Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

momeala pt clean

+7
manu
CosmYn
Ssebastian
zsolty
Adriann
tIbI_iosIA
cosmin ungur
11 participanți

In jos

momeala pt clean Empty momeala pt clean

Mesaj  cosmin ungur Sam Ian 23, 2010 12:41 pm

rama de roua , rama neagra sau cu ce ar merge in aceasta perioada

cosmin ungur

Numarul mesajelor : 5
Localizare : oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

momeala pt clean Empty Re: momeala pt clean

Mesaj  tIbI_iosIA Sam Ian 23, 2010 12:44 pm

in aceasta perioada te sfatuiesc sa dai cu vierme(la feedar,varga,bologneza) la rama nu cred ca ai avea sansa sa prinzi ... poti pune pe viermi si un pic de aroma de capsuni Wink

tIbI_iosIA

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 32
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 09/02/2009

Sus In jos

momeala pt clean Empty Re: momeala pt clean

Mesaj  Adriann Sam Ian 23, 2010 12:51 pm

@ COsmin... Cosmine anul trecut c-am pe vremea asta discutam cu ceva pescari care pescuiau la clean si mi-au zis ca ei pescuiesc cu vierme.Aveau bat fix 7-8 m si cu momeala pe fund.Mi-a zis ca a prins clean si la 1 kg.Deci se poate!!!! cheers cheers cheers
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

momeala pt clean Empty Re: momeala pt clean

Mesaj  zsolty Sam Ian 23, 2010 5:27 pm

parera mea ca rama rosie e f buna perioada asta la clean(din experienta mea chiar mai buna ca viermele)
cu scule putine o gentutza cu plute plumbi niste fire carlige si o cutie de viermi si una de rama iti ajunge
deci cu bagaje putine la tine
si o tai in jos pe cris
si in locurile pe sub salcii sau maluri abrupte incearca cu rama si o sa vezi ce surprize platuce poti avea
daca nu ai trasatura pe un loc in max 10 min dute mai departe
daca este clean sub rachita sigur il poti prinde
si o sa vezi ca o sa fie si loc in care poti scoate nenumarate buc dar o sa fie si locuri in care nici cea mai mica trasatura nu o sa ai
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

momeala pt clean Empty Re: momeala pt clean

Mesaj  Ssebastian Sam Ian 23, 2010 5:57 pm

@cosmin...se mai pescuieste iarna la clean cu bucatele de ficat sau splina...ficatul fiind organul care curata singele implicit are singe in el...splina are miros...ambele sint aromate natural...asa cum zicea Zolty... o gentuta pe umar cu minim de scule si o bologneza sau o lanseta (3,40-4,00) si te duci pe cris..kkt pe bat gentleman

pt la vara, daca ramii fara cirese sau visine...ascunde un compot de visine sau cirese din camara undeva , ca sa ai pe vara , asta in cazul in care nu ai vreme sa fugi la piata dupa visine sau cirese sau in cazul in care dai in aprilie (inainte de prohibitie) cu acestea...stiu un caz in care a pescuit cu visina din compot in aprilie si a prins....

p.s - poti merge si in prohibitie la pescuit , asta in cazul in care stii ca Zoli nu umbla acolo unde vrei sa mergi Laughing Laughing Laughing Laughing
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

momeala pt clean Empty Re: momeala pt clean

Mesaj  CosmYn Sam Feb 27, 2010 6:57 pm

O intrebare ami puteti spune ceva nade pt clean
CosmYn
CosmYn

Numarul mesajelor : 262
Localizare : Oradea
Ocupatia : ............
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

momeala pt clean Empty Re: momeala pt clean

Mesaj  manu Sam Feb 27, 2010 9:45 pm

xCo0oLs a scris:O intrebare ami puteti spune ceva nade pt clean
nu iti trebuie nici o nada.pe crisul negru in zona taut se prinde cleni frumosi,sariti de 1 kg(baietii de acolo zic ca is cleni de tisa ca numa aia is asa mari)la rama neagra
manu
manu

Numarul mesajelor : 250
Varsta : 41
Localizare : arad
Ocupatia : la peste
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

momeala pt clean Empty Re: momeala pt clean

Mesaj  DMG Dum Feb 28, 2010 9:45 am

manu a scris:
xCo0oLs a scris:O intrebare ami puteti spune ceva nade pt clean
nu iti trebuie nici o nada.pe crisul negru in zona taut se prinde cleni frumosi,sariti de 1 kg(baietii de acolo zic ca is cleni de tisa ca numa aia is asa mari)la rama neagra

Si care baieti o fii aia de nu stim noi de ei?????? Laughing Laughing Laughing......nu de alta dar sant tare curios
DMG
DMG

Numarul mesajelor : 49
Localizare : Bihor
Ocupatia : pescar....cand am timp
Data de inscriere : 05/06/2009

Sus In jos

momeala pt clean Empty Re: momeala pt clean

Mesaj  Ssebastian Dum Feb 28, 2010 9:51 am

DMG a scris:
manu a scris:
xCo0oLs a scris:O intrebare ami puteti spune ceva nade pt clean
nu iti trebuie nici o nada.pe crisul negru in zona taut se prinde cleni frumosi,sariti de 1 kg(baietii de acolo zic ca is cleni de tisa ca numa aia is asa mari)la rama neagra

Si care baieti o fii aia de nu stim noi de ei?????? Laughing Laughing Laughing......nu de alta dar sant tare curios
...ii stim noi pe toti... Laughing Laughing Laughing sint sariti de kil...dar sariti si de :curent continuu, setca, prostovol, tepusa, dinamita, ak-47, ag-7, carbid...etc Laughing Laughing Laughing Laughing
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

momeala pt clean Empty Re: momeala pt clean

Mesaj  manu Dum Feb 28, 2010 2:07 pm

DMG a scris:
manu a scris:
xCo0oLs a scris:O intrebare ami puteti spune ceva nade pt clean
nu iti trebuie nici o nada.pe crisul negru in zona taut se prinde cleni frumosi,sariti de 1 kg(baietii de acolo zic ca is cleni de tisa ca numa aia is asa mari)la rama neagra

Si care baieti o fii aia de nu stim noi de ei?????? Laughing Laughing Laughing......nu de alta dar sant tare curios
care "noi"...!? Neutral
vezi,ai grija cu curiozitatea asta....


@ ssebastian
nu stiu se informatii ai sau ce stii,dar eu am fost o singura data,saptaman asta,si nu am vazut sau auzit nimic din ce ai scris;sau ai zis numai asa la misto!?
manu
manu

Numarul mesajelor : 250
Varsta : 41
Localizare : arad
Ocupatia : la peste
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

momeala pt clean Empty Re: momeala pt clean

Mesaj  Ssebastian Dum Feb 28, 2010 4:52 pm

oooofff, manu, nu o lua in serios...faceam bascalie de braconieri, zona aceeia a crisului negru este o zona cu cea mai mare densitate de braconieri din toata europa...la fiecare a doua casa este o setca sau un prostovol...a fost "scapata" de sub control zona de catre organele competente..dam o bere cind ne vedem ca sa nu mai fi suparat pe noi...ciao...daca nu ne vedem o sa o bem cu sf. petru la intrare dincolo..ok? Laughing Laughing Laughing Laughing


Ultima editare efectuata de catre ssebastian in Dum Feb 28, 2010 8:43 pm, editata de 1 ori
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

momeala pt clean Empty Re: momeala pt clean

Mesaj  Ionut Erdeli Dum Feb 28, 2010 6:16 pm

Pot sa confirm si eu ceea ce a spus manu. S-au prins cleni frumosi la rama neagra in zona balastierei, dar sunt convins ca s-ar fi prins in multe alte zone daca ar fi fost lumea la pescuit!
@DMG, ii stii si tu! Laughing Sorin, vecin cu socru-tau, si inca unu, mi se pare ca Florin (de ultimul nu sunt sigur)! aplauze
Oricum, bravo lor! gentleman
@Sebi, inca nu se baga setci si prostii ca vine viitura si ia setca! Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

momeala pt clean Empty Momeala pentru CLEAN

Mesaj  Hanumanfish Dum Feb 28, 2010 7:02 pm

Ceva timp citesc acest topic foarte interesant ! Exista un nenea* din oradea care mi-a dat cateva indicatii cum sa prind cleni cand apele sunt asa de mari.Stim ca in general valul*pescuitul frumos FEEDER * noilor momeli (libelula) iti face partida de pescuit placuta,viermele lipit,rama de roua ,(ficat de pui) si etc.(Conteaza mult continutul cosuletzului de feeder).
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

momeala pt clean Empty Re: momeala pt clean

Mesaj  DMG Dum Feb 28, 2010 7:35 pm

manu a scris:
DMG a scris:
manu a scris:
xCo0oLs a scris:O intrebare ami puteti spune ceva nade pt clean
nu iti trebuie nici o nada.pe crisul negru in zona taut se prinde cleni frumosi,sariti de 1 kg(baietii de acolo zic ca is cleni de tisa ca numa aia is asa mari)la rama neagra

Si care baieti o fii aia de nu stim noi de ei?????? Laughing Laughing Laughing......nu de alta dar sant tare curios
care "noi"...!? Neutral
vezi,ai grija cu curiozitatea asta....


@ ssebastian
nu stiu se informatii ai sau ce stii,dar eu am fost o singura data,saptaman asta,si nu am vazut sau auzit nimic din ce ai scris;sau ai zis numai asa la misto!?

Care noi?????pai eu de exemplu care m-am nascut si locuiesc in acele locuri...si cunosc Crisul Negru in acea zona ca pe mine insumi........(Te-am intrebat frumos daca erai diplomat ai fi putut raspunde pe masura)
PS: Daca aveti intrebari legate de Crisul Negru in zona respetiva va pot raspunde cu cea mai mare placere si sinceritate.

O seara frumoasa Laughing Laughing
DMG
DMG

Numarul mesajelor : 49
Localizare : Bihor
Ocupatia : pescar....cand am timp
Data de inscriere : 05/06/2009

Sus In jos

momeala pt clean Empty Re: momeala pt clean

Mesaj  manu Dum Feb 28, 2010 11:26 pm

@ssebastian
am umblat destul de mult asta vara in zona taut(chiar am umblat,kilometri)si nu am gasit sau vazut niciodata setca,dar in schimb ai mare dreptate,intradevar sateni de acolo au arsenal puternic Smile
@pescardeclean
nu ai mai venit in arad!?
@DMG
poate ca nu am inteles eu tonul intrebarii...imi cer scuze,nu vreau sa intru in polemici cu nimeni.Friends!? Wink

sper sa va intalnesc anu asta macar pe cativa din voi pe malurile crisului
manu
manu

Numarul mesajelor : 250
Varsta : 41
Localizare : arad
Ocupatia : la peste
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

momeala pt clean Empty Re: momeala pt clean

Mesaj  Ionut Erdeli Dum Feb 28, 2010 11:44 pm

Am amanat iesirea in Arad pe vara cand o sa merg sa stau mai mult! Acuma nu prea am avut chef de pescuit! Vremea asta ... Crying or Very sad

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

momeala pt clean Empty momeala ptr clean

Mesaj  sztufi Mar Mar 02, 2010 8:28 pm

@DMG
Profit de ocazie daca cunosti zona sa te intreb ceva din zona Taut....... Daca ai informatii daca sa prins somn , si crap in zona acea?
Eu in fiecare an stau aprox 1-2 saptamini in zona , de obicei cu 1-2 km dupa baraj , daca stii unde sau executat lucrari de indreptare a
albiei crisului si a ramas un cot cu apa , unde se prinde[ cel putin se prindea pina acum 2 ani] stiuci frumosi...... de aici mai in sus cu aperox
1 km ...... Deci anul trecut am luat mrene frumoase la 1/2 - 1 kg , clean de 1-2 kg si scobari frumusei ....... Cea ce nu am reusit nu am prins noaptea nimic.......fata de alti ani cind la apa adinca si domola luam crapi frumosi si somni......... Daca ai ceva informatii despre acesta sau idei cu ce si la ce sa incerc noaptea ti-as fi recunoscator.....
Mersi....

sztufi

Numarul mesajelor : 126
Varsta : 59
Localizare : Oradea
Ocupatia : administrator firma
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

momeala pt clean Empty Re: momeala pt clean

Mesaj  DMG Mier Mar 03, 2010 5:45 pm

Anul trecut sa prins si crap in zona balastierei dar putin comparativ cu alti ani si somn dar numai 'moace"...ceva mare nu stiu sa se fii prins.... somnii mai rasariti sau prins in jos de podul de la Talpos dar numai in perioada iunie...inceputul lunii iulie( vorba unui pescar batran"Somnul mananca cel mai bine cand salcamul e inflorit"...
Despre zona in care stai in fiecare an ce pot sa-ti spun ........stiucile mari cum le spui tu sau dus .......au avut grija plasari.....
Sant cateva locuri tare bune mai sus de zona respectiva....zilele urmatoare planuiesc un pescuit pe acolo si o sa revin cu detalii.

O zi frumoasa Laughing Laughing


Ultima editare efectuata de catre DMG in Mier Mar 03, 2010 7:49 pm, editata de 1 ori
DMG
DMG

Numarul mesajelor : 49
Localizare : Bihor
Ocupatia : pescar....cand am timp
Data de inscriere : 05/06/2009

Sus In jos

momeala pt clean Empty Re: momeala pt clean

Mesaj  DMG Mier Mar 03, 2010 5:56 pm

manu a scris:@DMG
poate ca nu am inteles eu tonul intrebarii...imi cer scuze,nu vreau sa intru in polemici cu nimeni.Friends!? Wink
@manu
Stai linistit.......nu e nici o problema Cool
DMG
DMG

Numarul mesajelor : 49
Localizare : Bihor
Ocupatia : pescar....cand am timp
Data de inscriere : 05/06/2009

Sus In jos

momeala pt clean Empty momeala ptr clean

Mesaj  sztufi Mier Mar 03, 2010 7:34 pm

&DMG
Astept vesti ! Mersi....

sztufi

Numarul mesajelor : 126
Varsta : 59
Localizare : Oradea
Ocupatia : administrator firma
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

momeala pt clean Empty Re: momeala pt clean

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum