Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Materiale flytying - de unde cumparam ?

3 participanți

In jos

Materiale flytying - de unde cumparam ? Empty Materiale flytying - de unde cumparam ?

Mesaj  colaps Mier Iun 15, 2011 9:08 am

Ciao la toata lumea .

M-am lovit inevitabil de problema cumpararii materialelor de legat .
Nu am gasit in oras ata de montaj delok , pene pt hakel lafel , foam idem, deer hair zero, angel hair ... hair pt. streemere - zero.
Nu am gasit nici ustensile de legat... tensor, hair staker, etc.
in schimb am gasit carlige si de uscate si de ude de toate marimile la un magazin ( se pot da nume ? ), de asemenea am gasit si pene rare la preturi f mari, ceva buck tail vopsit in multe culor ( scump, scump ) si alte pene pe care nu le cumpar din motive economice .

Intrebarea este : voi de unde va cumparati materiale ? doar de pe net ? se pot da niste linkuri ? am si eu cateva "consacrate" dar cu transport nu se merita decat daca depasesc minimum ( 50 oiro la unii ) , care e mare daca vreau sa cumpar doar hakel , ata uni si tensor ceramic .... zik eu .

Am colindat toate magazinele din oras si stam fff prost la capitoul flytying. Bete am gasit si mulinete , fire doar scumpe scumpe si destul de medium quality spre low la price high ... poate gresesc eu . da` nu dau pe un vision WF5F bulk , fara curtie fara nici o inscriptie 90-100 ron ! prefer sa cumpar un second hand sau sa cer o donatie .

Sper sa ma puteti ajuta.

Multumesc anticipat.

papa.
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Materiale flytying - de unde cumparam ? Empty Re: Materiale flytying - de unde cumparam ?

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Iun 15, 2011 9:51 am

Poti sa dai linistit nume de magazine si linkuri.
Pene pentru hackel se gaseau la Arrow, foam - librarii.
Materiale cumpar de pe flytying, comandate prin posta ajung de obicei mai repede decat cu curierul rapid.
Snur stiu ca era la Fir intins

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Materiale flytying - de unde cumparam ? Empty Re: Materiale flytying - de unde cumparam ?

Mesaj  colaps Mier Iun 15, 2011 10:40 am

Vreau sa stiu de la ce librarie cumperi foam, eu folosesc ceva mose paduri da` le termin rapid. am gasit foam si la pestisorul de aur ,da` acuma nu au.
La Arrow aveau 2 pungulite cu ceva pene da` nu era ce cautam eu . Ata de montaj aveau dar doar la set cu altele ... nu era uni sau ceva cunoscut. Am riscat si am cumparat ceva ata care parea de montaj , e fff groasa si e impletita , nu e ok delok , o sa o folosesc pt. corpuri la furnicile epoxate. Eu nu cumpar de la Luci ... prefer sa cumpar de la Lauris . cica e totuna da` imi place mai tare preturile lui la unele chestii . acu trebe sa pun comanda pt ata si unele chestii micute. Care magazin e ala Fir intins ? si ce preturi au ? oare mi-a scapat mie un magazin sau nu am retinut numele . ce snururi ai gasit la ei ?

La sirene gasesti multe chestii de flytying . m-am mirat si eu ...da` sunt . bani sa ai . 15 ron peacock fethers 3 bucati !!! scumpe rau . au si carlige la 0.60 bucata parca asa erau , si par bune .... nu is de marca cunoscuta ....

merci.
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Materiale flytying - de unde cumparam ? Empty Re: Materiale flytying - de unde cumparam ?

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Iun 15, 2011 11:04 am

Nevasta-mea e invatatoare si cumpara materiale pentru copii de la diferite librarii. Ea imi cumpara spume, deci numai daca o intreb. Care-i Lauris asta? pune un link sa vedem si noi ca eu unu nu-l stiu. Fir intins e asta de pe Sovata, in jos la forum are casuta de reclama. Csife e patronul, un tip tare OK.
La Sirene nu merg niciodata. E cel mai scump magazin din oras, asa ca fereste-te! Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Materiale flytying - de unde cumparam ? Empty Re: Materiale flytying - de unde cumparam ?

Mesaj  colaps Mier Iun 15, 2011 11:42 am

http://lauris.ro/

ala de pe sovata se numeste asa ... pff nu stiam , si da ala l-am ratat . am considerat ca e foarte aproape si deaia nu am mers inca la el Smile o sa il vizitez cat de curand sa vedem .

de acolo am primit cadou si primul meu bat de fly .... un noname clasa 6-7 ...si acuma il am pescuit doar odata , fara nici o captura Rolling Eyes .

colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Materiale flytying - de unde cumparam ? Empty Re: Materiale flytying - de unde cumparam ?

Mesaj  davidco_m Mier Iun 15, 2011 7:19 pm

Salut
poti comanda linistit de la Macauan(laurisul) dar unele materiale(aproape toate) sunt de la Luci Vasies.Mai poti incerca si de la Vlasiu Adrian (shoco) de pe flyforum.ro dar tre sa te tii de capul lui sa-ti trimita comanda (are preturi fff bune si material dublu la acelasi pret.Nu arunca banii pe buck tail ca nu merita,pt streamere cel mai bun este iepurele(fasii) si marabou +angel hair,cristal flash etc.Ca si carlige recomand Varivas,Knapek,Hanak si unele de la Dohicu in functie de ce vrei sa legi.
Mai bine fa o lista cu ce vrei sa cumperi ca sa te scutesc de niste bani aruncati aiurea
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Materiale flytying - de unde cumparam ? Empty Re: Materiale flytying - de unde cumparam ?

Mesaj  colaps Mier Iun 15, 2011 9:18 pm

merci frumos de ajutor davidco_m . te urmaresc de mult pe blog Wink undercover Smile Smile trebuie sa imi tabacesc cumva pieile de iepure sa pot folosi la stremere , deocamdata mi-e facuta doar cu sare si s-a cam intarit ... o pottaia dar de legat cred ca nu + nu merge cu snurul care-l am acuma osa achizitionez unu cand am bani .

mi-a zis un alt prieten aceeasi chestie cu lauris, faza e ca are preturi mai bune la unele chestii decat luci ... nu toate dar unele da. o sa vad cum fac lista cu ce cred ca imi trebuie si peurma fac niste cereri de oferta sa vedem niste preturi . marabou sigur imi trebe alb pt avat , ma dispera avatii astia . cred ca nu-s singurul .

+ ca am mari intrebari cu betlee care le am , nush cu ce snur sa le pescuiesc .... stiti si voi ca una scrie pe bat si alta face ... de aceea nu ma arunc sa imi cumpar un fir scump si bun de clasa cu 1 mai mare decat batul ca poate il cumpar degeaba si nu imi duce batul daca il iau de aceeasi clasa sau mai mica iar poate fi aiurea , mai ales ca nu am scule de scule la multi bani . nici nu am degand sa ma arunc la avioane ca lafel de bine prinzi si cu un bat rupt din pom si cu unu cu 400 oiro .... am testat chestia asta .

vorbim .

papa.
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Materiale flytying - de unde cumparam ? Empty Re: Materiale flytying - de unde cumparam ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum