Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

degradarea apelor

2 participanți

In jos

degradarea apelor Empty degradarea apelor

Mesaj  suni12 Vin Ian 30, 2009 12:29 pm

trebuie sa accesam si din punct de vedere stiintific pescuitul Very Happy apele lin curgatoare se eutrofiaza,asa se numeste raspandirea in exces a algelor albastre Exclamation de vina:pe langa incalzirea globala,se pune si agricultura primitiva din romania Exclamation foarte mult nitrat care se arunca pe terenurile agricole in exces,care duc la faramitarea solului,dar care prin panza freatica ajung in ape Crying or Very sad aceste alge elibereaza in apa foarte mult azot Exclamation apa tinde sa detina o concentratie bazica foarte mare,care duc la "sufocarea"pestelui care necesita o cantitate sporita de oxigen Exclamation in plus aceste alge diminueaza spatiul de miscare a pestilor:ex:platica,babusca Exclamation se vor inmulti in exces:rosioara,carasul,care din multiple cauze,nu vor ajunge in schimb la marimea optimala,vor avea un miros puternic de mal in fermentare Crying or Very sad vor avea o culoare mai inchisa"pigmentul"de camuflare Exclamation mai adaugam si poluarea:flacoane de plastic la greu,care nu sunt bioadegradabile,spalarea rezervoarelor de pesticid in colectoare:multi exemplu:Cefa,Sanicolau roman,etc Crying or Very sad ar fi foarte multe de spus daca este cu cine putem schimba pareri s-au prin statutul conferit de AJVPS cu un pic de voluntariat cand ne permitem am putea face ceva :Dfir intins Very Happy eu maine incerc Smile

suni12

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 54
Localizare : oradea
Ocupatia : mic intreprinzator
Data de inscriere : 29/01/2009

Sus In jos

degradarea apelor Empty Re: degradarea apelor

Mesaj  Admin Vin Ian 30, 2009 1:04 pm

Da ma bucur ca avem un om si cu putere mentala pe aici alga albastra cel putin cred eu ca a fost am vazu acum cativa ani pe les era ca o mazga albastruie in apa Shocked
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

degradarea apelor Empty raspuns

Mesaj  suni12 Vin Ian 30, 2009 1:53 pm

aceea mazga albastra este rezultatul descompunerii lor care este deja"toxic"ea contine nitrati,sulfati,si alte "gaze"toxice Exclamation acest efect poate sa apara nu numai la sfarsitul iernii,dupa ce suprafata apei fiind inghetata,si razele soarelui nu le permit dezvoltarea,ci si vara cand un front atmosferic brusc,cu o crestere a presiunii atmosferice mare fac ca :"metabolismul"lor sa se inverseze si sa elimine o cantitate mare de CO2,pe langa restul mai sus amintite Exclamation nu sunt de meserie chimist,dar am citit si eu in carti de specialitate,si restul de rezultate le-am vazut cu ochii mei Crying or Very sad din pacate!!!! Crying or Very sad exemplu grav:colectorul de la cefa,regiune: dupa baraj pana in apropiere de homorog.se vor schimba toate incet affraid SPER.

suni12

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 54
Localizare : oradea
Ocupatia : mic intreprinzator
Data de inscriere : 29/01/2009

Sus In jos

degradarea apelor Empty Re: degradarea apelor

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum