Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

pescuit la rubeziana

+18
Nitu V
nagy cristian
Mirel
zsolty
rex_hunt
alex dan
Cristi Balas (GOGU)
csife
alexapati
Nagy Victor
vasile miclea
Admin
RaduDan
cristiALESD
roby zob
aldea adrian
tudor octavian
Rapla
22 participanți

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

In jos

pescuit la rubeziana - Pagina 5 Empty Re: pescuit la rubeziana

Mesaj  RaduDan Sam Dec 11, 2010 11:07 pm

Da, informatiile au fost extrem de bine-venite. Urmeaza sa tatonez un pic piata sa vad ce voi alege. Acum mi s-a pus pata pe Dacron Connectors, cred ca-mi voi face eu cateva bucati sa le testez...cine stie, poate-mi plac:)
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

pescuit la rubeziana - Pagina 5 Empty Re: pescuit la rubeziana

Mesaj  dady Vin Oct 21, 2011 6:17 pm

eu folosesc de mai multi ani, conectori la care nu folosesc nod pe guma.
Conectori apa stop, fara nod.
Sunt cei mai eficienti. Guma daca e lipsita de nod se comporta mult mai fiabil.
Conectorii sunt atat pt gume tubulare cat si pt gume pline.
Merg f bine de la cele mai mici diametre de gume pana la diametrele mari.
Sistemul este inventat de mine si functioneaza perfect, conectorii sunt foarte mici.
Referitor la nodul ranio, nod pe care il foloseam cu multi ani in urma si pe care l-am lansat si pe piata noastra, sunt 2 tipuri de nod ranio. Se poate folosii fara probleme la orice guma.
Referitor la folosirii sistemului de prindere a gumei la partea inferioara recomand cu cea mai mare incredere, folositi ata dentara sau firul de dacron.
Pt pescuitul la crap cu gume foarte moi, pt a apropia pestele nu e nevoie de nici o lula bang, Este un sistem deosebit de ieftin, de eficale, de simplu si de landemana orisicui.
Ochetul pe ata dentara sau pe ata dacron, are o greutate cam de cateva mi de ori mai mica de cat orice alta inventie, este foarte usor de facur, si nu costa NIMIC... de cat un pic de gandire, dar numai un pic.
Nu exista nimic mai simplu.
Referitor la alunecarea gumei pe interior.
Cu ceva ani in urma nu se gaseau gume siliconate, lublefiate. Asa ca foloseam tot felul de alifii...
Acum exista dar, cu toate astea aceste gume tot nu aluneca asa cum mi-as dorii cel putin eu.
Pt a inlatura problema alunecarii gumei pe interior, am inventat bucsele de teflon intermediare.
Astfel pe lungimea varfului, functie de lungimea acestuia, pot monta 2-3-4 bucse intermediare. Astfel dispare complet problema alunecarii gumei pe interior.
Bucsele sunt minuscule, nu ingreuneaza varga pe varf, inca nu m-am gandit sa cantaresc o bucsa, dar nu are importanta si am convingerea ca balanta mea electronica nu ar sesiza aceasta greutate de cat poate depe la 5-6 bucse in sus. Cu alte cuvinte o bucas se situeaza sub clasa de precizie a mini balantei mele electronice.
Am studiat putin problema si mi-am dat seama ca maximul de frecare a gumei se gaseste pe varf, in rest nu sunt probleme.Se mai poate monta inca o bucsa intermediara si pe elementul port varf, asta numai daca este chiar nevoie. Personal nu am intalnit aceasta problema.
Referitor la lungimea gumei pe kit, nu prea folosesc kit din 2 elemente stil englez, pescuiesc in ape unde rara lucru cu 3 elemente, asta ca sa pot spune ca folosesc guma numai pe primi 3 elementi, inclus normal si varful. Dar de obicei guma o pun pe 4 elemente, chiar daca e de 0,5mm.

dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum