Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cupa Kaschuta

+14
Admin
uzzi
vasile miclea
tudor octavian
cristiALESD
nagy cristian
imi9831
chitzibush
dan pacala
Vali
paul_
zsolty
mausica
Nagy Victor
18 participanți

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

In jos

Cupa Kaschuta - Pagina 5 Empty Re: Cupa Kaschuta

Mesaj  Hanumanfish Mier Oct 26, 2011 11:50 pm

Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Cupa Kaschuta - Pagina 5 Empty Re: Cupa Kaschuta

Mesaj  Nagy Victor Joi Oct 27, 2011 2:52 pm

@ Hanumanfish

multumim pt. slide show ! aplauze gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Cupa Kaschuta - Pagina 5 Empty Cupa Kascuta

Mesaj  Jean Scurtu Sam Oct 29, 2011 5:16 am

Felicitari tuturor concurentilor si organizatorilor a acestui concurs comemorativ!!!

Imi aduc aminte cu placere de ce carasi frumosi prindeam pe vremuri la SANTIMBREU.......

Numai bine,

Jean Scurtu

P.S. Felicitari si lui "Hanumanfish" ce a realizat frumosul foto montaj( ca parere personala ,cu scuzele de rigoare,cred ca daca scrisul era cu galben puteam intelege si eu ce era scris)
Jean Scurtu
Jean Scurtu

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 79
Localizare : Houston,Texas
Ocupatia : pensionar
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

Cupa Kaschuta - Pagina 5 Empty Re: Cupa Kaschuta

Mesaj  Hanumanfish Sam Oct 29, 2011 8:50 pm

Jean Scurtu a scris:Felicitari tuturor concurentilor si organizatorilor a acestui concurs comemorativ!!!

Imi aduc aminte cu placere de ce carasi frumosi prindeam pe vremuri la SANTIMBREU.......

Numai bine,

Jean Scurtu

P.S. Felicitari si lui "Hanumanfish" ce a realizat frumosul foto montaj( ca parere personala ,cu scuzele de rigoare,cred ca daca scrisul era cu galben puteam intelege si eu ce era scris)

In rindurile de mai jos redau ceea ce am scris " in montaj "

" Marii filosofi vorbeau despre altruism,daca exista in fiinta umana ?
Acest om a fost unul dintre ei !

Kachuta
"Acest om a donat din propiul avut ,bani pentru populari cu pastravi in apele Bihorului .Si a mai donat multe mijloace de transport pentru paznicii de pescuit si alte valori ,care le-a daruit fara sa primeasca rasplata.Iata azi pescarii se aduna in memoria lui si il cinstesc din suflet "

ps:
Totusi sper din suflet ca veti fi sanatos intr-o zi ,care va veni cit de curind si veti veni in Romania .

Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Cupa Kaschuta - Pagina 5 Empty CUPA KASCHUTA

Mesaj  Jean Scurtu Sam Oct 29, 2011 9:25 pm

Multumesc ,sper si eu sa ma insanatosesc cumva."Dum spiro,spero" spuneau latinii si sunt de acord cu ei.

Jean scurtu
Jean Scurtu
Jean Scurtu

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 79
Localizare : Houston,Texas
Ocupatia : pensionar
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

Cupa Kaschuta - Pagina 5 Empty Re: Cupa Kaschuta

Mesaj  Hanumanfish Sam Oct 29, 2011 10:32 pm

Jean Scurtu a scris:Multumesc ,sper si eu sa ma insanatosesc cumva."Dum spiro,spero" spuneau latinii si sunt de acord cu ei.

Jean scurtu

Faceam niste muste ,citind rindurile dvs ,un moment ,mi s-a oprit acest spiro ,suflu ,Cicero sigur stia ca acest suflu sau respiratie traieste in oricine indiferent de puterea masinariei 'corpo' ,cit de sano este poate conteaza ,poate nu ....Imi spunea un nenea ca " Fiule ,traieste totul , pina corpul tau este al tau si te asculta ,este precum un Caine ,in tinerete iti este prieten,citeodata vrea sa te muste daca nu esti atent cu el sau il superi,cind ajungi mai batran va sta cu tine si iti vei aminti ,cindva cit de vioi si neastimparat a fost acest trup " Si uite asa domnule Jean Scurtu sinteti la distanta mare de noi ,si totusi aproape ,si indraznesc sa va spun ca de multe ori vorbim despre dvs ,in magazine mai vin oameni care va cunosc ,si numai lucruri bune am auzit despre dvs ,oameni care au si ei probleme ,ca noi toti de fapt ,la unii accectuat la altii inca mai slab ( ma refer la starea sanatatii ) .Poate despre asta vorbeste Tagore : " Sa vezi in nemiscare miscare si invers ,sa vezi umbra copacului care se reflecta de pe luciul de apa ,sa vezi umbra spiritului uman in mersul unui schiop,sa vezi zimbetul in tristetea omului flamind,sa vezi tinarul in ochii batrinului care iti povesteste despre aceste taine " ( Care de fapt sint in fata nasului nostru ,ca vedem sau nu ,respiram sau suspinam ,tot suflu este ,un pic mai greoi citeodata ,citeodata mai vioi cind ridem din pofta cu sau pentru ceilalti din jurul nostru ) Va mai salut inca odata si va doresc ca dorinta de a mai vedea citeva cunostinte vechi ,si pe noi sa va insanatositi cit de repede si sa veniti in vara viitoare cu noi sa gustati din mincarea gatita in ceaun ( si din galustele bihorene ) .
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Cupa Kaschuta - Pagina 5 Empty Cupa Kashuta

Mesaj  Jean Scurtu Dum Oct 30, 2011 2:03 am

Hanumanfish,

Pe vremuri mai precis in 1959 ,la liceul din Codlea am facut un an latina si desi nu mi-a placut am retinut majoritatea proverbelor latine ce ni le-a spus profesoara(doamna Vovu).Mai tarziu la Facultatea de Silvicultura pe care am urmat-o a trebuit sa invat denumirile latine ale plantelor si copacilor si era un lucru f. usor pt. mine spre mirarea colegilor carora le spusesem ca nu mi-a placut latina .....

Daca "mens sano in corpore sano" ,poate nu se mai potriveste cum trebuie la mine ,nu am uitat alt proverb si anume "carpe diem'' si de aceea incerc sa traiesc ziua de azi ca si cum ar fi ultima si placandu-mi pescuitul cu toate problemele de sanatate nu renunt la el chiar daca dupa o zi de pescuit stau acasa mai mult in pat doua zile gandindu-ma la urmatorul pescuit.

Pt.cei nu au privit cu ochi buni plecarea mea in U.S.A. le pot spune pe latineste :"UBI BENE,IBI PATRIA" .
Imi iubesc si acum patria,dar nu am mai suportat sa vad ca dupa lovitura de stat din decembrie 1989 tot comunistii, fii si rudele lor au acaparat puterea si furand sau imbogatit peste masura.

Fiind in comitetul pe tara al A.G.V.P.S.am luptat sa despart pescarii de vanatori ,am ajuns secretarul pescarilor bihoreni ,dar din pacate m-am luptat cu morile de vant......

Daca Dumnezeu ma va ajuta poate ca ma voi insanatosi in masura sa fiu in stare sa mai revin in tara sa intalnesc vechii prieteni ,sa-mi fac noi prieteni(in special dintre pescarii bihoreni).As avea de vazut multe locuri frumoase in care am lucrat la amenajarea padurilor,unde am si pescuit ,dar sa fiu sincer mi-e frica sa conduc in Romania dar nu mi-e frica sa conduc in intensul trafic din Houston si poate banuiesti de ce.

Ma bucur sa aflu ca oameni ce m-au cunoscut au vorbit bine despre mine si ca intr-un fel ma mai tin minte ,nu m-au uitat cum nici eu nu i-am uitat si-mi aduc aminte cu placere de ei.

Ma bucura sa vad mustele facute de tine,e o arta sa le poti face si e bine ca "ars longa ,vita brevis" !!!

Sanatate si "fir intins",

Jean Scurtu
Jean Scurtu
Jean Scurtu

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 79
Localizare : Houston,Texas
Ocupatia : pensionar
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

Cupa Kaschuta - Pagina 5 Empty Re: Cupa Kaschuta

Mesaj  nagy cristian Mar Noi 01, 2011 1:49 pm

A fost un concurs frumos , pacat ca a plouat
Eu n-am participat la concurs , doar la pregatirea bogracsului Laughing , sper ca la competitiile de anu viitor sa pot participa

Felicitari concurentilor si primilor 3 clasati aplauze aplauze aplauze
nagy cristian
nagy cristian

Numarul mesajelor : 417
Varsta : 29
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

Cupa Kaschuta - Pagina 5 Empty Re: Cupa Kaschuta

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum