Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Snurul

5 participanți

In jos

Snurul Empty Snurul

Mesaj  Claudiu97 Mier Ian 04, 2012 9:45 am

Salut muscarilor.Am inceput sa ma gandesc la practicarea muscaritului dar nu stiu de unde se cumpara snur (PS.Magazine din Oradea nu de pe net).Astept informatii ... Multumesc Very Happy
Claudiu97
Claudiu97

Numarul mesajelor : 57
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 23/08/2011

Sus In jos

Snurul Empty Re: Snurul

Mesaj  Hanumanfish Mier Ian 04, 2012 7:18 pm

Salut muscarule in devenire Very Happy cheers Am o propunere pentru tine !

Vi cu noi muscarii la deschiderea anului te anunt din timp ,si acolo vei avea sansa sa lansezi cu mai multe tipuri ,feluri,culori,clase ,etc .Acolo iti vei face o idee cam ce iti place si de acolo te ajut eu personal sa-ti cumperi tot ce iti trebuie ! Smile
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Snurul Empty Re: Snurul

Mesaj  Claudiu97 Mier Ian 04, 2012 7:23 pm

Ok...Mulţumesc Very Happy
Claudiu97
Claudiu97

Numarul mesajelor : 57
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 23/08/2011

Sus In jos

Snurul Empty Re: Snurul

Mesaj  colaps Joi Ian 05, 2012 11:56 am

eu mi-am luat de la arrow. pretul foarte corect si snurul e bun . mergi pe la ei sa vezi . inainte faci ce zice domnu Hanumanfish Smile
si eu vreau sa stiu cand e intalnirea , poate insfarsit reusesc sa vin sa ne cunoastem .
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Snurul Empty Snur

Mesaj  acusticianul Dum Ian 08, 2012 5:40 pm

Salut! Am vazut pe taimen.com cateva modele de le Rio foarte bune. Trebuie sa te hotarasti insa in ce conditii, cu ce echipament si pe ce rauri vrei sa pescuiest. De exemplu DT-urile - double tapered - se preteaza mai mult pe ape curgatoare, in vreme pe WF - weight forward - se preteaza mai mult pe lacuri. Daca sti engleza ai aici un articol interesant: http://www.dickssportinggoods.com/info/index.jsp?categoryId=222872&infoPath=222980.
Succes

acusticianul

Numarul mesajelor : 19
Localizare : ORADEA
Ocupatia : reprezentant vanzari
Data de inscriere : 08/03/2011

Sus In jos

Snurul Empty Re: Snurul

Mesaj  davidco_m Lun Ian 09, 2012 3:21 pm

Mad
Eu zic sa nu te incurci cu prea multa teorie.Incearca sa iesi cu cineva la pescuit si sa pui mana pe un bat bunicel.In functie de ce specii vrei sa pescuiesti (sau ce mai este) alegi batul si firul de pescuit...nu ca nu ar pune botul o stiuca pe un streamer lansat cu un bat de 5 dar ca sa poti fii cat mai eficient.Daca te hotarasti sa dai dupa salmonide ar fi de preferat un bat de clasa 3 si 10" ,la clean 5-6 de 9".La stiuca si alti pesti mai mari ar fi de preferat clasa 8-9.
Acestea(de mai sus) fiind clarificate poti incepe sa te intrebi ce fir pui pe fiecare bat(in functie de specie,marimea mustelor,sezon,conditii de pescuit).Ca si exemplu poti pescui linistit cu un WF si pe cris daca ai nevoie de distanta foarte mare.
Din punctul meu de vedere si pentru stilul meu de pescuit as avea nevoie de minim 3 bete de fly:
1.Clasa 3# de 10" pentru lipan ,pastrav si scobar (pe care il si am) cu un fir de clasa 2 DT.
2.Clasa 6# de 9" pentru clean ,avat si marlite (pe care il am) cu un fir de 5 WF.
3.Clasa 8-9 de 9-10'' pentru stiucane(care nu prea mai sunt) si alte dihanii cu fir plutitor si 2 scufundatoare (unul partial) ,asta ultimul nu il am si nici nu cred ca mai investesc in aceasta varianta.
Pe langa astea mai poti adauga multe dar asta vei decide singur in functie de stil,pesti,conditii.
Te sfatuiesc sa incepi cu varianta 2.
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Snurul Empty Re: Snurul

Mesaj  colaps Mar Ian 10, 2012 9:24 am

Smile Bine spus colegu davidco_m !! ( La Multi Ani si fir intins tot anul !!! ), eu am dat cu DT pe lac si cu WF pe cris . Am prins si cu DT si cu WF pe cris ... si culmea cu un DT6 am prins si pe rau de munte !!! nu conteaza firul nu conteaza batul .... mulineta si mai putin . E chestie de finete la unele specii si mult noroc. Dupa ce te saturi de prins clean treci la fineturi , sau la "floace" de iepure pentru stiuci ! spor la treaba !
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Snurul Empty Re: Snurul

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum