Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit pe Holod

5 participanți

In jos

Pescuit pe Holod Empty Pescuit pe Holod

Mesaj  CosmYn Mier Mar 17, 2010 5:32 pm

Care a pescuit la voblere pe holod ! Bunici mei sunt din Rogoz si langa rogoz imedia este un rau care se numeste Holod si se varsa intr-un Cris!Am pescuit la fixa este mult clean acolo poate prea mult mai este si cateo stiuca si o mreana dar mai rar!Si as vrea ca la vara sa pescuiesc la voblere pe rau, raul are latimea maxima de 6 m!
CosmYn
CosmYn

Numarul mesajelor : 262
Localizare : Oradea
Ocupatia : ............
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Pescuit pe HOLOD

Mesaj  Hanumanfish Mier Mar 17, 2010 7:28 pm

@xcoOols
Am pescuit si eu de cateva ori ,am si prins cleni 600 gr -1kg .Eu am pescuit cu Hornet de 3 cm biban sau gt ,dar cu tiny am avut un pescuit de neuitat pana la 30 buc am numarat.Culmea a fost ca am prins si stiuci ,nu mari 400- 800 gr LOGIC unde am prins stiuca nu era clean si invers .Ma bate gandul sa ma duc la musca pe Holod
PS:Nu am retinut decat un singur clean care se numeste vaduvita*pentru prietenul meu ihtiolog care studiaza amanuntit unele specii study
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Re: Pescuit pe Holod

Mesaj  CosmYn Mier Mar 17, 2010 8:19 pm

Hanumanfish in ce zona ai pescuit tu ? si apropo la musca daca ai da ar merge foarte bine tin minte ca vara trecuta dadeam cu gandaci de colorado de la bunicamea din gradina si prindeam cleni foarte fainutzi cheers deci concluzia mea e ca merita sa dai o sa incerc si io pe langa spin si la musca! bounce Very Happy sa vezi sa nu te bagi in apa sti cati raci sunt acolo nu ai vrea sa sti Mad affraid(Si bravo pt ca iai eliberat pe totzi si eu fac la fel Very Happy )
CosmYn
CosmYn

Numarul mesajelor : 262
Localizare : Oradea
Ocupatia : ............
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Pescuit pe HOLOD

Mesaj  Hanumanfish Mier Mar 17, 2010 8:34 pm

Ahaaa raci * ? Bine ca mi-ai zis preferatele mele dupa sarmale si sunca fiarta (de casa) si inca o gramada de mancaruri .Unde am pescuit chiar aproape de intrare adica unde se revarsa in C.Negru .pe acolo 150 m in amonte si in aval.Acolo am vazut prima data cum se prinde stiuca cu mana ( 4 kg) Un tip de acolo bastinas.Acum 12 ani .La clean anul trecut am fost ,scobarul se prindea bine de tot cu bat de 4 m.Sper sa ma duc si anul acesta Very Happy
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Re: Pescuit pe Holod

Mesaj  CosmYn Mier Mar 17, 2010 8:43 pm

Smile))))) bastinas =)))) am auzito si pe asta buna asta ala nu cred ca o auzit de varga sau mulineta apropo ami poti spune te rog ce este vaduvita ca sa stiu pe vitor sa nu o confund cu alte peste! bounce Very Happy Smile eu nu pescuiesc acolo unde zici u eu pescuiesc aproape de Rogoz unde este clean si nu cred ca este scobar si apa uneori e mica Embarassed Smile si fundu nisipos Smile
CosmYn
CosmYn

Numarul mesajelor : 262
Localizare : Oradea
Ocupatia : ............
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Pescuit pe HOLOD

Mesaj  Hanumanfish Mier Mar 17, 2010 9:19 pm

Leuciscus idus
Pescuit pe Holod Pesti-vaduvita-1Numiri populare : albone, vaduvita, vaduvioara. Este un peste de balta si de rauri de ses, care ajunge pana la o lungime de 30 - 55 cm si la o greutate de 0,5 - 2 kg, exceptional 4 - 8 kg. La noi traiste in Dunare, in baltile ei si in regiunea inferioara a raurilor. Trupul mai mult indesat decat prelung, putin comprimat lateral, spatele curbat,, capul mic cu fruntea lata, gura in varful botului, taiata oblic in jos sunt trasaturile ei distinctive.Seamana asa la prima cu Cleanul.
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Re: Pescuit pe Holod

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Mar 17, 2010 9:33 pm

Frumoase capturi ati avut acolo domnilor! As vrea si eu sa vizitez zona la vara! Imi puteti da ceva detalii despre cum se ajunge acolo? Nu de alta dar si eu am vre-o 7 tiny x 30buc. = ceva distractie pe cinste! Laughing Acuma serios, se pot da ceva detalii despre zona?

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Pescuit pe HOLOD

Mesaj  Hanumanfish Mier Mar 17, 2010 9:46 pm

@ Domnule informatii suplimentare doar asa ? Da oricum tie cu placere dar numi in mp. Very Happy .Ziceai de tiny wauuuu pai cu alea domnu spargi gheata de pe fata alora care vor ramane masca cu *ice face * sau* pica plombele * fall filling *.Daca merg saptamana viitoare la spinning te anunti stai linistit ca nu scapi . geek
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Re: Pescuit pe Holod

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Mar 17, 2010 9:52 pm

Ala e pescuit pe Crisul Negru! Laughing Crisul ala stiu unde este! vreau sa incerc si altceva nou! M-am cam plictisit de clenii aia de 2kg de pe cris! vreau ceva mai provocator. rauri mai mici unde sa trabuiasca sa caut pestele nu sa dau asa oriunde si sa intre ala mare! Cool Vreau si cleni mici ca sunt mai crocanti! Twisted Evil affraid

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Pescuit pe HOLOD

Mesaj  Hanumanfish Mier Mar 17, 2010 10:31 pm

Crocante ? Sper ca va veni ziua cand vom sta la o distanta unul de celalalt ...cand va prinde cineva un peste va fluiera . Very Happy Adica tu toata ziua vei fluiera sa rasuna valea Tautului Very Happy Abia astept sa te filmez asa pe ascuns sa vedem tainele, lanseuri ,smecherii . Very Happy
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Re: Pescuit pe Holod

Mesaj  CosmYn Joi Mar 18, 2010 2:32 pm

Bun o sa vin si eu cu ceva poze la vara daca nu mai rapid prin mai cu cleni prinsi la vobler si musca Smile abia astept pescuit Laughing
CosmYn
CosmYn

Numarul mesajelor : 262
Localizare : Oradea
Ocupatia : ............
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Pescuit pe HOLOD

Mesaj  Hanumanfish Vin Mar 19, 2010 12:10 am

Prin Mai nu este voie ca e prohibitie . Very Happy Dupa 3 iunie . Very Happy
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Re: Pescuit pe Holod

Mesaj  Harangus Marius Vin Mar 19, 2010 7:36 am

pe Holod mergeam in urma cu doua ierni la scobar,dar numai in anumite locuri(unde erau gropi) si se prindea numai la rama.
clean nu am prins niciodata in acea perioada.
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Pescuit pe HOLOD

Mesaj  Hanumanfish Vin Mar 19, 2010 7:56 am

@Marius
Lasa ca te ducem si pe tine nu scapi tu asa usor .Trebuie cumva sa aflam secretele localnicilor eu stiu multe unde stau pestii.Citesc apa Very Happy Noi ai citim pe ei.Asa ca fi pe faza vine si @ pescardeclean.Poate mai ademenim pe careva de aici . Very Happy
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Re: Pescuit pe Holod

Mesaj  Harangus Marius Vin Mar 19, 2010 7:58 am

de la localnici "am aflat" si eu unde sunt pestii iarna si la ce intra cel mai bine Very Happy
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Pescuit pe HOLOD

Mesaj  Hanumanfish Vin Mar 19, 2010 8:34 am

Mesaj Harangus Marius Astazi la 7:58 am
de la localnici "am aflat" si eu unde sunt pestii iarna si la ce intra cel mai bine Very Happy

La ce intra iarna ?La plasa Very Happy sau ridicator Very Happy
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Re: Pescuit pe Holod

Mesaj  CosmYn Vin Mar 19, 2010 7:44 pm

In mai nai voie sa pescuiesti numai la momeli artificiale(voblere,rotative...). Hanumanfish , Marius credeti ca o sa va spuna totul localnici Smile
CosmYn
CosmYn

Numarul mesajelor : 262
Localizare : Oradea
Ocupatia : ............
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Re: Pescuit pe Holod

Mesaj  Tibi-CPO Vin Mar 19, 2010 7:48 pm

Dar numai la ştiucă sau păstrăv.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Re: Pescuit pe Holod

Mesaj  CosmYn Vin Mar 19, 2010 8:01 pm

Ms tibi-cpo Very Happy
CosmYn
CosmYn

Numarul mesajelor : 262
Localizare : Oradea
Ocupatia : ............
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Re: Pescuit pe Holod

Mesaj  Tibi-CPO Vin Mar 19, 2010 9:25 pm

Holodul era cândva"rezervorul de ştiucă" al Crişului Negru,din păcate regularizările şi îndiguirile l-au făcut praf.Ca toate apele mici,are o vrajă aparte şi chiar dacă la prima vedere pare nesemnificativ,poate ascunde peşti capitali.Cândva l-am frecventat destul de des,cred că n-ar fi o prostie de încercat cu ceva lemne sau fiare.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Re: Pescuit pe Holod

Mesaj  Harangus Marius Vin Mar 19, 2010 10:45 pm

La ce intra iarna ?La plasa Very Happy sau ridicator Very Happy[/quote]
chiar intra bine iarna,dar numai la rama.cat timp am umblat eu pe-acolo nu am vazut pe nici unul sa dea cu plasa sau la mici asa cum am vazut la noi pe cris!
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Re: Pescuit pe Holod

Mesaj  Harangus Marius Vin Mar 19, 2010 10:48 pm

xCo0oLs a scris:In mai nai voie sa pescuiesti numai la momeli artificiale(voblere,rotative...). Hanumanfish , Marius credeti ca o sa va spuna totul localnici Smile
nici nu trebuie sa-i intrebi pe localnici ce si cum,ca doar nu-ti trebuie scoala multa ca sa-i vezi cu ce si unde pescuiesc.
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Re: Pescuit pe Holod

Mesaj  CosmYn Dum Mar 21, 2010 2:54 pm

Tibi-CPO ai dreptate mai demult avea la stiuca si cleni mari holodu de te saturai de ei ami povestea tata ,a copilarit pe acolo Razz !Pacat ca acum nu mai e ce a fost Mad Sad
CosmYn
CosmYn

Numarul mesajelor : 262
Localizare : Oradea
Ocupatia : ............
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Pescuit pe HOLOD

Mesaj  Hanumanfish Dum Mar 21, 2010 4:55 pm

Mai de mult nu erau asa multi pescari care stiau cum se prinde pestele azi mai toti pescarii stiu pescuii si inca bine mai ales cei care practica spinning ,si sa nu uitam ca si scobararii au ajuns la nivele si finete de clasa mare.Si azi sunt multi pesti, mai ales cand urca primavara Cleanul,Scobarul si Mrenele.Ca se prinde si se retin producatorii de catre domnii pescari in sezonul cand ei trebuie sa-si indeplineasca cursul si dorinta imprimata genetic si anume INSTINCTUL de a perpetua fiecare specie , pestii sunt neatenti , interesul fiecarei specii sa ajunga in locul unde ei candva au fost alevin*,Domnii pescari (unii) nu stiu de acest fenomen de toata frumusetea cand natura din jurul tau invie.Am vorbit cu un baiat care umbla des pe acolo si anul trecut a vazut stiucile chiar de 3 -4 kg cand erau la bataie* (depunere).
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Re: Pescuit pe Holod

Mesaj  CosmYn Lun Mar 22, 2010 2:13 pm

Ai dreptate hanumanfish!
CosmYn
CosmYn

Numarul mesajelor : 262
Localizare : Oradea
Ocupatia : ............
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Pescuit pe Holod Empty Re: Pescuit pe Holod

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum