2009 2:46 pm, editata de 1 ori (Motiv : reorganizare!)

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

hrana noastra cea de toate zilele. nutritie. Empty Re: hrana noastra cea de toate zilele. nutritie.

Mesaj  Nitu V Mar Dec 15, 2009 3:52 pm

in afara de suflet totul este un produs al vietii , dar eu am spus ca aceste energii ne influenteaza comportamentul nu altceva . putem si noi sa actionam asupra lor dar avem nevoie de multa vointa sau trebuie sa trecem printr-o mare suferinta psihica . de aceea oamenii care au avut decese printre cei dragi o perioada sunt mai buni si mai iertatori.
cum ne influenteaza in schimb acestea comportamentul? simplu...in preajma unui copil mic nu vom fi niciodata violenti pentru ca fara sa ne dam seama biocampurile noastre interfereaza iar cel al copilului - care emana sinceritate , bucurie , iubire , - ne transite aceste lucruri.
fara sa bagam de seama putem deveni violenti in preajma oamenilor mandri sub toate formele chiar daca ei nu exprima violenta.
de asemenea rar se intampla sa devenim violenti in preajma oamenilor bolnavi psihic dar care exprima violenta pt ca acestia nu pun suflet in ceea ce fac.
daca ne rezumam la notiunea de om nu intelegem nimic in schimb este f usor daca acceptam teoria cum ca omul este format din corp ,ratiune si suflet. vorbeam despre hrana dar ma bucur ca s-a ajuns cu discutia aici.
@ pescar de clean
nu preotii au interzis consumul carnii de porc , toti medicii iti interzic aceasta hrana in cazul multor afectiuni.
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

hrana noastra cea de toate zilele. nutritie. Empty Re: hrana noastra cea de toate zilele. nutritie.

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Dec 15, 2009 4:39 pm

Treaba cu preotii, ma refeream la preotii din antichitate! Atunci preotii erau si medici! Smile
In legatura cu acele campuri energetice car einterfereaza .... nu prea sunt deacord! Parerea mea este ca nu suntem agresivi in preajma unui copil sau bolnav mintal fiindca undeva in creierul nostru este o particica (virgula) care nu ne da voie sa o facem! Daca ar fi sa se confirme teoria ta, atunci daca doi oameni, cu capacitati mentale normale, fara afectiuni psihice care sa zicem se bat, s-ar opri automat in momentul in care s-ar apropia un copil! Energia corpului nu poate fi modificata, din cate spui, cu atat mai putin directionata, deci barbatii respectivi automat n-ar mai putea continua lupta din cauza energiei copilului! La fel o mama cu un copil de mana probabil ca nu ar mai putea sa lupte cu un bolnav mintal care ar incerca sa ii ia copilul din cauza aceleiasi energii! Scuze daca nu am fost prea coerent, dar sper ca s-a inteles ideea! Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

hrana noastra cea de toate zilele. nutritie. Empty Re: hrana noastra cea de toate zilele. nutritie.

Mesaj  Nitu V Mar Dec 15, 2009 9:45 pm

ideea ta am inteles-o ...cred ca eu nu am explicat cum trebuie . manifestarile sunt de mai multe feluri ...spirituale , sentimentale , verbale , care tin de atitudine etc. eu ma refeream la cele care tin de ganduri , sentimente etc si ca un copil nu va genera niciodata ganduri violente in noi.
termenul de energie este putin rudimentar [ eu l-am ales scuze] dar daca faci referire la biocampuri atunci pot sa-ti spun ca acestea pot fi modificate prin faptele sau gandurile noastre si aici pot sa-ti dau exemplu de moaste de sfinti care ...miros a mir. in afara de acest exemplu sunt multi oameni care au suferit de diferite afectiuni si s-au insanatosit prin ,, repararea ,, biocampurilor.
vorbeam de hrana... au fost pustici crestini care nu traiau decat cu impartasania zilnica , sunt consemnati in hartii si sunt oameni care i-au vazut. dealtfel au fost niste medici indieni parca, nu mai tin minte , care au constatat ca pt un om care nu depune efort fizic sau intelectual , necesarul de alimentatie zilnica este ...o portocala. acum tendinta este spre o hrana cu f multe calorii si vitamine . daca se poate la cutie pe care sa le luam cu lingura.
din experienta mea - nu mare - pot sa va spun ca am avut probleme cu cea mica -pe care o vedeti in poza de la avatar ca este mai slabuta- pana in momentul in care am umblat la alimentatie ...si pot sa va spun cu mana pe inima ca de un an nu a luat antibiotice in conditiile in care toamna -iarna lua din 2 in 2 sapt ani de zile la rand.
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

hrana noastra cea de toate zilele. nutritie. Empty Re: hrana noastra cea de toate zilele. nutritie.

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Dec 15, 2009 9:59 pm

Am sa incep prin a-mi exprima bucuria ca cea micuta e mai bine, si ca va scapa de anumite boli prin controlul alimentatie! Eu ii doresc transmit cele mai bune ganduri si voua familiei sa aveti grija de ea sa se faca bine bine! Very Happy
Despre hrana, stiu ca influenteaza campurile bioenergetice ale omului, sunt deacord cu tine, sanatatea unei persoane influenteaza aceste campuri, alimentatia corecta (naturala) face bine organismului, care la randul lui influenteaza AURA, dar nu pot sa fiu deacord cu faptul ca AURA poate sa influenteze organismul! In conceptia mea, aceasta energie este un efect si nu o cauza!
Aceasta este parerea mea, poate sa nu die cea corecta, dar pana cand voi avea dovezi care sa sustina contrariul, voi tine la ea! Smile

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

hrana noastra cea de toate zilele. nutritie. Empty Re: hrana noastra cea de toate zilele. nutritie.

Mesaj  Nitu V Mar Dec 15, 2009 10:31 pm

pai e simplu...cu gandurile tale poti strica biocampurile care la randul lor daca nu sunt ,, insanatosite,, induc in anumite organe dereglari patogene. asta inseamna ca si numai gandurile tale pot provoca o boala ceea ce este adevarat. sunt atatia bioenergoterapeuti in tara atestati de ministerul sanatatii. in momentul atestarii sa fii sigur ca au fost verificati. sunt atatea cazuri de vindecari denumite ,, miraculoase,, doar pt ca ele depasesc puterea noastra de intelegere. rusii au fost comunisti convinsi dar au avut un mare bioenergoterapeut ...pe rasputin . care nu era decat un om cu puteri extrasenzoriale. problema lui a fost ca nu a stiut sa se foloseasca de aceste daruri. daca si rusii care prin doctrina lor au fost materialisti au fost de acord ca rasputin poseda anumite capacitati...au lasat insemnari , scrieri etc...
asa se explica si vorba preotului care spune sa nu pacatuiesti cu gandul...stop la discutie...
tastezi dimensiuni.ro ...deschizi pagina si in partea dreapta undeva pe verticala scrie ,, carti,,
dedesubt scrie,, cauzele spirituale ale bolilor,, citeste cu atentie . nu este obligatoriu sa le dai dreptate ...doar citesti apoi postezi parerea ta aici.
multumesc pt urari.
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

hrana noastra cea de toate zilele. nutritie. Empty Re: hrana noastra cea de toate zilele. nutritie.

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum