Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

O partida la Fegernic

4 participanți

In jos

O partida la Fegernic Empty O partida la Fegernic

Mesaj  Vali Dum Iul 31, 2011 9:56 am

Buna ziua cam dupa titlu as vrea sa ma duc la o partida la Fegernic
Partida e programata joi cel mai probabil.
Daca e careva interesat ne intalnim intr-un loc anume ...

Acum daca nu ar fi nimeni interesat ce ziceti de aceasta montura :
O partida la Fegernic Feeder_antitangle

In momentul actual am plumb in loc de cosulet.
Iar ca forfac folosesc acelas fir ca si pe mulineta.

1.Acum vreau sa stiu pot pescuit cu aceea montura ?
2.Sa inlocuiesc cu un cosulet si sa pescuiesc la feeder ?
3.Fundul e malos ?

Vali

Numarul mesajelor : 109
Varsta : 26
Localizare : Oradea
Ocupatia : Scoala
Data de inscriere : 22/07/2011

Sus In jos

O partida la Fegernic Empty Re: O partida la Fegernic

Mesaj  Adriann Dum Iul 31, 2011 10:01 am

Vali a scris:Buna ziua cam dupa titlu as vrea sa ma duc la o partida la Fegernic
Partida e programata joi cel mai probabil.
Daca e careva interesat ne intalnim intr-un loc anume ...

Acum daca nu ar fi nimeni interesat ce ziceti de aceasta montura :
O partida la Fegernic Feeder_antitangle

In momentul actual am plumb in loc de cosulet.
Iar ca forfac folosesc acelas fir ca si pe mulineta.

1.Acum vreau sa stiu pot pescuit cu aceea montura ?
2.Sa inlocuiesc cu un cosulet si sa pescuiesc la feeder ?
3.Fundul e malos ?

E ok montura.Ce fir ai principal?fir de 0,14 e bun pentru ce pesti sunt la fegernic.E ok si cu cosulet si fara.Fundul nu e malos.
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

O partida la Fegernic Empty Re: O partida la Fegernic

Mesaj  Nagy Victor Dum Iul 31, 2011 12:39 pm

este bine si asa
eu as schimba antitangleul si cosul feeder cu un momitor cu antitangle incorporat de 50 - 60 gr culisant pe firul principal (depinde de ce putere are lanseta)
pe balta nu ai curenti atit de puternici ca sa-l rostogoleasca pe substrat si poti sa-l incarci cu mai multa nada
dar nici varianta de mai sus nu-i rea

substratul este milos , dar nu f. tare , depinde in ce loc vrei sa pescuiesti

urmareste flacoanele (peturile) din apa care nu se misca , alea sunt balize Laughing puse in zona pragurilor , daca dai in apropierea lor ai mari sanse sa primzi si crap sau amur (daca mai este asa ceva in balta ! )

sa ai fir intins ! crap

ps.
eu as fi mers cu multa placere joi , dar concursul de ieri ma terminat total (desi eu n-am pescuit) Laughing , nu cred ca ma refac pina joi Sad
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

O partida la Fegernic Empty Re: O partida la Fegernic

Mesaj  Vali Dum Iul 31, 2011 1:18 pm

Nu e problema .
As fi venit si eu la concurs sa vizionez dar am fost plecat din Oradea.

Am uitat sa mentionez ca voi folosi 2 lansete (Una de 3,60 cu greutatea la lansare 80-150 si inca una de 1,80 primita dar nustiu ce greutate poate lansa)
La am2 folosesc montura de mai sus si mai am un bat fix de 6 metri .

Partida va dura in jur de 5-7 ore.

Acum : Ce momeala imi propuneti ? (Daca propuneti mamaliga va rog lasati o reteta ca nu mi-a reusit una tapana pana acum -- Daca e arpacas va rog spuneti-mi cat timp sa il las la fiert ...).

Locul : ma gandeam sa ma uit undeva unde este putina vegetatie (am auzit ca este un loc bun pentru hrana la pesti) nustiu daca este valabil si pentru caras dar daca aveti voi o idee mai buna...



Vali

Numarul mesajelor : 109
Varsta : 26
Localizare : Oradea
Ocupatia : Scoala
Data de inscriere : 22/07/2011

Sus In jos

O partida la Fegernic Empty Re: O partida la Fegernic

Mesaj  Nagy Victor Dum Iul 31, 2011 2:40 pm

eu nu folosesc mamaliga ca momeala , asa ca nu pot sa-ti dau nici o reteta

pt. caras si crap folosrsc (la pescuit cu pluta) rima rosie (de balegar) , viermi , arpacas sau prumb conservat (aroma natur sau dif. arome)
pe cirlig mai poti combina ; rima + 1 - 2 viermi , arpacas cu rima sau viermi , porumb cu rima sau viermi , depinde de imaginatia fiecaruia si de ce vrea sa manince pestii , pt. ca momeala sa nu ramina in namol sau in vegetatia de pe substrat poti sa pui pe cirlig si un tehno pufi (bilute flotante) asta la pescuit la feeder , grund (la fund)
ca nada folosesc timar crap/caras , galben , galben+negru , galben+rosu , rosu+negru sau benzar crap/caras , depinde de culoarea substratului , de culoarea (turbiditaea) apei si de temperatura apei (timar negru sau ice mix benzar se disperseaza mai repede in apa rece)
mai ieftin si sa fie si eficient nu cred ca poti sa faci nici acasa !

arpacasul il pun in apa cind clocoteste , din momentul cind incepe iar sa fiarba il las cam 14 - 15 minute (nu fiecare tip de arpacas fierbe in acelasi timp , de aceea cam la 13 minute incepi sa-l verifici , sa nu se fiarba prea tare ( daca-i moale cade de pe cirlig) , dupa care se strecoara si se spala cu apa rece (sa nu mai fie lipicios) , daca vrei sa ramina lipicios nu-l mai speli (se pot fece bulgari si poti nadi mai usor cu el daca-i mai lipicios)
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

O partida la Fegernic Empty Re: O partida la Fegernic

Mesaj  Vali Dum Iul 31, 2011 4:22 pm

pacat ca nu folosesti mamaliga ...
Cunosc pe cineva care a prins crap de 11 kg pe crisul repede la mamaliga.

Apoi locatia e posibil sa se schimbe (30%)
Ramane crisul repede , zona SantIon unde crisul repede formeaza un fel de lac
Poze : O partida la Fegernic Santion%20075
O partida la Fegernic Santion%20073
O partida la Fegernic Santion%20071

Sau o balta cam de 60 - 70 m lungime si 30 latime.
Neadministrata de nimeni inconjurata cu papura peste tot 2 , 3 locuri sunt aranjate pentru pescuit.
Singuri pesti din balta este caras , mici sanse sa fie si crap. Va ganditi la faptul ca am zis ca nu e administrata de nimeni si va intrebati oare cine o populeaza , raspunsul e simplu : Pescarusii.Sunt si broaste testoase in balta.
Pe balta am pescuit doar 1 data si stiu doar ca fundul e malos.
---Mai exact in aceea zona sunt vreo 10 balti in jur dar cea pronuntata mai sus este singura pe care am prins peste , mai erau cativa pe celelalte si ziceau ca a fost poluata apa cu o substanta iar aceasta este cauza ca pesti sa nu manance---

Daca nu reusesc sa merg nicaieri , voi merge la 200 m dist. de casa :p , mai exact pe crisul repede in zona unde se afla magazinul fir intins.

Vali

Numarul mesajelor : 109
Varsta : 26
Localizare : Oradea
Ocupatia : Scoala
Data de inscriere : 22/07/2011

Sus In jos

O partida la Fegernic Empty O partida la Fegernic

Mesaj  MeHigh Dum Iul 31, 2011 11:39 pm

Salut,

Daca mai vrei sa mergi la fegernic, uite parerea mea:

-Foloseste un forfac mai subtire decat linia principala (te poti agata, iti poate rupe pestele, finetea monturii poate face diferenta etc.)
-Eu zic sa folosesti cosulet, forfacul de lungime relativ mica.
-Nada iti recomand ceva de la benzar sa nu fie culoare stridenta.
-Momeala in functie de ce vreme va fi: daca va fi cald si soare vor da rezultate momeli de genu arpacas, porumb iara daca e e frig si inorat vor da rezultate viermisori sau rame.
-Nu as spera la crap sau amur, nu este prea mult si nici genul asta de montura nu te avantajeaza in sensul ca lanseele nu stiu daca vor fi suficient de lungi pentru o balta asa de putin adanca spre mal.
-Daca gasesti ceva stufaris in apa e un loc bun unde poti gasi carasu cu varga de 6 metri.

MeHigh

Numarul mesajelor : 89
Varsta : 37
Localizare : TIMISOARA
Ocupatia : INGINER
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

O partida la Fegernic Empty Re: O partida la Fegernic

Mesaj  Vali Lun Aug 01, 2011 7:02 am

Firul principal e de 0.30

Ca forfac ce fir sa folosesc ?
Mai am unul de 0.25 si unul de 0.14

Cu momeala am inteles , vremea va fi injur de 24-27
Nu sper neaparat la crap sau amur , si daca prind caras toata ziua.

Sansele la Fegernic scad tot mai putin iar probabil ma duc pe aceea balta , este mult Caras Very Happy (se prinde si cu un bat de 2 m aproape de mal caras asa mai micut putin ca palma)
Acum la Fegernic daca ma duc stiu ce folosesc.Daca mai aveti careva pareri sau sugestii ziceti.

Acum la balta e clar ca la lanseta voi folosei ceva flotant.
Iar la batul de 6 m. cum sa fac sa atrag carasi mai mari ? (eu nu cumpar nada din magazin si nici nu cred ca se va intampla curand , deci daca aveti o nada ieftina si eficienta cat de cat ...)
Cum aflu adancimea apei ?


Vali

Numarul mesajelor : 109
Varsta : 26
Localizare : Oradea
Ocupatia : Scoala
Data de inscriere : 22/07/2011

Sus In jos

O partida la Fegernic Empty Re: O partida la Fegernic

Mesaj  Nagy Victor Lun Aug 01, 2011 11:19 am

cindva cind nu se gasea nada faceam mamaliga din ;
2 parti faina malai (2 cani)
o paret faina alba (o cana)
un plic sau doua de budinca de vanilie sau lamiie (pt.caras)
( eu faceam 1kg de malai+1/2kg faina alba+2plicuri de budinca si cel putin 1/2kg arpacas , 1/4l viermi / zi de pescuit , cantitati minime ! )
le amestecam bine intr-un castron (fara apa]
pui apa la fiert , inainte de a incele sa clocoteasc torni amestecul incet , intre timp amesteci sa nu ramina gogoloase si sa nu se prinda de fundul cratitei (din 2 motive , 1 sa nu se afume mamaliga , 2 sa nu distrugi cratita lu' maicata Laughing )
amesteci la foc mic pina cind simti ca este atit de consistent incit deja te doare mina si sta facaletul drept in ea !

ATENTIE ! , dupa ce l-ai dat jos de pe foc sa nu-i mai faci nimic pina nu se raceste complect (daca-l amesteci cit e cald se face fleasca si nu va fi bun pt. momitor }
in cazul in care nu ti-a iesit destul de consistent , poti remedia cu tehnorapid care se gaseste in mag. de pescuit , sau cu pesmet alimentar

pt. momitor trebuie sa fie mai consistent (tare) , pt. nadit in apa la varga fixa pote fi mai moale si poti adauga arpacas , porumb , viermi sau rime taiate marunt si putin pamint pt. a-i schimba culoarea
sau poti nadi fara mamaliga , doar cu viermi si arpacas daca carasii is mici , daca-s mai mari poti sa dai si cu porumb
pescar
crap

ps.
@Vali
ai mp
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

O partida la Fegernic Empty Re: O partida la Fegernic

Mesaj  Vali Lun Aug 01, 2011 8:49 pm

Ok,multumesc mult Victor.

Pai se pare ca merg la bunici (satul Cenalos , la vreo 5 km de Fegernic) asa ca poate il conving pe unchiul sa mergem la o partida Razz , sambata e cel mai probabil sa se intample asta.

Maine cred ca ma duc pe cris , in zona magazinului Fir Intins Razz , aproape de "balcon" , daca sti vreun loc anume in zona aceea unde ai prins sa-mi zici si mie.

Vali

Numarul mesajelor : 109
Varsta : 26
Localizare : Oradea
Ocupatia : Scoala
Data de inscriere : 22/07/2011

Sus In jos

O partida la Fegernic Empty Re: O partida la Fegernic

Mesaj  Nagy Victor Lun Aug 01, 2011 9:40 pm

eu nu pescuiesc in zona aia
acum e multa vegetatie acolo
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

O partida la Fegernic Empty Re: O partida la Fegernic

Mesaj  Vali Mar Aug 02, 2011 6:23 am

Stiu ca este multa vegetatie ca si pe mine ma everveaza , dar acum sunt aproape de cris si mai prind niste babusti ca palma .

Victor,daca e mai departe de 1 km de aici nu e problema mare doar daca e mai mult ...

Vali

Numarul mesajelor : 109
Varsta : 26
Localizare : Oradea
Ocupatia : Scoala
Data de inscriere : 22/07/2011

Sus In jos

O partida la Fegernic Empty Re: O partida la Fegernic

Mesaj  Nagy Victor Mar Aug 02, 2011 7:06 pm

poti sa dai la feeder daca vii fata in fata cu bancpost , dai de pe malul amenajat recent . intra scobar , morunas si mreana
montura din poza este perfecta pt. apa curgatoare
forfacul sa fie de 50 - 70 cm lungime , diametrul firului de 0,12 - 0,13 , cirligul de nr. 14 - 12 , max 10
in zona respectiva poti sa dai si cu varga fixa de 6 - 7 m , sau mai lunga daca ai

in cos pui momeala+viermi
pe cirlig 3 - 4 viermi
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

O partida la Fegernic Empty Re: O partida la Fegernic

Mesaj  Vali Mar Aug 02, 2011 9:49 pm

Oarecum dintr-o magie a venit un vecin de-al meu si m-a invitat la Fegernic maine Very Happy , la feeder voi pescuit dar cum a fost asa fulger intrebarea nu am nada necesara de pus pe cosulet , imi dau ei dar nustiu de care este...

Vali

Numarul mesajelor : 109
Varsta : 26
Localizare : Oradea
Ocupatia : Scoala
Data de inscriere : 22/07/2011

Sus In jos

O partida la Fegernic Empty Re: O partida la Fegernic

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum