Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Aquacrisius

+27
davidco_m
Cata_lin
Nagy Victor
clenutzu
ancutz
nimrod
crisulnegru
andreiii
raul
george or
_sanya
misu
DMG
orion
pescar_it
Adriann
pescarus
pescarbihor
loci70
ssebi
mariusw
yulyan33
mihai
White Shark
zsolty
B Vasile
Ionut Erdeli
31 participanți

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  mihai Sam Mar 12, 2011 1:10 pm

Inca ceva referitor la animalele de care zici , pamanturile acelea frumoase de pe malul Crisului Repede in zona Santandrei , Tarian , Girirs etc , sunt ale taranior din satele respective si nu prea cred ca o sa-i poata cineva scoate de pe pamanturile lor , sau sa le ceara taxa (eventual sa le plateasca altii lor taxa), cu pescarii e alceva .. astia sunt fraieri mari Very Happy

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  B Vasile Sam Mar 12, 2011 7:00 pm

mihai a scris:Si ce propui Vasile , o revolutie cumva .. si sa inceapa din Oradea ? Hahahahaaa da-mi voie sa rad in continuare Laughing , tu nu intelegi ca nu poti sa te lupti cu morile de vant .

Mihai draga, poate te voi dezamagi daca-ti spun ca sunt constient de mai multe lucruri pe care tu le crezi utopice ! Dar nu sunt asa !! Tupeu, vorbe mari si tralala ??? Tot ce-i posibil ! E dreptul tau sa ma analizezi si sa ma categorisesti cum vrei! Nu ma afecteaza de loc ! Chiar ma bucur ca pot sa-ti ofer un moment de luciditate in care sa gandesti cate ceva ! Sincer ma bucur ! Cand mai ai probleme de exercitii logice sau altceva, te ajut, fara nici o pretentie !!!

Dar , cand incepi cu " hahahahaaaa da-mi voie sa rad in continuare ....." aici nu te mai pot ajuta....nu e domeniul meu, nu ma pricep ! Pot doar sa-ti spun ca uneori a conjuga verbul " a rade "...e benefic pt sanatate( cand e conjugat la trecut si prezent) ....dar a-ti planifica sa razi in continuare... risti sa ajungi sa fii " de ras "....mai ales folosind hahaturile basesciene intr-un moment in care nici unui pescar nu-i arde de ras !

Si , oricum ,nu prea e rasul tau, e cam fortat....mai mult de fatada...da' nu conteaza...sa vada lumea ce stapan pe situatie esti...Te admiram, repetat si de mai multe ori....si ne uitam cu condescendenta cum aluneci pe panta verbului " A RADE " conjugat la viitor !!

Stima si respect definitiv....
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  mihai Sam Mar 12, 2011 8:08 pm

Vasile, tu esti un om singur si plictisit , probabil si foarte suparat pe viata asta, dar eu nu te condamn .. mi-e mila de tine sa stii . Stii sa ataci pe toata lumea si ai replici la orice , dar parca vad ca in realitate esti un las bun numai de teorii (la care trebuie sa recunosc ca esti bun) .

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  mihai Sam Mar 12, 2011 8:14 pm

Sa zicem ca sunt Togor sub acoperire , ai avea vre-o problema sa-mi spui ??? Nu prea cred , avand in vedere curajul pe care il ai doar la tastatura Wink

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  _sanya Lun Mar 14, 2011 8:25 am

ce bine e ca ati gasit unul pe altul Very Happy

dati o fuga pe pagina lui ANPA , a fost publicat lista asociatiilor si taxele aplicate de ei !!

pe Bihor apara AQUA cu bratul Crisul Negru Vanatori ... in rest nimic ... asta insemna ca la fel ca AJVPS nici AQUA nu a pus taxe ! pescar


_sanya

Numarul mesajelor : 13
Localizare : Tarcaia
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 21/10/2009

http://mulegyezes.blogspot.com/

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  Adriann Lun Mar 14, 2011 8:48 am

Sanya
Asta?
Aquacrisius - Pagina 4 Untitled-1
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  _sanya Lun Mar 14, 2011 8:57 am

da asta Very Happy

apare ce este (taxe) , ce nu este nu apare ... e simplu ca buna zua , nu ?

practic pescuiesti pe Crisuri si pe canale platind cotizatia de membru la asociatia de catre care a fost concesionat , cu exeptia bratului mentionat in tabel pt care platesti in plus conform tabelului ...

mie e clar cheers

o intrebare ramane : cat e taxa de embru la fiecare ?
la AQUA e 30 ron acum, la AJVPS habar n-am Very Happy ... insa daca asa stau lucrurile la reciprocitate n-avem ce astepta pt ca singurul venit legal la amandoi vor fi taxele de membru ... pana la urma vom fi membrii la fiecare Wink

_sanya

Numarul mesajelor : 13
Localizare : Tarcaia
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 21/10/2009

http://mulegyezes.blogspot.com/

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  george or Lun Mar 14, 2011 10:43 am

Tabelele acestea de la Anpa nu sunt in forma finala ..si sub ele scrie clar "Tabele vor fi actualizate pe parcurs ce se elibereaza noi autorizatii" ...daca observati pentru filiala Ardeal lipseste cu desavarsire jud.Bihor.
In al doilea rand ..am o nelamurire ..de ce pe siteul aqua crisius apar autorizatiile doar ale celor doua tronsoane ..Crisul Repede III ..respectiv Crisul Negru II?
george or
george or

Numarul mesajelor : 25
Localizare : Oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 26/01/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  _sanya Lun Mar 14, 2011 11:42 am

eu tot o tin , de altfel ai scris si raspunsul ca daca acele autorizatii au fost emise deja si nu apar in tabel inseamna ca se aplica (pe hartie) taxa 0 pe ele ... pe de alta parte daca e adevarat ca ajvps in licitatie a pus taxa 0 e logic ca si aqua a facut la fel , altfel nu cred ca facea 100 puncte la fel ca ajvps ... in acel tabel nu apare taxa 0 la nici o asociatie ... de obicei oficial (de stat) se anunta ceva daca trebuie platit , iar cand nu trebuie platit nu apare , e subinteles ... apoi aqua a declarat taxa pe acel tronson ce apare in lista, nu cred ca a uitat sa declara restul (daca avea ceva de declarat) ... oricum pana nu e declarat/anuntat la ANPA nu e oficial ...
mai asteptam si daca careva a pus taxe o sa apara in liste ...

_sanya

Numarul mesajelor : 13
Localizare : Tarcaia
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 21/10/2009

http://mulegyezes.blogspot.com/

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  yulyan33 Lun Mar 14, 2011 3:40 pm

_sanya a scris:eu tot o tin , de altfel ai scris si raspunsul ca daca acele autorizatii au fost emise deja si nu apar in tabel inseamna ca se aplica (pe hartie) taxa 0 pe ele ... pe de alta parte daca e adevarat ca ajvps in licitatie a pus taxa 0 e logic ca si aqua a facut la fel , altfel nu cred ca facea 100 puncte la fel ca ajvps ... in acel tabel nu apare taxa 0 la nici o asociatie ... de obicei oficial (de stat) se anunta ceva daca trebuie platit , iar cand nu trebuie platit nu apare , e subinteles ... apoi aqua a declarat taxa pe acel tronson ce apare in lista, nu cred ca a uitat sa declara restul (daca avea ceva de declarat) ... oricum pana nu e declarat/anuntat la ANPA nu e oficial ...
mai asteptam si daca careva a pus taxe o sa apara in liste ...
Pentru punctaj maxim taxa era intre 0 si 20 lei, deci oricare putea sa treaca orice valoara cuprinsa intre aceste sume
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  _sanya Lun Mar 14, 2011 3:51 pm

vom vedea scratch

_sanya

Numarul mesajelor : 13
Localizare : Tarcaia
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 21/10/2009

http://mulegyezes.blogspot.com/

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  B Vasile Mier Mar 16, 2011 8:08 am

_sanya a scris:ce bine e ca ati gasit unul pe altul Very Happy




Fii serios, sanya, eu nu umblu dupa el....Singura lui problema care-i macina existenta e acel Pufi, Gufi sau cum s-o numi, care cica-i prinde tot crapul de la Fegernic....El moare de oftica atunci cand vede ca altii prind peste, dar nu-i capabil sa propuna 1-2 solutii ca sa aiba si el ceva "activitate " pe balta. Problema naucitoare pt el (acel Pufi ) a mai abordat-o pe forum...macar de avea minte sa reformuleze....seamana leit ce scriu cei doi...uita-te ca aproape la fiecare interventie a mea, aproape sigur apare si el....ia sa vezi si-acum !!! Dar nu apare cu idei proprii (tre sa ai ceva-n cap pt asa ceva),ci doar cu spume si jargoane de etnobotanic...ceva util pt cei care nu-s in tema cu ce se petrece acum cu permise si tichete, nu are de unde scoate....poate nu stie, poate nu-i posibilitate intelectuala, poate nu vrea....e treaba lui (de fapt treaba lui e doar Pufi ! )...pt mine e ca pasarelele lu' Togor...sa zboare si sa ciripeasca cat vrea....Inexistent, incolor, inodor si insipid....un fel de praf stelar....
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  B Vasile Mier Mar 16, 2011 8:20 am

******** Cu acordul domnului Nicolae Popovici vă reţin atenţia cu câteva lucruri importante legate de drepturile voastre/noastre rezultate din achitarea permisului de pescuit şi a cotizaţiei de membru al APS Banatul în anul 2011.

1. Unde avem dreptul să pescuim?

Carnetul de membru al APS Banatul, însoţit obligatoriu de permisul emis de Agenţia Naţională pt. pescuit şi Acvacultură (ANPA), ne dă dreptul să pescuim în toate apele publice naturale din România. Exemple de ape naturale sunt râurile, canalele, bălţile care nu sunt private sau bălţile/lacurile în care nu se face acvacultură (Surducul este un asemenea exemplu).

Textele de lege care permit acest lucru sunt următoarele:

a. OUG nr. 23/2008 (aprobată prin Legea nr. 317/2009), care face oficiul de lege actuală a pescuitului, art. 23, al. 4: “Permisul de pescuit recreativ/sportiv este valabil atât pentru zonele concesionate de asociaţia al cărei membru este, cât şi pentru zonele concesionate de alte asociaţii, pe bază de reciprocitate.”
b. Anexa 3 la Ordinul ministerial nr. 15/2011 privind practicarea pescuitului sportiv – Regulament de practicare a pescuitului sportiv, art. 9: “Asociaţiile şi federaţiile de pescari sportivi consimt să îşi armonizeze acţiunile în vederea implementării obiectivelor şi măsurilor din prezentul regulament şi îşi recunosc dreptul de reciprocitate pentru membrii lor, în vederea practicării pescuitului recreativ/sportiv, conform prevederilor art. 23 alin. (4) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 23/2008, cu modificările şi completările ulterioare”.
c. Art. 3, al. 2, din Ordinul ministerial nr. 15/2011 privind practicarea pescuitului sportiv: “Permisul de pescuit recreativ/sportiv este nominal, netransmisibil, se eliberează anual şi este valabil în toate habitatele piscicole naturale”.

În legătură cu exprimarea "îşi recunosc dreptul de reciprocitate pentru membrii lor" din Ordinul anterior amintit, observaţi că legiuitorul scrie "îşi recunosc" şi nicidecum "îşi pot recunoaşte". Dacă ar fi scris "îşi pot recunoaşte", asociaţiile şi-ar fi putut permite să opteze între a recunoaşte sau nu reciprocitatea. Dar legiuitorul a preferat să scrie "îşi recunosc", moment din care reciprocitatea funcţionează de drept, prin efect direct al legii.

2. Cine are dreptul să ne controleze permisele şi, eventual, să ne sancţioneze?

Conform legii pescuitului anterior amintite (prin art. 67, al. 3), au drept de constatare şi sancţionare a contravenţiilor din domeniul pescuitului sportiv următoarele categorii de funcţionari publici: inspectorii piscicoli ai ANPA, poliţiştii Poliţiei şi ai Poliţiei de Frontieră şi jandarmii. Orice alt “controlor” al oricărei asociaţii nu are niciun drept în acest sens, singurul lucru pe care o asemenea persoană îl poate face fiind să iasă la control doar împreună cu funcţionarii înainte menţionaţi, sau să îi sesizeze telefonic dacă este singur şi constată nereguli.

Nu vă lăsaţi impresionaţi de figurile nicunei persoane care îşi asumă calitatea de "controlor". Dacă nu este însoţit de cel puţin una dintre categoriile de funcţionari publici anterior amintiţi, replicaţi-i politicos că nu are drept de control asupra dumneavoastră şi, cu atât mai mult, nu are nici dreptul să vă sancţioneze sau să vă impună orice altă măsură.

3. Un sfat practic

Tipăriţi-vă de pe net legea pescuitului şi ordinul ministerial amintite mai sus, după care SUBLINIAŢI pasajele citate anterior, inclusiv cele legate de persoanele care au drept de control şi sancţionare. Purtaţi cu voi aceste pagini în trusa de pescuit, într-o folie. Arătaţi aceste pasaje oricui are ceva de obiectat la faptul că pescuiţi pe o anumită apă publică naturală.

4. Ce drepturi dă permisul ANPA cumpărat direct de la ANPA şi nu de la o asociaţie?

Dă dreptul de pescuit DOAR în ape nearondate asociaţiilor. Dacă nu sunteţi membru al vreunei asociaţii de pescari recunoscute de ANPA, nu aveţi dreptul să pescuiţi pe nicio apă arondată vreuneia dintre ele.

5. Ce a urmărit APS Banatul prin acţiunea introdusă şi câştigată împotriva ANPA?

La sfârşitul anului trecut, APS Banatul a făcut plata unei sume considerabile la bugetul de stat, pentru a primi de la ANPA un număr de peste 5000 de permise de pescuit pentru 2011. Era în vigoare Ordinul vechi privind pescuitul sportiv. ANPA nu a dat niciun răspuns. În temeiul acelui Ordin, plata permiselor fiind deja făcută, ANPA era obligată să emită permisele către APS Banatul. Asociaţia a aşteptat curgerea termenului legal de răspuns de 30 de zile, după care, în absenţa acestui răpuns şi în absenţa emiterii permiselor, a chemat în judecată ANPA în temeiul unei legi care obligă autorităţile publice să facă ceea ce legea le obligă să facă, iar ele refuză să facă. În cazul nostru, Curtea de Apel Timişoara a obligat ANPA să elibereze cele peste 5000 de permise. Lucru care s-a şi întâmplat.

6. Va lua APS Banatul ape în administare, în temeiul Ordinului ministerial nou?

Da.

7. Are vreo relevanţă că asociaţia x are 500 km de ape, asociaţia y are 100 km de ape, iar asociaţia z are 50 km?

Din punctul de vedere al dreptului de pescuit al pescarilor, nu. Membrii asociaţiei z pot pescui pe apele arondate asociaţiei x, şi viceversa, în temeiul legal arătat mai sus, la pct. 1, FĂRĂ NICIO TAXĂ SUPLIMENTARĂ.

Relevanţa unei asemenea situaţii este numai pentru puterea de administrare a asociaţiei respective. Mi-e teamă că multe asociaţii au făcut presiuni pentru a obţine cât mai multe ape, în ciuda faptului că nu dispun de capacităţile logistice pentru a-şi putea respecta obligaţiile stabilite de lege. A fost un fel de cursă ridicolă "cine ia cât mai mult", cu speranţa că cine "ia mai mult" va atrage mai mulţi cotizanţi. Această cursă este continuată la momentul de faţă cu legende rurale de tipul "pe apele noastre o să pescuie numa' cine-ş face permisu' la noi", în ignorarea deplină a legii şi în dispreţul pescarilor********


Mi-am permis sa copiez textul de mai sus si sa-l pun aici gandindu-ma ca poate se vor lamuri unele lucruri si la noi ! Nu comentez legalitatea sau ilegalitatea textului, cat adevar este in el, dar observ ca tot ce s-a precizat a fost pe baza unor paragrafe din lege....Cred ca merita citit...fiecare va proceda cum crede, dar consider ca o opinie in plus, din care putem invata, nu strica ! Nu-mi cereti explicatii, nu cunosc in amanunt legea, cei care vor, pot intra pe forum cu autorul articolului .

ps: sper sa nu fie problema nici aici , nici acolo ca am postat treaba asta.....Cred ca-i mai utila decat palavrageala cu mihaiul !
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Mar 16, 2011 9:13 am

Vasile, daca e asa cum spune comunicatul asta, ce rost mai aveau atunci tarifele din tabelele respective? Cred ca reciprocitatea se aplica pentru acordarea dreptului de pescuit si membrilor altor asociatii, dupa achitarea tarifelor!
PS: nu am verificat, dar am impresia ca APS Banatul nu a obtinut prea multe ape. La fel ca si AJVPS-ul nostru. Ordinul a fost foarte bun cand aveau ape, acuma subit este un ordin prost conceput care ingradeste dreptul la pescuit! Laughing

Oricum e de apreciat faptul ca cineva din conducerea APS Banatul a iesit cu ceva in fata, spre diferenta de ai nostri! Evil or Very Mad

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  _sanya Mier Mar 16, 2011 9:24 am

bine Vasile mi-ai iluminat Very Happy
hai sa zic o faza tare la care n-ati gandit , din cate stiu io fondurile de vanatoare tin pana la malul Crisului , apoi nu stiu cat o sa mai fluiera pasarea aia pe copac Laughing

_sanya

Numarul mesajelor : 13
Localizare : Tarcaia
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 21/10/2009

http://mulegyezes.blogspot.com/

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  B Vasile Mier Mar 16, 2011 9:41 am

Ionut Erdeli a scris:Vasile, daca e asa cum spune comunicatul asta, ce rost mai aveau atunci tarifele din tabelele respective? Cred ca reciprocitatea se aplica pentru acordarea dreptului de pescuit si membrilor altor asociatii, dupa achitarea tarifelor!
PS: nu am verificat, dar am impresia ca APS Banatul nu a obtinut prea multe ape. La fel ca si AJVPS-ul nostru. Ordinul a fost foarte bun cand aveau ape, acuma subit este un ordin prost conceput care ingradeste dreptul la pescuit! Laughing

Oricum e de apreciat faptul ca cineva din conducerea APS Banatul a iesit cu ceva in fata, spre diferenta de ai nostri! Evil or Very Mad

Nu mai vreau sa comentez prea multe ca apar " transformacii " ravasiti de nesomn ,sa-mi explice originea culorii roz trandafirie a apendicului gandacului de colorado ! Important cred ca este faptul ca asociatia respectiva (indiferent de nr de membri sau ape in concesiune ), a facut precizarile respective, spre deosebire de altii (altii fiind TOATE asociatiile din Bihor ), care ne baga in ceata ! Drept e si faptul ca pe toti nu-i intereseaza decat ce au de platit : nu conteaza cui, de ce , in ce scop ....si in iarna vor striga ca nu-i peste, ca nu-s ape , ca au fost furati, ca nu-i asculta nimeni, etc....Dar cu sarbatorile de iarna, le trece, uita, si odata cu primavara, se reia si ciclul "protestelor " pescarilor ! Gresesc ?
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re:Aquacrisius

Mesaj  pescarus Mier Mar 16, 2011 12:31 pm


Pentru cei interesati,

ANPA a emis autorizatiile Ajvpsului, toate cu valabilitatea 15.03.2011 - 15.03.2016, dupa cum urmeaza:
1. Autorizatia de pescuit recreativ sportiv nr.477/15.03.2011- pentru zona VALEA IERULUI, 31 km: Tarcea-frontiera Ungaria;
2.Autorizatia de pescuit recreativ sportiv nr.476/15.03.2011 -pentru zona BARCAU, 65 km: Suplacu de Barcau - frontiera Ungaria;
3.Autorizatia de pescuit recreativ sportiv nr.479/15.03.2011 -pentru zona CULISER, 30 km: Salonta - frontiera Ungaria;
4.Autorizatia de pescuit recreativ sportiv nr.478/15.03.2011 -pentru zona CANAL COLECTOR, 61 km: Tarian -Tamasda;
5.Autorizatia de pescuit recreativ sportiv nr.481/15.03.2011 -pentru zona CANAL CEFA III, 4 km: Cefa - Radvani;
6.Autorizatia de pescuit recreativ sportiv nr.480/15.03.2011 -pentru zona CORHANA, 8 km: Homorog - frontiera Ungaria;
7.Autorizatia de pescuit recreativ sportiv nr.484/15.03.2011 -pentru zona CANAL TAUT - BARMOD, 30km;
8.Autorizatia de pescuit recreativ sportiv nr.482/15.03.2011 -pentru zona CANAL CEFA IV, 5 km: piscicola Cefa - frontiera Ungaria.
Semnat- Marian Sorinel Manaila
stampilat- ANPA.

pescarus

Numarul mesajelor : 132
Localizare : bihor
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Mar 16, 2011 12:57 pm

@pescarus, zonele astea nu tin de AJVPS?

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  pescarus Mier Mar 16, 2011 1:15 pm

Ionut Erdeli a scris:@pescarus, zonele astea nu tin de AJVPS?

scuze,

am mentionat ca sint autorizatiile Ajvpsului, dar asa este Domnule Ionut, am gresit topicul, scuze!
Rog un moderator sa-mi mute postarea la topicul AJVPS..
Multumesc!

gentleman

pescarus

Numarul mesajelor : 132
Localizare : bihor
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  mihai Mier Mar 16, 2011 2:55 pm

Eu sunt curios ce o sa faca Aqua Crisius cu membrii lor care au platit permis pana sa se stie cum va fi cu apele , pentru ca atunci sustineau ca e 60 de lei pe toate apele , oamenii au platit la fel ca si la ajvps , si acuma vine sa mai ceara 60 de lei in plus ? de la cine ca pescarii sunt la treaba deja . Cred ca nu mai stiu ce sa faca cu totii numai sa ia bani Mad

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  ssebi Mier Mar 16, 2011 7:23 pm

ok...s-au limpeit apele?...se stie unde si cit e permisul?...
ssebi
ssebi

Numarul mesajelor : 116
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 17/10/2010

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  mihai Mier Mar 16, 2011 7:34 pm

La Aquacrisius permisul este maxim 120 de ron cu toate ariile, din care 60 de ron este anpa si taxa de membru Wink Iar pentru cei care nu sunt membrii la aqua si au permis la alta asociatie (inafara de livada ) unde se pare ca va fi reciprocitate si cei de la livada vor plati cat membrii de la aqua(dar asta inca nu e sigur),deci doar cei de la ajvps vor plati 120 de ron pentru toate ariile pe an, daca vor sa pescuiasca pe crisuri Wink

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  ssebi Mier Mar 16, 2011 8:04 pm

deci platesc anpa+taxa de membru+carnetul=65 ron daca vreau doar doua tronsoane de cris ?..pot plati doar de la alesd la granita cu Ungaria?
ssebi
ssebi

Numarul mesajelor : 116
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 17/10/2010

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  mihai Mier Mar 16, 2011 8:12 pm

Deci 30 de ron anpa plus 30 de ron taxa de membru, probabil inca vre-o 5 lei pentru carnet , apoi in functie de ce arii vrei platesti , eu ti-am zis ca toate ariile (amandoua crisurile ) sunt in jur de 60 de lei . Dar daca vrei separat pe un anumit tronson nu stiu cat e , da e vreo 20-30 de lei si mai bine mai pui atata si le faci toate . MA rog poate la tine cu un singur tronson o sa fie vre-o 80 sau 85 de lei

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  george or Mier Mar 16, 2011 8:58 pm

ssebi a scris:deci platesc anpa+taxa de membru+carnetul=65 ron daca vreau doar doua tronsoane de cris ?..pot plati doar de la alesd la granita cu Ungaria?

2 tronsoane pe Cris nu se pot din cate stiu eu ..vei plati pe 2 arii ceea ce include aproximativ tot Crisul Repede (tronsoanele 1,2 si 3)..si costa 25 ron+ cei 65 ron
Daca vrei pe Crisul Repede si Negru vei plati toate cele 4 arii .
george or
george or

Numarul mesajelor : 25
Localizare : Oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 26/01/2009

Sus In jos

Aquacrisius - Pagina 4 Empty Re: Aquacrisius

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum