Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nada de crap

+6
Ssebastian
Admin
Nagy Victor
razvan10
mihai
marius
10 participanți

In jos

Nada de crap Empty Nada de crap

Mesaj  marius Mar Mar 17, 2009 7:56 pm

Pareri referitoare la momeala potrivita pt crap
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  marius Mar Mar 17, 2009 8:33 pm

Eu unul personal la bile home made ,sincer nu prea am avut rezultate satisfacatoare,desi cea mai mare captura am avuto la boiles , dar am o reteta simpla si pt bugetul tuturor de care sunt multumit si anume : 6kg porumb uscat, 3kg grau si 1 kg de canepa prajita dupa care macinata. Toate la un loc lasate 2-3 zile intr-o galeata la inmuiat. Fir intis.
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  mihai Mier Mar 25, 2009 10:36 am

marius , de unde iei canepa si cat costa kg?

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  marius Mier Mar 25, 2009 12:13 pm

@Mihai
In piata mare ,persoanele care vand cereale au si canepa de vanzare.
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  razvan10 Mier Iul 15, 2009 10:14 pm

Din cate am citit study , dar si din experienta am ajuns la urmatoarea concluzie : cea mai buna nada pentru crap e cea cu aroma de capsuni Cool
Fir intins tuturor pescuit pescuit pescuit
crap crap crap


Ultima editare efectuata de catre razvan10 in Dum Mai 16, 2010 7:15 pm, editata de 1 ori
razvan10
razvan10

Numarul mesajelor : 466
Localizare : Oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 08/07/2009

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  Nagy Victor Mier Iul 15, 2009 10:19 pm

@ razvan 10
ne spui si noua cum ai ajuns la aceasta concluzie Shocked
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  Admin Mier Iul 15, 2009 10:21 pm

E tare baiatul stie multe numai daca nu ar baga atatia smiley ar fi perfect.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Nada de crap Empty La pescuitit

Mesaj  razvan10 Joi Iul 16, 2009 9:20 am

Timp de 1-2 ani am mers am mers la pescuit numai la lacul Miersig pescar . Tata totimpul dadea la crap , dar o singura data a tras ceva . Clopoteii sunau din plin , iar varful lansetei se indoia foarte mult Exclamation Tata a fugit la lanseta si a inceput sa mulineze . Crapul mergea numai spre stuf , dar nu a ajuns . La doi metri de mal s-a intamplat tragedia : pescuit ... si a plecat ... Noi am ramas Shocked ... Timp de 5 minute nimeni nu a zis nimic , nu ne venea sa credem ce s-a intamplat . Firul era slabit din cauza ca inelele nu aveau partea de ceramica , si erau si ruginite . Tata tot timpul punea nada in cosulet , dar numai atunci a pus nada cu aroma de capsuni .
Exista multe tipuri de nada cu aroma de capsuni , dar unele sunt mai slabe , si altele mai bune .

P.S. Nada avea un miros asa puternic , incat au mancat-o soarecii din beci .


crap


Ultima editare efectuata de catre razvan10 in Dum Mai 08, 2011 2:54 pm, editata de 1 ori
razvan10
razvan10

Numarul mesajelor : 466
Localizare : Oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 08/07/2009

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  Nagy Victor Joi Iul 16, 2009 12:37 pm

razvan10 a scris:Timp de 1-2 ani am mers am mers la pescuit numai la lacul Miersig pescar . Tata totimpul dadea la crap , dar o singura data a tras ceva . Clopoteii sunau din plin , iar varful lansetei se indoia foarte mult Exclamation Tata a fugit la lanseta si a inceput sa mulineze . Crapul mergea numai spre stuf , dar nu a ajuns . La doi metri de mal s-a intamplat tragedia : pescuit ... si a plecat ... Noi am ramas Shocked ... Timp de 5 minute nimeni nu a zis nimic , nu ne venea sa credem ce s-a intamplat . Firul era slabit din cauza ca inelele nu aveau partea de ceramica , si erau si ruginite . Tata tot timpul punea nada in cosulet , dar numai atunci a pus nada cu aroma de capsuni .
Exista multe tipuri de nada cu aroma de capsuni , dar unele sunt mai slabe , si altele mai bune .

P.S. Nada avea un miros asa puternic , incat au mancat-o soarecii din beci .


crap


Laughing Laughing Laughing asta e buna Exclamation Exclamation Exclamation Laughing Laughing Laughing
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  marius Joi Iul 16, 2009 10:31 pm

in luna ianuarie 2009 singura trasatura de crap am avut-o la porumb cu gust de capsuna ,la inceputul primaverii crapul prefera arome dulci , dar asta nu inseamna ca nu il poti prinde la o momeala cu alt gust.
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  Nagy Victor Joi Iul 16, 2009 10:36 pm

marius a scris:in luna ianuarie 2009 singura trasatura de crap am avut-o la porumb cu gust de capsuna ,la inceputul primaverii crapul prefera arome dulci , dar asta nu inseamna ca nu il poti prinde la o momeala cu alt gust.

@ Marius
asa e , eu ma distram pe faptul ca nada baiatului a fost mincat de soarecii din beci , oare na se poate folosi la cursele de prins soareci (in locul traditionalului soric de porc) Laughing Laughing Laughing
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  Ssebastian Joi Iul 16, 2009 10:46 pm

razvan10 a scris:Timp de 1-2 ani am mers am mers la pescuit numai la lacul Miersig pescar . Tata totimpul dadea la crap , dar o singura data a tras ceva . Clopoteii sunau din plin , iar varful lansetei se indoia foarte mult Exclamation Tata a fugit la lanseta si a inceput sa mulineze . Crapul mergea numai spre stuf , dar nu a ajuns . La doi metri de mal s-a intamplat tragedia : pescuit ... si a plecat ... Noi am ramas Shocked ... Timp de 5 minute nimeni nu a zis nimic , nu ne venea sa credem ce s-a intamplat . Firul era slabit din cauza ca inelele nu aveau partea de ceramica , si erau si ruginite . Tata tot timpul punea nada in cosulet , dar numai atunci a pus nada cu aroma de capsuni .
Exista multe tipuri de nada cu aroma de capsuni , dar unele sunt mai slabe , si altele mai bune .

P.S. Nada avea un miros asa puternic , incat au mancat-o soarecii din beci .


crap

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing s-a reincarnat ion creanga!!!
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  Cacuci Mier Iul 22, 2009 4:58 pm

In Aventuri la Pescuit, numarul ala cu Mugurel pe coperta e un articol despre PH-uri. Mai concret: PH neutru=7, PH acid <7, PH bazic>7. PH-ul apelor in general (difera de la apa la alta) e aprox 6,5-7,5. Ph-ul capsunilor e undeva pe la 4(acid), PH-ul nadelor cu arome de peste e pe la 8-9. Astia cu articolul combinau peste cu capsuna sa le dea un PH apropiat de neutru. Si, interesant, din practica au constatat ca pestii mari intrau culmea, nu la momeli cu PH neutru , ci la unele cu PH usor acid, deci undeva pe la 6-5,5. No, acuma, intrebare pt cei experimentati de pe acest forum: Cu ce mijloace ieftine se verifica PH-ul apei, tineti cont de aspectul asta? E verificata teoria expusa mai sus? Vara pe caldura cu ce momeli ati constatat ca trage mai bine? Din cate stiu eu vegetale, si pe frig mai animale.

Cacuci

Numarul mesajelor : 12
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer telecomunicatii
Data de inscriere : 22/07/2009

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  Admin Mier Iul 22, 2009 5:08 pm

Eu chiar din contra am lovit mai bine in sezon mai rece cu arome vegetale........tutti frutti capsuni miere...
Si in sezoanele mai calde cu animale......s&o crab....etc
Ca sa verifici ph-ul apei nimic mai simplu cumperi o banda speciala din magazinele de acvaristica...daca intrabi sigur vei gasi..ii in jur de 5-10 lei una. Cool
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  Nitu V Sam Iul 25, 2009 11:34 pm

crapul prefera in anotimpul rece...etc...tre sa facem o diferenta ...crapul traieste in apa si e bine sa vorbim de temp apei nu de anotimp pt ca la mine in braila in mai apa poate ajunge la 20 gr in balti pe cand la voi e altceva . se considera apa rece sub 18 gr iar calda peste 18. la 18 gr este cantitatea de o2 la nivel maxim in apa. atunci este ideal pescuitul la crap.
revin...
este normal sa prefere momeli animale in anotimpul rece deoareca contin mai multa proteine ...aici ne asemanam cu crapul ...iarna mancam slana iar vara salate...pot fi exceptii dar de obicei asta e regula. in principiu crapul nu asociaza aroma de capsuni cu o capsuna , sau pe cea de crab cu crabul pe care nu l-a vazut in viata lui. aceste denumiri sunt generice si au fost imprumutate pt sectorul comercial. pescarii de crap atunci cand gandesc o nada ii evalueaza ph in functie de cel al apei. noi , cei care pescuim doar duminica la crap vorbim de arome fara sa stim ca fiecarei arome ii corespunde un ph .
trebuie sa stim ca ph -ul apei poate varia in functie de anumiti factori. variatia este f f mica dar indeajuns ca sa fie simtita de peste astfel ca o nada sa nu mai fie buna in anumite momente.
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  Nitu V Dum Iul 26, 2009 10:10 am

Nitu V a scris:crapul prefera in anotimpul rece...etc...tre sa facem o diferenta ...crapul traieste in apa si e bine sa vorbim de temp apei nu de anotimp pt ca la mine in braila in mai apa poate ajunge la 20 gr in balti pe cand la voi e altceva . se considera apa rece sub 18 gr iar calda peste 18. la 18 gr este cantitatea de o2 la nivel maxim in apa. atunci este ideal pescuitul la crap.
revin...
este normal sa prefere momeli animale in anotimpul rece deoareca contin mai multa proteine ...aici ne asemanam cu crapul ...iarna mancam slana iar vara salate...pot fi exceptii dar de obicei asta e regula. in principiu crapul nu asociaza aroma de capsuni cu o capsuna , sau pe cea de crab cu crabul pe care nu l-a vazut in viata lui. aceste denumiri sunt generice si au fost imprumutate pt sectorul comercial. pescarii de crap atunci cand gandesc o nada ii evalueaza ph in functie de cel al apei. noi , trebuie sa retinem ca fiecarei arome ii corespunde un ph .
trebuie sa stim ca ph -ul apei poate varia in functie de anumiti factori. variatia este f f mica dar indeajuns ca sa fie simtita de peste astfel ca o nada sa nu mai fie buna in anumite momente.
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  Cacuci Dum Iul 26, 2009 2:20 pm

Doresc sa intreb pe cei mai experimentati cum se efectueaza nadirea la crap , eventual caras. Eu stiu doar generalitati, ca la inceput se face nadirea grea, si apoi pe masura ce intra pestele nadire de intretinere. Insa niciodata nu m-am poriceput la cantitati. Nu doresc ca prin nadirea grea sa satur pestele, la fel cu cea de intretinere. Spuneti-mi de exemplu pentru o partida de jumatate de zi ce cantitati si cum ar trebui dozate? Prin ce mijloace se pot arunca acestea in apa, astfel incat sa sperie pestii cat mai putin? Ploaie cu prastia? Sau bulgare de momeala amestecata cu liant? Nu dispun de mijloace sofisticate de plantare (vaporase tleghidate, barca pneumatica),nici de cobra. Daca este posibil spuneti-mi o tehnica verificata prin capturi. Stiu ca difera de la anotimp la altul, peste la altul, nada la alta ,samd, insa daca este posibil fiti cat mai explciti. Multumesc.

Cacuci

Numarul mesajelor : 12
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer telecomunicatii
Data de inscriere : 22/07/2009

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  Nitu V Dum Iul 26, 2009 2:39 pm

intai tre sa spui cum pescuiesti...rube...varga fixa sau lansete...daca ai amintit de vaporase probabil lansete...
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  Cacuci Dum Iul 26, 2009 5:53 pm

Varga fixa, 7 m.

Cacuci

Numarul mesajelor : 12
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer telecomunicatii
Data de inscriere : 22/07/2009

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  Nitu V Dum Iul 26, 2009 10:16 pm

este varianta cea mai greoaie din ce am enumerat eu mai sus...
pentru 8 ore pescuit ai nevoie de aprox 17 l de nada sitata. nada tre sa contina pelete, porumb , canepa intreaga , merge si arpacas . 17 l in cazul in care pestele se hraneste. separat viermi colati cu canepa ,porumb sau simpli . la nadirea grea arunci cam 70 % din nada ,colata, sa nu faca nor pt ca altfel aduni fitofagii, in bulgari cat o portocala . daca apa este rece pui la aceasta cantitate si 1/2 kg faina de peste. si praful de sange e bun dar cam scump. din cealalta cantitate nadesti de intretinere in functie de cum cere pestele . nadirea de intretinere o faci numai dupa ce scoti peste pe mal deoarece se sperie. daca ai peste in vad si scoti la 5 minute nadesti nu mai des de 15 min cate un bulgare de nada si un colaj. altfel nu mai devreme de 1/2 ora. tot la 15-20 min poti trage o prastie cu viermi sau canepa fiarta. nadirea se face in acelasi punct unde vei pescui, nu imprastiat.se recomanda atasarea unui elastic la varga .
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  Cacuci Lun Iul 27, 2009 2:25 pm

Banuiesc ca este valabila procedura si la pescuit la sheffield, daca distanta de mal se mareste putin, adica pluta sa fie pe la 15 m de mal, nu ?
Nadirea grea se face doar la inceput? Nu se mai nadeste si la mijlocul partidei?

Cacuci

Numarul mesajelor : 12
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer telecomunicatii
Data de inscriere : 22/07/2009

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  Nitu V Mar Iul 28, 2009 8:48 am

nadire exista dar numai de intretinere ...iar nada dupa parerea mea este suportul care duce angrenajul in vad ...tre sa transporte si sa lucreze adica sa se desfaca. sa stii ca nici prea colanta nu e buna pt ca elibereaza mai greu semintele sau cerealele. nu tre sa faci galagie prin nadire . cu rube nadeai cu cupa... cu lanseta nadeai o data la 2-3 ore cu racheta daca nu ai cobra. la varga sau mach esti nevoit sa arunci cu mana sau prastia . la trabuco 2008 a fost interzisa nadirea de intretinere cu mana...de ce? ca sa nu sperii pestii vecinului.
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  nemedi1990 Sam Oct 24, 2009 10:10 pm

revenind la arome. consider ca indiferent de anotimp crapii mari intra la boilies puturoase. cine a reusit sa prinda crapi peste 10 kile la boilies de capsuni, miere, tutti frutti etc. ? uitati-va la recordul de acum 2 ani. in luna decembrie cei de la Imperial Baits au luat un crap record la boilies puturos. si inca ceva. in functie de temperatura apei, trebuie sa avem grija cum folosim aromele. de ex iarna nu-i recomandat folosire uleiurilor.
nemedi1990
nemedi1990

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 34
Localizare : Arad
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 20/10/2009

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  manu Dum Oct 25, 2009 10:25 pm

nemedi1990 a scris:revenind la arome. consider ca indiferent de anotimp crapii mari intra la boilies puturoase. cine a reusit sa prinda crapi peste 10 kile la boilies de capsuni, miere, tutti frutti etc. ? uitati-va la recordul de acum 2 ani. in luna decembrie cei de la Imperial Baits au luat un crap record la boilies puturos. si inca ceva. in functie de temperatura apei, trebuie sa avem grija cum folosim aromele. de ex iarna nu-i recomandat folosire uleiurilor.
http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_page.php?pic_id=5500
sa stii ca eu merg 80% numai pe fructe
manu
manu

Numarul mesajelor : 250
Varsta : 41
Localizare : arad
Ocupatia : la peste
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

Nada de crap Empty Re: Nada de crap

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum