Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica

+5
Ionut Erdeli
dady
razvan10
ssebi
CosmYn
9 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Acvaristica - Pagina 2 Empty Re: Acvaristica

Mesaj  colaps Sam Ian 14, 2012 9:01 am

merci frumos. foarte mult si bune informatii . o sa iau o decizie in legatura cu carasul meu , imi maresc acvariul sau il schimb pe o alta specie mai micuta, nu prea l-as schimba da noah decat sa moara ....


merci.
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Acvaristica - Pagina 2 Empty Re: Acvaristica

Mesaj  plecostromus Sam Ian 14, 2012 10:44 am

colaps, nu vreau sa te dezamagesc dar, anubias bateril ( varianta cu frunzele ovale sau sulita) creste foarte mare iar un acvariu de 15l nu e adecvat, iar anubias nana este o planta foarte pretentioasa, in cele mai bune conditii aceste plante au crescut in acvariul meu in ritmul de o frunza/1/2 luni.

Un acvariu mare nu are nevoie de intretinere precum cred incepatorii. Un acvariu este un biotop, cu cat este mai mic cu atat este mai instabil si mai usor de dezechilibrat.
Eu iti recomand sa incepi un acvariu de min 50 L.
plecostromus
plecostromus

Numarul mesajelor : 10
Localizare : Oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 16/04/2011

Sus In jos

Acvaristica - Pagina 2 Empty Re: Acvaristica

Mesaj  CosmYn Sam Ian 14, 2012 12:02 pm

plecostromus a scris:
Eu iti recomand sa incepi un acvariu de min 50 L.
Si cu guppy sau xifo , Mascul---->Acvaristica - Pagina 2 367567698_54daf5275c
Femela--->Acvaristica - Pagina 2 Femela_Rosu-blond
Acvaristica - Pagina 2 GreenMoscow_BryanChin_PhotoBryanChin
Acvaristica - Pagina 2 GuppyGreenCobra
Acvaristica - Pagina 2 Images
Acvaristica - Pagina 2 IMG_21553
Acvaristica - Pagina 2 IMG_21761
Acvaristica - Pagina 2 OrangeGuppy2eu zic ca aceste specii nu sunt asa greu de ingrijit plus ca ati dau saftisfactie(frumusetea lor , mai ales la masculi guppy)
CosmYn
CosmYn

Numarul mesajelor : 262
Localizare : Oradea
Ocupatia : ............
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Acvaristica - Pagina 2 Empty Re: Acvaristica

Mesaj  dady Sam Ian 14, 2012 12:19 pm

Corecta sesizarea.
cu cat bazinul e mai mare cu atat este mai putin de lucru pt intretinete, se creaza un microclimat foarte stabil.
Personal aleg intre 2 variante, poate le voi realiza pe amandoua.
Varianta unui bazin de 2,5m lungime, 0,5m inaltine si cca 0,4 m adancime.
Un bazin in jur de 500 litri.
Bazinul il voi face cu spatele betonat, pamant de turba pe substrat pt plante, un capat va fi foarte bine populat cu plante in desis, radacina in ambient cu plante parazit lemnoase.
Spatele si fundul gazon. Spatele in muschi de amazon.
Bazinul va sta cateva luni fara peste, pana se va forma mediul stabil intre apa, plante, lumina, si ... dafnia vie si nu numai.
O sa caut sa populez si cu diverse specii de viermi acvatici, sa vad cum se vor comporta in microclimatul respectiv. Ma intereseaza in primul rand daca pot realiza ciclul de viata pt aceste vietuitoare care vor constituii hrana naturala a pestilor care vor intra in acvariu.
Cam la asta ma gandesc, un bazin complet natural, cu cat mai putina interventie umana.
Al doilea concept, bazinele mici cca 40 cm lungime maxima, 20- 25 cm inaltime, 10-15 cm adancime. In jur de 15 l, chiar si mai mici unele chiar numai de 5 litrii, 10 litrii pana la max 15 litri.
Acestea se prind pe perete, gen tablou viu, in aranjamente grupate de cateva bazine invecinatate.
Ele vor fi alimentate cu lumina fiecare separat dar pe acelasi sistem de alimentare, ornament natural, cu mult muschi planta 2-3 fire si o parazita pe ceva lemn.
Apa neincalzita.
Specii de apa rece, se pot grupa cateva bazine cu pesti cu bazine aerate artificial, si alta grupare fara oxigenare.
Zebre, cardinali, si alti ovipari de apa rece precum si cativa gupy de mare efect, (cobalt, japonezi, olandezi etc...) sau bazine mci de numai 3-5 litrii frumos ornamentate, cu oglinda pe spate in care asezam cate un mascul beta. Acest tip de bazine, tablou, se pot popula si cu specii de guram pitic, acestia nefiind consumatori de oxigen din apa.
Avantaj, investitii mici de mare efect, consumuri reduse, si daca sunt populate rational nu e nevoie de o intretinere dificila si se poate face destul de rar.

dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

Acvaristica - Pagina 2 Empty Re: Acvaristica

Mesaj  CosmYn Sam Ian 14, 2012 1:21 pm

dady a scris:Corecta sesizarea.
cu cat bazinul e mai mare cu atat este mai putin de lucru pt intretinete, se creaza un microclimat foarte stabil.
Personal aleg intre 2 variante, poate le voi realiza pe amandoua.
Varianta unui bazin de 2,5m lungime, 0,5m inaltine si cca 0,4 m adancime.
Un bazin in jur de 500 litri.
Bazinul il voi face cu spatele betonat, pamant de turba pe substrat pt plante, un capat va fi foarte bine populat cu plante in desis, radacina in ambient cu plante parazit lemnoase.
Spatele si fundul gazon. Spatele in muschi de amazon.
Bazinul va sta cateva luni fara peste, pana se va forma mediul stabil intre apa, plante, lumina, si ... dafnia vie si nu numai.
O sa caut sa populez si cu diverse specii de viermi acvatici, sa vad cum se vor comporta in microclimatul respectiv. Ma intereseaza in primul rand daca pot realiza ciclul de viata pt aceste vietuitoare care vor constituii hrana naturala a pestilor care vor intra in acvariu.
Cam la asta ma gandesc, un bazin complet natural, cu cat mai putina interventie umana.
Al doilea concept, bazinele mici cca 40 cm lungime maxima, 20- 25 cm inaltime, 10-15 cm adancime. In jur de 15 l, chiar si mai mici unele chiar numai de 5 litrii, 10 litrii pana la max 15 litri.
Acestea se prind pe perete, gen tablou viu, in aranjamente grupate de cateva bazine invecinatate.
Ele vor fi alimentate cu lumina fiecare separat dar pe acelasi sistem de alimentare, ornament natural, cu mult muschi planta 2-3 fire si o parazita pe ceva lemn.
Apa neincalzita.
Specii de apa rece, se pot grupa cateva bazine cu pesti cu bazine aerate artificial, si alta grupare fara oxigenare.
Zebre, cardinali, si alti ovipari de apa rece precum si cativa gupy de mare efect, (cobalt, japonezi, olandezi etc...) sau bazine mci de numai 3-5 litrii frumos ornamentate, cu oglinda pe spate in care asezam cate un mascul beta. Acest tip de bazine, tablou, se pot popula si cu specii de guram pitic, acestia nefiind consumatori de oxigen din apa.
Avantaj, investitii mici de mare efect, consumuri reduse, si daca sunt populate rational nu e nevoie de o intretinere dificila si se poate face destul de rar.
Abia astept sa vad cum faceti acvariul Twisted Evil Twisted Evil Exclamation
P.S: De unde faceti rost de pamant de turba Question
CosmYn
CosmYn

Numarul mesajelor : 262
Localizare : Oradea
Ocupatia : ............
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Acvaristica - Pagina 2 Empty Re: Acvaristica

Mesaj  plecostromus Sam Ian 14, 2012 1:32 pm

Domnule Dady, am avut si eu de gand sa-mi fac un acvariu cam de dimensiunile acelea dar am renuntat din cauza costurilor. Va recomand sa nu-l lipiti cu silicon, sunt sanse foarte mari sa nu reziste in timp. Am patit cu un acvariu de 300 L, am fost "placut" surprins sa-mi descopar tot efortul imprasiat prin camera.
plecostromus
plecostromus

Numarul mesajelor : 10
Localizare : Oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 16/04/2011

Sus In jos

Acvaristica - Pagina 2 Empty Re: Acvaristica

Mesaj  dady Sam Ian 14, 2012 1:47 pm

Pt acvariul mare,sunt in studiu la mai multe solutii constructive.
Solutii privitoare la tehnica de realizare a acvariului, locul de amplasare modul de asezare, pe perete pe piciore gen masa, pe suport din 3 picioarefixate intre podea si tavan doua, cele din capete si unul median sub acvariu central.
De asemenea sunt inca sceptic la lipirea cu silicon.
Ma mai gandesc si caut solutii. S-ar putea sa nu renunt la constructia metalica, rama in care sa asez geamurile. S-ar putea ca si in aceasta varianta sa renunt la silicon si sa folosesc chit.
De,.. ma tot gandesc, caut materiale si sugestii.
Deocamdata pana la primavara va trebuii sa iau decizii.
Spun asta pt ca voi relua constructia casei si vreau sa fac ce e de facut din prima.
Turba o gasesc pe dealurile din zona limitrofa orasului. In aceasta iarma se putea lua foarte lejer turba deoarece apa din lacurile de izvoare si precipitatie care s-a adunat in formele propice acestui fenomen s-a evaporat aproape in intregine din cauza secetii.
Nu demult chiar am vazut o astfel de locatie si am incercat sa vad cum e pamantul si e excelent. Lacul nu a mai fost secat de multe zeci de ani.
De acolo o sa iau cam 2 saci de pamant de turba negru, si sigur imi va ajunge.
Acum, prefer sa-l iau la primavara dupa ce il prelucreaza gerul iernii, e mai bine din mai multe puncte de vedere.
Unul e ca dispar eventualii virusi, gerul e o forma de sterilizare. Alt avantaj este ca dupa inghet este mai friabil si mai usor de adus la forma finala de utilizare.
Este cel mai bun pamant pe care l-am folosit vreodata.
Acum multi ani in urma am mai avut 2 bazine foarte mari daca mai retin cam 2m lungime.
Acelea le-am facut cu un singur geam in fata, in rest tabla sudata pe toate celelalte parti.
Cornier de metal, sudata tabla si pus geam dintr-o bucata in fata.
Pe vremea pe cand le-am facut, nu se gasea sticla, geam, de cat foarte greu.
Asta a fost un motiv, al doilea motiv a fost ca am vrut sa le realizez, gen fund de pestera, si le-am betonat. Inainte de betonare a zonelor din tabla, le-am acoperit cu zmoala topita, apoi am betonat caverna.
Dupa ce s-a instalat muschiul pe partea betonata acvariile aratau demential.
O gramada de plante am avut, care mai de care mai frumoase. Superbitatea nu se termina aici... sa vezi cand infloresc... Pamant de substrat am folosit argila un strat subtire cam de 1 deget pe fund, apoi am asezat pamant de turba pe trepte si apoi nisip fin bine spalat.
Infine, acum se gasesc solutii poate mai bune si mai simple ca pe vremuri.
Tin mine ca faceam termostate si incalzitoare... nu se gasea nimic, nu mai spun de pompe, si cate si mai cate, topeam tuburi de sticla faceam ramificatii pt aer, faceam tuburi de sticla pt filtre... doamne cata munca... dar nu-mi pare rau, am invatat enorm de multe lucruri.
Lucruri pe care tineretul de astazi nu are sanse sa le cunoasca.


dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

Acvaristica - Pagina 2 Empty Re: Acvaristica

Mesaj  dady Sam Ian 14, 2012 2:12 pm

Multumesc, exact ce spuneam si eu, dar se pare ca am postat un simultan, nu prea am nici eu incredere in silicon... sa vedem ce solutii gasesc.

dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

Acvaristica - Pagina 2 Empty Re: Acvaristica

Mesaj  plecostromus Sam Ian 14, 2012 2:58 pm

cand aveam si eu proiectul in cap m-am gandit la ultrasunete. Legat de plante, nu am folosit ingrasamant din comert niciodata, turba este excelenta, dar sunt alti factori mai importanti ce influenteaza viata unei plante, temp,luminozitate, ph.
plecostromus
plecostromus

Numarul mesajelor : 10
Localizare : Oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 16/04/2011

Sus In jos

Acvaristica - Pagina 2 Empty Re: Acvaristica

Mesaj  dady Sam Ian 14, 2012 5:33 pm

Nicodata nu am avut probleme cu plantele.
Consider ca o data creat un substrat bun, planta se dezvolta fara probleme.
Gama termica este suficient de larga pt a nu-mi face probleme. Ingrasaminte nu am folosit si nu voi folosii niciodata. Planta trebuie sa se dezvolte absolut natural.
In legatura cu lumina, eu am folosit tub de neon normal, dar am pus un filtru de hartie sub tub, dar cu putin mai lat de cat tubul astfel ca lumina sa nu cada direct.
Este buna si vegetatia plutitoare cateodata, pt a crea filtrarea luminii..
De obicei, dupa ce plantez un acvariu cu plante cunoscute ca si cerinte, si daca gasesc ceva planta noua despre care nu stiu prea multe si o vreau, procedez intr-un fel poate complet necunoscut.
Pun planta in acvariu si o las libera cam o saptamana.
Planta se va deplasa in acvariu si se va oprii exact in locul in care ii convine lumina.
Apoi o voi planta in acea pozitie aleasa de ea.
Planta e un organism viu si este inzestrata cu capacitati de orientare de care noi nu ne dam seama, de cele mai multe ori netinand cont de acest lucru, le plantam acolo unde vrem noi. Nu e chiar asa, exista plante care nu se agreeaza unele pe altele. Si astfel putem crea sisteme antagonice intr-un mediu pe care il dorim cat mai bine organizat.
Antipatiile in natura sunt multe, atat intre plante cat si intre pesti... asadar atentie ce si cum.

dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

Acvaristica - Pagina 2 Empty Re: Acvaristica

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum