Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit în Ungaria

2 participanți

In jos

Pescuit în Ungaria Empty Pescuit în Ungaria

Mesaj  Tibi-CPO Dum Ian 09, 2011 9:43 pm

N-am găsit alt topic legat de acest subiect,dacă totuşi există,îmi cer scuze.Deci în Ungaria pescuitul este puţin mai complicat ca la noi:ca să obţii permis de pescuit trebuie să susţii un examen din legislaţie şi etica pescuitului,lucru pe care-l poţi face achitând ceva forinţi la o asociaţie(sau federaţie)de pescuit sportiv,după ce respectivii te-au programat desigur.Ca cetăţean străin(pentru ei)mai ai o variantă,să demonstrezi că eşti pescar în ţara ta(ei presupun că atunci cunoşti legea şi ai obraz),lucru pe care-l poţi face prezentând un carnet de membru al unei asociaţii de pescuit sportiv,cu vizele la zi.Când ai una din astea două(examen dat sau document)poţi cumpăra permisul de stat(un fel de ANPA)şi carnetul de capturi,ambele costă 1100 de forinţi.Treaba-i rezolvată doar pe jumătate deoarece cu acest permis(singur)nu poţi pescui nicăieri dar pe baza lui poţi să cumperi aşa numitul bilet teritorial pentru apa sau apele pe care vrei să dai cu băţul.Aici preţurile variază de la 13000 la 70000 pentru un permis valabil pe un an.Dacă vrei să pescuieşti pe un lac de asociaţie trebuie să te faci membru al acesteia,lucru care umflă preţul cu sume cuprinse între 3500 şi cerul înstelat,în funcţie de pretenţiile respectivilor.Pe Crişul Repede administratorul este o cooperativă de pescuit industrial care emite şi permise de pescuit sportiv;dacă vezi o plasă trebuie să te tragi la 20 de metri,nu se populează de loc,controalele-s rare dar dure,undiţari puţini(pe lângă graniţă din 10,7 sunt de la noi).Carnetul de capturi trebuie completat la fix,majoritatea regulilor de bază sunt trecute pe permis şi pe biletul teritorial,dacă calci pe bec te poate costa mult de tot.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Pescuit în Ungaria Empty Re: Pescuit în Ungaria

Mesaj  B Vasile Lun Ian 10, 2011 9:02 am

Si daca mai pui ca nu poti umbla cu masina pe diguri ca de la Tarian la Giris , numai in alte conditii, se aduna...Bine ar fi sa le socoteasca fiecare, iar cei care stiu, sa povesteasca la ce se pot astepta cei care doresc sa pescuiasca in Ungaria: taxe, reguli, avantaje si dezavantaje, ca sunt si de una si de alta....Drept e ca pt pescuit ce nu facem , dar...E bine sa fii cat de cat informat, cred eu...
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum