Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

F.R.P.S - teapa sau alternativa ?

5 participanți

In jos

F.R.P.S - teapa sau alternativa ? Empty Re: F.R.P.S - teapa sau alternativa ?

Mesaj  dady Dum Dec 18, 2011 8:39 pm

Poate ca sunt cel mai indreptatit sa-mi dau cu parerea.
Aceasta Federatie a fost rodul unei stranse colaborari dintre mine si Popescu de la Alba.
Pt cine nu-l cunoaste, individul nu are si nici nu avea nici cea mai mica legatura cu pescuitul, a luat totul din zbor.
Toti care s-au alipit acestei forme de organizare au facut-o fie din nevoie, fie din increderea pe care o dadeam cativa din acea organizatie.
Am fost vicepresedinte o perioada de timp. Am organizat un campionat de pescuit sportiv sub forma de turneu. Am dus la bun sfarsit acest lucru. Am investit atat increderea mea cat si a altora multi altii care au avut mare incredere in mine.
S-a dovedit a fi o persoana care ne-a inselat asteptarile din toate punctele de vedere.
A compromis idea de federatie.
Lucru care a creat o neincredere generala.
Se prea poate ca cei mai multi, din afara sa aibe acum reticienta de a se mai organiza intr-o forma superioara.
Este raul de care nu aveam nevoie.
Oricum exemplul lui trebuie memorat la "asa nu"
Asta e, mai sunt si impostori.
Trebuie ca pana la urma sa se gaseasca un colectiv de oameni adevarati care sa faca aceasta federatie. Este o necesitate...
Personal ma simt in continuare resemnat si compromis pt faptul ca am sprijinit cu toata fiinta mea acest individ care pana la urma s-a dovedit a nu face parte din regnul uman.
In schimb voi sfatuii pe toti care imi vor cere parerea, sa se uneasca intr-o federatie nationala, sa lupte si sa-si apere interesele alaturi de oameni de calitate.
Ceea ce a fost trebuie uitat.
Astept o noua organizare la nivel national, o forma de federalizare care sa demonstreze ca tacma pescareasca nu se poate limita la unul ca popescu.

dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

F.R.P.S - teapa sau alternativa ? Empty Re: F.R.P.S - teapa sau alternativa ?

Mesaj  zsolty Dum Dec 18, 2011 9:21 pm

m-a contactat si pe mine personal si a incercat sa ma ameteasca cu tampenii
in orice caz daca doamne feri ii iese pasenta pescuitul competitional se va duce in pu..a
oricum suntem cativa pescari de comp care incercam ceva...........mai multe detalii in viitorul apropiat Wink
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

F.R.P.S - teapa sau alternativa ? Empty Re: F.R.P.S - teapa sau alternativa ?

Mesaj  dady Dum Dec 18, 2011 10:12 pm

Din propria experienta cred ca ar fi benefic pt a se putea prevede o catastrofa gen popescu, ca asociatiile sa se uneasca intre ele in, sa zicem ligi.
Asta ar insemna ca, sa zicem cei din Bihor, sa isi uneasca asociatiile lor cu cei din Arad, cu cei din Timis, cu cei din ...si sa formeze sa zicem liga nordului, alte asociatii din centru tarii la fel sa formeze o alta liga cei din sud si asa mai departe. Iar federatia sa devina o uniune a acestor ligi. In acest caz, aparitia unui profitor ordinar gen celui deja cunoscut, ar putea duce la excluderea unei ligi anume care sa zicem prin absurd l-ar sustine pe un astfel de nemernic.
Apoi lucrurile se pot limpezii dar federatia poate merge inainte fara probleme.
Cred ca o astfel de initiativa ar trebuii demarata.
Oricum, pe mine personal nu ma mai intereseaza asa ceva. Sunt deja prea preocupat de mai multe treburi.
Asta nu inseamna ca nu pot sa dau o mana de ajutor in acest sens, ajutor total dezinteresat si poate, zic eu foarte consistent.
Este o necesitate a vietii actuale si de viitor.
Personal am trecut prin experienta competitonala romaneasca de dinainte de 89 apoi si dupa, am observat ca treburile ramasesera la fel ca si inainte.
Atunci am decis sa ma retrag din viata competitionala romaneasca. Am participat si poate ca o sa mai particip si pe viitor la competitii in Italia.
Acolo ma simt extraordinar de bine, ca pestele in apa, am mai multi prieteni de cat in tara, ma simt exact asa cum si-ar dorii oricare pescar de competitie din tara. Acest lucru voiam sa-l simt si in tara mea....dar.... Dar, aici nu l-am simtit niciodata.
Pacat, mare pacat. La noi, a trebuit sa inghit toate nesimtirile unui sistem complet nereformat.
A trebuit sa asist la hotii pe fata, la umiliri si la lucruri neloiale in permanenta.
Mare lucru daca si acum nu se intampla la fel.
Infine, nu-mi ajuta cu nimic daca imi readuc aminte... mai bine asa, dati uitarii total.
Este interesant ca intr-un nou sistem competitional in cadrul unei federatii sa existe competitii pe ligi, si o finala tare inter ligi...
Am certitudinea ca asa se va intampla.
Viitorul va decide acest lucru.
Poate ca inca romanii nu sunt suficient de pregatiti in acest sens.
Problema cea mai vehiculata la ora actuala este drobul de sare... afilierea la fips- cips.
Este o problema fals vehiculata.
Nu exista sa stea in fata dorintei masei pescarilor romani altceva de cat dorinta lor.
Dar trebuie sa doreasca acest lucru.

dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

F.R.P.S - teapa sau alternativa ? Empty Re: F.R.P.S - teapa sau alternativa ?

Mesaj  davidco_m Dum Dec 18, 2011 11:32 pm

Din ce am citit pe alte forumuri Popescu asta este o persoana 'non grata'.El spera sa primeasca licenta pentru a trimite sportivi la competitiile internationale-ma indoiesc de acest lucru.De fiecare data cand ii citesc postarile ma apuca toti dracii Evil or Very Mad Twisted Evil
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

F.R.P.S - teapa sau alternativa ? Empty Re: F.R.P.S - teapa sau alternativa ?

Mesaj  dady Dum Dec 18, 2011 11:43 pm

Consider ca enervarea, surescitarea si luatul la misto ieftin nu sunt solutii.
Cred ca i se acorda prea multa importanta si individul este transformat tocmai de cei ce-l cunosc deja si stiu cate parale face, intr-un personaj.
Dar, la cate se intampla in tarisoara noastra nu m-ar surpride si o astfel de solutie.
Intradevar va fi mare jale daca s-ar intampla asa ceva.
Sper totusi ca pescarul romanesc sa aibe destula maturitate, a vazut ce se poate intampla cu libertatea sau libertatile democratice pe care si le-a dorit.
Sunt oameni si suflete care s-au jertfit pt ca noi ceilalti sa avem acces la libertate deplina.
Mai trebuie sa invatam ce sa facem cu aceasta libertate? au trecut peste 20 de ani, sper sa ne fi maturizat suficient pt a stii ceea ce trebuie facut.
Trebuie sa avem determinare si seriozitate in tot ceea ce facem, rezultatele vor venii negresit.

dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

F.R.P.S - teapa sau alternativa ? Empty Re: F.R.P.S - teapa sau alternativa ?

Mesaj  MIHNEA FLORIN Vin Feb 10, 2012 8:56 pm

in sfarsit s.a dus Popo.escu cu federatia lui ...cu tot bun simtul ii dorim SA .... ...A!!
MIHNEA FLORIN
MIHNEA FLORIN

Numarul mesajelor : 147
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

F.R.P.S - teapa sau alternativa ? Empty Re: F.R.P.S - teapa sau alternativa ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum