Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

zacusca si marinata de peste

+2
Nitu V
waggling carp
6 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

zacusca si marinata de peste Empty zacusca si marinata de peste

Mesaj  waggling carp Mier Dec 09, 2009 1:50 pm

vreau retete verificate... care se baga?

waggling carp

Numarul mesajelor : 74
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar:)
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  Nitu V Mier Dec 09, 2009 1:54 pm

pestele se marineaza in 3 feluri...stiu eu.
marinat in sos -are la baza tot otet
marinat in otet -peste prajit
varianta de marinare a macroului care se gaseste in comert ...
pe care toate 3 le vrei? Laughing Laughing Laughing
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  Nagy Victor Mier Dec 09, 2009 2:28 pm

Nitu V a scris:pestele se marineaza in 3 feluri...stiu eu.
marinat in sos -are la baza tot otet
marinat in otet -peste prajit
varianta de marinare a macroului care se gaseste in comert ...
pe care toate 3 le vrei? Laughing Laughing Laughing

vrem cite o mostra din fiecare , sa stim pe care s-o alegem Laughing Laughing Laughing
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  Nitu V Mier Dec 09, 2009 2:51 pm

cu placere ...va astept Exclamation
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  waggling carp Joi Dec 10, 2009 8:34 am

te-ascultam cu amandoua urechile Twisted Evil

waggling carp

Numarul mesajelor : 74
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar:)
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  Nitu V Dum Dec 13, 2009 12:00 pm

Macrou marinat
1kg macrou, 1 cana otet, 3cani apa(daca iti place mai acru pui mai putina apa-2cani si jumatate),2linguri zahar ,sare dupa gust .
Se taie pestele rondele ,se sareaza si se lasa cam doua ore sa traga sare.Se pune la fiert apa cu otetul ,zaharul si sare daca mai este nevoie ,piper boabe,foi dafin.Dupa ce da in fiert se adauga pestele ,se lasa la fiert zece minute, apoi se oreste focut si se adauga daca iti place morcov rondele si o ceapa taiata fasii.Lasi pestele sa se raceasaca in oala dupa care ......pofta buna!

Marinata cu peste prajit.

Se foloseste peste mic(caras ,platica,oblet...),se prajeste in ulei, apoi se face marinata din o cana otet si 2cani jumatate apa (3cani apa ) sare ,2linguri zahar ,piper,ienibahar boabe.Se da in fiert marinata ,se aseaza pestele in borcan peste care se toarna marinata fiarta.Poti adauga si suc de rosii sau pe timpul verii rosii proaspete date pe razatoare si fierte in cateva clocote .Daca adaugi sucul de rosii si ceapa taiata fasii , fierbi borcanele la baimare zece minute dupa ce da in clocot.

oasele in ambele cazuri se marineaza dupa cel putin 5-6 zile. daca pestele este preparat corect borcanele tin pana trece iarna.
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  Harangus Marius Lun Dec 14, 2009 10:39 pm

@ nitu v
la prima reteta cu macrou marinat am niste intrebari:
1.oasele din peste se inmoaie ca si in conserva?
2.cand lasi pestele la fiert se desface carnea de pe oase?
3.morcovii nu raman tari daca ii pui dupa ce ai oprit focul?
4 cat timp rezista aceasta mancare? sau trebuie consumata in 1-2 zile?
5.pot folosi si alt tip de peste? (de ex. babusca?)
intreb pentru ca ma intereseaza aceasta reteta.demult am vrut sa incerc dar nu am gasit ceva care sa corespunda si am convingerea ca a ta este ce caut si ca-i verificata.
mersi.
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  Harangus Marius Mar Dec 15, 2009 12:57 pm

@ nitu v
daca stii o reteta de afumat peste si modul in care se pastreaza acesta dupa afumare te rog sa o scrii aici.
ma intereseaza stiuca afumata care am auzit ca e foarte buna.
mersi.
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  Ssebastian Mar Dec 15, 2009 1:03 pm

Suspect Suspect
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  Nitu V Mar Dec 15, 2009 1:05 pm

@ harangus
zaharul si otetul intaresc pestele si nu il desfac de pe oase ca in cazul borsului dar cred ca un rol in asta il are si macroul in sine care este un peste gras cu o anumita asezare [structura ] a carnii. raspunsul este- da -se inmoaie oasele aproape ca in conserva ,pot fi mestecate fara problema. inmuierea se datoreaza otetului si este simtita si la 3-4 ore dupa fierbere.
noua asa ne plac morcovii mai tari si cu oarece gust de morcovi . poti sa-i dai in 3-4 clocote si atunci o sa ramana ca in conservele de castraveti in otet--- ca sa-ti faci idee de consistenta lor---daca nu-ti plac poti sa renunti la ei nu-i problema , dar eu ii mai folosesc la decorarea platoului si niciodata nu raman nemancati .
mancarea rezista fara sa o sterilizezi o saptamana la temp camerei -aprox 22 gr- si 2 sapt in frigider .
la mine nu rezista nici o sapt pt ca se consuma Laughing . daca vrei sa o pastrezi timp mai mult poti steriliza totul prin fierbere directa in borcan cu capac sau celofan. dar deoarece macroul este pe toate drumurile ,noi preparam cate 1-2 kg de peste odata .dupa cel putin 3-4-5 zilele oasele pot fi mestecate si de copii mici deci este ideal sa lasi pestele sa se marineze cateva zile dupa care sa-l consumi.
la ultima intrebare am raspuns un pic mai sus dar reiau...este o reteta pt macrou si datorita consistentei carnii dar merge orice peste dupa gust .noi am facut si a iesit bun ,poti sa incerci si tu....pestele mic de apa dulce merge f bine marinat prin prajire prealabila ,facut piftele etc iar cel mare este f bun facut scordolea .
deasemenea macroul si obletul merg f bine afumati . se gaseste macrou afumat si pe piata dar cel facut in afumatoriile particulare il bate de la distanta si dupa ce-l mananci nu simti gust de afumat in gura cateva zile ca dupa cel din comert . si cu o palinca galbena ...deja inchid calculatorul si ma uit la astia care se cearta la tv ca eu la nervi uit de foame... Laughing
@ ssebastian
scuze pt asteptare dar a trebuit sa ma consul cu mecanicul de la aragaz care era plecat sa faca piata. Very Happy Very Happy Laughing Laughing Laughing
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  Harangus Marius Mar Dec 15, 2009 1:07 pm

recunosc ca inca nu am stiuca,dar ce sa fac cu ea daca nu am reteta? scratch
eu le tin(stiucile) pe colector si pe cris si cand am nevoie... Very Happy
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  Harangus Marius Mar Dec 15, 2009 1:11 pm

ok! mersi mult si cu siguranta am sa incerc...sunt si eu un gurmand innascut Very Happy
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  Ssebastian Mar Dec 15, 2009 1:14 pm

@nitu multumim mult...postarea mea se referea la Harangus...nu stiam de unde are stiuca...sper ca ai rezolvat cu aragazul... gentleman
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  Nitu V Mar Dec 15, 2009 1:14 pm

retete de afumare nu stiu pt ca eu stau la bloc si nu pot sa practic . nici nu ma incumet pt ca afumarea este un proces care dureaza cel putin 24 ore si trebuie avut grija tot timpul asta. ce pot sa-ti spun ,daca vrei sa incerci ,este ca nu este bun lemnul rasinos si ca afumarea trebuie sa se faca putin cate putin cu fum putin . o afumare rapida nu este sanatoasa pt stomacul nostru si se afuma numai la suprafata. cu parere de rau nu stiu alte detalii. eu merg pe mana afumatoriilor particulare . in general produsul afumat dauneaza sanatatii daca devine un obicei prin consumul lui.
Laughing Evil or Very Mad Laughing mecanicul de la aragaz este sotia mea pt ca ea manevreaza oale si cratiti pe acolo . aragazul nu are nimic...ms..
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  Harangus Marius Mar Dec 15, 2009 1:17 pm

mersi pentru tot!daca vii la VANDANA iti dau berea de la sebi (mi-a oferit-o la alt topic,azi) Very Happy Very Happy
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  Nitu V Mar Dec 15, 2009 1:20 pm

asa cum faceti sarmale din porc - dupa eceeasi reteta faceti sarmale din stiuca . si incet incet o sa vedeti ca se poate renunta la carnea de porc sau pui. incercati si veti vedea . intai dati aceste sarmale copiilor pt ca ei nu sunt inchistati in ganduri ca si adultii , apoi cereti-le parerea.
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  Ssebastian Mar Dec 15, 2009 1:20 pm

Nitu V a scris:retete de afumare nu stiu pt ca eu stau la bloc si nu pot sa practic . nici nu ma incumet pt ca afumarea este un proces care dureaza cel putin 24 ore si trebuie avut grija tot timpul asta. ce pot sa-ti spun ,daca vrei sa incerci ,este ca nu este bun lemnul rasinos si ca afumarea trebuie sa se faca putin cate putin cu fum putin . o afumare rapida nu este sanatoasa pt stomacul nostru si se afuma numai la suprafata. cu parere de rau nu stiu alte detalii. eu merg pe mana afumatoriilor particulare . in general produsul afumat dauneaza sanatatii daca devine un obicei prin consumul lui.
Laughing Evil or Very Mad Laughing mecanicul de la aragaz este sotia mea pt ca ea manevreaza oale si cratiti pe acolo . aragazul nu are nimic...ms..
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing AICI AM MUSCAT-O Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing asa sa-i ramina numele ...mecanicul de aragaz...fain... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  Nitu V Mar Dec 15, 2009 1:22 pm

@ harangus si toti ceilalti
sa va dea Dumnezeu sanatate si credinta,v-o spun din inima pt ca sunteti oameni deosebiti.
daca si voi spuneti acelasi lucru despre mine sunt mai multumit decat orice lucru material pe lumea asta.
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  Ssebastian Mar Dec 15, 2009 1:25 pm

@nitu...esti un om deosebit...si chiar imi face placere(cred ca si lui harangus) sa te avem printre noi..sa fii sanatos si tu si familia ta si sa te bucuri de zilele acestea... gentleman gentleman cu respect deplin, Ssebastian gentleman gentleman gentleman
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  Nagy Victor Mar Dec 15, 2009 1:47 pm

Ati vazut ce mica-i lumea , Braila + Bihor = judete infratite in gastronomie !!! Laughing
Respectele mele pt. toti pescar gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  Harangus Marius Mar Dec 15, 2009 2:23 pm

@ nitu v
si tie si familiei tale sa va dea DUMNEZEU sanatate!
esti un om deosebit si tu.ma bucur ca te afli printre noi.
noi ne cunoastem de la BRASOV si te-am apreciat inca de atunci pentru ca mi-ai dat niste sfaturi in legatura cu fetita mea(despre pescuit),vazind ca eram un pic OFF TOPIC Very Happy si cu siguranta ne vom revedea la anul.din pacate anul asta l-am ratat si parte din vina mea.promit sa ma pregatesc mai bine pe viitor.
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  waggling carp Mier Dec 16, 2009 9:48 am

no, gata cu familiarismele Laughing
pestele afumat se prepara aproximativ la fel ca si carnea de porc... se lasa la sare aprox. 3 zile dupa care se lasa cateva ore bune la zvantat intr-un loc bine aerat si se afuma la fel ca si dumnealui cu o mica mare diferenta - carena fiind sensibila la expunerea directa la caldura, pestele se va afuma la rece, afumatoarea e una dubla: o camera de ardere in care se face focul si una de afumare, unde este pus pestele la fum. fumul din camera de ardere se conduce printr-o conduycat in camera de afumare unde ajunge gata racit. practic e o afumatoare dubla

waggling carp

Numarul mesajelor : 74
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar:)
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty o reteta luata de pe net!

Mesaj  Adriann Mier Dec 16, 2009 10:08 am

Mod de preparare al retetei : Peste afumat

Mod de preparare:
Pestelui ii pun sare/piper boabe zdrobit/timian/zeama de lamaie+tzest; sare putin in exces decat normal si-l las sa stea la marinat cel putin 1/2 de ora, dar depinde si de grosimea carnii. (totul intr-o punga de nylon)
- pestele/bucatile de peste, le clatesc inainte de afumare

- pe partea opusa celei pe care va fi pestele, prind pe palsa de sarma, folie de aluminiu - o indoi peste marginile plasei, putin cu \"burta\" in asa fel incat sa colecteze zeama ce se scurge de pe peste in timpul afumarii. Pe partea opusa pun pestele care il prind de palsa cu bucati de sarma (asta sa stea fix sa nu alunece in toate directiile)

- pe o bucata mare de folie de aluminiu de 0,5-0,7 m, la mijloc pun doua bucati de lemn ud/crud, de cca 3 cm in diametru si cam 10-12 cm in lungime, paralel unul fata de celalt si cu o distanta de 10-15 cm intre ele. aceste bucati au rolul de a fi picioarele plasei de sarma (deci pe ele se vor rezema plasa cu pestele in asa fel incat aceasta sa nu vina in contact cu aceasta folie de aluminiu mare,; aceste bucati de lemn pot fi si ele prinse cu sarma de bucata de plasa de sarma, pentru a fi sigur ca nu se deplaseaza)
- sub peste pun cam doua pahare de rumegus ud (stropit din belsug cu apa)
- se inveleste acum toata aceasta \"montura\" in folia ramasa de amblele parti, in asa fel incat sa se creeze o incapere/cavitate (o camera de afumare).

- acest pachet il pun pe un gratar bine incins, sau direct
pe jar dar in acest caz cu un efect mai molcom; este greu de dat timpi si cat de cald trebuie jarul sa fie. Este o chestie ce se invata ... o experienta ce se castiga in timp. De la caz la caz si in functie de grosimea pestelui si a caldurii sursei, dureaza cam 15-25 de minute ... in mod normal. Dar poate sa fie si mai putin sau mai mult. Daca acest pachet este facut cu grije se poate desface, controla starea carnii si reface pachetul pentru a continua acest proces de afumare la cald. Se afuma si coace in acelasi timp.

Deci aceasta afumare la cald este usor de executat pentru cei ce au indemanare si cunostinte la facutul mancarii. Hai sa zicem ca este pentru avansati.
Dar este o delicatese. Eu fac bibani, lipani, pastravi si somon sub forma asta. Obisnuiesc sa folosesc cartofi piure, sau copti in jar, orez si probabil mamaliga (nu am incercat cu mamaliga) ca si garnitura. Dar merge si doar cu paine.

Nu plec la peste fara aceasta \"plasa\", cateva bucati de sarma de alama de 0,8, folie de aluminiu si o punga de rumegus.
Chiar daca ar mai ramane peste afumat odata marinat in sare, lamaie si afumat el tine cam 24 de ore fara probleme, ... in mediu rece si mai mult. Il consum bucati zdrobite pe paine prajita, sau il fac pasta amestecat cu unt, iar in acest caz se poate intinde la \"grosimea dorita\" tot pe paine prajita.

Observatii:
Pesti intre 0,5-1 kg ii pun cu solzi cu tot, fara cap si coada ... pentru cei mai lungi. Peste mai mare il tai cotlete, pe care le fixez pe plasa de sarma. Ori fac in serii, ori ma folosesc de doua-trei bucati de plasa de sarma, deci doua trei pachete ... in cazul in care stiu ca merg intr-o gasca mai mare 4-6 persoane. Pt calatorii mai lungi am la mine in masina aceste bucati de palsa.

Incearca si cu platica, crap, rosioare, salau, ... stiuca, merge cu aproape orice fel de peste. Makril, biban si lipan sunt favoritii mei. Cand sunt singur mananc in principiu doar peste afumat la cald sub aceasta forma.
Acompaniat de un pahar de vin alb este tot ce i-mi doresc cand sunt la pescuit. Mai fac si acasa ... dar nu are farmecul de pe malul apei.
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  Nitu V Mier Dec 30, 2009 4:12 pm

tot incercand o alternativa la o masa traditionala darr fara porc azi am incercat prima data fasole cu macrou afumat...vin rosu si praz .
si un soi de gordon -bleu [ sau cum se scrie? ] din pangasius file facut buzunar in care se indeasa macrou afumat si cascaval ras. totul se prajeste cu pesmet pana face crusta exact ca un cascaval pane . se poate servi cald cu legume fierte -mexicane-peste care se poate arunca neglijent maioneza cu castraveti murati [ jumate - jumate] sau rece taiat felii pt un ordef . cui nu o sa-i placa sa ma injure aici ca nu ma supar.
ps - ca sa nu raciti limitativa la a consuma vinul rosu numai pe timpul mesei.
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  Ssebastian Mier Dec 30, 2009 4:29 pm

Nitu V a scris:tot incercand o alternativa la o masa traditionala darr fara porc azi am incercat prima data fasole cu macrou afumat...vin rosu si praz .
si un soi de gordon -bleu [ sau cum se scrie? ] din pangasius file facut buzunar in care se indeasa macrou afumat si cascaval ras. totul se prajeste cu pesmet pana face crusta exact ca un cascaval pane . se poate servi cald cu legume fierte -mexicane-peste care se poate arunca neglijent maioneza cu castraveti murati [ jumate - jumate] sau rece taiat felii pt un ordef . cui nu o sa-i placa sa ma injure aici ca nu ma supar.
ps - ca sa nu raciti limitativa la a consuma vinul rosu numai pe timpul mesei.
..pfoai Nitule!!!! imi cumperi o tastatura noua....mi-ai udat-o cu bale!!!!!cred ca-i massacre ...deja imi chioraie stomacul....foarte apetisant...multumim....dar chestia cu vinul ce-i?...daca il consumam si dupa ce mincam racim?...nu te teme tu draga Nitule ca vinu-i bun...antigel natural...pe primul loc ii palinca...respecte gentleman
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

zacusca si marinata de peste Empty Re: zacusca si marinata de peste

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum