Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Intrebari si raspunsuri

+23
B Vasile
Tibi-CPO
alex_24ARN
Ovi_1919
Ssebastian
Adriann
Harangus Marius
MIHNEA FLORIN
Hanumanfish
manu
szoke szabolcs
paul15
Nitu V
nagy cristian
Marian
szabi1
ionut
Ionut Erdeli
tIbI_iosIA
marius
Nagy Victor
cuby
Admin
27 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Intrebari si raspunsuri

Mesaj  Admin Sam Apr 11, 2009 12:08 pm

Stie cineva ce fel de animal e asta si daca se poate pescui cu el? Suspect

Intrebari si raspunsuri 100_2985
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  cuby Sam Apr 11, 2009 12:34 pm

Admin a scris:Stie cineva ce fel de animal e asta si daca se poate pescui cu el? Suspect

Intrebari si raspunsuri 100_2985
Raspunsul esteeeeeeeee DA ,doi cai frumosi

cuby

Numarul mesajelor : 45
Localizare : beius
Ocupatia : de toate
Data de inscriere : 27/01/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  Admin Sam Apr 11, 2009 12:39 pm

doi maxim shasa gandaci Laughing Laughing ii ceva tare ciudat acum am vazut prima oara asa ceva,i-am bagat in borcan cu speranta ca intra ceva pe ei...........precizez ca au cam 5 cm si mai mari......
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  Nagy Victor Sam Apr 11, 2009 2:11 pm

O fi ceva mutant sau poate-i extra terestru !? Laughing Laughing Laughing
Pt. a prinde clean , posibil sa fie bun . Laughing Laughing Laughing
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  marius Dum Apr 19, 2009 7:25 pm

As avea si eu o intrebare.. se poate ca stiuca sa loveasca lingurita fara sa incerce sa o muste?...am simtit si am vazut in jur de 20 de stiuci care parerea mea doar lovea lingurita ,una chiar a facut lumanarea cand a tecut lingurita pe langa ea.Am pescuit cu oscianta .
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  Nagy Victor Dum Apr 19, 2009 8:02 pm

Poate ca este o prostie ce va spun (scriu) acum dar am auzit si eu de la altii , stiuca este un peste care pazeste locul unde a depus icrele .In cazul in care se apropie ceva si-i ameninta cuibul acest peste ataca chiar daca nu-i este foame , in aceasta perioada se prinde stiuca cu artificiale in apele mai putin adinci si mai calde , daca ati observat ele sunt intepate in jurul guri dar in exterior de cele mai multe ori . Cred ca s-au simtit amenintati de oscilanta pe care ai folosito , precis era cam mare , nu au vrut sa o manince numai s-o fugareasca .Poate daca foloseai ceva mai mic , o rotativa mai mica sau ceva in genul ce a postat Harangus M. aveai mai multe sanse .
Cu pazitul cuibului nu stiu daca e adevarat , dar am prins stiuca cu rotativa in acelas loc in care nu am prins cu oscilanta . Dar cred ca Hanumanfish ne poate da un raspuns mai aproape de realitate fata de ce v-am relatat eu .
Very Happy Very Happy Very Happy
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  Admin Dum Apr 19, 2009 8:22 pm

Am vazut si am patit de multe ori ca stiuca sa urmareasca naluca pana aproape de mal fara sa o atace,de multe ori o lovea duar cu botul,ba chiar o data am prins o stiuca fara sa o intep era pur si simplu incalcita in fir "dupa branhii",un pescar mai batran "mare spinningar" mi-a spus:-stiuca este un peste agresiv chiar daca nu ii este foame ataca naluca.In cazul pe care l-ai patit si tu trebuia sa incerci sa recuperezi mai lent sau sa folosesti un twister.Asta e parerea mea,inca sunt la inceput si eu in spinn. Sad
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  marius Dum Apr 19, 2009 8:41 pm

Sunt incepator in acest gen de pescuit dar ce am patit azi e pur si simplu incredibil , prima oara am inceput cu o rotativa nr.4 dar o stiuca in jur de minim 4kg mi-a rupt firul ,am avut timp sa vad faptul ca era intepata in gura ,dupa care am incercat cu o oscilanta nu ii stiu nr. dar avea in jur de 4-5 cm de culoare argintie .Habar nu am ce faceau stiucile cu lingurita dar nu se agata nici una ,tin sa precizez ca pescuiam cu lingurita la suprafata apei si vedeam toata actiunea ,dadeau doar socuri in lingura ,habar nu am ce aveau de gand.Dupa circa 4 ore dupa ce mi-a rupt firul am revazut stiuca plimbanduse prin fata mea cu lingurita rotativa in gura semn ca a ramas in zona.
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  marius Dum Apr 19, 2009 8:47 pm

Cred ca toate stilurile de recuperat le-am incercat , nimic doar socuri si fugea , vobler nu am avut dar data viitoare cand plec o sa -mi cumpar sa incerc.ms de sfat
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  tIbI_iosIA Dum Apr 19, 2009 10:08 pm

unde a fost asta marius ? bounce Laughing

tIbI_iosIA

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 32
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 09/02/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  marius Lun Apr 20, 2009 7:19 am

tIbI_iosIA a scris:unde a fost asta marius ? bounce Laughing
Pe canalul colector
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Intrebare!

Mesaj  Ionut Erdeli Lun Mai 04, 2009 12:17 pm

Va rog sa-mi explicati si mie ce stil de pescuit este urmatorul, fiindca nu l-am mai vazut.
Cu o lanseta light fir mono si la capat de fir ceva plutitor, cam cat doua brichete. Doi baieti lansau in amonte pe langa mal! De la chestia plutitoare pe circa 60 de cm atarnau niste muste artificiale - cam 5 - 6. Este pentru prima data cand am vazut stilul asta, iar cand i-am intrebat daca au prins ceva s-au cam evaporat fara macar un raspuns monosilabic

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  Nagy Victor Lun Mai 04, 2009 12:31 pm

pescardeclean a scris:Va rog sa-mi explicati si mie ce stil de pescuit este urmatorul, fiindca nu l-am mai vazut.
Cu o lanseta light fir mono si la capat de fir ceva plutitor, cam cat doua brichete. Doi baieti lansau in amonte pe langa mal! De la chestia plutitoare pe circa 60 de cm atarnau niste muste artificiale - cam 5 - 6. Este pentru prima data cand am vazut stilul asta, iar cand i-am intrebat daca au prins ceva s-au cam evaporat fara macar un raspuns monosilabic

precis e ceva '' necurat '' , in primul rind este interzis sa folosesti mai mult de 2 cirlige pe o montura !!!
va propun la toti care vedeti ceva dubios , daca aveti posibilitatea , faceti poze si postatile pe topicul ''poze urite'' (aveti grija sa nu intrati in polemica cu astfel de indivizi daca sunteti singuri in locuri mai retrase).
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  Ionut Erdeli Lun Mai 04, 2009 12:35 pm

La 100 si ceva de kg ale mele le dau doua palme si ii trimit la culcare. Very Happy
Si eu m-am gandit ca ceva miroase a necurat cand nu au intrat in conversatie. De obicei pescarii cu care ma intalnesc sunt in marea majoritate amabili, iar daca se poate facem schimb de informatii privind capturi, zona sau mai stiu eu ce!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  ionut Mar Mai 05, 2009 11:40 am

Acu vreo 5-6 ani am vazut si eu la unu stilul asta de pescuit, mai jos de Oradea. La capatul firului avea un plutitor gen cutiuta de la ou kinder, iar pe fir erau legate o multime de carlige. Nu mai tin minte daca erau musculite sau altceva. Lansa in aval si recupera usor; prindea obleti.

ionut

Numarul mesajelor : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : economist
Data de inscriere : 03/02/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Mai 05, 2009 11:49 am

M-as mira sa urmareasca obletii! Sunt metode mult mai simple si productive de prins oblete, dar se poate!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  ionut Mar Mai 05, 2009 11:52 am

In mod sigur nu urmarea obletii, dar eu asta am vazut ca prindea, atata timp cat a stat pe linga mine.(pescuiam la scobar).

ionut

Numarul mesajelor : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : economist
Data de inscriere : 03/02/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  szabi1 Mar Mai 05, 2009 1:14 pm

pescardeclean a scris:Va rog sa-mi explicati si mie ce stil de pescuit este urmatorul, fiindca nu l-am mai vazut.
Cu o lanseta light fir mono si la capat de fir ceva plutitor, cam cat doua brichete. Doi baieti lansau in amonte pe langa mal! De la chestia plutitoare pe circa 60 de cm atarnau niste muste artificiale - cam 5 - 6. Este pentru prima data cand am vazut stilul asta, iar cand i-am intrebat daca au prins ceva s-au cam evaporat fara macar un raspuns monosilabic
Din cate stiu eu este o bila care se poate umple cu apa pentru greutate iar pe fir se pun muste artificiale pentru pescuitul la clean
szabi1
szabi1

Numarul mesajelor : 129
Varsta : 47
Localizare : oradea
Ocupatia : agent vanzari
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  Nagy Victor Mar Mai 05, 2009 1:17 pm

szabi1 a scris:
pescardeclean a scris:Va rog sa-mi explicati si mie ce stil de pescuit este urmatorul, fiindca nu l-am mai vazut.
Cu o lanseta light fir mono si la capat de fir ceva plutitor, cam cat doua brichete. Doi baieti lansau in amonte pe langa mal! De la chestia plutitoare pe circa 60 de cm atarnau niste muste artificiale - cam 5 - 6. Este pentru prima data cand am vazut stilul asta, iar cand i-am intrebat daca au prins ceva s-au cam evaporat fara macar un raspuns monosilabic
Din cate stiu eu este o bila care se poate umple cu apa pentru greutate iar pe fir se pun muste artificiale pentru pescuitul la clean
PENTRU CLEN SAU AVAT (CU PESTISOR PE CIRLIG) DAR NU MAI MULT DE 2 CIRLIGE !!!
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  Marian Mar Mai 05, 2009 3:23 pm

seamana cu pescuitul la buldo ( bila aceea in care se poate introduce apa)
Marian
Marian

Numarul mesajelor : 159
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  nagy cristian Mar Mai 05, 2009 6:56 pm

@ Marian
pescardeclean a specificat ca pe linie erau legate mai mult de 2 cirlige , prin urmare este un mod de a pescui ilegal pe ape curgatoare si lacuri , indiferent ca sunt ape de munte sau de ses , singurul loc in tara unde se pot folosi max. 10 cirlige legate pe o linie (taparine) sint apele teritoriale din MAREA NEAGRA atit , in rest se considera BRACONAJ si se pedepseste ca atare (va rog sa cititi ultimele 6 pagini din carnetul de membru pescar sportiv) , iar pt. cei care nu sunt membri la nici o asociatie sau club de pescari , il rog pe pescardeclean sa-i indrume unde sa caute legile referitoare la pescuitul sportiv si recreav , nu e suficient sa stii sa prinzi pesti , trebuie sa-ti cunosti drepturile si obligatiile , sa cunosti si mai ales sa respecti legile privind pescuitul s. r., si nu in ultimul rind , sa cunosti speciile de pesti (cel putin din tara) , si sa stii dimensiunile minime admise de lege pt. a putea retine pestele respectiv . Multi nu stiu ca e interzis sa retii o broasca sub 30 g.(si noi dam cu broscute la clean),stiti ca nu e voie sa retii scoica mai mica de 8 cm.(atentie cei care dati cu scoica la crap si mreana) , nu strica daca ne documentam inainte de a merge la pescuit , asai !?
nagy cristian
nagy cristian

Numarul mesajelor : 417
Varsta : 29
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Mai 05, 2009 7:22 pm

Faptul ca lumea nu cunoaste legislatia in vigoare este exact motivul pentru care am deschis topicul respectiv si nu pentru a initia certuri si polemici cum mi s-a reprosat atunci!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  Marian Mar Mai 05, 2009 8:45 pm

Asemanarea cu pescuitul cu buldo era numai bila pe care zicea ca o foloseau acei "pescari". Dimensiunile minime de retinere desi sunt trecute la sfarsitul permisului de pescuit majoritatea pescarilor nu le respecta, retinand toti pesti prinsi; Multi pescari pescuiesc cu "bomba" aceasta avand 5-6 carlige fiind practic ilegala, dar dece este permis vanzarea acesteia... iar topicul cu legislatia este un lucru bun ca poate asa pescari tot vazand legislatia isi vor da seama ca aceasta trebuie respectata.
Marian
Marian

Numarul mesajelor : 159
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  Nitu V Mar Iul 14, 2009 9:35 pm

pescuitul descris se numeste simplu ,,la buldo,, iar in zona noastra este vizat avatul . daca au pus mai mult de 2 carlige au gresit-o. metoda este deosebit de eficace in anafoare mari .nu cred ca vroiau clean pt prin recuperarea buldoului se agita putin apa si stiam ca cleanul e sperios . cel mai mult peste prins asa l-am vazut la cernavoda pe canalul de racire unde in 20 minute un barbat a prins jumatate de sac de avat intre kil si 3 kg.
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  Nagy Victor Mar Iul 14, 2009 9:42 pm

Nitu V a scris:pescuitul descris se numeste simplu ,,la buldo,, iar in zona noastra este vizat avatul . daca au pus mai mult de 2 carlige au gresit-o. metoda este deosebit de eficace in anafoare mari .nu cred ca vroiau clean pt prin recuperarea buldoului se agita putin apa si stiam ca cleanul e sperios . cel mai mult peste prins asa l-am vazut la cernavoda pe canalul de racire unde in 20 minute un barbat a prins jumatate de sac de avat intre kil si 3 kg.

affraid affraid affraid affraid affraid
asta da performanta Exclamation scratch
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri Empty Re: Intrebari si raspunsuri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum