Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Bicarbonat de Sodiu

4 participanți

In jos

Bicarbonat de Sodiu Empty Bicarbonat de Sodiu

Mesaj  CosmYn Sam Iun 25, 2011 2:35 pm

" Idea schimbarii pH-ului din acid in alcalin, cu efect atractant pt. alte specii este chiar interesanta si total logica; desi nu am incercat, doar ca idee, as propune experimentarea unor nade in amestec cu bicarbonat-de-sodiu (alimentar), in baza urmatoarelor: ---->are capacitate de tamponare (neutralizare-alcalinizare) mai mare dacat sarea de bucatarie;
---> daca mediul este suficient de „acid” poate disocia in carbonat si dioxid de carbon adica va rezulta o „efervescenta” cu bule de CO2 ascendente, care pot constitui un atractant suplimentar. "


Asta am descoperito pe un site de pescut si niciodata nu mam gandit ca poate fi adaugat bicarbonat de sodiu in nade ca atractant pentru diferitele tipuri de pesti. Idea Idea Idea Ati incercat careva? alien study
CosmYn
CosmYn

Numarul mesajelor : 262
Localizare : Oradea
Ocupatia : ............
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Bicarbonat de Sodiu Empty Re: Bicarbonat de Sodiu

Mesaj  Nagy Victor Sam Iun 25, 2011 3:06 pm

nici n-am incercat si nici n-am auzit de asa ceva Shocked
dar e interesant si cred ca merita incercat scratch
cred ca ar fi indicat sa se foloseasca pe balti , poate ca platica si carasul ar fi interesat de bulele respective Laughing study
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Bicarbonat de Sodiu Empty Re: Bicarbonat de Sodiu

Mesaj  tudor octavian Joi Iul 28, 2011 10:35 am

Da si eu am am citit undeva de chestia asta , dar nu mai stiu unde , cred ca ar fi foarte interesant de incercat ,dar clar nu peste tot functioneaza de exemplu pe ape curgatoare nu cred ca ar functiona din mai multe puncte de vedere.
Eu as incerca in balti cu namol mult si plante multe .
Wink

tudor octavian

Numarul mesajelor : 102
Localizare : oradea
Data de inscriere : 17/01/2009

Sus In jos

Bicarbonat de Sodiu Empty Re: Bicarbonat de Sodiu

Mesaj  dady Joi Oct 27, 2011 7:15 pm

Bicarbonatul este indicat de a se folosii in lacuri, balti, zone de apa lent curgatoare in care vrem sa observam miscarea curentilor.
Este bine de a fi folosit pt a se putea alege greutatea tipului de nada care s-ar preta in acele conditii, mecanica nadei si, normal pt a se obtine informatia corecta pt a stii locul unde este cel mai bine a se nadii pt patul de nada, greutatea si mecanica madei de apel.
Este uneori folosit cu acest scop de index.
Desi exista si alte metode si alti compusi de index mai buni si mai folositi.
Indexul bicarbonat este bine a se folosii inglobat intr-o pala sau doua puse cu cupa rubezianului in pozitii foarte precise.
Pt a se realiza schimbarea de Ph, este o treaba mult mai laborioasa si de obicei cu dus si intors.
Pt a se creea efectul de ridicare a particulelor de nada, se folosesc procedee de lifting fie fizic fie chimic, fara a se oferii mediului inconjurator modificari ambientale.
Exista nade care pot produce singure, printr-o umectare anume si un amestec judicios, efectul repetat de lifting.
Nu stiu daca in comert, printre nadele comerciale se gaseste si asa ceva.

dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

Bicarbonat de Sodiu Empty Re: Bicarbonat de Sodiu

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum