Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

la ce naluci prindem stiuca?

+7
Hanumanfish
Admin
Nagy Victor
zsolty
alex_24ARN
Ssebastian
Harangus Marius
11 participanți

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Admin Mier Noi 18, 2009 10:51 pm

vai abia astept....... Laughing Laughing Laughing
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Admin Mier Noi 18, 2009 10:53 pm

atata am pretentia sa fie 3 culori diferite sa am de unde alege in functie de apa
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Harangus Marius Mier Noi 18, 2009 11:05 pm

la ala o sa prind eu stiuca,nu-l dau.
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  alex_24ARN Mier Noi 18, 2009 11:14 pm

Inseama că deja ai lukrat la el!!eu chiar doresk să prinzi cea mai mare stiuka din viata ta la el!!bafta!
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Harangus Marius Mier Noi 18, 2009 11:31 pm

azi am incercat niste linguri oscilante facute de mine,dar din pacate nu am prins nimic,doar urmariri...vom mai vedea.am vrut sa dau cu ele si pe alte meleaguri dar toate erau mari si involburate CRISUL NEGRU,CRISUL ALB,MURESUL si BEGA.
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Noi 19, 2009 11:35 am

Eu pariez pe Admin! Asta-i mester in stiuca! Frumoase randuri, frumoasa provocare! Abia astept sa vad rezultatul! Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Ssebastian Joi Noi 19, 2009 1:34 pm

mai am si eu un vobler foarte frumos cu care nu am prins niciodata stiuca cu el...este de la salmo si este un clean cred...mnoah...imi place aceste provocari... abia astept partida asta intre hanuman si admin....
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Ssebastian Joi Noi 19, 2009 1:35 pm

Nagy Victor a scris:Cine se ofera voluntar pt. al doilea post de ARBITRU !!! scratch
..EU!!!
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Admin Joi Noi 19, 2009 3:00 pm

ssebastian,harangus......& co........astept niste poze cu vloblerele neprinzatoare Twisted Evil
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Admin Joi Noi 19, 2009 3:06 pm

@hanuman
Nu vreau sa facem din treaba asta un concurs........eu vreau sa facem o demonstratie......cum ca stiuca se prinde pe orice si nu ai nevoie de 400 de voblere.......propunere....culegem niste voblere de la domnii care nu au prins stiuci cu ele.....si facem o iesire demonstrativa..... Twisted Evil
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Nagy Victor Joi Noi 19, 2009 3:40 pm

ssebastian a scris:
Nagy Victor a scris:Cine se ofera voluntar pt. al doilea post de ARBITRU !!! scratch
..EU!!!

Problema arbitrajului s-a rezolvat
1. SSEBASTIAN
2. VICTOR N.


Pt. alegerea voblerelor propun ca fiecare inscris la ed. a-VII-a sa ofere din trusa lui un vobler cu care considera ca nu se poate prinde stiuca , urmind ca din aceasta colectie sa-si aleaga Admin voblerele Laughing , important ar fi sa nu se ofere naluci de marca si nici confectionate manual ! gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Admin Joi Noi 19, 2009 3:47 pm

victor nu ma deranjeaza nici daca sunt de marca nici daca sunt confectionate manual......daca proprietarul considera ca este de stiuca.......ii si demonstraz ca ii de stiuca Laughing
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Nagy Victor Joi Noi 19, 2009 3:55 pm

Admin a scris:victor nu ma deranjeaza nici daca sunt de marca nici daca sunt confectionate manual......daca proprietarul considera ca este de stiuca.......ii si demonstraz ca ii de stiuca Laughing

Te cred ca nu te deranjeaza , dar tu tre' sa demonstrezi ca poti prinde stiuca cu ce-a mai naspa naluca , eu asa am inteles Exclamation scratch
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Admin Joi Noi 19, 2009 4:07 pm

da.........victor.....am spus....ca pot prinde stiuca cu orice vobler........atata timp cat acesta respecta caracteristicile unui vobler........adica sa aiba forma de vobler nu de tzeava Laughing
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Nagy Victor Joi Noi 19, 2009 4:28 pm

Admin a scris:da.........victor.....am spus....ca pot prinde stiuca cu orice vobler........atata timp cat acesta respecta caracteristicile unui vobler........adica sa aiba forma de vobler nu de tzeava Laughing

fii sigur ca nimeni nu o sa-ti de-a un burlan sa dai cu el Laughing Laughing Laughing , dar sint si tevi cu care poti prinde pesti , mai ales somn , revenind la voblere si eu cred ca stiuca se poate prinde cu aproape orice , dar trebuie sa ai stiuci in primul rind , iar in al doilea rind trebuie sa stii sa-i dai viata acelui ceva cu ce dai si sa obligi pestele sa nu-i poata rezista , aceste 2 criterii sunt cele mai importante pe linga cele pe care le-ai enumerat si tu (parerea mea), dar poate gresesc Exclamation scratch
in orice caz , abia astept sa va vad in actiune , din toate astea putem invata f. multe lucruri noi study (nimeni nu e perfect , nici chiar EU Laughing Laughing Laughing )
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Admin Joi Noi 19, 2009 4:38 pm

In primul rand nici eu nu ma consider perfect.
Da Victor iti dau dreptate........avem nevoie de stiuci de aceea locatia va fi alesa pe masura.......si tind sa cred ca locatia va fi aleasa de domnul hanuman expert in depistarea stiucilor Twisted Evil
Si da ........de tevi cu care sa prinzi somn inca nu am auzit...........eventual la clonc......dar cloncul nu este o teava este o unealta confectionata din lemn care de altfel nu se utilizeaza singura.......adica nu legam tripla de el si dai la pesti Laughing
Si da.......trebuie sa stii sa ii dai viata acelui mic animalut din trusele noastre aicea ii secretul Cool
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Nagy Victor Joi Noi 19, 2009 6:39 pm

stiu ce este cloncul , cum arata si am vazut si cum se foloseste (pe viu , nu numai in filme), despre ce vorbesc eu , acea teava se foloseste ca o oscilanta (lansezi , o lasi sa se coboare aproape de substrat si incepi sa recuperezi) si aici secretul este modul de cum recuperezi , cindva demult am avut un astfel de obiect (nu mai stiu cum se numeste) , l-am primit ca amintire de la un prieten din Sulina (acum 34 de ani) , atunci am fost prima si ultima data in delta (din pacate Sad ) , am vazut cum se foloseste acea naluca si cloncul Shocked
si cu o simpla teava poti prinde somn , daca stii cum trebuie taiata si gaurita pt. a provoca un vijiit (vibratie) in apa , care atrage pestele , se stie ca somnul nu vede aproape deloc , se bazeaza pe miros , pipaitul cu mustatile si nu in ultimul rind pe perceptia undelor care se propaga in apa , ex. folosirea cloncului pt. al atrage si nici asta nu e totuna ce fel de clonc se foloseste si nici cum este minuit , dar asta deja ma depaseste scratch gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Harangus Marius Joi Noi 19, 2009 7:00 pm

si eu am auzit de ceva teava indoita in forma de "s" si taiata tesit la capete cu care se prindea avat (asta era pe timpul RAPOSATULUI cand nu erau atatea naluci ca acuma si existau tot felul de inovatori)
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Harangus Marius Joi Noi 19, 2009 7:14 pm

am si eu o intrebare...pot sa v-o pun? ( Twisted Evil )
dolingerul de la GIPO care ar fi cea mai buna ca si gramaj ca nu reusesc sa mi le cumpar pe toate si am vazut o gramada de dimensiuni si gramaje ?
dar as vrea sa aflu inainte de BOIU (doar asa s-o am de rezerva in cazul in care....)
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty la ce naluci prindem stiuca

Mesaj  Hanumanfish Joi Noi 19, 2009 8:07 pm

@Harangus... dolingerul....nui rea daca poti arunca ,lansa macar 20 m ajunge ...pe boiu sau cighid se prindea cu oscilante in general.aproape de la orice firma poate norocul ,chiar a ajuns oscilanta in buza stiucii*,nu strica sa ai ,adevarul este ca sunt multumit cu voi toti...macar se discuta despre prinderea frumosului rapitor*
@despre domnul admin...am o parere foarte buna,in pescuit la stiuca si in general,l-am vazut pescuind si chiar a prins avat* unde nimeni nu a prins pe o distanta de 2 km..el a avut 3 atacuri 1 buc scoasa,are sange de spinning man*este mult mai ambitios ca si mine ,cand aveam varsta lui.abia astept duelul si demonstratia...sar putea sa aiba dreptate ! cu tot respectul pentru el *chiar doresc sa fie filmat de mine la stilul recuperare si pus pe forum.de mine! daca imi da voie domnii moderatori ...mentionez ca si in cazul in care nu va prinde il voi pune pe forum... Very Happy
acum dupa cateva analizari de trecut din trecutul apropiat incep sai dau dreptate!...vedem la fata locului.
ps:intalnirea va trebuii stabilita in careva zi...sambata sau duminica ? astept propunerea zilei* de la membri *SPINNING CLUB*
Hanumanfish
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Harangus Marius Joi Noi 19, 2009 8:18 pm

mersi! mi-am luat o bucata dolinger de 11 gr cu care de fapt am prins si duminica pe colector,dar am vrut sa fiu sigur
apropo,duminca am prins inca 3 stiuci la gipo flamingo de 12 gr
ps. in cazul in care se intreaba careva de ce nu am postat nici o stiuca anul asta...mi-am propus sa postez doar de la 4 kg in sus(deocamdata)


Ultima editare efectuata de catre Harangus Marius in Joi Noi 19, 2009 8:21 pm, editata de 1 ori
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Noi 19, 2009 8:20 pm

Ia va rog sa puneti niste poze cu cele mai prinzatoare naluci din anul acesta! ce-i cu atatea nume si firme? Sa le vedem domnilor! Sa le vedem! Puneti-le va rog langa o tigara si asa vedm si masura! Ca toti sunteti fumatori (apropo, mai bine v-ati lasa) Laughing Laughing Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Harangus Marius Joi Noi 19, 2009 8:24 pm

@ pescardecleansistiuca
intra pe google la gipo si gasesti toate aceste linguri cu pozele de rigoare si gramajele aferente.
succes
ps.nu sunt tocmai in masura sa zic eu cu ce se prinde,dar macar eu spun cu ce am prins pentru ca nu sunt stiucile mele si nici ale voastre ci a urmasilor urmasilor nostri...poate ei nu le vor manca Very Happy
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Nagy Victor Joi Noi 19, 2009 8:26 pm

Hanumanfish a scris:

ps:intalnirea va trebuii stabilita in careva zi...sambata sau duminica ? astept propunerea zilei* de la membri *SPINNING CLUB*
Hanumanfish

In cazul in care mergem simbata pot participa si cei care au deja planificat un program cu familia pt. duminica , cum ar fi Miki de exemplu , poate mai sunt si altii in aceiasi situatie , pt. mine nu conteaza ziua , eu sunt disponibil si simbata si duminica , mai depinde si de admin , nu stim cind poate veni Exclamation

@ Hanumanfisf

poate ma ajuti tu in legatura cu denumirea acelei naluci pt. somn(confectionat din teava) pe care am descris-o in mesajul anterior (scris pt. @ Admin) , ma deranjeaza faptul ca nu-mi mai aduc aminte scratch study scratch
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Noi 19, 2009 8:28 pm

Marius Harangus
Bah, mi-i lene sa intru iara pe alte situri! O sa mi le aratati fiecare cand ne intalnim! Smile

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

la ce naluci prindem stiuca? - Pagina 3 Empty Re: la ce naluci prindem stiuca?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum