Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Proiect ordin de prohibitie 2011

+5
mariusw
B Vasile
Hanumanfish
Tibi-CPO
Ionut Erdeli
9 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  Ionut Erdeli Lun Dec 13, 2010 9:54 pm

MINISTERUL AGRICULTURII ŞI
DEZVOLTĂRII RURALE
MINISTERUL MEDIULUI ŞI PĂDURILOR
NR. ……………….. NR. ……………….
ORDIN
privind prohibiţia pescuitului în anul 2011
Având în vedere Referatul comun de aprobare nr…….. al Agenţiei
Naţionale pentru Pescuit şi Acvacultură şi nr……… al Direcţiei Biodiversităţii
din cadrul Ministerului Mediului şi Pădurilor;

SECŢIUNEA 1
Zone şi perioade de prohibiţie
Art.1. (1) Se instituie măsuri de prohibiţie pentru pescuitul în scop
comercial, recreativ /sportiv şi familial al oricăror specii de peşti, crustacee,
moluşte şi al altor vieţuitoare acvatice în habitatele piscicole naturale, pe o
durată de 60 de zile, în perioada 4 aprilie – 2 iunie inclusiv, şi în apele care
constituie frontieră de stat, inclusiv Golful Musura, pe o durată de 45 zile, în
perioada 4 aprilie – 18 mai inclusiv, cu excepţiile prevăzute în prezentul ordin.
...
...
...
Art.5 (1) Se interzice pescuitul comercial,recreativ/sportiv şi familial a
speciilor de peşti, după cum urmează:
a) ştiuca, începând cu data intrării în vigoare a prezentului ordin până la
data de 2 iunie inclusiv;
b) lostriţa, păstrăvul de mare, lipanul şi mihalţul, tot timpul anului;
c) păstrăvul indigen, păstrăvul fântânel şi coregonul, începând cu data
intrării în vigoare a prezentului ordin până la data de 30 aprilie şi din 15
septembrie – 31 decembrie 2011;
...
...

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  Tibi-CPO Lun Dec 13, 2010 9:59 pm

Interesantă perioada la ştiucă,aşa ceva au francezii sau italienii.Sper ca "prezentul ordin"să nu intre în vigoare în mai,că până atunci toată ştiuca se întâlneşte cu creatorul.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  Ionut Erdeli Lun Dec 13, 2010 10:02 pm

Mie mi se pare extrem de drastica perioada de prohibitie anul acesta! Pana in iunie nu mai pot pescui nicaieri decat la privat! Cool Permisul il platesc pe 1 an din care pot pescui doar jumate! Sad

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  Hanumanfish Lun Dec 13, 2010 10:03 pm

Nu vor sta spinningarii , pe ape ,vor sta acasa ,pana in Iunie nu vor pescui ,vor lustrui ce au .Sau vor vinde tot ce au ,pentru 5 luni pe an ? Nu mai are rost .Mergem in Ungaria .
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  Tibi-CPO Lun Dec 13, 2010 10:08 pm

Vom avea în schimb ştiucă şi asta nu-i chiar de lepădat.Nu ştiu dacă-i bine s-o protejezi după ce depune,poate ar trebui înainte.Dacă te uiţi la capturile de ştiucă,cred că s-au prins puţine în perioada aprilie-iunie.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  Ionut Erdeli Lun Dec 13, 2010 10:11 pm

Chiar asa, daca a depus, ce rost mai are sa fie in prohibitie? Ne reprofilam pe crap si caras pe baltile asociatiei sau cum zice Zoli, pescuim in Ungaria!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  B Vasile Lun Dec 13, 2010 10:14 pm

Si din 19 mai, la, Ant in zona crepusculara....sa ma caute vicele prin balariile de acolo , ca io nu-mi mai bat capul cu lamuriri...Pana atunci, am timp sa citesc ordinul , sa nu fie vreo exceptie stricta referitoare la acel loc la acel loc....
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  Ionut Erdeli Lun Dec 13, 2010 10:15 pm

Sa nu uit, cleanul pe Negru este deja plin de icre la fel ca si stiuca! Ar fi fost poate benefica o prohibitie pe zone!

La Ant, daca ramane ordinul asa cred ca ne intalnim prin balarii!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  Tibi-CPO Lun Dec 13, 2010 10:25 pm

Cam scump,PG-ul era 50RON la ultima strigare.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  B Vasile Lun Dec 13, 2010 11:05 pm

Da si tu idei, mai, mai....Ai fost azi pe langa vice, altfel taceai...Ai tu ce ai cu PG-ul ala....nu intereseaza pe altii si-i tot dai tu cu el....Io am zis ceva de voblerele tale, sau sa faci peruci pe fir ?, mai, mai...Cine mai pomeneste PG-ul, sa i se gripeze rulmentii la mulineta...
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  mariusw Mar Dec 14, 2010 4:36 pm

grav de tot perioada asta la stiuca....
mariusw
mariusw

Numarul mesajelor : 295
Varsta : 32
Localizare : oradea/bihor/romania
Ocupatia : somer
Data de inscriere : 05/09/2009

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  Tibi-CPO Mar Dec 14, 2010 8:48 pm

Vasile,Vasile,tu care şti legile vrei să le respecţi numai pe alea care-ţi plac? Sau asta nu-i ca cea despre baraje?Adică obligatorie.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  B Vasile Joi Dec 16, 2010 8:21 pm

Tibi, Tibi, spusei mai deunazi ca daca eram destept (asta presupune si sa fiu cunoscator al legilor )eram pe la mitici acuma, Referitor la ce vrei sa sugerezi tu, fa o paralela, e simplu : 1) eu spun ca e o lege care interzice pescuitul pe distanta de 500m aval de baraje...tu, presedintele CPO , spui ca nu e treaba ta sa urmaresti aplicarea acestei prevederi a unei legi in vigoare (si legea asta nu se refera la gravidele in luna a 8-a care au nevoie de cezariana sau nu, ci la pescuitul in tara asta ) ; 2) eu spun ca pot (puteam )anul acesta sa pescuiesc cu vreo 2 sapt. mai devreme intr-un anumit loc, inainte de deschiderea pescuitului....A trebuit sa merg pe risc, ca Tom Jones prin green, green grass of home, dupa ce m-am terfelit cu vicele tau cateva zile, si sa aud acum si de la tine ca nu-i treaba voastra (CPO, Ajvps )sa popularizati treaba respectiva....Acceptam si asta, ca tulhes cum sunt, nu-i destul...mai mi-s si credul...Si-mi zici acum si de acel pg (de care eu n-am mai auzit de cativa ani)...
Concluzia mea (atata cat pot eu pricepe, iertata-mi fie limitarea ...) e urmatoarea: Voi cunoasteti legile in ceea ce e legat de activitatea voastra, dar e mult mai comod sa le plimbati in sens giratoriu pana ametesc si cad late pe margine...
Daca tu crezi ca prin expresii de genul : vino cu carnetul sa vad ca esti membru cotizant si te voi duce la domnul director sa -ti exprimi doleantele ! ...ai rezolvat problemele, cred ca ai gresit !
Nimeni aici pe forum n-a intrebat care sunt salariile celor platiti din taxele noastre....ti-am dat exemplul lui Cociubei ca sa vezi ca am gasit niste gauri prin gardul vostru prin care se vede inauntru...si se vad multe...
Tot ce ne-ai povestit tu aici sunt chestii ce le aflam usor din statut si ziare....Daca tu crezi ca o sa vin la sediu, cu carnetul intr-o mana, chitanta si tichetul in cealalta si-o sa ma prabusesc in genunchi , lovindu-ma cu fruntea de mozaicul din hol, ingaimand umil : omoara-ma stapane, fa-ti din pielea mea cizme sold si umbla cu ele numai pe la cocotou....e putin, putin gresit !
Parerea mea sincera, a fost ca avem ocazia sa stam de vorba ca intre pescari , dar cineva cred ca a gresit in abordarea problemelor (avand si o perceptie mai limitata a realitatii ).... Cat timp mi-am hentesit porcul, am avut timp sa mestec, cu soric prajit bine, cam ce-am discutat....Scuza-ma, voi aveti (si-ati avut ) dreptate. Noi, mai greu, din toate punctele de vedere (scuze pt cei care cred ca nu se incadreaza aici )....Cred ca nu suntem demni nici macar sa ridicam privirea spre voi, nici macar cu ochelari de soare.... Cei care gresim, suntem noi, ca indraznim....ceea ce pe voi incepe sa va mire....orice are un inceput !
Eu nu te mai deranjez nici cu CPO, nici cu Ajvps. Totul e PAL, SECAM, NTSC....

ps: pana maine seara se zvanta bine si carnatii, nu stii cine i-ar afuma (contra cost )?...Sa nu-mi zici sa-i duc la filiala, ca nu vreau sa raman cu jumatate, mai, mai...
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  Tibi-CPO Joi Dec 16, 2010 11:25 pm

Vasile pe cât vrei să pari de bine informat,cam derapezi la nişte chestii.Reuşeşti să demonstrezi un lucru:confunzi cu lejeritate marfa cu ambalajul.Tot încerc să vă explic cum funcţionează asociaţia din care faceţi(sau aţi făcut)parte,cum puteţi să mişcaţi sistemul,dar voi nu şi nu;trebuia făcut asta,aia,cealaltă,aşa trebuia sau invers.Păi tu crezi că până acum nu s-au ştiut treburile astea,crezi că unii care vin pe aici sunt masochişti şi aleg o şedinţă în loc de un pescuit pentru că asta le provoacă plăcere?Zici că ştii multe,dar când îţi cer să te implici(pentru tine măcar)îmi răspunzi cu un scenariu demn de filmele indiene(ai uitat să-mi spui ce vei cânta dacă din greşeală apari pe la CPO).Mi-ar fi plăcut să ne povesteşti despre Cociubei mai repede sau şi tu eşti categoria"curajos doar pe forum".Înţelege odată,la ora asta nu poţi obţine nimic folosind această strategie,chiar dacă ceea ce reclami este real,chiar dacă tu(voi)plăteşti,zburlindute doar la tastatură nu vei(veţi)obţine mare lucru.AJVPS este o maşinărie bine pusă la punct(chiar de aceea sunt de părere că nu trebuie distrusă,doar schimbată pe ici pe colo-părere personală)şi chiar dacă unii îl văd în groapă,eu zic să nu strângi încă bani pe coroană.Te contrezi cu mine(crezând poate că eu sunt AJVPS-ul) şi bine faci,dar te-ai gândit un pic la o mică chichiţă:acum 5 ani aveai cui să te plângi(nu înţelege greşit cuvântul)?Eu zic că şi ăsta este un pas spre normalitate,cum este încă un pas faptul că cei care plătesc pentru anul viitor la AJVPS primesc o mică fiţuică cu câteva informaţii utile.Mai sunt multe din astea apărute în ultimii 5 ani şi toate au fost obţinute de cei care îşi pierd vremea pe la asociaţie(pe gratis);chiar dacă unii din voi ne acuzaţi, ne credeţi tăntălăi sau ne faceţi hoţi,toţi cei de aici încearcă să facă ceva bun pentru pescari.Nu reuşim întotdeauna ce ne-am propus,poate chiar din cauză că suntem mai reduşi,dar dacă voi(care le stăpâniţi pe toate)nu vă obosiţi să vă băgaţi la treabă,cine alţii să o facă?

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  pescarus Lun Dec 20, 2010 2:40 pm

Tibi Cpo

iti dau dreptate, ar trebui sa participam la sedintele Cpo, asa este. Sigur, multi nu au posibilitatea din varii motive. Dar multi ar putea participa, ca nu s-ar "gata" lumea cu orele alea petrecute la sedinte.
Pai chiar asta-i problema! Ca nu se participa! Ti-ai pus vreodata intrebarea, totusi care ar fi motivul?
De ce nu participa pescarii membri Ajvps la aceste sedinte?
Tu ce parere ai?

pescarus

Numarul mesajelor : 132
Localizare : bihor
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  raul Mar Feb 22, 2011 7:42 pm

Deci a intrat in vigoare proectul de prohibitie 2011 k eu sunt confuz.
Ma puteti ajuta cu niste date......... Very Happy Laughing jocolor
raul
raul

Numarul mesajelor : 113
Localizare : paleu
Ocupatia : DESIGNER-sculptor-pictor
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  yulyan33 Mar Feb 22, 2011 8:19 pm

nu a intrat, fiecare pescuieste cum vrea si unde vrea. Asa este in Romania, fiecare face ce vrea
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  Hanumanfish Mar Feb 22, 2011 8:38 pm

raul a scris:Deci a intrat in vigoare proectul de prohibitie 2011 k eu sunt confuz.
Ma puteti ajuta cu niste date......... Very Happy Laughing jocolor

@raul

Proiectul de prohibitie este doar un proiect , Guvernul comunica intrarea ordinului in vigoare cand acesta va figura in monitorul oficial unde va deveni litera de lege ! Pana la aparitia "ordinului de prohibitie" ramane valabil ordinul din 2010 .
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Feb 22, 2011 8:56 pm

Pana la aparitia ordinului de prohibitie nu e prohibitie la nimic. Ordinul de prohibitie din 2010 se refera strict la anul 2010 si nu la anul 2011.

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  Hanumanfish Mar Feb 22, 2011 9:25 pm

Ionut Erdeli a scris:Pana la aparitia ordinului de prohibitie nu e prohibitie la nimic. Ordinul de prohibitie din 2010 se refera strict la anul 2010 si nu la anul 2011.

Da si nu ,legea privind prohibitia ? Nu doream sa scriu mult , deci :
1- Daca te prinde inspectorul si ai incalcat legea 317/2009 in anul 2011 te incadreaza in articolul al ordinului din 2010 privind incalcarea prevederilor dupa caz.

2- Asta nu inseamna ca daca cineva braconeaza sau incalca reglementarile privind practicarea pescuitului sportiv inspectorul nu are cum sa te amendeze sau sa te incadreze in vreun articol ,daca cineva braconeaza sau incalca orice regula nu il amendeaza pana nu apare ordinul 2011 ? Din surse sigure stiu ca ordinul din 2010 nu este abrogat doar in momentul aparitiei ordinului nou pe anul 2011 .Mai exact este abrogat in data aparitiei noului ordin !!! Sa zicem ordinul nou intra in vigoare in 30 zile ,da ,sa zicem in 28 .02.2011 - ca urmare legiutorul ,politistul,inspectorul te amendeaza in data de 27 .02 .2011 dupa articolul /articolele din 2010 ! Sau uite legea 317/2009 este valabila si in anul 2010 ... sau O.U.G nr 23/2008 si Legea 317/2009.
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Feb 22, 2011 10:51 pm

Scuze, ai dreptate, pana la intrarea in vigoare a noului ordin ramane valabil cel din anul precedent!
Abia acuma am citit tot ordinul de anul trecut sa vad cum sta treaba! Prohibitia nu e pe an ci se schimba in fiecare an!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  mihai Mier Mar 02, 2011 3:43 pm

Ok, si noul ordin de prohibitie cand apare , ca suntem in martie deja si nu stim cum stam cu stiuca Mad

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Ordinul de prohibitie

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Mar 09, 2011 10:05 am

Proiect ordin de prohibitie 2011 5510381882_bc455a3849_b
Proiect ordin de prohibitie 2011 5509781099_5753317217_b

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  mihai Mier Mar 09, 2011 10:13 am

Ok , deci eu am inteles ca pana la data de 26 martie e prohibitia la stiuca in 2011

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Mar 09, 2011 10:30 am

Da, dupa care, in 1 Aprilie intra prohibitia mare.

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Proiect ordin de prohibitie 2011 Empty Re: Proiect ordin de prohibitie 2011

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum