Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuitul la scobar

4 participanți

In jos

Pescuitul la scobar Empty Pescuitul la scobar

Mesaj  adi.94.oradea Lun Dec 26, 2011 9:49 pm

Salutare tuturor,
stiu ca scobarul este un peste foarte ciudat.....ma refer la comportament si la cum mananca,dar as vrea sa spuneti cum pescuiti voi la scobar (IN INTERVALUL IUNIE - INCEPUTUL LUI NOIEMBRIE.....in orice caz nu cand e frig )
Eu sincer nu pescuiesc diferit la scobar decat la alte specii:folosesc plute lestate asa fel incat sa nu se vada de loc corpul plutei,si fir de inaintas de 0.10,iar ca momeala folosesc arpacas sau viermi

Spuneti si voi cum pescuiti si ce echipament folositi!!!!

Multumesc anticipat!!!
adi.94.oradea
adi.94.oradea

Numarul mesajelor : 45
Varsta : 29
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 13/07/2011

Sus In jos

Pescuitul la scobar Empty Re: Pescuitul la scobar

Mesaj  dady Vin Dec 30, 2011 3:42 pm

Adi, cel putin pot spune ca ai deschis o discutie care poate devenii infinita.
La voi in zona scobarul e preponderent. La mine in zona de cativa ani a aparut in card.
Este o scoala.
Depinde cum vrei sa abordezi tehnica.
Aici se gasesc toate stilurile de pescuit prezente, toate cu rezultate care mai de care mai notabile.
Depinde pe care parte vrei sa primesti rapunsurile.
Banuiesc ca nu esti un pescar de rube, poate in zona ta se pescuieste cel mai frecvent la bolo sau fixa.
Asdar ar trebuii sa specifici pe care strada sa trimitem raspunsurile.
Repet, discutia nu se va termina veci, mereu apar puncte de vedere diferite fie despre fire,fie despre mulinete, fie despre vergi, despre nade, momeli, pregatirea locului de pescuit, si multe alte chestii...
Fiecare are secretele lui, secrete legate de tehnica de pescuit, monturi, nade, si multe alte maruntisuri.
Unii vor dezvaluii o parte din secrete, altii nu...
Oricum, personal am prins cantitati mari de scobar, nu pot spune cat...
Dar in conditii total diferite...
Poate vei gasii o latura anume pt va aborda punctual discutia.

dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

Pescuitul la scobar Empty Re: Pescuitul la scobar

Mesaj  loci70 Vin Dec 30, 2011 6:11 pm

adi.94.oradea a scris:Salutare tuturor,
stiu ca scobarul este un peste foarte ciudat.....ma refer la comportament si la cum mananca,dar as vrea sa spuneti cum pescuiti voi la scobar (IN INTERVALUL IUNIE - INCEPUTUL LUI NOIEMBRIE.....in orice caz nu cand e frig )
Eu sincer nu pescuiesc diferit la scobar decat la alte specii:folosesc plute lestate asa fel incat sa nu se vada de loc corpul plutei,si fir de inaintas de 0.10,iar ca momeala folosesc arpacas sau viermi

Spuneti si voi cum pescuiti si ce echipament folositi!!!!

Multumesc anticipat!!!
de ani buni dau in proportie de 90% din an la scobar pe cris,din ianuarie pina in decembrie. este un peste foarte interesant ca si comportament...de multe ori vara timp frumos ,apa faina,nici urma de front sau schimbare de vreme nu se prinde scobar, o bucata doua,pescarii se plimba,pestele iti sare peste pluta...te urci pe dolma cu ochelari polarizati ii vezi in fata ta cu zecile si nu pune nici unul botul...alta data ploaie ,vint ,apa mare si tulbure si maninca scobarul...anul trecut afost mare crisul tot anu trebuia sa cauti loc unde poti sa pescuiesti chiar si cu pluta grea era dificil asa fugea crisul si se prindea peste...anul acesta jale,apa tot timpul mica,curata
loci70
loci70

Numarul mesajelor : 53
Localizare : oradea
Ocupatia : mecanic
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

Pescuitul la scobar Empty Re: Pescuitul la scobar

Mesaj  dady Vin Dec 30, 2011 7:56 pm

Asa este... oare scobarul nu se mai hraneste cand apa este scazuta si nu sunt viituri?
Sau e un peste ciudat in a carui voie o mare parte dintre pescari nu pot intra.
Poate ca pestele scobr nu e indeajuns cunoscut de catre adversarii sai...de catre unii pescari.
Poate are particularitati de comportament...
Pe vremuri pe cand pescuiam in ardeal, pescarii pe care ii intalneam faceau mare taraboi sa nu momim pestele cu viermusi, ei pescuiau numai cu mamaliga, cus, cus si alte aluaturi.
Fiecare avea teoria lui despre pescuitul scobarului.
Toti ereau pescari cu mare vechime si experienta.
Fiecare avea reteta lui de nada sau de fierturi ademenitoare puse pe calig.
Fiecare avea teoria lui despre fir, pluta sau carlig.
Cu toate astea, nu dupa mult timp, multi si-au schimbat gandirea.
Personal folosesc in pescuitul scobarului in cea mai mare parte viermele de carne, apoi rama, in anume conditii larva de namol si uneori mamaliga, dar numai in conditii anume.
Am auzit si teoriile precum scobarii naditi cu vierme, dupa ce manaqnca vierme mor...
Am reusit sa-mi fac prieteni si " prieteni" din pescuitul scobarului.
Cate bordeiuri, atatea obiceiuri.
Este un pescuit pe care il prefer si in ziua de astazi, iubesc pescuitul scobarului si am convingerea ca este un pescuit de mare finete, un pescuit foarte antrenant si care pune mintea pescarului la lucru...


dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

Pescuitul la scobar Empty Re: Pescuitul la scobar

Mesaj  colaps Vin Dec 30, 2011 11:29 pm

eu nu am pescuit la scobar pina acum, dar de la anu dau dupa el cu nimfe Very Happy
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Pescuitul la scobar Empty Re: Pescuitul la scobar

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum