Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Gepiu

+10
Predi24
sztufi
mihai
Eric
Hanumanfish
Cacuci
Harangus Marius
marius
MIHNEA FLORIN
szoke szabolcs
14 participanți

In jos

Gepiu Empty Gepiu

Mesaj  szoke szabolcs Sam Mai 09, 2009 7:33 pm

Gepiu IMG_0485-1Gepiu IMG_0490Gepiu IMG_0491
szoke szabolcs
szoke szabolcs

Numarul mesajelor : 246
Localizare : oradea
Ocupatia : sudor Wig
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Gepiu Empty Re: Gepiu

Mesaj  MIHNEA FLORIN Sam Mai 09, 2009 7:54 pm

poti sa dai ceva detalii despre balta?taxe,pesti, pescuit noapte,c&r!
ms
MIHNEA FLORIN
MIHNEA FLORIN

Numarul mesajelor : 147
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Gepiu Empty .

Mesaj  szoke szabolcs Sam Mai 09, 2009 8:06 pm

15 lei/zi .
szoke szabolcs
szoke szabolcs

Numarul mesajelor : 246
Localizare : oradea
Ocupatia : sudor Wig
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Gepiu Empty Re: Gepiu

Mesaj  marius Dum Mai 10, 2009 12:10 am

MIHNEA FLORIN a scris:poti sa dai ceva detalii despre balta?taxe,pesti, pescuit noapte,c&r!
ms
Am fost anul trecut in toamna la o partida de mai multe zile la crap , trasaturile sunt foarte rare , daca intra crap e foarte salbatic si drilurile sunt adevarate , crap foarte rar in balta ,caras e destul ,c&r nu se practica pe balta , daca doresti sa ramai peste noapte si sa momesti cu barca trebuie sa-l suni pe administrator sa te intalnesti cu el ca sa ii explici ce cauti cu barca pe lac si multe alte porcarii , cand il intrebi daca a populat balta i-ti raspunde ca a bagat crap pitic , probabil a vrut sa spuna somn pitic fiindca e plin de el .......in rest ca peisaj e super , padure, tot ce vrei , taxa e foarte mica , cred ca e cea mai ieftina balta din judet ,iar noaptea e plin de cerbi si de mistreti.
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Gepiu Empty Re: Gepiu

Mesaj  MIHNEA FLORIN Dum Mai 10, 2009 10:59 am

multumesc Marius!
MIHNEA FLORIN
MIHNEA FLORIN

Numarul mesajelor : 147
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Gepiu Empty Re: Gepiu

Mesaj  marius Lun Mai 11, 2009 12:19 am

MIHNEA FLORIN a scris:multumesc Marius!
Cu placere
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Gepiu Empty Re: Gepiu

Mesaj  Harangus Marius Sam Iun 06, 2009 10:57 pm

azi am fost si eu pe balta,dezamagire totala,foarte multa regina baltii,biban si somn pitic,caras este destul de rar,sau poate ca azi nu a intrat bine,nu prea a prins nimeni,iar crapul este si mai rar.
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Gepiu Empty update pe 2009

Mesaj  Cacuci Mier Iul 22, 2009 2:26 pm

Anul acesta am fost pe balta Gepiu in mai multe randuri, de prin aprilie pana prin iunie. Taxa e in continuare de 15 lei/ zi. S-a populat in primavara balta cu crap mic si caras. Din pacate, inafara de cosurile de gunoi care se mai golesc din cand in cand ,apa nu e intretinuta. S-a intins pe 70% din luciul apei vegetatia acvatica. E un fel de planta cu radacina ca o nuca tepoasa, iar tulpina ca un fir subtire ce urca pana la suprafata apei. INtrandurile unde se poate pescui sunt coplesita aproape in totalitate de astfel de plante. Cand aduci pestele la mal, trebuie sa il salti peste vegetatia ce e la 4-5m de mal. Crapul e salbatic pe balta asta, se lupta mult, face plonjoane in jos, in lateral, inspre agataturi. Nu am prins exemplare peste kilogram, insa am vazut la altii in minciog si bucati de 2-3 kg. Se prinde caras la arpacas cu vanilie, si la rama. La viermisori sau alte momeli albe am observat ca intra cu precadere somnul pitic. Fundul e malos. Nu m-am priceput sa sondez cu markerul sa vad daca sunt si portiuni tari. Din pacate, taxa destul de mica aduce fauna proasta pe lac. Nu cred ca am fost odata sa nu fie vreo masina cu "gelati" care sa puna muzica pentru toata lumea cu impresia ca toti cei din jur tanjeau dupa muzica si dupa decibeli. Mie mi-a placut acest lac pentru ca imi ofera constanta. Nu am fost niciodata fara sa prind ceva. Bibanul de care se zvoneste nu prea s-a aratat. Un singur bibanel cat degetul. E drept, nu am prea dat la rapitor, insa a intrat la rama. Exista o portiune din lac unde pe la amiaza vine ciurda de vaci si sta in apa vreo 2 ore, insa pescarii stau cu predilectie pe partea opusa , spre padure (probabil din necesitati fizilologice).

Cacuci

Numarul mesajelor : 12
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer telecomunicatii
Data de inscriere : 22/07/2009

Sus In jos

Gepiu Empty gepiu

Mesaj  Hanumanfish Mier Iul 22, 2009 8:38 pm

am citit cele scrise de tine..sunt de acord si cred ca multi..de mult nu am fost pe balta gepiu..doar in trecere prin si pe langa padure..este o balta frumoasa..si cum spuneai nu este intretinuta..intretinerea unei balti costa atat ca patronul de acolo ar trebui sa-si mai vanda ceva ca sa curete balta..sugestii nu fac...referitor la necesitatile pescarilor..sa stii ca pe multe balti particulare sunt si azi locuri ..grupuri sanitare..toalete..in multe cazuri au aprins aceste locuri de refugiu..subtil mentionez pentru a satisface necesitatile fiziologice..intrebarea este daca ajunge o doamna pe balta ce face..nu cred ca intra in acele asa zise bodegute..care nu sunt curate..nu au capac separat pentru femei...sau sa le puna semne..wc f...wc b...oare un pescar beat ar tine cont ...ce ar spune *stai mei ca asta e.....e.. a muierilor aici nu.... ma ....*.... civilizatie ..pretentii...cerinte preferinte...obligatii de bun simt nu are nimeni...ma refer la cei care nu au...ca mai sunt oameni pescari cu bun simt..acum 2 zile pe balta les..era un pescar in fata cortului era plin de mizerie..hartie igenica aruncata la jumatate de metru..flacoane de bere..pungi..ca la porci..cand l-am intrebat ce cauta mizeria asta aici ..cuvintele lui*le curat cand ma duc acasa..*deci la omul acela ii place sa stea in mizerie...daca ii faci la asta o toaleta crede-ma ca se ...cucurigu pe ea..sau pe langa ea..nu stiu daca are rost ..pe balta les au aprins toaleta ceruta in chirie..de la rar*..s-a platit..iti spun si va spun e foarte greu sa-i civilizam....lupta cu morile de vant...naspa..voi face niste poze sa vedeti totusi..cum stau unii la pescuit..si le trimit si la ziar..fara sa-si dea acordul...
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Gepiu Empty Re: Gepiu

Mesaj  Eric Dum Aug 29, 2010 3:32 pm

un update pe 2010 la aceasta balta are cineva ? taxa, conditia drumului, ce specii de pesti sunt...etc. ?

mersi, fire-ntinse pescar
Eric
Eric

Numarul mesajelor : 79
Varsta : 30
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev cu o tenta de pescar
Data de inscriere : 24/08/2010

http://www.defuse.ro

Sus In jos

Gepiu Empty Re: Gepiu

Mesaj  mihai Lun Mar 28, 2011 10:03 pm

Nu stie cineva cat e taxa la balta asta pe 2011 si daca s-a populat ceva ?

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Gepiu Empty BALTA GEPIU

Mesaj  sztufi Mar Mar 29, 2011 7:43 pm

@mihai
Nu am decit niste informatii necontrolate ,se spune ca sa schimbat proprietarul baltii si ca se demareaza in 2011 lucrari de amenajare!
Repet informatia nu este controlata! Daca aflu ceva voi reveni!!!

sztufi

Numarul mesajelor : 126
Varsta : 59
Localizare : Oradea
Ocupatia : administrator firma
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Gepiu Empty Re: Gepiu

Mesaj  Cacuci Mier Mar 30, 2011 9:00 am

Anul trecut in toamna, se schimbase taxa de la 15 la 20 lei pe zi. Aparusera si cateva pontoane. Nu cred sa fie mai mare anul acesta.Asteptam o informatie de la cineva care a fost in 2011.

Cacuci

Numarul mesajelor : 12
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer telecomunicatii
Data de inscriere : 22/07/2009

Sus In jos

Gepiu Empty Re Gepiu

Mesaj  Predi24 Sam Mai 14, 2011 8:42 pm

Cacuci a scris:Anul trecut in toamna, se schimbase taxa de la 15 la 20 lei pe zi. Aparusera si cateva pontoane. Nu cred sa fie mai mare anul acesta.Asteptam o informatie de la cineva care a fost in 2011.

Am fost anul aceasta la gepiu de 2 ori taxa este 20 ron si dupa cite am auzit in 15 mai se populeaza crap
Predi24
Predi24

Numarul mesajelor : 7
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Gepiu Empty Re: Gepiu

Mesaj  Cacuci Dum Mai 15, 2011 7:48 pm

S-a ridicat deja vegetatia la suprafata?

Cacuci

Numarul mesajelor : 12
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer telecomunicatii
Data de inscriere : 22/07/2009

Sus In jos

Gepiu Empty imagini lac Gepiu 13.06.2011

Mesaj  Cacuci Mar Iun 14, 2011 11:34 pm

Gepiu Picture041jk

Gepiu Picture027x

Gepiu Picture035aw

Gepiu Picture020h

Gepiu Picture016cn

Gepiu Picture038ga

Am fost luni pe lacul Gepiu. Au mers carasul si rosioara . De mici dimensiuni din pacate. Exemplare la indigo, de aproximativ 150-200 g. S-a ridicat vegetatia la suprafata. Aceasta creaza o banda lata de aproximativ 15 m de la mal, astfel incat nu poti pescui cu batul fix. Locurile bune de pescuit sunt numarabile pe degete (amenajate cu pontoane). In rest, daca ai noroc, poate gasesti o mica bresa in panza de vegetatie de pe apa.
Taxa e 20 RON /zi. Fara limita la peste.

Cacuci

Numarul mesajelor : 12
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer telecomunicatii
Data de inscriere : 22/07/2009

Sus In jos

Gepiu Empty Re: Gepiu

Mesaj  Amberdark Mar Sept 13, 2011 9:37 pm

am fost astazi la Gepiu taxa este de 20RON/persoana (2 lansete/pers)
nu am avut probleme cu vegetatia, chiar a fost foarte ok in schimb somnul pitic ne-a innebunit.. absolut la orice momeala am dat a intrat.. a intrat la vierme, porumb, arpacas, inclusiv la fund la porumb+boilies.. bucati de 30-100g cam o data la 10 minute si bucati de peste 200g cam o data la ora.. carasul a fost foarte rar.. 1 singura bucata de vro 300g pe toata durata partidei.. crapul nu a tras deloc
de asemenea am fost surprinsi de faptul ca eram singurii pescari pe tot lacul Surprised

Amberdark

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Oradea
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 13/09/2011

Sus In jos

Gepiu Empty Re: Gepiu

Mesaj  mariusw Mar Sept 13, 2011 9:51 pm

sunt sanse mai mari sa prinzi crap pe Petza decat acolo i-ti spun sigur.
mariusw
mariusw

Numarul mesajelor : 295
Varsta : 32
Localizare : oradea/bihor/romania
Ocupatia : somer
Data de inscriere : 05/09/2009

Sus In jos

Gepiu Empty Balta gepiu

Mesaj  Claudiu97 Mar Oct 25, 2011 5:33 pm

Buna!. As vrea sa aflu daca balta de la gepiu este cu taxa sau cu permis . Multumesc! Very Happy
Claudiu97
Claudiu97

Numarul mesajelor : 57
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 23/08/2011

Sus In jos

Gepiu Empty Re: Gepiu

Mesaj  Nagy Victor Mar Oct 25, 2011 7:19 pm

nu stiu daca se plateste taxa , dar 100% nu apartine de A.J.V.P.S. Bihor

ps.

va rog sa nu mai deschideti mai multe topicuri despre acelasi subiect !
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Gepiu Empty Re: Gepiu

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum