Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Flyfishing clubb 2011

+2
Catalin
Hanumanfish
6 participanți

In jos

Flyfishing clubb 2011  Empty Flyfishing clubb 2011

Mesaj  Hanumanfish Dum Mai 22, 2011 6:10 pm










Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Flyfishing clubb 2011  Empty Re: Flyfishing clubb 2011

Mesaj  Hanumanfish Joi Sept 29, 2011 3:21 pm

Editia a VI ... va urma
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Flyfishing clubb 2011  Empty Re: Flyfishing clubb 2011

Mesaj  Catalin Joi Sept 29, 2011 8:13 pm

Foarte frumoase filmuletele mai ales ultimul din zona bratca-piatra craiului...frumos...cu prima ocazie in care voi merge la bunici.. voi merge la pescuit pe cris in bratca...
Catalin
Catalin

Numarul mesajelor : 61
Varsta : 38
Localizare : oradea
Ocupatia : Incepator in ale Spinning-ului
Data de inscriere : 29/08/2011

Sus In jos

Flyfishing clubb 2011  Empty Re: Flyfishing clubb 2011

Mesaj  colaps Vin Sept 30, 2011 11:07 am

misto ! cand mai iesiti ? care e procedura de intrare in club , taxe etc etc !?

merci.
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Flyfishing clubb 2011  Empty Re: Flyfishing clubb 2011

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Oct 06, 2011 10:09 am

Colaps, ti-am trimis numarul meu de telefon, nu exista nici o procedura, trebuie sa fii muscar (altfel mi s-ar parea aiurea) taxe nu exista decat cand iesim la Bograci ca sa acoperim cheltuielile cu mancarea. Atat.

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Flyfishing clubb 2011  Empty Re: Flyfishing clubb 2011

Mesaj  Nagy Victor Joi Oct 06, 2011 1:31 pm

pareri frumoase despre activitata voastra aici , aici si aici

Felicitari baieti aplauze gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Flyfishing clubb 2011  Empty Felicitari

Mesaj  Jean Scurtu Joi Oct 06, 2011 8:14 pm

Felicitari lui "hanumanfish" pt. frumoasele videoclipuri postate si pt. muzica excelenta ce asigura fondul muzical al acestora.
Felicitari si membrilor ce alcatuiesc acest club de fly oradean.
M-am bucurat ,ca fost oradean,f. mult sa-l revad pe prietenul meu Titus Pintea a carui interesanta carte prezentata si intr-un videoclip a ajuns la mine in Houston si m-a bucurat.
Pe vremuri(de mult apuse) faceam si eu parte din echipa de fly a Bihor-ului participand la mai multe concursuri.Nu aveam aceeasi valoare la fly ca la pescuitul stationar,dar microbul a intrat in mine cand pe Somesul Rece pe la Vojoita,lucrand la amenajarea padurilor, muncitorul meu m-a invatat sa pescuiesc la musca uitand astfel pescuitul la pastrav cu momeli naturale.
Pescuitul cu muste artificiale e cel mai frumos pescuit ,pacat insa de saracia actuala a apelor romanasti in salmonide datorita braconajului si unor lucrari hidrotehnice.

Lucrand la amenajarea padurilor pe V.Draganului (inainte de construirea barajelor si dupa)si la Ciucea am putut sa invat cum sa pescuiesc lipanul la muste artificiale atat pe V.Draganului cat si pe Crisul Repede.Dar atunci era peste in ape nu ca acum.....

Din pacate,datorita sanatatii nu mai pot practica pescuitul cu muste artificiale cum normal se practica,dar tot pescuiesc cu muste artificiale,insa cu bete de spinning adaugand un plumbulet mic la cca. 50cm. de musca si asfel am reusit sa prind white bass(apa dulce),pastrav de mare,red fish si calcan(in Golful Mexic).

Am transformat niste bete de fly SAGE si G. LOOMIS IMX in bete de spinning schimband inelele si adaugand o extensie de grafit dupa mandrina doarece nu gasesc in magazine bete lungi cu care mie imi place sa pescuiesc(pt. aruncari mai lungi si control mai bun pescuid doar de pe mal stand pe ice box= lada frigorifica).

Inca o data felicitari "tuturor" muscarilor din club si astept sa mai vad video clipuri cu activitatea clubului de fly.

Jean Scurtu
Jean Scurtu
Jean Scurtu

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 79
Localizare : Houston,Texas
Ocupatia : pensionar
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

Flyfishing clubb 2011  Empty Re: Flyfishing clubb 2011

Mesaj  Hanumanfish Vin Oct 07, 2011 7:46 pm

Jean Scurtu a scris:.
Inca o data felicitari "tuturor" muscarilor din club si astept sa mai vad video clipuri cu activitatea clubului de fly.
Jean Scurtu


Citeva clipe ati hoinarit in suflet din nou pe meleagurile noastre bihorene acest fapt ma bucura nespus de mult . Nea Pintea din motive familiare nu a putut sa fie prezent ,Olly si fiul lui,Lenghel si altii, majoritatea au fost in strainatate ,vacanta de vara .Dar,la inchiderea sezonului in luna aceasta speram sa fie prezenti toti cei 14 muscari si citiva invitati ( Pisti de la magazin,Sanya,Cosmin,Boby,Dejeu,si nu in ultimul rind Belenyesi Laci ).Salutari din Oradea si va doresc multa sanatate .

Hanumanfish
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Flyfishing clubb 2011  Empty fly fishing clubb

Mesaj  Jean Scurtu Sam Oct 08, 2011 1:13 am

Frumos videoclip ,muzica excelenta pacat doar ca multe poze fiind facute "contre jour" sunt destul de intunecate....
De asemenea scrisul e destul de dificil de citit,cel putin pt. mine.

Imi place insa atmosfera din club si tare asi fi vrut sa gust si eu din ce se gatea in ceaun la sfarsitul pescuitului.Intr-un videoclip prezentat anterior se puteau vedea niste mici ce mi-au facut pofta ,dar din pacate aici ii gasesti mai rar doar la Festivalul Romanesc din Houston si nu cu acelas gust ca cei de acasa.

Desi sunt oradean prin adoptiune(1968 dupa terminarea facultatii) fiind de loc de la Bod langa Brasov ma simt f. legat de meleagurile bihorene unde am petrecut 24 de ani avand clipe frumoase de care imi amintesc cu placere.

Vazand concursul de la Fughiu mi-am amintit si de faptul ca acolo am prins o gramada de scobari frumosi.

Ma bucur de asemenea ca ai amintit de Laci Belenyesi,Dejeu prieteni buni ce erau in echipa de fly a Bihorului.
Lui Cosmin o data cand am fost acasa i-am vandut un blank de fly ALL STAR AUSTIN(TITANIUM ) cu $25!!! blank excelent si nu stiu daca si-a construit batul.

Pe aceleasi blank-uri exceptionale de fly eu mi-am facut mai multe bete de spinning cu care am prins multi pesti frumosi atat in apa dulce cat si sarata.

Te rog transmite salutarile mele lui Titus, Laci,Dejeu si Cosmin precum si pescarilor de fly din club pe care din pacate nu-i cunosc.

Sanatate si numai bine,

Jean Scurtu
Jean Scurtu
Jean Scurtu

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 79
Localizare : Houston,Texas
Ocupatia : pensionar
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

Flyfishing clubb 2011  Empty Re: Flyfishing clubb 2011

Mesaj  Hanumanfish Sam Oct 08, 2011 2:27 pm

Jean Scurtu a scris:Frumos videoclip ,muzica excelenta pacat doar ca multe poze fiind facute "contre jour" sunt destul de intunecate....
De asemenea scrisul e destul de dificil de citit,cel putin pt. mine.
Te rog transmite salutarile mele lui Titus, Laci,Dejeu si Cosmin precum si pescarilor de fly din club pe care din pacate nu-i cunosc.
Sanatate si numai bine,
Jean Scurtu

La inchiderea sezonului voi face poze despre toata lumea ,poze si filme in care isi arata fiecare maiestria in manuirea firului .Pina atunci va salutam cu drag ,si sper ca intr-o buna zi cind veniti in Romania sa va alaturati si dvs citeva ore de noi .

Hanumanfish
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Flyfishing clubb 2011  Empty Re: Flyfishing clubb 2011

Mesaj  colaps Mar Ian 10, 2012 10:12 am

ciao,


nu stiu daca am postat in locul potrivit ... vedem Smile

daca tot suntem nustiu cati muscari .... ce ziceti de ideea iesirii la niste lectii de cast . in felul asta am putea sa incercam betele lator colegi si a mai invatam casturi noi etc etc . locatia : cel mai misto loc care imi sta pe retina este parcul dendrologic de la cetate , sunt spatii deschise unde ne putem arunca tot firul lejer !!! + ca avem si niste apa sa testam eventul plutirea unor muste ....sau observarea evolutiei unor streeamere sub filmul apei . faza e ca poate nu ne lasa pe acolo Smile)

ce ziceti e o idee buna ?

thx.
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Flyfishing clubb 2011  Empty Re: Flyfishing clubb 2011

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Ian 10, 2012 3:25 pm

E super buna idea, doar ca momentul e mai putin propice fiind temperatura aproape de limita de inghet si eu unu nu ma incumet sa-mi distrug iar firul. Probabil mai in primavara.

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Flyfishing clubb 2011  Empty Re: Flyfishing clubb 2011

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum