Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Fotografia in pescuit

2 participanți

In jos

Fotografia in pescuit Empty Fotografia in pescuit

Mesaj  davidco_m Mar Iul 13, 2010 7:50 am

Salut
Deoarece am avut unele mici dispute cu prietenii pe aceasta tema :''cum facem pozele sau ce poze arata bine si care nu '' o sa dau un copy/paste la un articol scris de Luci Vasies pe site la el (www.flytying.ro) care sintetizeaza oarecum aceasta pasiune pentru a fotografia pestii sau peisajele din natura.
Author Message
Luci Post subject: Fotografia in pescuitPosted: 12 Jul 2010 18:36


Site Admin


Joined: 19 May 2007 09:34
Posts: 3673
Ca tot e vorba de pozele cu pestii nostrii si raurile noastre mult iubite sunt convins ca mai toti dintre noi vor sa faca poze exceptionale. Cateva sfaturi pentru a obtine poze deosebite ( caci se stie ca o fotografie valoreaza cat o mie de cuvinte ) :
1.nu faceti poze in care sa apara peturi, mizerii de pe mal, stalpi de telegraf sau linii de inalta tensiune
2.Cautati ca subiectul pozei sa fie in prim plan si daca e o poza statica sa ocupe minim o treime sau maxim doua treimi din toata poza. In general aceste proportii da armonie si confera o senzatie placuta ochiului.
3. Nu faceti poze "idioate" de genul celor ce tin strans pestele si zambesc la camera in mijlocul pozei ( seamana prea mult cu o poza stupida de grup de gradinita ). Cautati sa redati atmosfera locului, culorile si peisajul salbatic in care va aflati, sa surprindeti aventura in care va aflati, viata si salbaticia pestelui capturat.
4. Nu faceti poze ( ma repet) "idioate" cu pestele atarnand de fir in aer si cu undita indoita de sa stea sa se rupa. Nu duceti pestele la spanzuratoare si nu cred ca vreti sa surprindeti ceea ce fac traistarii :" trage-l repede pe mal si da-i la cap ca mai misca "
5. Respectati regula treimilor
6. Cerul sa iasa albastru, in multe poze iese alb, decat cer de asemenea culoare mai bine fara.
7.Feriti-va de spatiile "rupte" de lumina, unde o zona este puternic luminata si alte zone sunt in umbra. Vor iesi imagini cu zone supra expuse si cu zone subexpuse unde detaliile vor fi stersa sau nu vor exista
8.Cautati sa faceti poza in lumina de dimineata sau de dupamasa. E o lumina mai placuta, mai calda si nu atat de taioasa ca cea de amiaza. Culorile vor fi mai pline de viata si mai accentuate
9. Cautati sa incadrati pestele sau alt subiect in acelasi plan sau de jos in sus. Senzatia impunatoare de grandoare e cel mai bine pusa in avidenta in acest fel. Pozele luate de sus in jos sunt plate si nu au profunzime. Una e sa te uiti la Piramidele din Egipt de la baza lor si alta e sa le vezi de la 1000m altitudine. Cand faceti o poza si vreti sa puneti in evidenta o captura nu uitati acest lucru ( admirati pozele lui Stefan din NZ sau a lui Seba din SUA )
10. Si ultima: nu faceti poze cu pesti morti - nu e nici un fun sa "admiram" asemenea poze ce tind sa semene cu un carnagiu. Au trecut vremurile foametei si a omului cavernelor. Cautati ca poza sa exprime ceva si sa nu fie o dovada a unei mese banale ce va urma spre bucuria comesenilor.

_________________
FFF Casting Instructor


davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Fotografia in pescuit Empty Re: Fotografia in pescuit

Mesaj  Hanumanfish Mier Iul 14, 2010 1:28 am

Da frumos suna dar are lipsuri ,ideea in sine este copiata de dincolo ,ca si in general mai tot cea ce numim noi West,Europa,americanism ,dar din pacate face lumea imitatii slabe mottoul ar fi * Cand copiez chinezariile sau europenii numai ai cultura decat una copiata *


1 .Nu faceti poze cu peturi ...? Pai domnilor pescari apucati-va sa faceti curat inainte de poza sau mutativa din Romania Wink
2 .Pentru a reusii o poza serioasa cu prim plan si o treime ,mergeti inainte la un curs de foto ,ca altfel Dumnezeu cu voi ,halal poze o iasa . Laughing
3 .Nu radeti bai in poze ! Laughing Stati nemiscati si nu radeti,sa nu pareti idioti * scratch sa nu uitati ca natura salbatica a omului este tristetea (cand prinz un peste despre care visezi poate 10 ani ) Asa ca fratilor tristi si dintii stransi ,fara zambet Wink
4 .Ca sa nu uitati ...Nu faceti poze idioate ! Nu duceti pestele la spanzuratoare ,( poza faina ,intr-o atmosfera idilica dupa care il omorati) Nu fiti fatarnici !!! Suspect
5 .Hello daca nu ati auzit de regula treimilor si a patrimilor ,va rog cititi regula punctul nr 2 ,poza statica ? Adica incarcata cu poli ? Sau statica ca trenul de Buc (in gara)? Chiar o poza poate fi statica ? Daca nu o misti sigur ,da ,asa ca nu miscati nu tremurati . Shocked
6 .Hello trupa fara cer albastru sa nu va prind ca faceti poze ,decat unul fara albastrau ciuciu banana...aveti vopsea ? pirat
7 .Asta-i regula mea preferata Laughing * Feriti-va de spatiile rupte * Auzi *rupte* de lumina * zona puternic luminata * Asta-i tare ,deci oameni buni avelo grijo la luminile de la nave spatiale ,sau stalpuri cu becuri de 100 . Very Happy Ca nu veti exista vai de voi .
8 .Domnilori nu iesiti la pescuit decat dimineata sau dupamasa ,nu-i asa taioasa ca intre orele Question Deci pescarul care scapa pe la ora 15 sa nu mearga la pescuit sa faca poze ? Dar voare prinde ? Sau ce, umbla cu aparatul dupa el ? Laughing
9 . V-am spus eu ca imita baietii plecati in America Evil or Very Mad Hello nu visati la piramide ,mai bine rezumativa la pestele vostru culcativa langa el ,si incercati sa va uitati de sus la el .
10 .Bun hai ca a 10-cea seamana cu ceva ,are un sambure de adevar ,macar atat,hiba are ,orice lucru copiat se numeste chinezarie Laughing


Deci, domnule casting-or si adeptii si fun-ii celor ce au aparate de ultima generatie ,da voi nu stiti ca aparatele de azi au optiuni pentru soare ,unde nu este lumina,si pescarul saracu poate nu are decat telefon sau ceva aparat mai lesne * credeti ca pescarul de rand nu are voie sa faca poze ,sa mai puna un flacon ,( cica pet) Pe peturile astea frate au facut magnatii miliarde de euro ,dupa care vine la tine si cumpara ,bete scumpe,masini de lux ,etc .Sau sa mearga inainte de a pescui la un curs de foto ? Cand prinde un peste il elibereaza rapid ,( cine elibereaza) nu sa stea sa vada ,unde-i stalpul ,unde-i flaconul care vine ca un vaporas pe luciu de apa,unde-i lumina taietoare,sa intrebe * Ma e dimineata ? Nu ! Cat ai ? ora 13 ! Pai atunci nu facem poze ca iese taietor !

Toate aceste 10 puncte sau decalog ( o fi sau ce ) vorbeste mai mult despre exponarea corecta a unei poze care trebuie sa redea forma, reflectia naturala a luciului de apa ,eliminarea unor asa zisi obiecte care denota ca in zona ar exista civilizatie ( peturi.stalpuri,masini,oameni) scratch Pentru asemenea realizari domnilori trebuie sa faceti un curs de foto !!! Sau de casting ! Dar ,daca veti alege castingul sa nu uitati sa va cumparati un aparat digital antishoc,wateresist,si manualul despre cum sa facem poze in natura despre natura pestilori si a altor vietati.
cu bafta - instructor de fotobucket . Wink
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Fotografia in pescuit Empty Re: Fotografia in pescuit

Mesaj  davidco_m Mier Iul 14, 2010 11:22 pm

Smile Laughing Very Happy Question Exclamation scratch
Vad ca te-ai chinuit putin sa scrii asa ca o sa scriu si eu ceva... macar din politete pt.tine
Nu vreau sa-l ridic in slavi pe Luci dar omul are si el calitatile lui.Acele reguli se adreseaza probabil unor oameni care i-si permit la fel de multe ca si pe acest forum dar poate ca au alta educatie (in sensul in care privesc natura,animalele,pestii si multe altele pe care stiu ca multi nu le inteleg),dar nu este obligatoriu sa fie asa!Eu de exemplu fac pozele cu telefonul mobil si-mi ies destul de bine cateodata asa ca nu trebuie sa ai neparat aparat de 3000 de euro.Ar fi bine sa citeasca toti amatorii de fotografii niste articole despre cum se fac fotografii.Faptul ca nu intelegi ce vrea omu sa spuna cu anumite cuvinte ma surprinde deoarece ai facute foarte multe poze.Daca i-ti faci cont pe forum la el o sa vezi ca exista sectiune de concurs lunar cu cele mai reusite fotografii ale membrilor(care se si pricep la fotografii).Dupa ce faci un lucru de mai multe ori devine automatism si nu mai trebuie sa te gandesti in ce pozitie si cu ce lumina bla blablabla .Nimeni nu-i obligat sa progreseze!se pot face milioane de poze de ......... Cine vrea sa progreseze se pune pe citit articole sau chiar urmeaza cursuri
Cat despre casting pot sa spun ca cel putin noi doi nu avem ce comenta la adresa lui! sa-i lasam pe altii mult mai buni sa o faca
Eu nu prea ma pricep la fotografii de aceea am dat copy paste la articolul lui care mi s-a parut destul de interesant chiar daca se mai puteau spune multe lucruri in plus
Numai bine tuturor
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Fotografia in pescuit Empty Re: Fotografia in pescuit

Mesaj  Hanumanfish Joi Iul 15, 2010 1:07 am

Stai linistit ca nu am nimic cu domnul Luci Wink Doar atat adaug vezi bine latura pescarului referitor la pozele pe care le face de mai multe ori, si intr-un fel va devenii un mic expert in a face poze bune ,care vor reda frumusetea acestor creaturi ,fiind ele pesti,pasari,mamifere.Stii tu omul mai face greseli pe care candva intr-o buna zi le va dezvolta in bine .Drumul spre casa intotdeauna il face pe om mai bland mai uman gandindu-se la cei dragi de acasa.Nu doresc ca cineva sa aiba viata plina cu lucruri negative ,doresc sa aveti o viata placuta plina cu dragoste fata de familia voastra si va doresc sa va petreceti hobby-ul acesta care se numeste pescuit in conditii bune cu sanatate si sa devenim cu totii mai umani spre a intelege *asa cum spune-ai ca nu totul este mancare * Nu se rezuma totul la mancare ,ai dreptate si au dreptate si cei care sustin aceasta disciplina sportiva C&R neconditionat ! Cu pozele vom avea grija ,deci oameni buni fara poze urate !

Ps: Sper ca ai inteles ca de fapt jonglarea acelor randuri are doua laturi una care face omul sa inteleaga, si alta cea pe care am scris-o sa para comic si totusi reala ,nu toti avem aparate performante ,incet cu pasuri mici lumea va intelege ,peste cativa ani buni vor intelege mesajul domnului Luci . Wink
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Fotografia in pescuit Empty Re: Fotografia in pescuit

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum