Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

+25
yulyan33
Tibi-CPO
crisulnegru
Chelu
Istyfishmaster
MIHNEA FLORIN
Adriann
nagy cristian
marvin
mariusw
Musti
zsolty
Harangus Marius
Nagy Victor
Admin
marius
davidco_m
Tursiops_truncatus
mihai
alex_24ARN
Nitu V
Hanumanfish
Ssebastian
Fishmanhocket
Ionut Erdeli
29 participanți

Pagina 1 din 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Ian 05, 2010 9:28 pm

Deschid acest topic in intampinarea celor care doresc sa vina cu prpuneri constructive privind imbunatatirea conditiilor de pescuit din judetul nostru!


Ultima editare efectuata de catre pescardeclean in Mier Ian 06, 2010 10:40 am, editata de 1 ori

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Re: Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  Fishmanhocket Mar Ian 05, 2010 9:34 pm

In primul rand stimabile problema numarul 1 al pescuitului la noi in judet este BRACONAJUL!!!Si pana nu se i-a masuri drastice de la capii mari ai filialei nu stiu ce se poate face!!Eu am dat 1 problema!Vreau sa vad si altele!

Fishmanhocket

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Oradea
Ocupatia : Doctor
Data de inscriere : 05/01/2010

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Re: Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Ian 05, 2010 9:42 pm

Asta este o problema a pescuitului peste tot in tara, peste tot in judet! Poate ne poti oferi si o solutie, eu pot sa spun numai de ce nu se poate starpi braconajul! Atata timp cat legea de anul trecut de exemplu permitea controlul pescarilor numai de catre organele abilitate (politie, jandarmerie, inspector Anpa) degeaba a venit la mine orice controlor de la orice asociatie, ca nu am fost obligat sa ii arat permisul!
O alta problema este sistemul de justitie! adica in momentul in care un organ de control prinde un plasar, ii face dosar, il timite la procuror, se ia decizia ca nu este pericol social si primeste o amenda de maximum 1000 de lei!
Astea sunt problemele cu braconajul! Ce putem face noi ca si pescari? Numai Dumnezeu stie!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Re: Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  Ssebastian Mar Ian 05, 2010 10:01 pm

pescardeclean a scris:Asta este o problema a pescuitului peste tot in tara, peste tot in judet! Poate ne poti oferi si o solutie, eu pot sa spun numai de ce nu se poate starpi braconajul! Atata timp cat legea de anul trecut de exemplu permitea controlul pescarilor numai de catre organele abilitate (politie, jandarmerie, inspector Anpa) degeaba a venit la mine orice controlor de la orice asociatie, ca nu am fost obligat sa ii arat permisul!
O alta problema este sistemul de justitie! adica in momentul in care un organ de control prinde un plasar, ii face dosar, il timite la procuror, se ia decizia ca nu este pericol social si primeste o amenda de maximum 1000 de lei!
Astea sunt problemele cu braconajul! Ce putem face noi ca si pescari? Numai Dumnezeu stie!
...d-zeu?...nu are el treaba cu noi....legislatia trebuie schimbata...
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Re: Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  Fishmanhocket Mar Ian 05, 2010 10:02 pm

Eu draga domnule am o varsta cred ca mai mare ca si a dumneavoastra.Eu toata viata m-am ocupat sa salvez vieti.Si satisfactia este ca am si reusit.Voi tinerii trebuie sa va luptati cu capii mari ai braconajului.Eu la varsta mea,ma bucur ca vad pescari tineri cu initiativa de a face ceva pentru un pescuit curat si sanatos.

Fishmanhocket

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Oradea
Ocupatia : Doctor
Data de inscriere : 05/01/2010

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Re: Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Ian 05, 2010 10:08 pm

Atata timp cat legislatia favorizeaza infractorul, nu ai ce sa faci! Eventual te poti lipi de o asociatie de profil si sa incepi sa dai din gura acolo, in speranta ca cei de acolo vor da din gura mai departe, si tot asa pana uretul nostru al astora de jos va fi auzit intr-un final de cei de sus cu putere de decizie!
La chestia cu braconajul e mai greu sa ne facem noi dreptate, fiindca exista pericolul sa ajungem la acte de vandalism!
Puterea noastra este alta! este aceea de a nu lasa un gunoi in urma noastra, de a nu duce tot ce intra in ac direct la tigaie sau la vecini, de a incerca sa explicam sicelor care gresesc ca ceea ce fac nu e bine! Si cam acolo cred ca se opreste ceea ce putem noi face!
Daca aveti si alte sugestii, as fi bucuros sa le dezbatem!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Imbunatatirea pescuitului in bihor

Mesaj  Hanumanfish Mar Ian 05, 2010 10:18 pm

@pescardeclean ...imbunatirea sta cumva in braconajul de la noi ?!
IN TARA NOASTRA SE BRACONEAZA DE CAND AI LUMEA ! SE BRACONEAZA BALTILE PARTICULARE DE CATRE PESCARII CARE PLATESC TAXA !!!
BRACONATE RAURILE DE OAMENI CARE AU GENERATOARE (ZONA DE MUNTE ) ETC .
RAURILE SI BALTILE CARE S-AU DESCHIS DE 1 SAU 2 ANI ! DIN SURSE SIGURE !
SE BRACONEAZA SI IN UNGARIA ! SI CE CREDETI CINEI CREMA BRACONIERILOR ? PESCARII NOSTRI CARE SUNT EXPULZATI DE POLITIA DIN UNGARIA ! DUPA CE SUNT PRINSI IN PORTBAGAJE CU PESTI PESTE KG ADMISE !SPUNE UN DOMN CARE UMBLA DES ACOLO ! SI SUPORTA RUSINEA !CU CARE ESTE PANCARDAT ORICE ROMAN ,CARE PESCUIESTE CORECT !!!!
CINE ESTE BRACONIER ?
ESTE USOR SA ACUZAM PESCARII NOSTRI ,SAU CONDUCEREA ASOCIATIILOR DIN JUDETI !! DOMNUL CU PRIMA POSTAREA ? ATI SEMNALAT VREODATA BRACONAJELE PE CARE LE VEDETI ? ATI SUNAT ? LA POLITIE SAU ASOCIATII ? SAU NU ESTE TREABA DUMNEAVOASTRA ?.
DOMNULE CU PRIMA POSTARE ...SE BRACONEAZA SI DUPA PODUL CU PONTOANE SI SUNT PESCARII NOSTRI !!! CU UN SINGUR CARLIG ! RANESC PESTII LA GREU !!! SI INTENTIONAT ! ZAMBIND !!!! SUNT EI DE VINA ?
DACA INTELEG BINE IDEEA DVS ....IN ROMANIA SE FURA CA ASA ESTE SI STATUL ? IN ABSURDISTAN ! KAZASTAN,ETC...DACA SE FURA INTOTDEAUNA STATUL ESTE DE VINA ? SAU CONDUCEREA ? INSEAMNA CA TOATA LUMEA FURA ?.
DECI DACA UN HOT ATACA UN OM PE STRADA ,STATUL ESTE DE VINA ? DACA O FEMEIE ESTE JEFUITA POLITIA ESTE DE VINA ?
DACA TE FRAIERESTE CINEVA LA PIATA CAND CUMPERI CEVA ...STATUL ESTE DE VINA !!!
DACA ITI FURA CINEVA TIE BETELE DE PESCUIT ? ASOCIATIA ESTE DE VINA CA EXISTA HOTI PE MALUL RAULUI SAU BALTII ?
DACA FURA CINEVA PESTI DIN APA ?...PRIMARUL ESTE DE VINA? SAU ASOCIATIA X ?
DA CINE ESTE DE VINA DE CONSTIINTA CELUI CARE FURA ,SAU BRACONEAZA ?
IN ROMANIA DAI BANI PENTRU POLITIE ...SI TE BATE BRUCCE LEEE CA TU AI UN MOBIL(TELF) MAI SMECHER CA SI AL LUI ? CINE ESTE DE VINA ?


Ultima editare efectuata de catre Hanumanfish in Mar Ian 05, 2010 10:19 pm, editata de 1 ori
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Re: Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  Nitu V Mar Ian 05, 2010 10:18 pm

cautam cu totii solutii de mult timp...dar ...nu suntem constienti de forta noastra. la cati pescari suntem puteam sa ne alegem deputati sau europarlamentari . de ce nu o facem ?
pe mine in braila in ultimii 10 ani NU M-A VERIFICAT NIMENI in ale pescuitului. la voi ajvps gestioneaza cateva balti la mine nici un mp de apa .
legea este gresita dar o putem schimba ...trebuie facut doar primul pas...si daca-l asteptati din estul tarii Embarassed Crying or Very sad puteti sa scrieti in testament ce doriti.
pana atunci incercati sa introduceti in statutul ajvps ca si conditie de inscriere participarea la 1-2 controale ca voluntari pt ca si ei au nevoie de ajutor. una este cand H +inca un om fac un control si alta este cand linga ei mai sunt vreo 4-5.la fiecare control solicitati ajutorul politiei etc.
in plus ajutati ajvps sa ceara spre gestionare cat mai multe ape .
din braila eu asa vad situatia voastra. poate ma insel....
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Imbunatatirea pescuitului in bihor

Mesaj  Hanumanfish Mar Ian 05, 2010 10:23 pm

@ NITU ..ai dreptate ! si pescarul trebuie sa ajute organele de control ! cu imformatii .! gentleman
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Re: Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  alex_24ARN Mar Ian 05, 2010 10:29 pm

POLITISTUL NU STIE CA AI LUATO PE COAJE NUMAI DACA II ZICI U!!!!SESIZARE


Ultima editare efectuata de catre alex_24ARN in Mar Ian 12, 2010 8:40 am, editata de 1 ori
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Re: Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  Nitu V Mar Ian 05, 2010 10:35 pm

si cu prezenta nu numai cu informatia. bineinteles ca nu se vor apuca sa legitimeze dar una este cand aud ca .....,,au venit 2 de la filiala si m-au verificat ,, ....si alta....,, au venit vreo 5 de la filiala si vreo doi politai,, ...vorbesc de impactul psihologic.
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Re: Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  mihai Mar Ian 05, 2010 10:42 pm

Din pacate mentalitatea in tara asta este foarte proasta , si din cauza asta nu se prea poate face nimic si credeti-ma ca nu se va putea face nimic nici in viitor, problema este in fiecare din noi ,nu are rost sa dam vina pe conducere sau pe sistem Mad

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Re: Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  mihai Mar Ian 05, 2010 10:43 pm

Poate o sa se schimbe si gandirea asta romaneasca odata

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Re: Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Ian 05, 2010 10:43 pm

Nitu, marea problema a raurilor noastre nu sunt pescarii, sunt cei cu plasele de pescuit! Acolo se distruge! Cand spui la voi in judet, nu ai dreptate, nu toate filialele din judet isi fac treaba asa cum o face cea din Oradea! Si asta face in limita posibilitatilor! Degeaba prinzi pe unu care miciuieste cu un carlig de 6, ca nu poti dovedi faptul ca e la miciuit! Asta e problema! Degeaba mergem 20 si-l intrebam pe ala de ce miciueste ca va spune calm "pescuiesc domnilor, pescuiesc!" Poti sa-i faci ceva?

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Re: Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  mihai Mar Ian 05, 2010 10:45 pm

Categoric sunt cei cu plasele , asta cu miciulitul e o chestie fara prea mare importanta

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Re: Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  Nitu V Mar Ian 05, 2010 10:55 pm

ce este miciuitul Embarassed
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Re: Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  Tursiops_truncatus Mar Ian 05, 2010 11:35 pm

Haideti sa va ajut eu cu aceasta intrebare, domnule Nitu V.Se ia o lanseta de 7-8 metri,se pun intre 3-6 ancore, adica triple....un plumb in capat si incepi sa tai fundul apelor, iar rezultatul il vezi in ancora....Multumit de raspuns ? Wink Wink
Tursiops_truncatus
Tursiops_truncatus

Numarul mesajelor : 38
Varsta : 45
Localizare : Oradea
Ocupatia : Inginer de mediu
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Imbunatatirea pescuitului in bihor

Mesaj  Hanumanfish Mier Ian 06, 2010 12:06 am

macar am primit un raspuns promt ,direct,cu detalii .multumesc domnue ! nu stiam ca se face in halul acesta!
zicea un nenea odata .ca si el ar miciuii dar nu a adus grataru cu el * eu credeam cai ceva de gratar ! Shocked
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Re: Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  davidco_m Mier Ian 06, 2010 2:10 am

Sensibil acest subiect
Haideti sa va spun cum sta treaba din punctul meu de vedere.
Unii sunt platiti pentru a face controale si spun ca nu au ce sa le faca braconierilor!!! =de ce ii mai platim?
Unele zone (de ex in iosia) sunt legendare ,sport national daca vreti pentru miciuit,stim toti de ele ,stiu si asociatiile politia sau inspectorul nu sunt sigur ca stiu de ele (ar trebui informati de asociatii prin paznici ca ei stiu)=nu se face nimic decatre cei platiti sa-si faca treaba
Personal impreuna cu colegii muscari m-am legat de cativa traistari desi erau braconieri ca dadeau cu naturale la pastrav si de rusine cand ne vad satenii pleaca de pe apa sau se scuza care mai de care=exista totusi un impact asupra braconierilor
Treaba mea ca si pescar este sa pescuiesc sportiv si sa postez pe forum neregularitatile sau la asociatie nu sa ma leg de toti traistarii de pe apa~! eu nu merg sa ma cert si sa-mi fac nervi !!!! merg sa ma relaxez!pentru aceasta placere platesc asociatia sa-mi asigure conditiile necesare! conditii care nu sunt indeplinite!!
Pana acum am luat apararea asociatiei pe toate forumurile pentru ca a facut populari foarte multe (de care nu s-a mai interesat) si spre deosebire de alti pescari din alte judete am fost controlat minim de 2 ori pe an in conditiile in care pescuiesc minim 80 de zile pe an !!!!!
Care este solutia?
Nu ne ramane decat sa protestam in masa asupra asociatiilor din care facem parte ,sa sunam la politie fiecare din noi cand vedem vreo neregula chiar daca nu le face dosar penal dar macar se sperie putin si nu mai au asa curaj sa vina ziua in amiaza mare.
Poate asa se vor sesiza si asociatiile sub presiunea noastra sa faca ceva !!! ceva semnificativ pentru cotizanati !!!! doar sub presiunea asociatiilor se poate schimba legea ,ele au influenta mai mare decat toate forumurile din tara noastra! Dar vorba romanului:merge si asa
!!da ce ar trebuii sa ma bat eu cu braconierii !!!.Nu ma intereseaza cum este legea pentru ca eu nu pot sa o modific ,eu am treba cu asociatia ca la ea platesc ,daca ei nu sunt bagati in seama mai departe este problema LOR (si a mea indirect) dar macar sa nu strige ca eu sunt de vina sau sa dau solutii.Daca ma platesc si pe mine ma voi gandi la niste solutii daca acolo nu sunt oameni destepti ,dar stiu sigur ca sunt numai nu au sustinere !!! daca vrei sa faci un lucru bun esti privit prost,si acolo interesele personale sunt mai mari decat interesele pescarilor,va fi vai si amar de judetul acesta anul viitor cand se impart apele din nou,vor fi o droaie de asociatii (din fosti membrii agvps ) care se vor bate pentru fiecare luciu de apa,asta nu ar fi o problema daca s-ar face ceva bun dar nu se vrea,manipularea,minciuna si diversiunea au functionat intotdeauna! la fiecare gogoneta pun destui botul
miciuitul este mai raspandit decat gripa porcina si nu se face nimic,Pe crisul negru la Soimi 8 din 10 pescari miciuiesc si scot peste 10kg de peste zilnic din apa !! sa nu-mi spuna cei de acolo ca nu cunosc fenomenul !!! la fel cum cei de aici stiu ce se intampla mai jos de poantoane dar mai bine alearga prin judet decat sa stea cu ochii pe ei ! Acum o sa zica domnii :si ce sa-i fac eu ? cum sa dovedesc ? raspunsul foarte simplu :nu stii stai acasa ,important este ca tu sa-ti faci treaba !!! m-am saturat sa aud chestii de genul :si asa nu li se intampla nimic
Anul trecut pe vremea asta era reclama la radio transilvania (non stop) ca Asociatia Livada administreaza crisul repede de la barajul lesu pana la alesd sau ceva aberatie de acest gen! si a scapat fara nici un avertisment ,si fac pariu ca multi fraieri (altfel nu le pot spune) i-au crezut pe cuvant si si-au facut permise Very Happy .Sa fie clar pentru toata lumea :anul trecut era suficient permisul ANPA pe toate apele ,mai putin pe cele concesionate sau date spre administrare unor terti ,ajvps a avut doar lacurile lor unde putea face legea ,pe cris sau pe canal nu era obligat nimeni sa le arate permisul Anpa!!!!!!de aceea nu le pot face ei nimic nici braconierilor! pentru ca apele nu sunt ale lor ! sunt ale statului ,drept consecinta doar politia sau inspectorul avea drept de control dar aceea au fost prea 'ocupati' ca sa faca controale.S-a dus munca de ani de zile a ajvps-urilor dar mai grav este ca au stat si au asteptat ceva''' in loc sa-i traga de mana pe politisti sau pe cine trebuie' ca sunt convins ca au avut influenta necesara!
Ca si incheiere as vrea sa spun ca inca sunt de partea ajvps pentru ca avem nevoie de o asociatie puternica dar sa nu mai stea pasiv la tot ce se intampla !!! puterea de a schimba ceva in bine este la ei !! sper sa nu ajungem sa avem 20 de asociatii si toate proaste ,cam asta vad eu ca-i directia
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Re: Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  Nitu V Mier Ian 06, 2010 10:24 am

putea sa scape prin...
1 probe insuficiente...daca este vazut ca miciueste iar la apropierea org de control arunca montura in apa ...trebuie filmat sau sa-l mai vada cativa martori care sa certifice in fata instantei. trebuiesc pozati pestii si masurati cu o ruleta omologata...etc. daca nu au prins pesti deloc ...pa pa .
2 viciu de procedura . daca politistul sau jandarmul nu avea ordin de serviciu prin care sa demonstreze ca executa acea misiune...
3 abuz ...daca cei care l-au verificat s-au grabit sa-l caute in traista cu voia lui dar fara martori , sau nu au avut mandat de perchezitie. daca nu exista acel mandat era indicat sa se deplaseze la politie iar persoanei respective i se RECOMANDA chemarea unui avocat.
sunt exemple intalnite pe la noi, in tara in care jefuitorii de banci sau talharii sunt judecati in stare de libertate . cum e afara ? militianul striga ,,frozen ,, si daca ai clipit intai te impusca apoi te intreaba cum te cheama.
deci tot legea este de vina ...lege pe care ma repet ...avem puterea sa o schimbam .
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Re: Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  marius Mier Ian 06, 2010 12:13 pm

Hanumanfish a scris:@ NITU ..ai dreptate ! si pescarul trebuie sa ajute organele de control ! cu imformatii .! gentleman
Normal ca si pescarul trebuie sa ajute ........anul trecut in prohibitie pe cris la Giris se pescuia la greu scobar , mrene .... intr-o dupamasa am trecut pe acolo cu 3 amici si pe toti pe care i-am prins ,i-am fortat sa dea drumul pestilor si i-am trimis acasa ,credeti-ma ca unul nu a intrebat daca facem parte din ajvps sau sa ne legitimam , nomal ca le-au fost frica ,se simteau vinovati ............dar la faze deastea sunt riscuri fiindca eu umblu si singur la pescuit si daca ma tine minte vreunul o iau pe cocoasa. Anul trecut am cerut pe forum nr de telefon al unor persoane din ajvps si nici unul nu m-a bagat in seama , de ce? .....la sediul filialei daca sunam dupa masa nu i-mi raspundea nimeni.
O solutie buna ar fi sa ne adunam vre-o 20 de insi si sa-i speriem putin pe braconieri.
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Re: Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  mihai Mier Ian 06, 2010 3:25 pm

Crede-ma Marius nu ii sperii tu sau eu pe braconieri , si nici cei de la ajvps , doar politia ii mai poate speria si e si normal ca doar nu o sa se dea prinsi de oricine ca ei risca o pedeapsa cu inchisoarea
Trebuie sunat la politie , alceva nu se poate face

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Re: Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  Admin Vin Ian 08, 2010 7:27 pm

Sa ma bag si eu umpic pe subiectul asta ca demult nu am mai polemizat.....
"Imbunatarirea conditiilor de pescuit in judetul bihor"
De ce tine acest subiect?
Scurt si la obiect.........tine de pescar in primul si in primul rand........
Am gasit o discutie tare interesant la rubrica maghiara.......daca fiecare pescar duce 20 kg acasa din cei 4500 ajungem la o suma de 90 de tone......mi-e personal mi se pare o suma scandaloasa si ma mira ca mai avem peste in apele noastre......Din nefericire pestele este un aliment necesar si sanatos deci nu ma bag Laughing Laughing Laughing Dar totusi sa le aduc aminte celor care mai fac si masacru ca exista si peste oceanic....
Al doilea la mana ar fii acumularea de gunoaie.......subiectul asta tine total de noi........nu ne putem strange un pumn de gunoaie cand mergem acasa..........Eu personal recunosc ca am mai uitat unele lucruri la locul de pescuit........nu sunt sfant.........Dar nu am sa mai fac treaba asta.......

Cam ce am putea face in scopul acesta?
Cred ca cea mai buna solutie ar fi informarea pescarului asupra impactului pe care il are mediului....

p.s. cred ca cantitatea prinsa de peste in momentul actual de catre toti braconierii din bihor.......ma refer la plasari,curentari si asa mai departe.......nu cred ca este de 1% fata de cantitatea de peste care au hranit burtile pescarilor anul acesta.......

p.p.s. imi cer scuze daca am ofensat pe cineva
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Re: Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  Nagy Victor Vin Ian 08, 2010 7:52 pm

in topicul despre care aminteste Admin am facut un mic calcul

am luat 4500 de pescari (cam atitia pescari a avut CP Oradea in 2009)

fictiune !

in medie 1 pescar a facut 10part./1 an
daca la o partida a retinut 2kg. de peste ori 10 partide = 20kg / an / pescar (e o nimica toata) Exclamation
dar 20 kg peste ori 4500 de pescari = 90.000 = 90t. peste retinut/an Shocked affraid
si nu am calculat membrii celorlalte asociatii de pescari
si ce e mai important , cantitatea de peste retinut si distrus in urma braconajului (pescari fara permis , greblat , virse , prostovol sau rochie , setca , curentatul si intr-o vreme in zonele miniere se practica chiar si dinamitarea , sper ca nu se mai practica de cind s-au inchis minele)
cireasa de pe tort , POLUAREA APELOR !!!
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Re: Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  Harangus Marius Vin Ian 08, 2010 9:26 pm

mai,voi cam exagerati!
eu va spun ca unul care a mers la pescuit anul trecut de mai multe ori,poate de 2-3 ori pe saptamana,si nu am prins de fiecare data ,sa zic un peste, doi ,la cateva iesiri si nici aia foarte mari,in jur de 1-2 kg cu trei exceptii.m-ati bagat la calcule.
sa zic ca am prins cam 40 kg de peste si am zis cam 3 iesiri/sapt x 54 sapt=162 iesiri.fie 50 de kg si numai 150 de iesiri,cu regula de trei simpla iese 0,333 kg/partida.
poate ca totusi sunt eu un pescar slab,dar nici nu cred ca oricare dintre ceilalti prind la fiecare iesire 5 kg de peste.
daca ,doamne fereste, ar fi asa n-am mai avea peste deloc in ape.
eu unul am mai invatat anul asta ceva:nu mai merg la pescuit ca sa prind neaparat ceva,sau sa vin foarte deprimat acasa ca nu am prins,sau ca m-a costat drumul nu stiu cat sau...ci pur si simplu vrea sa ies,sa ma deconectez de toate celelalte probleme,e ca o terapie daca o privesti ca atare si sigur placerea de a pacali adversarul care de multe ori merita sa ajunga inapoi in apa.eu inca nu am ajuns la acel nivel,chiar daca mai eliberez,dar poate cu timpul...
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor! Empty Re: Solutii privind imbunatatirea conditiilor de pescuit in Bihor!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum