Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Misterul din apele crisului......farcs keszeg

+6
Ssebastian
Hanumanfish
zsolty
Harangus Marius
Nagy Victor
Admin
10 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Re: Misterul din apele crisului......farcs keszeg

Mesaj  Admin Mar Aug 11, 2009 3:02 pm

@hanumanfish
Ceea ce ne arati tu este undeva o ruda apropiata a vaduvitei........daca esti atent pestele din poza nu are gura pozitionata subterminala si nu are bot de dever cum are farcs keszeg......
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Re: Misterul din apele crisului......farcs keszeg

Mesaj  Admin Mar Aug 11, 2009 3:34 pm

Pentru mine e inchis subiectul.......................Cea ce am vazut pe internet dand frumos click pe google imagini.....(rutilus pigus virgo)babusca de tur* este un peste de talie medie.....si nu prea am gasit asemanari cu farcs keszeg.............in schimb am gasit multe asemanari cu cleanul mic(leuciscus leuciscus), imi cer scuze daca cumva am gresit...........ceea ce este de notat si cred ca cel mai bine este sa il lasam asa cum il cunoastem toti farcs keszeg am inceput sa il prind cam acum 3-4 ani sub primarie............cel mai predominant este in zona cascada primarie-barajul iosia..............eu cel putin nu am reusit sa il prind in alte zone.......
Inca o data imi cer scuze daca am suparat pe cineva..............nu sunt nici ihtiolog si nici piscicultor ci sunt un pescar de rand care incearca sa afle adevarul legat de acest peste...........dar daca lumea zice ca ii babusca de tur..babusca de tur fie.........
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Misterul din apele crisului....

Mesaj  Hanumanfish Mar Aug 11, 2009 4:15 pm

pescuit


Ultima editare efectuata de catre Hanumanfish in Sam Ian 02, 2010 7:08 pm, editata de 1 ori
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Misterul din apele crisului....

Mesaj  Hanumanfish Mar Aug 11, 2009 4:34 pm

pescuit


Ultima editare efectuata de catre Hanumanfish in Sam Ian 02, 2010 7:09 pm, editata de 1 ori
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty re: misterul din...

Mesaj  Ssebastian Mar Aug 11, 2009 4:43 pm

propun sa nu mai existe aceste discutii contradictorii...@admin daca tu crezi ca te pricepi la pesti mai mult decit hanumanfish...atunci jos kalapu' pt tine nu zic ca nu te pricepi dar experienta mai multa si peste mai diversificat decit hanumanfish nu cred ca a vazut cineva...
@hanumanfish...multe denumiri din limba maghiara nu sint identice cu cele din maghiara vb in romania...asa cum ai precizat si tu...denumirile transmise din gura in gura ,timp de multi ani duc la "deformarea" numelui...de exemplu un pescar prinde acest farcs keszeg...un altul il intreaba ; cum se numeste?....FARCS KESZEG...ok dar daca pescarul nostru care este intrebat este peltic?...adica rarait?...atunci cum se numeste pestele?...FALCS KESZEG?.....DA Exclamation Exclamation Exclamation ...pt ca este rarait si nu stie sa-l pronunte pe "R"...si asa mai departe denumirea a luat o alta denumire...deci nu merita sa va contraziceti pe aceasta tema ...denumirea unor vietati sau lucruri difera din maghiara vb in romania si cea vb in ungaria...tare as vrea sa se prinda un clean mic (din greseala ) luni la iesirea de spinning...si o babusca de tur......eu nu ma pronunt...dar acel peste care se prinde iarna pe cris in zona tarian - giris....semana cu scobarul dar nu are gura sub bot cum se numeste??? tot un fel de keszeg este dar nu mai stiu care din keszeg e...aceasta familie keszeg este cumva denumirea generica ca si la noi ciprinid?..daca tot desbatem sa o facem pina la capat ...sper sa nu ne crizam sa incepem sa ne dam ban ip Laughing Laughing Laughing Laughing ....abia astept iesirea din 17.08 sa discutam despre acest subiect...
@hanumafish...daca cumva ai ocazia sa faci rost de material didactic (cleanul mic si babusca de tur) si poti sa-i congelezi...sa vada lumea diferenta...multumim anticipat...
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Re: Misterul din apele crisului......farcs keszeg

Mesaj  Admin Mar Aug 11, 2009 5:39 pm

Zoli eu cred ca mi-am cerut scuze..........da ...........iam confundat recunosc ............ai dreptate...............
Am indus toata oradea in eroare....probabil ca asta era intetia mea.sau sa te pun intr-o lumina proasta.......
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Re: Misterul din apele crisului......farcs keszeg

Mesaj  Admin Mar Aug 11, 2009 6:55 pm

Nu m-am ofticat deloc...........nu am obiceiul......mi-am recunoscut greseala atat...........orice om greseste... Twisted Evil
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Re: Misterul din apele crisului......farcs keszeg

Mesaj  Nagy Victor Mar Aug 11, 2009 7:02 pm

Admin a scris:Nu m-am ofticat deloc...........nu am obiceiul......mi-am recunoscut greseala atat...........orice om greseste... Twisted Evil

Ai dreptate , numai cel ce nu face nimic , nu greseste !, cu totii gresim macar odata in viata , dar nu toti avem puterea de a recunoaste ca am gresit ! Very Happy , @ ADMIN , pentru asta te respect gentleman gentleman gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Re: Misterul din apele crisului......farcs keszeg

Mesaj  zsolty Mar Aug 11, 2009 10:12 pm

nu va suparati dar aveti dreptate farcs kesegu ii cleanul pitic NYUL domojko in ungareste!!)
Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Leleu_u2
Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Leuciscus_leuciscus
a si in baraje este f mult din asta acolo
intre baraje se prinde f mult iarna si is mai maricele peste 100gr
sper sa nu se supere nimei pe mine Embarassed Embarassed Embarassed
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Re: Misterul din apele crisului......farcs keszeg

Mesaj  zsolty Mar Aug 11, 2009 11:49 pm

parerea mea ca primi 4 nu seamana cu acest farcs al nostru
iar ultimul hmmm......amur ,clean dar sigur nui nici unul si dupa cum vad are peste 500gr
parerea mea

mai repede seaman pestele acela din poza mea (ultima poza)cu acest "fals ciprind" Laughing
sa speram ca mai isi dau si altii cu parerea
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Re: Misterul din apele crisului......farcs keszeg

Mesaj  Admin Mar Aug 11, 2009 11:49 pm

primul habar nam seamana mult cu un avat...
al doilea seamana cu un clean de balta dar nu sunt sigur
al treilea e babusca de tur"leanyconcer" rutilus pigus virgo
al patrulea este o beldita
si al cincilea seamana cu o vaduvita dar nu sunt sigur
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Re: Misterul din apele crisului......farcs keszeg

Mesaj  zsolty Mar Aug 11, 2009 11:51 pm

sigur nu seamana cu vaduvita
am prins cateva in viata mea
pe la concursuri in celalat capat al tarii tot timpu prind cateva( am mai luat si de 5-600gr)
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Re: Misterul din apele crisului......farcs keszeg

Mesaj  Admin Mar Aug 11, 2009 11:52 pm

si eu am prins am si poze cu ea dar cred ca deviem de la subiect
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Re: Misterul din apele crisului......farcs keszeg

Mesaj  zsolty Mier Aug 12, 2009 12:06 am

propun sa inchidem subiectu asta
asa moare FARCS KESZEG si gata!!!!!!!!
intreducem peste tot ca oradenii lau descoperit si gata!!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
maine mai descoperim vreo broasca cu clopotel si gata si cu asta
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Re: Misterul din apele crisului......farcs keszeg

Mesaj  zsolty Mier Aug 12, 2009 12:13 am

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 NYULDOMpreview
de FARCS KESZEG sau ciprinidul fals Laughing Laughing Laughing
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Re: Misterul din apele crisului......farcs keszeg

Mesaj  Nagy Victor Mier Aug 12, 2009 1:20 am

zsolty a scris:Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 NYULDOMpreview
de FARCS KESZEG sau ciprinidul fals Laughing Laughing Laughing

OK , asa e bine pt. toti '' CIPRINIDUS FALS '' ramine ! Laughing Laughing Laughing
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Re: Misterul din apele crisului......farcs keszeg

Mesaj  zsolty Mier Aug 12, 2009 5:28 pm

un pestecare seamana cu farcskeszegu Laughing Laughing
numai ca traieste in romania
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty misterul din apele crisului

Mesaj  misu Mier Aug 12, 2009 5:41 pm

-dupa parerea mea, in pozele lui Zoli ar putea fi:
1) avat; 2) porcusor de vad; 3) morunas; 4) beldita; 5) vaduvita(zic dupa solzii destul de marunti si ochii portocalii);
-farcs keszeg = clean pitic = nyuldomolyko = leuciscus leuciscus, este un peste ocrotit de lege din cate stiu, dar in crisul repede e destul, cu toate astea ar trebui eliberat
-interesanta poza cu cleanu de balta din ungaria (2,4kg), eu am citit ca creste doar in bazinul marii negre si doar pana la 35-40 cm
misu
misu

Numarul mesajelor : 44
Localizare : oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 05/07/2009

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Re: Misterul din apele crisului......farcs keszeg

Mesaj  zsolty Mier Aug 12, 2009 9:27 pm

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Re: Misterul din apele crisului......farcs keszeg

Mesaj  bmjean Joi Aug 13, 2009 9:00 am

aici se gasesc majoritatea pestilor din europa cu deumirile in latina si in diferite limbi, precum si imaginle de identificare si aria de raspandire.
http://www.fishfinderbook.com/seiten/fish_024.html
restul sunt "corcituri" de diferite specii care s-au dezvoltat numai in anumite regiuni, unele sunt ocrotite, altele nu...majoritatea fara importanta economica.
cele care nu au denimiri in latina, poate nu au fost cercetate si catalogate, iar denumirile regionale difera cateodata de la sat la sat pe acelasi curs de apa (stiu din experienta proprie).
mai sunt si subspecii ale aceleasi specii, ex. cosac sau cosac cu bot turtit, etc.
alti pesti din aceeasi specie au culori si dimensiuni diferite in functie de apa in care traiesc si de hrana pe care o consuma.
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty misterul din apele crisului

Mesaj  misu Vin Aug 14, 2009 5:02 pm

cosacul cu bot turtit nu e subspecie a cosacului, e din genul abramis, la fel ca si cosacul (cosac cu bot ascutit) sau cu platica; din cate stiu doar carasul hibrideaza cu crapul sau caracuda, rezultand tot caras (in general) din pacate, restul pestilor nu prea cred ca se corcesc pe cale naturala; datorita acestui caras populatia de crap si caracuda au disparut total din mai toate apele naturale; daca ar fi dupa mine pescuitul la caras s-ar face fara limita de cantitate ,fara prohibitie si cu interzicerea de eliberare in apa a lui; spre norocul nostru cu el se populeaza mai nou si lacurile de munte....
misu
misu

Numarul mesajelor : 44
Localizare : oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 05/07/2009

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Re: Misterul din apele crisului......farcs keszeg

Mesaj  Admin Vin Aug 14, 2009 5:12 pm

@misu
Carasul hibrideaza in special cu caracuda.........de aceea a disparut din mai toate apele din europa........caracuda fiind inca prezenta in numar mare in insula britanica unde nu a putut ajunge carasul..
Cu crapul mai rar dar rezulta un caras care creste repede mare......dar steril fara posibilitatea de reproducere.
In strainatate hibrizii nu sunt ceva nou........la noi mai rar...........astfel s-au prins in special in anglia hibrizi
rosioara-babusca sau platica-babusca.
In schimb farcs keszegul ce il prindem noi eu sunt 90% ca este clean mic si nu un hibrid......
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Re: Misterul din apele crisului......farcs keszeg

Mesaj  DAN-DAN Sam Oct 31, 2009 11:45 pm

UN alt ,,mister,, dezlegat (cam tarziu,dar numai acum am gasit informatiaDenumire : Fusarul | Asper | Asper
Familie : Percidae | Latina : Aspro streber
Fusarul
Aspro streber

Descriere generala
Este un peste de talie mica-medie, putand atinge in mod exceptional 30cm si 400g. Majoritatea exemplarelor pescuite masoara 10-15cm si cantaresc 100-250g. Corpul fusiform este acoperit cu solzi mici, desi si aspri. Capul alungit, usor ascutit si turtit dorso-ventral. Gura transversal este brazdata de numerosi dinti marunti. Operculul se termina printr-o parte subtire si ascutita asemanatoare unui ghimpe. Traieste pe fundul pietros si nisipos al apelor limpezi, curate, bine oxigenate si adanci.
Coloratie
Partea dorsala si flancurile sunt galben-cafenii, iar corpul, pe intreaga lui lungime, este brazdat de 4-5 dungi transversale late, negricioase. Abdomenul este alb-galbui.
Hrana
Fiind un peste rapitor se hraneste cu larve ale diferitelor insecte, viermi, insecte, icre si pestisori.
Reproducere
Reproducerea are loc in perioada martie - aprilie, cand femelele migreaza in amonte, spre zonele cu apa mica pentru a depune icrele pe pietre sau pe plantele acvatice.
Localizare
La noi este intalnit in dunare si majoritatea raurilor mari (Olt, Mures, Timis, Arges, Cris, etc.).
Comportament
In majoritatea timpului sta ascuns deasupra substratului pietros sau nisipos, parasindu-si ascunzatoarea doar pentru a se hrani. Se pescuieste in special toamna. Are carnea alba si gustoasa. Nu este specificata lungimea minima de retinere.

Articol preluat copy-paste.



) peste fotogafiat de @MUSTI...
DAN-DAN
DAN-DAN

Numarul mesajelor : 35
Localizare : oradea
Ocupatia : liber profesionist
Data de inscriere : 23/03/2009

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Re: Misterul din apele crisului......farcs keszeg

Mesaj  DAN-DAN Dum Noi 01, 2009 12:11 am

CLEANUL MIC Leuciscus leuciscus


Raspandire

Este un peste tipic pentru Europa Centrala, dar se gaseste pe tot continentul nostru, exceptand Peninsulele Balcanica, Iberica, Italica si Scandinava.
In Romania se gaseste in multe rauri, in zonele colinare, ca de exemplu in Mures, Olt, Somesul Mare, Tisa, Bega, Crisul Repede, Siret si Prut, in Dunare si in Delta Dunarii apare accidental.

Descriere

Ca infatisare, acest peste seamana foarte mult cu cleanul, insa cu corpul mai alungit si putin mai comprimat lateral. Gura lui este semilunara, subterminala, mica, cu buze subtiri, neantrerupte. Solzii cleanului mic sunt grosi, bine fixati si acopera in intregime istmul. Linia laterala este neantrerupta, usor indoita spre abdomen.
Dorsala pestelui este cafenie, batand in albastru inchis sau cafeniu, laturile sunt argintii. Solzii de pe laturile pestelui sunt adesea tiviti cu negru, fond pe care sunt dispuse puncte mici, fine. Inotatoarele dorsale si caudala sunt fumurii, ventralele si pectoralele sunt palid galbui, uneori bat in rosu palid.

Dezvoltare

Lungimea frecventa este de 11-16 cm, dar atinge si 26 cm. S-a semnalat si un exemplar capturat in Mures, lnga Deda, de 30 cm lungime, cu o greutate de 380 g.

Biologie

Traieste in zonele colinare ale raurilor mari si nu coboara in zonele de ses. Ii place fundul apei, in tovarasia scobarului. Se reproduce in perioada mai-iunie, depunand pe pietre, pietris sau pe plantele de pe fundul apei 25000-35000 boabe de icre galbui, cu un diametru de 2 mm.
Puietul de clean mic se hraneste cu fito si zooplancton, apoi consuma de pe fundul apei larvele insectelor acvatice, insecte terestre cazute in apa, uneori sare din apa dupa insectele care zboara in apropierea suprafetei, mai rar, consuma si particule de plante acvatice si detritus.
Carnea cleanului mic are multe osisoare.

Pescuitul Sportiv

Se pescuieste cu ustensile usoare, cu carlig mic, folosind ca nada viermusi, larve de Chironomus, rame mici si subtiri, boabe de grau sau orez fiert etc. Exemplarele mici se folosesc ca nada vie, deoarece sunt foarte rezistente si traiesc mult timp daca se pun in mod corespunzator pe carlig.
Legea nu prevede limita minima admisa la pescuit
DAN-DAN
DAN-DAN

Numarul mesajelor : 35
Localizare : oradea
Ocupatia : liber profesionist
Data de inscriere : 23/03/2009

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Misterul din apele crisului....

Mesaj  Hanumanfish Sam Feb 06, 2010 9:08 pm

Am reusit azi sa mortalizez in sfarsit un exemplar frumos . LEUCISCUS LEUCISCUS ,CLEANUL MIC,Nyul domlyko , taraneasca oreadeana farcs keszeg .
Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Pozecpo009
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Misterul din apele crisului......farcs keszeg - Pagina 2 Empty Re: Misterul din apele crisului......farcs keszeg

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum