Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

SCOBARIi

+25
Paul
Ionut Erdeli
manu
nagy cristian
atc101
Nagy Victor
razvan10
Ssebastian
paul15
alex_24ARN
zsolty
vasile miclea
tIbI_iosIA
DAN-DAN
maxim cristian
mihai
ionut
tudor octavian
Mirel
szabi1
csife
cristiALESD
george or
Dorin
Admin
29 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  tIbI_iosIA Vin Apr 03, 2009 11:53 am

mai jos de baraj...acolo in spate la casa aia de pe mal..

tIbI_iosIA

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 32
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 09/02/2009

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  ionut Vin Apr 03, 2009 11:57 am

nada, momeala, montura?

ionut

Numarul mesajelor : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : economist
Data de inscriere : 03/02/2009

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  tIbI_iosIA Vin Apr 03, 2009 11:59 am

viermi..am pus pe ei aroma de capsuni si a mers Laughing

tIbI_iosIA

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 32
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 09/02/2009

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  ionut Vin Apr 03, 2009 12:03 pm

N-a fost apa mare?

ionut

Numarul mesajelor : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : economist
Data de inscriere : 03/02/2009

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  tIbI_iosIA Vin Apr 03, 2009 12:14 pm

a fost ...

tIbI_iosIA

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 32
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 09/02/2009

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  mihai Joi Apr 30, 2009 11:54 am

Nu stiti in ungaria unde sunt ceva scule de pescuit mai ieftine , sau ceva depozite ?

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  vasile miclea Sam Mai 02, 2009 9:31 am

mihai a scris:Nu stiti in ungaria unde sunt ceva scule de pescuit mai ieftine , sau ceva depozite ?
Mihai preturile din Ungaria nu sunt mici ca sa merite efortul sa mergi pana acolo,eventual la produse din China poate gasesti preturi mai bune ca la noi.
Am fost la ultimul targ de articole de pescuit din Budapesta dar preturile sunt de multe ori mai mari ca la noi in magazine(poate o sa te mire treaba dar asa au fost preturile),a merita sa merg pt. maruntisuri pe care nu le-am gasit la noi.
Am auzit ca va fi un targ la Debrecen luna asta (nu stiu data) incearca sa afli si poate ca faci o excursie sa vezi produsele dar mai ales preturile.

vasile miclea

Numarul mesajelor : 65
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 17/01/2009

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  zsolty Dum Mai 03, 2009 8:06 am

intradevar o sa fie un targ la debrecen sapt viitoare
dar va fi f slab
firmele de renume nu o sa fie ,mai mult am inteles ca expun magazinele de pescuit din debrecen
si firmele care o sa expuna majoritatea is pt crapari
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  mihai Vin Iun 12, 2009 8:16 pm

Am inteles , nu are rost sa ma duc pana acolo sa caut ... dar as fi curios de unde cumpara cei cu magazinele ca sunt sigur ca le ia la jumate de pret fata de cat sunt in magazin

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty sal...

Mesaj  alex_24ARN Dum Aug 30, 2009 2:58 am

ca sa iei articole de pescuit la jumate de pret...tre sa ai un magazin!altfel nu o så iei la jumate de pret.
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  paul15 Joi Sept 10, 2009 7:45 pm

Ce nada imi recomandati pt scobar pe barajul de la Lugaș???
paul15
paul15

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 28
Localizare : Sacadat
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  Ssebastian Joi Sept 10, 2009 8:00 pm

Sime Paul a scris:Ce nada imi recomandati pt scobar pe barajul de la Lugaș???
...sensas de cascaval sau timar de cascaval cu faina de brinza de la maros..pamint de linga centura de la cimitir (Ruly)...viermi si mai este ceva de la van der einde...dar nu mai stiu cum ii zice....trebuie intrebat...dar eu zic ca timarul de cascaval de 3 kile....plus pamint plus viermi si plus ceva arpacas 1/2kil....cred ca-si face efectul...
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  paul15 Joi Sept 10, 2009 8:05 pm

Si cum nadesc???Cat la % din nada arunc la inceput,la ce intervale de timp mai arunc si cat mai arunc??? Question Question Question
paul15
paul15

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 28
Localizare : Sacadat
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  Ssebastian Joi Sept 10, 2009 8:17 pm

Sime Paul a scris:Si cum nadesc???Cat la % din nada arunc la inceput,la ce intervale de timp mai arunc si cat mai arunc??? Question Question Question
la inceput faci circa 10 12 bulgarii si ii arunci pe toti.....pe urma tot la 1/2 de ora sau mai bine la 45 minute vezi tu...sa retii bancul de peste acolo dar bulgari mai mici ...primii sa-i faci un pic mai mari decit o minde de tenis si sai faci un pic plati sa nu se rostogoleasca pe dig in jos ...sub apa....la nadirea de intretinere ii faci mai mici bulgarii si vreo 2-3 ...
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  Ssebastian Joi Sept 10, 2009 8:23 pm

@sime paul...pamintul cind il culegi sa fie vreo 3-4 kile si daca se poate sa-l cerni.....la fel si nada dupa ce o prepari....vei pescui si cu arpacas si cu vierme ...vezi tu la ce o sa intre....kkt in starita....arpacasul si viermii ii bagi in nada ultimii...dupa ce ai amestecat bine pamintul si celelalte...poti adauga si ttx..dar ala trebuie lasat la umflat un pic....dupa aia il amesteci cu prafurile celelallte....si cu pamintul ....sa nu faci pasta din amestec...sa fie umed si sa tina atunci cind il stringi intre pumni sa reziste la impactul cu apa si pina la fund sa se destrame pe fund....
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Chondrostoma Nasus

Mesaj  razvan10 Mier Noi 04, 2009 7:23 pm

Aceste informatii sunt preluate de pe inernet Exclamation
Este un peste de apa curgatoare, cu corp alungit, usor turit lateral, de culoare cenusiu-verzuie pe coama, ce devine alba spre burta. Are aripioarele rosii, mai putin aripa dorsala, ochii au irisul galben-auriu cu o pata rosie.
Traieste in ape curgatoare, limpezi, reci, cu sol tare si neregulat, format din pietris, argila sau nisip.
Echipamentul necesar pentru prinderea scobarului este format dintr-o varga de 3-4 m, fir subtire dar rezistent de 0,15-0,18, pluta foarte usoara. Plumbul adecvat plutei va fi la 15-17 cm de acul legat pe nailon de 0,10-0,14.
Ca momeala putem folosi viermusul dar si cocoloase de mamaliga indulcita, miez de paine, cubulete de cartof fiert sau cuburi crude tinute 4-5 ore in zahar pudra.
Lungimea minima admisa a scobarului ce poate fi retinut dupa capturare este de 20 cm.



Ultima editare efectuata de catre razvan10 in Lun Iun 20, 2011 7:57 am, editata de 1 ori
razvan10
razvan10

Numarul mesajelor : 466
Localizare : Oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 08/07/2009

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  zsolty Mier Noi 04, 2009 9:04 pm

eu as spune "lungimea la varga min 6 m!!!!!"
nu prea stiu zone unde sa prind cu varga de 4m scobari silent
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  tudor octavian Vin Noi 06, 2009 12:20 pm

Wow nu stiu de unde ai luat materialul asta dar cred ca ii de pe vremea lui bunica, ii foarte depasit crede-ma.
Eu zic sa-l intrebi pe campionul nostru Zolty, mai multe despre scobar sunt sigur ca te va lamuri mult mai bine si poate daca il prinzi intr-o forma buna iti mai zice si cateva secrete Wink
Razz

tudor octavian

Numarul mesajelor : 102
Localizare : oradea
Data de inscriere : 17/01/2009

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  zsolty Vin Noi 06, 2009 4:48 pm

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
dute tu nebuno
am eu un prieten care prinde niste scobari cum numai in basme mai auzi
1,8 kili pana la 2 kili si nui gluma este cand prinde si dauazeci de kili Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  Nagy Victor Vin Noi 06, 2009 6:06 pm

affraid affraid affraid

CINE !? , UNDE !? , CIND !?

Shocked Shocked Shocked
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  zsolty Sam Noi 07, 2009 3:52 pm

un mic pinochio cred Smile rabbit Smile Smile Smile Smile
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  Nagy Victor Dum Noi 29, 2009 3:45 pm

In ce zona merge scobarul in aceasta perioada ?, cu ce si cum sa nadim ?, ce fel de monturi sa folosim ? scratch
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  atc101 Joi Dec 03, 2009 11:55 pm

Nagy Victor a scris:In ce zona merge scobarul in aceasta perioada ?, cu ce si cum sa nadim ?, ce fel de monturi sa folosim ? scratch

si pe mine m-ar interesa ca sambata sau duminica m-as duce si eu sa pescuiesc cateva ore la feeder.
atc101
atc101

Numarul mesajelor : 8
Varsta : 48
Localizare : Oradea
Ocupatia : Consultant
Data de inscriere : 01/12/2009

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty scobarii

Mesaj  DAN-DAN Vin Dec 04, 2009 11:27 pm

Am gasit un articol care cred ca e bine de stiut .Alti poate stiu dar nu e rau sa ne reamintim :Asadar, sa vedem cam ce ne-ar interesa.
Organele simtului pestilor sint:ochii, linie laterala, mirosul, gustul. Aceste organe isi indeplinesc functia pe 3 cai:- sa atentioneze pestele asupra existentei hranei, alarmind pestele - sa conduca pestele spre hrana,- o data descoperita hrana, organele se comporta ca detectoare in a depista compatibilitatea presupusei hrane. Colaborarea organelor simturilor pestilor e folosita in cautarea hranei.Hai sa vedem la citeva specii cum se manifesta colaborarea simturilor acestora.
-Stiuca este alarmata si condusa la presupusa hrana numai de ochi si linia laterala,ca si salaul si avatul. Gustul ii serveste in a descoperii compatibilitatea respectivei hrane, deci are gust si il foloseste. Interesant este faptul ca stiuca nu are miros,iar gustul este f atrofiat servindu-i numai la contactul direct.-De aici si concluzia ca nu are rost sa folosim mirosuri pe naluci. Acestea sint pur comerciale sint pentru pescar si nu pentru stiuca.
-Bibanul, ochiul este principalul organ care alarmeaza si conduce pestele spre presupusa hrana, o usoara influenta o are si linia lateral dar de cele mai multe ori nu.La fel ca si stiuca nu are miros iar gustul ii serveste numai la contactul direct.
-Pastrav, are o buna colaborare in alarmarea si conducerea catre hrana a ochiului, mirosului iar gustul, care este sensibil la pastrav, il ajuta la conducerea catre hrana si la controlul conpatibilitatii acesteia.
- Boisteanul( desi ar putea fi tratat ca peste fara importanta, boisteanul va fi luat in discutie cind voi vorbii despre nadirea indirecta)atit ochiul mirosul il alarmeaza si il conduce spre hrana, iar gustul pe linga functia de conducere face si controlul hranei. Este interesant ca boisteanul are mirosul si gustul mai dezvoltat ca pastravul.
- Clean, ochiul are si la el o functie f importanta in alarmarea si conducerea spre hrana, mirosul ca si gustul au numai functii de a control a hranei.Are dezvoltat f bine gustul care il poate conduce la hrana de la mari distante, Si curiozitate linia laterala nu are functii in procesul de hranire al pestelui, adica in ceea ce ne intereseaza pe noi. Linia laterala are in schimb o mare importanta in alarmarea asupra eventualelor pericole.
- Crap,lin, caras, caracuda, nu sint pesti cu vazul f dezvoltat, ca sa zici ca ar folosii ochiul pentru depistarea si conducerea spre hrana. In schimb gustul este imbatabil, alarmeaza si conduce pestele spre nada, face testarea nadei. In cca 80-90% din cazuri gustul este predilect in a dirija pestele la nada.. La fel linia laterala nu are functii in sprijinul functiei de hranire.
- Babusca si platica, sint pesti care depisteaza nada cu ajutorul vederii, sint condusi spre aceasta datorita vazului bun la adincimi mari unde lumina este deja suficient de slaba. Dar arma forte este gustul si mirosul iar ca fapt caracteristic o atrage sunetul pe care il scot celelalte surate cind se hranesc. Linia laterala are deci un rol important in depistarea si dirijarea spre locul nadit. Se si poate vedea ca la platica linia laterala este mai lunga de cit ar fi linia mediana normala, tocmai pentru a avea un radar mai puternic.
- scobarul si mreana, sint pesti care se conduc spre hrana si o depisteaza cu ajutorul gustului si mirosului, dar si a vazului cind hrana se afla in raza lor vizuala. Ce este f interesant ca la acesti pesti deja gustul si mirosul se manifesta in tandem avind senzori comuni pt. ambele tipuri de simt. Iar scobarul in zilele de vara are senzorii de depistare f puternici putind intercepta particule f. fine de gust sau miros. Daca nu stiati, scobarul dupa pastrav este cel mai rapid peste ca innot( pastravul are 4 m/sec iar scobarul 3,5 m/s). Din acest motiv, cind se afla in deplasari pe curenti f rapizi pe care numai el ii poate parcurge, va simtii o nada care nu trebuie sa fie puternic aromatizata sau indulcita. Daca maninca in foarte scurt timp de la nadire el vine din curent la nada.
- Obletele, desi s-ar putea spune ca este lipsit de importanta, acest peste are ca si rosioaradar mai bine dezvoltata intreg sistemul de organe care-l ajuta in depistarea indreptarea si controlul nadei. Astfel este primul peste care vine de la mari distante la nada fiind ajutat de linia laterala care furnizeaza informatia deja de la caderea nadei in apa, gust si miros de invidiat, si vaz deosebit de activ, care face ca cu greu sa-i scape ceva.
De aici se pot trage citeva concluzii, daca deja nu s-au tras deja . Cam de ce anume trebuie tinut cont cind cautam un peste sau altul. Infine daca studiem si comportamentul simbiotic sau adaptarea la bazine cu mult rapitor, de exemplu atunci se modifica o sumedenie de comportamente si trebuie tinut cont de aceasta.Deci cind vrem o nada pentru un anume peste trebuie sa tinem cont ce trebuie sa faca nada din acest punct de vedere.
Trebuie vorbit si despre biologia bazinului. Asta inseamna ca trebuie tinut cont de ce anume nevertebrate, (moluste, crustacei, etc) Trebuie tinut cont de modul de prezentare a bazinului, fund tare, mil subtire, mil gros, namolos, nisipos etc. Trebuie sa tinem cont de vazul pestilor sa vedem daca vad color, nu vad color care vad si cum vad.
DAN-DAN
DAN-DAN

Numarul mesajelor : 35
Localizare : oradea
Ocupatia : liber profesionist
Data de inscriere : 23/03/2009

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  nagy cristian Sam Dec 05, 2009 9:03 am

Foarte interesant study
multumim !
nagy cristian
nagy cristian

Numarul mesajelor : 417
Varsta : 29
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

SCOBARIi - Pagina 2 Empty Re: SCOBARIi

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum