Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit

+4
Ssebastian
Nagy Victor
Musti
Crinel
8 participanți

In jos

Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit Empty Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit

Mesaj  Crinel Mier Aug 04, 2010 11:28 am

am inteles ca pana la urma se va construi acest pod in locul podului de pontoane. ce se va intampla cu gropile de iernat de pe cris din acea zona ? pentru ca cel mai probabil vor fi acoperite de pamantul adus de constructori...

Crinel

Numarul mesajelor : 51
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar...amator.
Data de inscriere : 02/12/2009

Sus In jos

Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit Empty Re: Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit

Mesaj  Musti Mier Aug 04, 2010 11:46 am

Crinel a scris:am inteles ca pana la urma se va construi acest pod in locul podului de pontoane. ce se va intampla cu gropile de iernat de pe cris din acea zona ? pentru ca cel mai probabil vor fi acoperite de pamantul adus de constructori...
Pestele va pleca din zona si-si va gasi altele, poate mai ferite. Scapa de pescuitul la japca...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit Empty Re: Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit

Mesaj  Nagy Victor Mier Aug 04, 2010 11:53 am

Musti a scris:
Crinel a scris:am inteles ca pana la urma se va construi acest pod in locul podului de pontoane. ce se va intampla cu gropile de iernat de pe cris din acea zona ? pentru ca cel mai probabil vor fi acoperite de pamantul adus de constructori...
Pestele va pleca din zona si-si va gasi altele, poate mai ferite. Scapa de pescuitul la japca...

corect Exclamation Laughing Laughing Laughing
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit Empty Re: Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit

Mesaj  Crinel Mier Aug 04, 2010 11:57 am

bun si pana pleaca, daca va fi apa mica vor aparea noaptea plasele .... No

Crinel

Numarul mesajelor : 51
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar...amator.
Data de inscriere : 02/12/2009

Sus In jos

Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit Empty Re: Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit

Mesaj  Nagy Victor Mier Aug 04, 2010 12:10 pm

Crinel a scris:bun si pana pleaca, daca va fi apa mica vor aparea noaptea plasele .... No

o sa-i pazeasca (pestii) cine i-a pazit si pina acum
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit Empty Re: Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit

Mesaj  Ssebastian Mier Aug 04, 2010 12:48 pm

Crinel a scris:am inteles ca pana la urma se va construi acest pod in locul podului de pontoane. ce se va intampla cu gropile de iernat de pe cris din acea zona ? pentru ca cel mai probabil vor fi acoperite de pamantul adus de constructori...
...nu-ti bate capu'...pina se va incepe lucrarile (2024) si pina la finalizare(2045) vor avea timp berechet sa-si caute alte locuri de iernat...poate se schimba pina atunci si clima si nu vor mai fi nevoie de gropi pt iernat...ci de umbra Laughing Laughing
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit Empty Re: Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit

Mesaj  MIHNEA FLORIN Mier Aug 04, 2010 7:41 pm

Unde crezi tu ca este loc de iernat ...in locul unde sa inceput constructia la noul pod!??? dar din lipsa de fonduri sa oprit din pacate..!!!
ps.sau sa schimbat amplasarea...!! Shocked
MIHNEA FLORIN
MIHNEA FLORIN

Numarul mesajelor : 147
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit Empty Re: Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit

Mesaj  mariusw Mier Aug 04, 2010 8:28 pm

mariusw
mariusw

Numarul mesajelor : 295
Varsta : 32
Localizare : oradea/bihor/romania
Ocupatia : somer
Data de inscriere : 05/09/2009

Sus In jos

Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit Empty Re: Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit

Mesaj  MIHNEA FLORIN Joi Aug 05, 2010 7:31 pm

..da,se pare ca sa renuntat la constructia ce sa inceput...DE CE!!!??? PT .ca este amplasat pe soseaua de centura!!!???aceste drumuri,sosele,de cine apartin de primarie sau de DN...?Sa inteleg si eu de ce sa inceput constructia unui pod mai util ,in defavoarea ......plm!!

DAR ...TRAIM IN ROMANIA!!!!!!!!!!!!11 Evil or Very Mad Embarassed Evil or Very Mad Embarassed Evil or Very Mad
MIHNEA FLORIN
MIHNEA FLORIN

Numarul mesajelor : 147
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit Empty Re: Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit

Mesaj  Musti Joi Aug 05, 2010 8:48 pm

Nu s-a renuntat la nimic. Podul de pe soseaua de centura este finantat de catre CNADNR (Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale), facand parte din centura ocolitoare a orasului care e considerata drum national. De fapt este o dublare a podului existent, urmand ca fiecare sa ramana cu cate un sens de circulatie pe doua benzi. Celalalt va inlocui podul de pontoane si este finantat de catre Primaria Oradea.

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit Empty Re: Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit

Mesaj  Hanumanfish Joi Aug 05, 2010 10:34 pm

Despre efectele negative ce vor urma dupa finalizarea acestui proiect ,acest pod dupa proiectul actual ar trece sau va trece printre blocuri prin fata caselor apartamentelor unde exista si traiesc mai toate generatiile de varsta .Multi locatari au depus plangere si si-au exprimat dezacordul fata de acest proiect prin adunarea unor semnaturi de la locatarii din zona unde exista si un parc al copiilor ,un mini parc dar totusi oamenii au unde sa-si duca nepoteii ,cainii,pisicile etc .Efectul negativ il vor stii cei care stau acolo .
Disputa despre pestii din apa si groapa* de iernat versus cetatenii si locatarii din zona ! Parerea mea smerita ar fi , pentru cine ar fi benefic acest proiect care costa 4 mil euro ...si acum cativa ani pentru statuia Mihai Viteazu s-a alocat o suma mult exagerata ( mil de euroi* cum spune preainaltul conducator al tarii ) Un pod costa mai ieftin decat o statuie ? Nu stiam ,poate preturile scad pe zi ce trece ,pe apa rece din Crisul nostru drag.
Mai mult conteaza oamenii din zona decat pestii daca vor avea sau nu groapa de iernat . Oricum nesanatosul ala de la baraj Iosia face ce vrea si in fiecare toamna tarzie deschide barajele ,groapa sau nu, el este inamicul nr 1 pentru efectivul de pesti din "groapa de gunoi de pe Sovata" Iar despre acest pod in locul podului de pontoane oamenii din zona vor spune ei ce sa construiasca printre blocuri !!! O gradinita ? O scoala noua macar renovata !!! Sau poate asta nu conteaza !!! Si nu conteaza nici faptul ca dupa proiect benzile ar fi la 5 m de geamurile de la etajul 1-2 .Na ce sa zic fain . " racul merge cu spatele inainte, oamenii de azi cu ce merg inainte ?
cheers cheers cheers Wink Na ai fain na nu va plangeti suntem judetul cu cele mai multe fonduri de pescuit . cheers Nu uitati sa iesiti la pescuit Wink
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit Empty Re: Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit

Mesaj  Nagy Victor Vin Aug 06, 2010 1:38 pm

Ecologisti vs pod !

AICI !
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit Empty Re: Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit

Mesaj  Ionut Erdeli Lun Noi 14, 2011 9:11 pm

Era sa uit de topicul asta cu podurile. Domnilor, amandoua podurile sunt grozave si nu mi se pare ca au un impact atat de negativ asupra mediului cum ni se spunea ca se va intampla.

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit Empty Re: Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit

Mesaj  Musti Mar Noi 15, 2011 4:25 am

Ionut Erdeli a scris:Era sa uit de topicul asta cu podurile...
Bine ca ti-ai amintit! Laughing

Podurile sunt utile. Fiind eu locuitor in zona (pe Cazaban) pot aprecia ca s-a descongestionat mult circulatia, mai cu seama infernala intersectie Cazaban / Densusianu, de pe centura. Bine, s-a complicat oleaca la giratoriul de pe Dacia, dar ala oricum era o gatuire pe ditai bulevardul.
Din pacate binele asta are un pret. Bietii oameni din blocul de pe malul drept, mai ales cei de la parter si etaj I, sunt oropsiti. De unde pana atunci aveau in fata geamului un mic parc, acuma se uita la un mal de pamant...

Cat despre impactul asupra mediului, podurile astea au unul minor. Oricum Crisul nu mai era in albie naturala, fiind indiguit. Deranjul creeat de santiere este unul temporar. Mai grav e cu proiectul urmator, cel cu zona de agrement cu barci cu motor care se preconizeaza a se creea intre cele doua noi poduri. Sa vezi atunci ce bine se va simti lumea (oameni si pesti), cu skijet-urile urland si facand tumbe pe valuri...
Ca sa nu mai vorbesc despre macelul pe care l-au facut edilii pe malul drept, in amonte de podul Decebal. Imi plange sufletul dupa copacii aia printre care am copilarit si de sub care mai scoteam uneori la aer cate un clean. N-aveau nici pe naiba acolo unde erau. Numai bine consolidau malul. Singura lor vina a fost ca stateau in calea buldozerelor... Si mai grav, nici macar nu existau autorizatii... Dar in avantul lor de a transforma Crisul intr-un canal (cum au facut-o in amonte de podul Dacia), nu-i mai opreste nimic. Tre' sa aloce bani in investitii fortate. Altfel de unde comisioane?
Dar incep sa nu ma mai mire unele lucruri. Tisele din fata Bisericii cu Luna ce aveau? Erau acolo si acuma 40 - 50 de ani. Imi aduc aminte placutele din dreptul fiecareia, cele care semnalau ca te afli in fata unui arbore ocrotit... I-au ocrotit acuma cu drujba civilizatii nostri, prima generatie incaltati, care vin sa-ti organizeze ei orasul...
Urmeaza betonarea spatiilor verzi din Piata Unirii...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit Empty Re: Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Noi 15, 2011 12:57 pm


Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit Empty Re: Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit

Mesaj  Musti Mar Noi 15, 2011 7:31 pm

Exact ce-ti spuneam si eu... Dar, din pacate, copacii aia-s deja taiati. Au supravietuit probabil si ultimului razboi, unii dintre ei. N-au supravietuit unor trogloditi, care acum se bat multumiti pe burta, mandri ca au distrus o frumusete de lunca a Crisului... Sunt tarati, probabil, de lipsurile din copilarie. Si-au dorit de mici sa nu mai aiba buda in curte, dar le lipsea canalul. Acuma si l-au facut... Pt. soiul asta de oameni, cucerirea urbanistica suprema este betonul si, eventual, gardul. Au avut atata verde in jur, cand ieseau cu vaca, incat acuma, considerandu-se, nu-i asa, evoluati, oraseni, deh, tre' sa inlocuiasca musai iarba cu cimentul si salcia cu tuia...
Tot un soi de manelizare si asta...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit Empty Re: Podul din zona Sovata care urmeaza sa fie construit

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum