Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

AVPS Livada

+24
george or
MIHNEA FLORIN
mihai
pescarus
Harangus Marius
Ovi_1919
Admin
marius
Musti
dinu profesoru
tIbI_iosIA
roberto
davidco_m
alex_24ARN
sztufi
Nagy Victor
Tibi-CPO
Adriann
zsolty
yulyan33
Hanumanfish
Ssebastian
crisulnegru
Ionut Erdeli
28 participanți

Pagina 4 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty AVPS LIvada

Mesaj  Hanumanfish Dum Ian 31, 2010 8:26 pm

Eu te inteleg si stiu ca intentia ta a fost pur pentru informare ,si asta pentru ca nu ai primit nu esti convins ca asociatia ajvps are acel contract !
ca urmare acea informatie scrisa de reprezentantul * avps livada este doar in discutie ,cand va primii raspunsul de la ANPA ..te rog sa tii pasul si sa informezi lumea pescuitbihorforumgratuit.ro. dar pana nu au nici o dovada contrar cu acel comunicat (anunt) in presa locala nu poti posta doar o neplacere ! scrisa de cineva in defoavoarea unei sau altei asociatii.
ps: sunt curios daca se va dovedi contrar ce pretinde acel presedinte oare ce va fi ? liniste ? si pace ?
DE CE ALUNGA AVPS LIVADA PESCARII TOAMNA DE PE BALTA CAND RECOLTEAZA PESTII ? SI TOATA VARA CERE TAXA 25 RON/ZI PE LANGA CARNETUL DE MEMBRU CU 100 RON ? daca este rubrica avps livada ,ma intreaba multi pescari ,eu de exemplu nu stiu intrebarea ! randul de mai sus este intrebarea adresata mie !!! eu nu am raspuns ca nu stiu raspunsul ! cineva il stie ?
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  alex_24ARN Dum Ian 31, 2010 8:29 pm

Noi forumistii cum zice si @hanuman ar trebui sa iesim la pescuit că prea multe ne înpuie mintea!
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  zsolty Dum Ian 31, 2010 8:44 pm

chiar asa
trec vreo si asa se vor rari postarile ca si capturile acuma Laughing
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Nagy Victor Lun Feb 01, 2010 4:05 pm

Am preluat acest mesaj de pe un alt site ,
NU intentionez sa fac reclama sau antireclama nimanui , sunt informatii care intereseaza pe unii din membrii nostri , acesta e motivul pt. care il postez
NU vreau sa polemizam in legatura cu acest mesaj , este doar o informatie , cine vrea , poate sa-l studieze , cine nu e interesat , sa-l ignore , pur si simplu
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Brie a scris:Este topic separat pentru lacul Cetariu...referitor la masura cu betele din ce a scris domnul Dinu pe alt forum este cam irevocabila......in plus de asta a adaugat o taxa de 10 lei in plus pentru fiecare bat. Deci e clar ca motivul impunerii acesti motive este unul financiar....deoarece cu aceasta masura...un pescuit la 4 bete pe Livada ajunge acum la: 70 lei/24 h , 160 lei / 72 h , 270 lei / o sapt....cam asa ar iesi la 4 bete....in fine ... astea sunt regulile ori le acceptam ori nu mai mergem. Postez si ce a zis domnul Dinu.
Trimis: Joi 01 28, 2010 9:26 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)
am lipsit putin din tara,acum lacul e inghetat de o saptamana,sezonul se deschide ca de obicei pe 1 martie(cadou de martisor pentru neveste...),apa a ajuns la nivel maxim inca inainte de sarbatori,carligele barbless nu vor fi obligatorii dar se limiteaza numarul de bete de la 4 la 2.
Modificarile de regulament in curand le puteti gasi pe site-ul lacului si aici.

MesajTrimis: Dum 01 31, 2010 11:24 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)
multumesc Flaviu pt suport,eu oricum raman la decizia de a se pescui cu doua bete si chiar cred ca rezultatele vor fi mai bune,dar am sa urmez exemlul din Ungaria iar cine doreste totusi bat in plus va fi taxat cu 10 ron/zi(dar numarul maxim ramane tot 4).
Si ca sa mai zic si eu ceva,nu putini au fost cei care au depasit si numarul de 4 bete/pescar iar daca ar putea ar pescui si cu 10 cum spuneati prea bine.
Pentru a evita disconfortul si jena create de controlul aleator sau inopinat al masinii sau bagajelor,regula va fi ca toate masinile vor fi contolate cu 4 ore inainte de incheierea partidei,iar pescarii vor semna in acest sens un acord de respectare a termenilor si conditiilor de practicare a pescuitului pe acumularea Livada.
Pescarii care nu pescuiesc in sistem C&R vor parca masinile in cele doua locuri marcate,iar pe partea cu filigoria masinile vor fi parcate in locurile amenajate.

Trimis: Dum 01 31, 2010 11:39 am Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)
Ca sa mai raspund la intrebarea de ce am luat aceasta decizie,ei bine eu cred ca unul din cele doua motive principale pt. care rezultatele au fost mult mai slabe in 2009 este numarul mare de monturi si fire in apa.
De asemenea mai cred ca se poate pescui eficient si cu doua bete si ma mir ca pescari cu experienta nu realizeaza ca pe o balta cu presiune mare ajunge o singura montura pe patul de nada(cat mai putin vizibila) pentru pestii suspiciosi,hatisul de fire si monturi pe pat nu este castigator pe o balta pescuita intens.
Eu as prefera ca cei care spun ca apreciaza lacul Livada macar sa incerce la prima partida sa pescuiasca cu un nr. mai mic de bete.

Trimis: Dum 01 31, 2010 8:22 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)
unii stau mai prost cu matematica,10 ron/zi/bat egal 30 lei/bat pentru o partida de trei zile egal 60 lei/2bete in plus pt partida de 3 zile,asta egal 60% plus la tariful de 100 ron/3 zile.
Bineinteles se poate si mai simplu: triplarea tarifului egal injumatatirea pescarilor si bineinteles si a monturilor plasate in lac,dar administratia lacului a incercat de la bun inceput sa incurajeze practicarea pescuitului sportiv modern si etic si tocmai pentru aceea incercam sa practicam un tarif accesibil pt. cat mai multi pescari.

lacurile din Ungaria au o traditie de peste 20 de ani,asociatiile de pescari sunt temeinic organizate(la noi este cel putin epoca de piatra din acest punct de vedere),iar constiinta si moralitatea pescarilor...nu are rost sa vorbim.
Dar de cultura generala,care ar fi acele conditii in plus atat de deosebite pe care le ofera lacurile din Ungaria fata de Livada(intreb asta pt. ca si la ei difera mult de la lac la lac si se prea poate ca tie in personal sa-ti fi placut ceva in mod deosebit dar asta nu inseamna ca majoritatea pescarilor ar imbratisa ideea ta),iar in alta ordine de idei anul acesta am avut mai multe echipe de pescari din Ungaria pe Livada,au prins 2-3 pesti mari(15-21 kg) si au fost in culmea extazului!!!scuze de anul trecut era vorba,anul acesta nimeni n-a prins nimic,gheata are vre-o 15 cm.scuze de anul trecut era vorba,anul acesta nimeni n-a prins nimic,gheata are vre-o 15 cm

Trimis: Dum 01 31, 2010 10:09 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)
@marius
stai linistit ca se v-or delimita standurile dar numai pe partea cu gardul care este destinata exclusiv pescuitului C&R.
@ochirosii
poate pe malul oceanului Pacific au standurile 150-200 metri,in Europa cel putin nu exista balti consacrate de crap cu asemenea standuri(ar incape exact trei pe partea cu gardul).
Sau poate face carpodrom Abramovici pe Baikal si atunci sigur or fi standuri de 200 metri.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

va rog sa nu incepeti polemici nesfirsite inlegatura cu mesajul Exclamation
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  yulyan33 Mar Feb 16, 2010 8:33 pm

regulament de ordine 2010
1.Pescuitul sportiv pe acumularea Livada este permis doar cu respectarea prezentului regulament precum si a tarifelor si conditiilor precizate,iar toti pescarii vor semna personal de luare la cunostinta si acceptare a termenilor si conditiilor(doar cei care sunt de acord)
2.SUNT STRICT INTERZISE:
-Parcarea masinilor in alt loc decat cel marcat si indicat de paznic.
-Pescuitul cu un numar mai mare de carlige decat cel precizat in sectiunea Tarife si Conditii.
-Manifestarile zgomotoase(muzica la maxim,tipete etc)si orice activitate care poate deranja ceilalti pescari.
-Retinerea unei cantitati de peste mai mari decat cea prevazuta in sectiunea Tarife si Conditii,sau de dimensiuni necorespunzatoare.
-distrugerea vegetatiei si aruncarea gunoaielor pe mal sau in apa.
-retinerea pestilor mai mari de 3 kg,pesti care vor fi eliberati in maxim 5 minute din momentul capturarii indiferent de stilul de pescuit.
-pescuitul la rapitor cu peste viu.
3.Nerespectarea prevederilor de la pct.2 atrage de la sine interzicerea dreptului de pescuit sportiv pe acumularea Livada din momentul constatarii abaterii.
4.Furtul sau tentativa de furt se pedepseste conform prevederilor legale,persoanele implicate vor fi retinute pana la sosirea politiei.
5.toate masinile pescarilor care au optat pt.un pachet ce contine cel putin o noapte de pescuit vor fi controlate cu 4 ore inainte de plecare.
tarife de pescuit 2010
A.SISTEM C&R
1.PACHET O ZI(24H):50RON/PERS
2.PACHET 3 ZILE(72H):100RON/PERS
3.PACHET 5 ZILE(120H):150RON/PERS
Se pescuieste cu doua bete/persoana a cate un carlig fiecare,echipamentul si regulile conform celor pretinse in campionatul national(plumb pierdut,minciog ecologic,saltea,spray etc) plus obligatoriu cantar cu scala mai mare de 22 kg.
La inceperea partidei se poate opta pentru bat in plus,tarif 10ron/bat/zi dar nu mai mult de 4 bete/pers,in timpul partidei nu se poate achita sau renunta la batul in plus(un pachet de trei zile va costa 130ron/pers pescuit cu trei bete).
Navomodelele sun STRICT INTERZISE pe acumularea Livada,se poate nadi din barca dar este STRICT INTERZIS plantatul monturilor.
4.Casute lemn:40 ron/zi/1-2 pers
80 ron/zi/3-4 pers
B. PESCUIT SPORTIV CU RETINEREA PESTELUI
1.Taxa pe zi-lumina,de la rasarit la apus:
-25 ron,pentru membrii AVPS Livada
-50 ron,pentru altii decat membrii AVPS Livada
2.Taxa pe o zi (24h):100ron/pers(retinere 5kg peste)
3.Pachet 3 zile(72h):250ron/pers(retinere 15kg peste)
Cantitatea totala de peste care se poate retine/zi lumina este 5kg/zi/pers,dimensiunile minime fiind 1kg iar maxime 3kg la toate speciile de peste(crap,stiuca,somn),salaul si bibanul NU se pot retine.La caras nu sunt restrictii de dimensiune dar se calculeaza la cantitatea totala retinuta.
Se pescuieste cu doua bete cu maxim doua carlige fiecare,se poate opta pentru bat in plus la tariful de 10ron/zi/persoana dar nu mai mult de 3 bete/pers.
C.Pescuitul la rapitor din barca
tarif 50ron/zi/pers
se poate retine un peste cu dimensiunea maxima de 3kg(minim 1 kg)
Este permis pescuitul la rapitor din barca in perioda 1 martie-28 martie 2010 si 15 oct-20 noiembrie 2010.
Sursa:
http://www.laclivada.ro/forum/lacul-livada
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Tibi-CPO Mar Feb 16, 2010 11:02 pm

Iată un regulament care pentru "trăistari" este ca o înjurătură de mamă,iar pentru peşti o binecuvântare.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  davidco_m Mier Feb 17, 2010 7:52 pm

Si lumea tot merge la pescuit Wink
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty permis AVPS Livada

Mesaj  roberto Lun Mar 01, 2010 4:31 pm

salut. vreau sa intreb dupa ce am citit forumurile si legislatia daca AJVPS continua cu minciuna legata de canalul de la sanicolau? sau a fost doar o incercare de a atrage la ei mai multi cotizanti care sa plateasca o suma mai mare? cine are dreptul sa controleze pe acest canal? eu merg maine la pescuit pe canalul colector in zona sanicolau cu permis Livada si sunt curios cine ma va opri. multumesc. robert

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Ssebastian Lun Mar 01, 2010 4:56 pm

roberto a scris:salut. vreau sa intreb dupa ce am citit forumurile si legislatia daca AJVPS continua cu minciuna legata de canalul de la sanicolau? sau a fost doar o incercare de a atrage la ei mai multi cotizanti care sa plateasca o suma mai mare? cine are dreptul sa controleze pe acest canal? eu merg maine la pescuit pe canalul colector in zona sanicolau cu permis Livada si sunt curios cine ma va opri. multumesc. robert
bounce bounce bounce bounce
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Nagy Victor Lun Mar 01, 2010 5:25 pm

roberto a scris:salut. vreau sa intreb dupa ce am citit forumurile si legislatia daca AJVPS continua cu minciuna legata de canalul de la sanicolau? sau a fost doar o incercare de a atrage la ei mai multi cotizanti care sa plateasca o suma mai mare? cine are dreptul sa controleze pe acest canal? eu merg maine la pescuit pe canalul colector in zona sanicolau cu permis Livada si sunt curios cine ma va opri. multumesc. robert

Ce legatura are mesajul tau cu Livada Question Shocked
Poate trebuia sa intrebi la C.P. Oradea sau la A.J.V.P.S. Bihor !, sau nu cu ei ai neintelegeri ? scratch
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Nagy Victor Mar Mar 09, 2010 8:06 pm

@ roberto

nu ne-ai mai scris daca ai fost la pescuit sau nu

ai prins ceva ?
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  tIbI_iosIA Mar Mar 09, 2010 8:24 pm

Nagy Victor a scris:
roberto a scris:salut. vreau sa intreb dupa ce am citit forumurile si legislatia daca AJVPS continua cu minciuna legata de canalul de la sanicolau? sau a fost doar o incercare de a atrage la ei mai multi cotizanti care sa plateasca o suma mai mare? cine are dreptul sa controleze pe acest canal? eu merg maine la pescuit pe canalul colector in zona sanicolau cu permis Livada si sunt curios cine ma va opri. multumesc. robert

Ce legatura are mesajul tau cu Livada Question Shocked
Poate trebuia sa intrebi la C.P. Oradea sau la A.J.V.P.S. Bihor !, sau nu cu ei ai neintelegeri ? scratch
din ce a zis el am inteles ca el vrea sa mearga pe canalul colector de la sanicolau cu permis de livada si nu ajvps . si ca are voie sa pescuiasca cu acel permis pe respectivul canal si este curios cine il va opri sa nu pescuiasca ! Laughing

tIbI_iosIA

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 32
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 09/02/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty concluzie

Mesaj  dinu profesoru Mier Mar 10, 2010 3:20 am

dupa ce am studiat multe din postarile unor presupusi pescari care dau cu batul in balta rau de tot(si la propriu si la figurat) mi-am dat seama ca nu are sens sa intru in polemici fara rost si fara sens.
Oricum pentru aceia dintre pescari care doresc cu adevarat binele si prosperitatea faunei acvatice din judetul nostru pot face doar o singura remarca...fara existenta AVPS Livada(acesta este numele corect), AJVPS Bihor s-ar fi zbatut si azi in aceeasi promiscuitate si minciuna ,fara a trebui sa faca eforturi pentru a tine pasul cu competitiei(nu tu licente de acvacultura, nu tu populari etc).
Si pentru a raspunde intrebarilor celor cu adevarat interesati pot doar sa va rog sa mergeti personal la sediul asociatiei din str Motilor nr 2(fosta fabrica Miorita) tel 0259 430511,acolo puteti primi toate informatiile de care aveti nevoie(inclusiv graficul de controale,populari,zone de pescuit, tarife etc).
Pot doar sa mai spun ca exista un raspuns oficial de la ANPA Bucuresti ca urmare a unei adrese din partea AVPS Livada,raspuns prin care este specificat foarte clar ca memebrii AVPS Livada(aprox 2460 la numar) au dreptul de a pescui pe toate habitatele piscicole naturale din judetul Bihor(inclusiv canal Colector Cefa,Crisul Negru etc) si nu exista nici o exclusivitate asa cum MINT cei de la AJVPS.
Fir intins.

dinu profesoru

Numarul mesajelor : 24
Localizare : oradea
Ocupatia : administrator
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  roberto Mier Mar 10, 2010 9:08 am

Nagy Victor a scris:@ roberto

nu ne-ai mai scris daca ai fost la pescuit sau nu

ai prins ceva ?

Domnule Victor,

Am fost la pescuit, chiar de doua ori de atunci. cat
Am fost si verificat (sau cel putin s-a incercat sa fiu verificat) de persoane fara calitate, 3 domni imbracati in haine de camuflaj care m-au intrebat de permis dar dat fiind faptul ca nici unul dintre dansii nu erau de la ANPA sau de la o institutie conform art. 68 din legea nr. 317/2009 si nici nu insoteau o asemenea persoana conform art. 7 din Ordinul MADR nr. 20/2010 am refuzat politicos sa ma legitimez si i-am rugat sa cheme un organ abilitat in legitimarea persoanei in locuri publice si verficarea calitatii de pescar sportiv. Au dat din colt in colt la cererea mea, au mormait cava despre populari (sau poluari! Twisted Evil ) si pana la urma au plecat.
Dar oricum, chiar daca ar fi venit in control Politia+Jandarmeria+ANPA+MADR+AJVPS+.... nu ar fi reusit sa ma convinga conform legii ca nu am drept de pescuit in habitate piscicole naturale si nici ca AJVPS detine exclusivitate asupra Canalului Colector pe motiv ca acesta nu este un habitat pisciol natural. Singura institurie din Romania cu autoritate in pescuit se numeste ANPA.
Un contract cu ANIF nu are nici o valoare pentru pescuit cu atat mai mult cu cat ANIF-ul se ocupa de diguri, statii de pompare, canale de irigatii, desecari, combaterea eroziunii solului iar contractul dintre ANIF si AJVPS se refera probabil la pomparea de ape in vreo balta a AJVPS.
Apele din Bihor in sine sunt administrate de ANAR Directia Apelor Crisuri si aici vorbim de toate apele din Bihor inclusiv cele de munte. Dar nici cei de la ANAR nu se ocupa de pescuit deoarece de saracii pesti se ocupa (sunt administrati ca si resursa durabila) ANPA. Si aici vorbim de toti pestii din Romania, din Dunare sau Marea Neagra, ape de munte sau se ses, din amenajari piscilole sau din habitate naturale. De pestii de pe la noi se ocupa ANPA Filiala Timis (filiala Timis are ca responsabilitate Timis, Arad, Caras Severin, Hunedoara si Bihor). Exploaterea durabila a resursei acvatice vii din apele de munte si organizarea activitatii de pescuit sportiv pe ape de munte au fost delegate de catre ANPA catre RNP Romsilva pe durata nedeterminata prin protocolul nr. 20550 / 28.04.2009, iar prin legea 317 / 2009 ANPA preda administrarea activitatii de pescuit in Delta Dunarii catre Administraţia Rezervaţiei Biosferei "Delta Dunării".
In afara de cele doua exceptii de mai sus responsabilitatea privind definirea şi implementarea politicii referitoare la conservarea şi administrarea resurselor acvatice vii existente în habitatele piscicole naturale, la acvacultură, la procesarea şi organizarea pieţei produselor pescăreşti, la structurile de pescuit şi acvacultură revine Ministerului Agriculturii, Pădurilor şi Dezvoltării Rurale, prin Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură. - art. 3 Legea 317 / 2009
Canalul colector va fi al AJVPS atunci cand vor avea o licenta de acvacultura sau o autorizatie de pescuit recreativ pe o zona atribuita - unica pe aceasta apa. Atat licenta cat si autorizatia se eliberaza doar de catre ANPA.
Asadar d-le Victor, am fost la pescuit si voi mai merge deoarece nu incalc nici o norma legala.
Imi cer scuze pentru ca multi dintre cei care cotizeaza la AJVPS vor intelge ca fac parte dintr-o asociatie care inceraca prin orice mijloace doar sa le incaseze cotizatia si pentru asta sunt in stare sa minta cu privire la multe. Ma intreb acum dupa ce vad minciuna legata de Canalul Colector care este adevarul despre populari, salarii, concursuri, diurne ...

Cu stima,
Robert

PS Intr-adevar, nu am mai scris deoarece am fost amenintat de catre un alt moderator de pe acest forum cu stergerea contului daca mai continui sa fac "valuri". (sau cel putin asta am inteles din PM-ul primit de la dl. Hanumanfish dupa primul meu mesaj)


Ultima editare efectuata de catre roberto in Mier Mar 10, 2010 10:26 am, editata de 1 ori

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  roberto Mier Mar 10, 2010 9:12 am

tIbI_iosIA a scris:
Nagy Victor a scris:
roberto a scris:salut. vreau sa intreb dupa ce am citit forumurile si legislatia daca AJVPS continua cu minciuna legata de canalul de la sanicolau? sau a fost doar o incercare de a atrage la ei mai multi cotizanti care sa plateasca o suma mai mare? cine are dreptul sa controleze pe acest canal? eu merg maine la pescuit pe canalul colector in zona sanicolau cu permis Livada si sunt curios cine ma va opri. multumesc. robert

Ce legatura are mesajul tau cu Livada Question Shocked
Poate trebuia sa intrebi la C.P. Oradea sau la A.J.V.P.S. Bihor !, sau nu cu ei ai neintelegeri ? scratch
din ce a zis el am inteles ca el vrea sa mearga pe canalul colector de la sanicolau cu permis de livada si nu ajvps . si ca are voie sa pescuiasca cu acel permis pe respectivul canal si este curios cine il va opri sa nu pescuiasca ! Laughing

Domnule Tibi,

Va rog sa considerati mesajul de mai sus raspuns si pentru dvs.

Cu stima,
Robert

PS Laughing

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Musti Mier Mar 10, 2010 12:22 pm

Te salut, Roberto,
Am avut acu' vreun an o discutie cu d-l dinu profesoru exact pe aceeasi tema. Daca pot numi discutie suma de jigniri pe care mi le-a adresat. Atata doar ca el atunci incerca sa-mi demonstreze mie, membru AGVPS Bihor, ca n-am dreptul sa pescuiesc pe anumite segmente ale Crisului Repede, "pastorite" de APS Livada, zicea el (culmea, acelea ape naturale fiind). Acum vad ca e cu fata acolo unde-i era spatele... Cool
Adevarul e cam cum l-ai prezentat tu. As completa ca legiuitorul a formulat chiar si cvasi-obligativitatea reciprocitatii intre asociatii. Cititi legea si veti vedea o formulare: membrii unei asociatii vor putea pescui pe apele atribuite altei pe baza de reciprocitate. Punct. Nu se prevede nicaieri ca aceasta este optionala. Punct. N-am acuma timpul sa te trimit direct la alineatul din lege, dar o voi face, daca e cazul.
Asa ca discutiile despre apa mea si apa ta sunt sterile. Practic poti pescui orice apa pe care e valabil permisul ANPA. Ca diversii reprezentati ai diverselor asociatii (inclusiv CPO) nu vor sa inghita asta, e limpede...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  roberto Mier Mar 10, 2010 1:57 pm

Musti a scris:Te salut, Roberto,
Am avut acu' vreun an o discutie cu d-l dinu profesoru exact pe aceeasi tema. Daca pot numi discutie suma de jigniri pe care mi le-a adresat. Atata doar ca el atunci incerca sa-mi demonstreze mie, membru AGVPS Bihor, ca n-am dreptul sa pescuiesc pe anumite segmente ale Crisului Repede, "pastorite" de APS Livada, zicea el (culmea, acelea ape naturale fiind). Acum vad ca e cu fata acolo unde-i era spatele... Cool
Adevarul e cam cum l-ai prezentat tu. As completa ca legiuitorul a formulat chiar si cvasi-obligativitatea reciprocitatii intre asociatii. Cititi legea si veti vedea o formulare: membrii unei asociatii vor putea pescui pe apele atribuite altei pe baza de reciprocitate. Punct. Nu se prevede nicaieri ca aceasta este optionala. Punct. N-am acuma timpul sa te trimit direct la alineatul din lege, dar o voi face, daca e cazul.
Asa ca discutiile despre apa mea si apa ta sunt sterile. Practic poti pescui orice apa pe care e valabil permisul ANPA. Ca diversii reprezentati ai diverselor asociatii (inclusiv CPO) nu vor sa inghita asta, e limpede...

Domnule Musti,

Nu cunosc momentul in care ati avut aceasta discutie cu dl. Dinu, insa pentru eventualele jigniri pe care le-ati primit va rog sa acceptati scuzele mele.
Legislatia veche prevedea impartirea obligatorie a apelor intre asociatiile de pescari si acordarea catre acestea a dreptului de a organiza pescuitul pe anumite zone in baza unor planuri de management. Inclin sa cred ca discutia dintre dvs. si Presedintele AVPS Livada a avut loc in momentul in care aceasta asociatie avea o autorizatie de pescuit pe o anumita zona din Cris. Daca acea lege nu ar fi fost schimbata acum asa ar fi fost toate apele din Romania, segmentate si alocate la diverse asociatii de pescari. Daca era mai bine sau mai rau parerile sunt impartite.
Odata cu aparitia legii 317/2009 care aproba cu modificari OUG 23/2008 precum si a Ordinului MADR 20/2010 lucrurile s-au schimbat, s-a stabilit clar ce inseamna habitat piscicol natural si cine are dreptul sa pescuiasca in aceste zone (detinatorul permisului ANPA) si ce inseamna amenajare piscicola (trebuie sa existe obligatoriu licenta de ecvacultura).
Referitor la reciprocitatea intre asociatii aveti dreptate. Mi-am mai spus parerea si in alt post, cred ca nu este foarte clar formulat in lege ce se intampla pe amenajarile piscicole unde exista licenta de acvacultura, dar in mod sigur pe orice habitat piscicol natural fie el liber sau concesionat, pe care o asociatie detine autorizatie de pescuit sau nu, este necesar doar permisul ANPA.
Numai bine si ne vedem pe marginea unui habitat piscicol natural cautand sa prindem resursa acvatica vie cu mustati. Smile

Cu stima,
Robert

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  dinu profesoru Mier Mar 10, 2010 3:24 pm

@roberto
absolut deloc nu trebuie tu sa-ti ceri scuze din partea mea in fata nimanui,ceea ce am afirmat la momentul respectiv era perfect adevarat(pentru un an si sase luni AVPS Livada a detinut dreptul de gestionare a resurselor acvatice vii conform planului de management depus) doar ca nu pe toti ai duce capu sa inteleaga...mai bine polemizeaza la nesfarsit intorcand legea pe toate partile.

dinu profesoru

Numarul mesajelor : 24
Localizare : oradea
Ocupatia : administrator
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Musti Joi Mar 11, 2010 12:40 pm

roberto a scris:
Domnule Musti,

Nu cunosc momentul in care ati avut aceasta discutie cu dl. Dinu, insa pentru eventualele jigniri pe care le-ati primit va rog sa acceptati scuzele mele.
Legislatia veche prevedea impartirea obligatorie a apelor intre asociatiile de pescari si acordarea catre acestea a dreptului de a organiza pescuitul pe anumite zone in baza unor planuri de management. Inclin sa cred ca discutia dintre dvs. si Presedintele AVPS Livada a avut loc in momentul in care aceasta asociatie avea o autorizatie de pescuit pe o anumita zona din Cris...
Discutia avea loc la o buna bucata de vreme dupa ce ordinul in baza caruia se atribuisera apele catre diverse asociatii pe baza planurilor de management fusese abrogat, deci dl. dinuprofesoru tocmai ce comitea o tentativa de inselaciune, anuntand pe un alt forum de pescuit ca cei ce doresc sa pescuiasca pe anumite portiuni din Crisul Repede sunt obligati sa plateasca permisul la Livada. Cand i-am prezentat starea de fapt, conform legislatiei in vigoare in acel moment, replica a fost, in esenta, ca dumnealui n-are timp sa citeasca legislatia. Bine, limbajul a fost suburban, jignindu-ma pe mine si pe alti cativa participanti la discutie. Cuvintele si datele sunt disponibile public pe forumul rapitori.ro. Acum nu incerc sa dialoghez cu dumnealui, pt. ca, in mod evident, nu ma duce capul...
Dar nu asta dorisem sa subliniez prin interventia mea, ci faptul ca diverse asociatii, inclusiv AJVPS Bihor, refuza sa accepte situatia, prezentand trunchiat membrilor lor continutul legii, incercand sa isi atraga cotizantii pe baza exclusivitatilor pe care le au pe o apa sau alta. Exclusivitati neprevazute in lege...
Cu respect,
Musti
gentleman

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  marius Joi Mar 11, 2010 8:26 pm

Daca am permis eliberat de AVPS Livada pot pescui pe colector?
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  alex_24ARN Joi Mar 11, 2010 8:56 pm

nu se stie!!!!adica ...... se stie dar se ascund unele lucruri!!!!
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  alex_24ARN Joi Mar 11, 2010 8:56 pm

din cate stiu NU!!
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty re:

Mesaj  Ssebastian Joi Mar 11, 2010 9:03 pm

marius a scris:Daca am permis eliberat de AVPS Livada pot pescui pe colector?
...da!!! daca le insirui celor care vor sa te legitimeze tot ce a spus roberto mai sus...si sa le spui care ce articol sau hotarire de lege te apara si te lasa sa pescuiesti pe acea apa..imi pare bine ca mai sint oameni care studiaza in amanunt legile acestea care ne apara si ne da anumite drepturi noua pescarilor...sa nu ne mai spuna nu stiu ce profesor ca nu ne duce capul...

@roberto...amenintari toti primim, nu trebuie sa ne lasam intimidati....daca esti banat intri de pe alt ip...sau iti faci un alt cont... Laughing Laughing
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty re:

Mesaj  Hanumanfish Joi Mar 11, 2010 9:53 pm

@roberto DE CE NU POSTEZI MP PE CARE TI L-AM TRIMIS !!!!!!! SA VEDEM CE TI-AM SCRIS !!!! SI SA VADA SI SSEBI CE TI-AM SCRIS !!!

De la Hanumanfish Catre roberto, Lun Mar 01, 2010 7:50 pm
Domnule ROBERTO
Acest forum pescuitbihor nu este forumul ajvps sau avps livada sau cine stie ce fel asociatii create peste noapte .Si nu facem nici reclama sau antireclama nimanui nici catre avps livada si nici ajvps sau aqua crisius . Acest forum nu este câmpul de lupta a cuiva ! citeste regulamantul daca mai incerci sa induci oameni la discutii sau doresti sa afli informatii adreseazate direct topicului sau asociatiei ! in caz contrar iti anulez contul !

@roberto Ai scris o postare la topicul avps livada unde faci mincinoasa o alta asociatie ...trebuia sa scrii direct la topicul ajvps. ( parerea ta) .Dupa care incep sa scrii parerea ta personala cu niste legi care au fost abrogate !!! . Acum suntem in anul 2010 nu ai tu acces la dosarele sau contractele care s-au incheiate intre parti.Asa cum alte asociatii nu iti pune in fata nici un contract ! fiind el perfect sau nu din punct de vedere legal !!! .Am crezut ca te opresti sa mai scrii acele legi abrogate de PE site-ul ANPA.Dar vad ca continui niste neadevaruri,uitate mai atent cand dai copy* si cand apesi paste* tine cont ca doar drept de opinie si parere ai ,nici decum sa aduci unei asociatii din judet injurii fara sa Ai o baza legala.Pe cei de aici po-ti sa-i fentezi cu sublinieri cu rosu.
PS: ROBERTO scrie ce doresti si scrie ca cea ce scrii este viziunea ta ...si ca fapt divers acest forum nu este al ajvps sau avps sau aquacrisius.Daca crezi ca pescarii trebuie sa stie adevarul ,adevarul vazut de tine sau inteles prin prisma ta condusa de altcineva ,pentru ca domnule (b ) aceste cuvinte combinatia si jonglarea cuvintelor stilul de a pune oamenii in ceata ascunde ceva . Asa dintr-o data fanul avps livada .Nu ai scris nimic despre aqua crisius ....sau despre livada cand primeau pescarii un anume a4 unde era trecuta si balta lui Traian valea viteilor,Sisterea. Unde spune un domn cu carnet de membru livada ."asa scrie aici ca am voie si pe baltile de la ajvps .
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  dinu profesoru Vin Mar 12, 2010 2:03 am

@Musti
vad ca totusi cel care jigneste esti tu,limbajul meu suburban era adresat nesimtitilor care pescuiau in prohibitie pe Valea Iadului si cautau fel de fel de explicatii pentru faptul ca incalcau legea.Bineinteles eu cred ca si tu faci parte din gasca lor,in consecinta am un sfat pentru tine:
STAI FRUMOS IN BANCA TA SI UITA-TE IN OGLINDA...nici pe departe nu esti atat de frumos si de destept pe cat te crezi,din contra pozele tale denota cu totul altceva........

dinu profesoru

Numarul mesajelor : 24
Localizare : oradea
Ocupatia : administrator
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 4 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum