Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ce este prietenia?

+6
Ssebastian
Ovi_1919
cristian duma
Hanumanfish
Nagy Victor
Harangus Marius
10 participanți

In jos

ce este prietenia? Empty ce este prietenia?

Mesaj  Harangus Marius Joi Mai 21, 2009 10:03 am

dupa parerea mea inseamna acel lucru frumos care se leaga intre doi oameni care pot sa-si spuna unul altuia ce gandesc fara frica de a fi luat in deradere,care se potrivesc la caracter si care se bazeaza unul pe altul atunci cand este cazul,fara reprosuri ulterioare si cand aceasta apare ca o stare fireasca de fapt fara a fi influentata de diverse interese de moment sau din multe alte motive.noi in multe cazuri ne numim cunostintele prieteni,dar nu este asa,prietenul adevarat este foarte greu de gasit si chiar si atunci cand credem ca l-am gasit putem avea neplacuta surpriza sa constatam dupa un timp ca ne-am inselat!
ar fi mult de discutat pe aceasta tema dar sa lasam timpul sa treaca si poate daca va scrie lumea ceva aici putem relua!
scopul meu este sa devenim mai buni unii cu altii si sa incercam sa ne respetam unii pe altii,poate ca unii asteapta sa fie trasi de maneca ca sa se trezeasca !
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

ce este prietenia? Empty Re: ce este prietenia?

Mesaj  Nagy Victor Joi Mai 21, 2009 11:50 am

@ Marius
Sint obligat sa-ti dau dreptate (desi nu as vrea) , prieteniii se fac si se desfac tot timpul , dar prietenia adevarata , neconditionata , care cite odata merge pina la sacrificiul suprem , este f.f. greu de gasit (dar nu imposibil) . IMI CER SCUZE , ca deschid o rana dureroasa pt. cineva , dar cred ca este cel mai elocvent exemplu , prietenia dintre Hanumanfish si Marius M. care nu s-a incheiat nici dupa trecerea in nefiinta al lu Marius , din contra , parca spiritele lor , acum sunt mai unite ca nici odata !
Asta zic eu ca este PRIETENIA ADEVARATA !!!
MULTI NE CONSIDERM PRIETENI ADEVARATI si TINJIM DUPA PRIETENIA ADEVARATA , dar suntem f. DEPARTE DE EA !!! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

ce este prietenia? Empty PRIETENIA....

Mesaj  Hanumanfish Mier Iun 24, 2009 7:51 pm

IMI DAU SI EU CU PAREREA...TREBUIE SA SCRIU CE MI-A SPUS ODATA UN NENEA..*PRIETENIA..INTRE DOI SAU MAI MULTI BARBATI..EXISTA DOAR DACA.1.*CUNOSC O FEMEIE COMUNA..*SI DINTRE EI UNUL O ARE*..(CA SA SPUNA CE SI CUM FACE..CA MOR DE CIUDA... E UNA..)..2*DACA AU ACEASI PASIUNE..SAU HOBBY..PESCUITUL..SAU BAUTURA..A TREIA FEMEILE...AR FI A PATRA..DAR ACOLO IESE RAZBOI INTOTDEAUNA..SI ANUME BANII*..AFACERI..PAREREA MEA*...ASA CA ILUZIA CA NOI BARBATII PUTEM FI PRIETENI ESTE ABSURD..DOAR NE ACCEPTAM ASA CUM SUNTEM...VECHIUL PROVERB SPUNE ..CEL MAI BUN PRIETEN..ARE GRIJA DE NEVASTATA CAND NU ESTI ACASA..SCHIMBA BUTELIA..UN BEC..SI MAI ALES CA FEMEIA FACE SCURTCIRCUIT INTENTIONAT...CE STITI VOI...POATE STITI..DA MAI BINE STIU FEMEILE DESPRE CE VORBESC..MAI ALES CAND SE UITA DUPA PRIETENUL TAU..CEL BUN...SI SPUNE NU-L SUPORT..ATUNCI SA STII CA IN NOPTILE CALDE CAND TU ADORMI..O MANUTA..UMBLA COLON COLO...SI VISEAZA PASAREA MIHAI VITEAZU*...FEMEILE ATUNCI SUNT PRIETENE CAND VOR SA BARFEASCA DE A TREIA...SI MAI ALES DE CARE AI PLACE MULT DE TOT SOTULUI EI...NIMENI NUI SINCER..DOAR CEVA SA IASA..PARSIV..PRIETENIA ESTE PENTRU OAMENI SLABI...SE ADUNA SI SCOT MASCULII PUTERNICI SI INTELIGENTI...PRIETENIA ADEVARATA ESTE INTRE UN CAINE...SI OM...MAMA SI FIICA..TATA SI FIU.....RESTUL E VRAJALA...TOTUSI SPUN CU SUFLET DESCHIS..ESTE PRIETENIE ADEVARATA..DA NU TINE MULT...CA TOATA LUMEA IMBATRANESTE..VA AVEA FAMILIE..MUNCA..STRESUL..AI BANI NU AI BANI...SANATOS..SAU NU...SI SOARECELE SE URASTE SA MEARGA TOT INTR-O SINGURA GAURA...*.PRIETEN BUN...EXISTA DAR TREBUIE CASTIGAT..NU ESTE PE GRATIS..*.SA AJUNGI LA CONCLUZIA..CA VIATA UNUI OM ESTE MAI IMPORTANTA DECAT PAREREA TA..PE CAT CA AI DREPTATE..DENOTA..CA FIINTA UMANA A TRECUT DE JOSNICA FATADA...DA SA FII ALTRUIST...AZI *..PENTRU FAMILIE DA...PENTRU ALTII...INTERZIS..FIINTA UMANA ESTE FACUTA SI DIN DIAVOL..SI DUMNEZEU...TOATA LUMEA SA GIGEASCA ..CINE CUM ESTE...DACA ZICI CA TIE PRIETEN..*MOTTO.*SPUNEI LU NEVASTATA SA FACA AVANSURI LA CEL MAI BUN PRIETEN DE-AL TAU..SI VEZI CE VA IESII...DACA ITI SPUNE..ATUNCI TE RESPECTA..DACA AI DA CIOCANU...E BARBAT...CAUTATI ALTA NEVASTA..CA TOATA POANTA A FOST DOAR SA-L PUNA LA INCERCARE...TOATE FEMEILE..S...MAI BINE HAI LA PESCUIT..SPER CA NU VA BULVERSAT ACESTE RANDURI....SCUZE DACA DA...HANUMANFISH* pescar crap
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

ce este prietenia? Empty prietenia hmmmmmm

Mesaj  cristian duma Sam Feb 27, 2010 9:18 pm

Poate ca multi dintre noi avem pretentia ca un prieten adevarat sa ne ajute in orice fel de situatii. S-ar putea sa fie acela adevaratul prieten, dar sa nu uitam ca fiecare dintre noi suntem responsabili in mare parte pentru ceea ce ni se intampla, (fie ca nu am respectat anumite reguli nescrise ale vietii si care daca le incalci risti sa ti se intample anumite neprevazute), este posibil sa ii ceri unui prieten sa te ajute de mai multe ori si el sa reactioneze pozitiv, iar in momentul in care probabil anumite lucruri il depaseasc sa refuza sa te ajute pentru ca are un motiv real iar in acel moment sa se rupa acea prietenie. Probabil multi ati intalnit asemenea cazuri. Ce vreau eu sa zic, si ce concluzie am tras eu pe parcursul vietii pana in acest moment este ca, nu intodeauna un prieten adevarat te ajuta daca iti sare in ajutor este posibil ca acel ajutor sa iti faca rau mai tarziu,(te poate face mai slab in anumite situatii dificile de care te lovesti in viata ) asa ca daca vreti sa va protejati adevaratele prietenii incercati sa acceptati si refuzul. Eu am invatat un lucru: ceea ce nu te doboara in viata te intareste . Eu cred ca ar fi pacat sa gresim asa de usor pentru ca prietenii se leaga putine intr-o viata,asa ca bucurativa de ele.
cristian duma
cristian duma

Numarul mesajelor : 18
Localizare : oradea
Ocupatia : maseur
Data de inscriere : 05/02/2009

Sus In jos

ce este prietenia? Empty Re: ce este prietenia?

Mesaj  Ovi_1919 Sam Feb 27, 2010 10:45 pm

Hanumanfish@ ai scris niste lucruri foarte interesante pacat ca-s cu majuscule Very Happy

"PRIETENÍE, prietenii, s- Sentiment de simpatie, de stimă, de respect, de atașament reciproc care leagă două persoane; legătură care se stabilește între persoane, pe baza acestor sentimente; amiciție, prieteșug. ♦️ Atitudine plină de bunăvoință, prietenoasă față de cineva. ♦️ Legătură între grupuri sociale, între popoare, între țări bazată pe aspirații, năzuințe, interese comune.
Sursa: DEX '98 "
Ovi_1919
Ovi_1919

Numarul mesajelor : 297
Localizare : Departe
Ocupatia : electronica
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

ce este prietenia? Empty Re: ce este prietenia?

Mesaj  Harangus Marius Sam Mai 15, 2010 9:49 pm

iaca,tocmai ce-am invatat ce iaste prietenia:un mare RAHAT!
scriu aici pentru ca eu am pus intrebarea si asa mi se pare corect sa-mi raspund singur,caci in tot acest timp aici pe forum la fel am procedat si in legatura cu pescuitul,am intrebat si cu timpul am gasit unele dintre raspunsuri.
acuma ca m-am dumirit in totalitate ca cam cum stau lucrurile,m-am decis sa ies la pensie de pe toate forumurile,fara sa-mi sterg contul cum au facut unii dintre predecesorii nostrii,pentru ca din toate ineptiile pe care le-am postat poate ca vor fi unele folositoare...poate si faptul ca-mi omor o parte destul de mare a zilei cu forumurile,a inceput sa ma oboseasca.
va doresc toate cele bune TUTUROR!
ps.nu scriu acest mesaj si celorlalti(de pe forumurile vecine)pentru ca ei oricum stau cu ochii aici ca pe butelie si se vor prinde repede.
pps.am un prieten la care ar mai trebui sa-i fac o marturisire legata de viata mi-a,dar cum il stiu eu isi va da seama singur dupa o vreme...vreo 2-3 ani...
no,numa pesti la metru va urez de-aci-ncolo!
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

ce este prietenia? Empty Re: ce este prietenia?

Mesaj  Ssebastian Sam Mai 15, 2010 10:44 pm

Harangus Marius a scris:iaca,tocmai ce-am invatat ce iaste prietenia:un mare RAHAT!
scriu aici pentru ca eu am pus intrebarea si asa mi se pare corect sa-mi raspund singur,caci in tot acest timp aici pe forum la fel am procedat si in legatura cu pescuitul,am intrebat si cu timpul am gasit unele dintre raspunsuri.
acuma ca m-am dumirit in totalitate ca cam cum stau lucrurile,m-am decis sa ies la pensie de pe toate forumurile,fara sa-mi sterg contul cum au facut unii dintre predecesorii nostrii,pentru ca din toate ineptiile pe care le-am postat poate ca vor fi unele folositoare...poate si faptul ca-mi omor o parte destul de mare a zilei cu forumurile,a inceput sa ma oboseasca.
va doresc toate cele bune TUTUROR!
ps.nu scriu acest mesaj si celorlalti(de pe forumurile vecine)pentru ca ei oricum stau cu ochii aici ca pe butelie si se vor prinde repede.
pps.am un prieten la care ar mai trebui sa-i fac o marturisire legata de viata mi-a,dar cum il stiu eu isi va da seama singur dupa o vreme...vreo 2-3 ani...
no,numa pesti la metru va urez de-aci-ncolo!
...subscriu si eu aceleasi idei...la pescuit cu noi...ceaules baietii!!!
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

ce este prietenia? Empty Re: ce este prietenia?

Mesaj  Nagy Victor Lun Mai 17, 2010 12:55 am

Harangus Marius a scris:iaca,tocmai ce-am invatat ce iaste prietenia:un mare RAHAT!
scriu aici pentru ca eu am pus intrebarea si asa mi se pare corect sa-mi raspund singur,caci in tot acest timp aici pe forum la fel am procedat si in legatura cu pescuitul,am intrebat si cu timpul am gasit unele dintre raspunsuri.
acuma ca m-am dumirit in totalitate ca cam cum stau lucrurile,m-am decis sa ies la pensie de pe toate forumurile,fara sa-mi sterg contul cum au facut unii dintre predecesorii nostrii,pentru ca din toate ineptiile pe care le-am postat poate ca vor fi unele folositoare...poate si faptul ca-mi omor o parte destul de mare a zilei cu forumurile,a inceput sa ma oboseasca.
va doresc toate cele bune TUTUROR!
ps.nu scriu acest mesaj si celorlalti(de pe forumurile vecine)pentru ca ei oricum stau cu ochii aici ca pe butelie si se vor prinde repede.
pps.am un prieten la care ar mai trebui sa-i fac o marturisire legata de viata mi-a,dar cum il stiu eu isi va da seama singur dupa o vreme...vreo 2-3 ani...
no,numa pesti la metru va urez de-aci-ncolo!

Imi pare sincer f. rau ca te retragi de pe site Sad
Sper din tot sufletul ca nu eu sau comportamentul meu te-a facut sa iei aceasta decizie , daca da , atunci imi cer scuze aici in fata tuturor si sper ca odata va veni vremea sa-ti revizuiesti aceasta hotarire ,
NOI te asteptam Exclamation gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

ce este prietenia? Empty Re: ce este prietenia?

Mesaj  nagy cristian Lun Mai 17, 2010 3:48 pm

@ Marius H.

sper ca o sa te razgindesti gentleman
nagy cristian
nagy cristian

Numarul mesajelor : 417
Varsta : 29
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

ce este prietenia? Empty Re: ce este prietenia?

Mesaj  raul Lun Mai 17, 2010 9:04 pm

cica intr-o toamna o randunica s-a gandit sa plece si ea in tarile calde k era prea frig in romania.
dupa cateve zile de zbor a ajuns-o frigul si a cazut la pamant aproape inghetata.
intre timp trece o vaca prin zona care se kk pe ea dezghetand-o.
cand incepu sa isi revina biata randunica de frig si incepu sa se simta mai in putere o vazu o pisica care a scoso din nevoile vacii si a papat-o!

morala

Daca cineva te baga in excrement nu inseamna neaparat ca iti este dusman iar daca te scoate nu e neaparat prieten
raul
raul

Numarul mesajelor : 113
Localizare : paleu
Ocupatia : DESIGNER-sculptor-pictor
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

ce este prietenia? Empty Re: ce este prietenia?

Mesaj  Ovi_1919 Lun Mai 17, 2010 9:53 pm

preietenia este un mare rahat care defapt nu exista Wink totul e in mintea noastra in relitate nu e nimic ceea ce pare
Ovi_1919
Ovi_1919

Numarul mesajelor : 297
Localizare : Departe
Ocupatia : electronica
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

ce este prietenia? Empty Re: ce este prietenia?

Mesaj  Nagy Victor Mar Mai 18, 2010 12:02 am

Ovi_1919 a scris:preietenia este un mare rahat care defapt nu exista Wink totul e in mintea noastra in relitate nu e nimic ceea ce pare

prietene da tare te-ai mai suparat pe viata Exclamation confused
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

ce este prietenia? Empty Re: ce este prietenia?

Mesaj  cristi Mar Mai 18, 2010 11:50 am

eu zic ca prietenia este un lucru frumos daca ai langa tine niste oameni(cu adevarat) cu care poti sa intretii aceasta relatie de prietenie,asa ca fratilor nu fiti dezamagiti pt ca prieteni exista cu adevarat numa sa stii unde sa-i cauti
cristi
cristi

Numarul mesajelor : 67
Varsta : 39
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 28/11/2009

Sus In jos

ce este prietenia? Empty Re: ce este prietenia?

Mesaj  davidco_m Mar Mai 18, 2010 7:30 pm

Cand nu este nici o implicatie materiala poti spune ca este prietenie,cand se urmaresc unele avantaje poate fi maxim un parteneriat
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

ce este prietenia? Empty Re: ce este prietenia?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum