Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Intrebari despre pescuitul la musca

5 participanți

In jos

Intrebari despre pescuitul la musca Empty Intrebari despre pescuitul la musca

Mesaj  colaps Mar Aug 09, 2011 4:13 pm

buna ziua sa aveti .

cu ce "floace" se face musca aia de avat . marabou ? sau pot baga niste pene inocente de gasca .... cum gasim prin pernele de la bunica ? ce carlig sa folosesc ? marime etc .
am si eu legate cateva da` is monstrii nu alta .

cum trebuie pescuita cea de avat . si a fost testata ?

merci frumos.
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Intrebari despre pescuitul la musca Empty Re: Intrebari despre pescuitul la musca

Mesaj  Hanumanfish Mar Aug 09, 2011 4:40 pm

colaps a scris:buna ziua sa aveti .

cu ce "floace" se face musca aia de avat . marabou ? cum trebuie pescuita cea de avat . si a fost testata ? merci frumos.

Sint pene vopsite de gisca cuparate de la magazin .Pescuitul la avat cu musca ,in primul rind trebuie sa ai o clasa de varga si snur de musca cu care vei putea lansa musca la distanta dorita .A doua tehnica mult folsita este ca musca sa fie dusa pe suvoiul de apa la distanta dorita dupa care vei misca batul de musca constant 1,5 m aproape de suprafata apei si vei lasa ca musca sa fie dusa si miscata in curba de suvoi si aceasta miscare se repeta .

Daca doresti stilul prin lansare se face in felul urmator ,lansezi la distanta dorita culci batul pe apa si vei lasa ca apa sa-i faca o burta mare a firului de musca si asa vei reusi sa prezinti musca ta in continua miscare care se accelereaza treptat din cauza curentului de apa ,cind musca va ajunge pe mal o recuperezi si lansezi ,daca va vedea avatul dira pe suprafata apei va fi curios si daca ii place sigur vei avea un atac . Wink
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Intrebari despre pescuitul la musca Empty Re: Intrebari despre pescuitul la musca

Mesaj  colaps Mier Aug 10, 2011 7:33 am

buuun , e de probat . merci frumos de informatii .

ceva sbs ? Smile)
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Intrebari despre pescuitul la musca Empty Re: Intrebari despre pescuitul la musca

Mesaj  Hanumanfish Mier Aug 10, 2011 5:20 pm

@ Colaps

Incerc sa raspund la orice intrebare care nu ma depaseste ,modul simplu de a cunoaste obiceiul unui rapitor este sa pescuiesti cit mai mult in zone unde bineinteles exista si peste ,restul vine de la sine . Prezentarea conteaza ,prima lansare ,si sa stai nemiscat sa nu faci galagie mare ,atit,si vei vedea ca vine babanul .Avatul in general nu este fricos ai sansa sa-l prinzi la musca ,sa nu folosesti monofilament sub 0,20 si nodul pentru musca sau streamer sa folosesti trilene .
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Intrebari despre pescuitul la musca Empty Re: Intrebari despre pescuitul la musca

Mesaj  TheWheel Dum Oct 16, 2011 1:01 pm

Imi poate spune cineva unde se poate prinde pastrav cat mai aproape de oradea cu permis ANPA sau ma rog, sa nu fie privat.
TheWheel
TheWheel

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 26
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 30/09/2011

Sus In jos

Intrebari despre pescuitul la musca Empty Re: Intrebari despre pescuitul la musca

Mesaj  Hanumanfish Lun Oct 17, 2011 4:02 pm

TheWheel a scris:Imi poate spune cineva unde se poate prinde pastrav cat mai aproape de oradea cu permis ANPA sau ma rog, sa nu fie privat.

Pastravul ,este interzis din 15 Septembrie - 1 Mai ,specia de peste pastravul este prohibit nu zona.

Raspunsul la intrebarea unde se poate prinde ? - este Very Happy ...In zona Tileagd pe baraj - Alesd pe baraj - pe canalul de fuga .Cu musca in aceste zone se prinde greu aproape imposibil .La spinning da cu rotative nr 2-4 argintie-aramie ( marca si forma secret pirat ) .Exista pastrav de lac si pe Crisul Repede se prinde la vierme ,bineinteles rar precum cioara alba . Laughing ( din gresala ) .
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Intrebari despre pescuitul la musca Empty Muste

Mesaj  TheWheel Joi Dec 08, 2011 3:20 pm

As avea o intrebare. Voi cei care legati muste de unde faceti rost de toate materialele? si care sunt acelea? cam pe la ce pret se poate cumpara (in cantitati mai mici). Banuiesc ca s-a mai pus aceasta intrebare dar pana o caut...Very Happy
TheWheel
TheWheel

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 26
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 30/09/2011

Sus In jos

Intrebari despre pescuitul la musca Empty Re: Intrebari despre pescuitul la musca

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Dec 08, 2011 6:38 pm

In primul rand iti trebuie o menghina, gasesti si pe la 40 de lei, un tensor, ace, niste mousepad si ceva ata, fie ea si de cusut. Cu 100 de lei ai de toate.

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Intrebari despre pescuitul la musca Empty Re: Intrebari despre pescuitul la musca

Mesaj  TheWheel Joi Dec 08, 2011 7:29 pm

asta stiu dar ma refeream la pene, par, etc deci materiale nu unelte
TheWheel
TheWheel

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 26
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 30/09/2011

Sus In jos

Intrebari despre pescuitul la musca Empty Re: Intrebari despre pescuitul la musca

Mesaj  davidco_m Joi Dec 08, 2011 8:41 pm

TheWheel a scris:asta stiu dar ma refeream la pene, par, etc deci materiale nu unelte
Salut
Poti intra pe flytying.ro sa cauti in shop sau pe flyforum.ro
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Intrebari despre pescuitul la musca Empty Re: Intrebari despre pescuitul la musca

Mesaj  TheWheel Joi Dec 08, 2011 8:48 pm

Multumesc Smile. Nu stiti, la arrow nu este ceva minimal?
TheWheel
TheWheel

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 26
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 30/09/2011

Sus In jos

Intrebari despre pescuitul la musca Empty Re: Intrebari despre pescuitul la musca

Mesaj  davidco_m Vin Dec 09, 2011 8:04 am

Ceva carlige cu spin mai gasesti,rar cate un gat bun,
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Intrebari despre pescuitul la musca Empty Re: Intrebari despre pescuitul la musca

Mesaj  Ionut Erdeli Vin Dec 09, 2011 8:20 am

The wheel, tu la ce vrei sa pescuiesti la musca? La pastrav, lipan, clean?


Ultima editare efectuata de catre Ionut Erdeli in Vin Dec 09, 2011 8:21 am, editata de 1 ori (Motiv : SPAM)

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Intrebari despre pescuitul la musca Empty Re: Intrebari despre pescuitul la musca

Mesaj  TheWheel Vin Dec 09, 2011 4:24 pm

nu stiu nici eu Smile). As pescui in special pe cris. Prefer clean
TheWheel
TheWheel

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 26
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 30/09/2011

Sus In jos

Intrebari despre pescuitul la musca Empty Re: Intrebari despre pescuitul la musca

Mesaj  colaps Sam Dec 10, 2011 8:22 am

eu ti-as recomanda foam ( slapi ) cleanul din zona noastra iubeste slapii bine loviti de apa !
daca vrei iti pot recomanda ceva modele step-by-step care se leaga usor si sigur prind ( pe incercate ).
cu conditia sa nu retii toti pestii prinsi ! Wink
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Intrebari despre pescuitul la musca Empty Re: Intrebari despre pescuitul la musca

Mesaj  TheWheel Sam Dec 10, 2011 1:08 pm

Nu prea retin pestii pentru ca nu imi place pestele Smile). Doar sa ii prind Very Happy. M-as bucura de ceva step-by-stepuri Very Happy.
TheWheel
TheWheel

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 26
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 30/09/2011

Sus In jos

Intrebari despre pescuitul la musca Empty Re: Intrebari despre pescuitul la musca

Mesaj  colaps Sam Dec 10, 2011 6:02 pm

uite aici : http://www.flytyingforum.com/index.php?showtopic=61246&st=0&p=475572&hl=+hi-vis%20+beatle%20+&fromsearch=1&#entry475572
poti sa te uiti pe forumul ala ,, sunt o gramada de modele care se pot lega cu materiale gasite prin casa si cel mai important cu costuri minime . sa nu te iei dupa chestia ca nu seamana foarte bine cu ceva real , nu e nici o problema .... pestii nu vad ca si noi ... detaliile nu sunt importante la clean .... ci mai degraba modul cum prezinti musca . cel mai ok e sa dai cu ea de apa Very Happy , e cel mai usor de pescuit de un incepator . o sa vezi ca o sa ai rezultate neasteptate ! si nu uita ... C&R !!! din 5 prinsi 4 trebuie sa se intoarca in apa ! daca ai nevoie de materiale si te pot ajuta cu cea mai mare placere ( numai sa am ) .

leaga gandacul si posteaza cum ti-a iesit .
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Intrebari despre pescuitul la musca Empty Re: Intrebari despre pescuitul la musca

Mesaj  TheWheel Vin Ian 13, 2012 11:52 am

Voi da comanda de pe http://www.troutline.ro/ si as dori sa stiu ce ata sa imi iau. imi trebuie ceva mai subtire, imi trebuie pentru legarea foamurilor de carlig, legarea penelor de carlig etc. Pana acum am folosit un tensor Homemade si ata de cusut sintetica. (e putin cam groasa pentru muste cred)
TheWheel
TheWheel

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 26
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 30/09/2011

Sus In jos

Intrebari despre pescuitul la musca Empty Re: Intrebari despre pescuitul la musca

Mesaj  colaps Sam Ian 14, 2012 9:05 am

troutline are o gramada de produse ok, eu nu sunt clientul lor din motive strict personale , sunt multi nemultumiti si tot atitia multumiti , deci uite ce iti recomand eu : http://www.troutline.ro/ro/flytying/ata-si-matase/ata-montaj-8-0-uni-thread.html aceasta ata o sa o folosesti cam la toate mustele tale , cu mici exceptii cand o sa incepi sa iti legi muste mai mici sau streamere . culoare ti-o alegi tu .

!!! Atentie sa nu primesti altceva decat ai comandat , s-a intamplat multora acest lucru , dar nu este o regula !!!

bafta.
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Intrebari despre pescuitul la musca Empty Re: Intrebari despre pescuitul la musca

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum