Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Balta Sisterea

+8
klau_0588
marius
Crinel
razvan10
tomi
emil_mateoc
Nagy Victor
Nagy Norbert
12 participanți

In jos

Balta Sisterea Empty Balta Sisterea

Mesaj  Nagy Norbert Lun Sept 21, 2009 9:25 am

Stie cineva ceva despre aceasta balta? Taxa.. ce se prinde.. ce se aduce.. etc. Multumesc
Nagy Norbert
Nagy Norbert

Numarul mesajelor : 60
Varsta : 36
Localizare : Oradea
Ocupatia : debug engineer
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Balta Sisterea Empty Re: Balta Sisterea

Mesaj  Nagy Victor Lun Sept 21, 2009 10:10 pm

chiar nu a fost nimeni recent pe aceasta balta ??? Shocked scratch

Balta Sisterea X6leep
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Balta Sisterea Empty Re: Balta Sisterea

Mesaj  emil_mateoc Lun Mar 29, 2010 7:41 am

Pescuitul fara retinere de peste este de 50 lei pe 24 ore cu 4 lansete,cu retinere este de 30 lei pe 12 ore.
Balta este super frumoasa dar paznicul..............e de toata jena........
emil_mateoc
emil_mateoc

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 38
Localizare : oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 09/02/2010

Sus In jos

Balta Sisterea Empty Re: Balta Sisterea

Mesaj  Nagy Norbert Lun Mar 29, 2010 10:16 am

emil_mateoc a scris:... dar paznicul..............e de toata jena........

Ce s-a intamplat? Cand am fost eu anul trecut pe acolo nu au fost probleme cu dansul. scratch
Nagy Norbert
Nagy Norbert

Numarul mesajelor : 60
Varsta : 36
Localizare : Oradea
Ocupatia : debug engineer
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Balta Sisterea Empty Re: Balta Sisterea

Mesaj  emil_mateoc Lun Mar 29, 2010 1:41 pm

Am mai fost cu 2 prieteni care unul pescuia la fara retinere ca si mine si celalat urma sa pescuiasca doar a 2 zi pe zi(la caras).Iam platit taxa si tot facea pe nebunu ca el nu intelege asta...............cum 2 pescuiesc la c&r iar 1 pescuiestte la retinere.Si de atunci tot sa lega de noi ca am adus ceva uscaturi din padure si alte timpenii ........tot felu de prostii.Dar per total a fost bine..............Beton balta
emil_mateoc
emil_mateoc

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 38
Localizare : oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 09/02/2010

Sus In jos

Balta Sisterea Empty Re: Balta Sisterea

Mesaj  tomi Vin Apr 02, 2010 10:44 am

cum sunt taxele anul asta?
tomi
tomi

Numarul mesajelor : 19
Varsta : 44
Localizare : oradea
Ocupatia : arhitect
Data de inscriere : 12/06/2009

http://fotologue.jp/baloghtamas

Sus In jos

Balta Sisterea Empty Re: Balta Sisterea

Mesaj  razvan10 Lun Aug 16, 2010 9:21 pm

este voie cu barca Question
razvan10
razvan10

Numarul mesajelor : 466
Localizare : Oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 08/07/2009

Sus In jos

Balta Sisterea Empty Re: Balta Sisterea

Mesaj  Crinel Dum Aug 22, 2010 1:21 am

taxa de pescuit e 30 ron / 12 ore sau 50 ron /24 ore . se poate retine 2 kg de crap in aceasta taxa. din cate stiu eu nu e voie cu barca .
50 ron / 24 ore e pentru C & R. va trebuie saltea de primire, ser antiseptic, intr-un cuvant nu raniti pestii !!
am fost vineri noaptea si a fost foarte rece, cel mai bine am observat ca merge crapul si carasii, crap la boiles si mai ales la porumb cu aroma de usturoi, deci banuiesc ca orice aroma care nu e dulce merge bine. la boiles nu-am prins decat pesti mari peste 5 kg, dar trebuie asteptat 2-3-4 ore. a fost populat in iulie cu 1 tona de crap din ce am inteles de la paznic, daca prindeti ceva mai mare aveti grija sa nu il raniti si sa il pastrati intr-un juvelnic adecvat, altfel il platiti si nu e deloc ieftin: 18 ron / kg e pt crap.

Crinel

Numarul mesajelor : 51
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar...amator.
Data de inscriere : 02/12/2009

Sus In jos

Balta Sisterea Empty Re: Balta Sisterea

Mesaj  marius Dum Aug 22, 2010 10:01 pm

@Crinel
La ce boiles ai prins crapii?
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Balta Sisterea Empty Re: Balta Sisterea

Mesaj  Crinel Dum Aug 22, 2010 11:15 pm

la boiles cu aroma de carne si la boiles de tuti frutti decojit si dipuit inainte de lansare cu palinca sau scopex . dar trebuie lasat 2-3 ore sa se dizolve si nu intra decat bucati mai mari de 5 kg . oricum, cel mai bine a mers porumbul cu aroma de usturoi, desi banuiesc ca orice aroma puternica ii stimuleaza.
oricum boilesurile nu erau ceva special, erau luate de pe dacia, o punga de 6 buc cu 6 ron.

a si am pescuit 2 locuri in stanga locului de unde a facut nagy victor poza.

Crinel

Numarul mesajelor : 51
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar...amator.
Data de inscriere : 02/12/2009

Sus In jos

Balta Sisterea Empty sisterea

Mesaj  klau_0588 Joi Sept 16, 2010 3:13 pm

ceva noutati despre balta sisterea imi poate da cineva? vreau sa pescuiesc la caras cu feeder
klau_0588
klau_0588

Numarul mesajelor : 34
Varsta : 36
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar...amator
Data de inscriere : 17/08/2010

Sus In jos

Balta Sisterea Empty Re: Balta Sisterea

Mesaj  razvan10 Joi Sept 16, 2010 6:39 pm

klau_0588 a scris:ceva noutati despre balta sisterea imi poate da cineva? vreau sa pescuiesc la caras cu feeder
Este o idee buna Wink Cel mai bine pe balta aceea carasul sa feeeder Smile Daca ai noroc inti poate intra si crap crap Dar nu folosi momitoare scumpe .Balta are destul de multe agataturi Laughing foloseste o mantura mai solida pentru ca are destul de mult crap .Intodeauna daca n-am prins eu crap au prins pescari de langa noi pescar In legatura cu nada iti pot recomanda doar aroma de anason pt caldurile torite din iulie gentleman
razvan10
razvan10

Numarul mesajelor : 466
Localizare : Oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 08/07/2009

Sus In jos

Balta Sisterea Empty Re: Balta Sisterea

Mesaj  Nagy Victor Vin Sept 17, 2010 6:20 pm

mesajele care nu au nici o legatura cu acest subiect , sunt aici ! gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Balta Sisterea Empty Re: Balta Sisterea

Mesaj  Crinel Mar Sept 21, 2010 11:23 pm

klau_0588 a scris:ceva noutati despre balta sisterea imi poate da cineva? vreau sa pescuiesc la caras cu feeder

eu sincer pe balta sisterea n-am vazut decat caras pana in 400 gr, eu cu momitor si boiles/porumb pe fir de par am pescuit. pe toti care pescuiau la caras i-am vazut la match sau cu bat fix cu pluta pe balta asta . arome nu o sa stiu sa iti zic pana sambata cand ma duc si vad cam ce arome merg in perioada asta.

p.s. n-am mai fost pana la urma sambata.

Crinel

Numarul mesajelor : 51
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar...amator.
Data de inscriere : 02/12/2009

Sus In jos

Balta Sisterea Empty Re: Balta Sisterea

Mesaj  Crinel Lun Mar 21, 2011 11:36 am

am fost ieri la Sisterea chiar daca a plouat, apa e ff mare. am ajuns destul de tarziu, pe la 14. afara cred ca nu erau mai mult de 3 grade. totusi, dupa ce am schimbat 2-3 tipuri de boilesuri am incercat si cu cele meat de 15 cumparate de la mausica.

rezultatul?

Balta Sisterea Image001ks.th
Balta Sisterea Image002mg.th
Balta Sisterea Image003hhu.th

un crap comun de 6 kg de toata frumusetea.

Crinel

Numarul mesajelor : 51
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar...amator.
Data de inscriere : 02/12/2009

Sus In jos

Balta Sisterea Empty Re: Balta Sisterea

Mesaj  mausica Dum Apr 10, 2011 10:22 pm

frumos crapul,felicitari Laughing
mausica
mausica

Numarul mesajelor : 328
Varsta : 46
Localizare : BAILE-FELIX
Ocupatia : una-alta
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

Balta Sisterea Empty Re: Balta Sisterea

Mesaj  lik Joi Apr 14, 2011 10:59 pm

pentru anul acesta care este regulamentu pe balta?(taxa, nr bete, cantitate peste)

Cum se poate pescui? (C&R, barca, noaptea?)

lik

Numarul mesajelor : 26
Localizare : Oradea
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 10/10/2010

Sus In jos

Balta Sisterea Empty Re: Balta Sisterea

Mesaj  pescar_it Lun Mai 30, 2011 12:22 pm

Cind am fost ultima data inainte de 1 mai, am auzit la bar de la doamna care te serveste ca de anul trecut nu s-a mai populat nimic, fiidnca e fisurat barajul si va trebuii sa il faca anul acesta si va da drumul la apa ca sa il poate face.
pescar_it
pescar_it

Numarul mesajelor : 9
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar_IT
Data de inscriere : 22/01/2011

Sus In jos

Balta Sisterea Empty Pescuit pe Sisterea

Mesaj  fishbone Joi Iul 14, 2011 5:32 pm

Am hotarat impreuna cu un prieten sa facem o partida pe Sisterea intre 12 - 14.07.2011 . Am ajuns pe balta la ora 15.00 si am inceput pregatirile pt. doua zile de pescuit, am sondat, gasit platourile si pragurile, lasat markerul sa pluteasca in voie dupa ce a plecat singur de bunavoie Very Happy ! Prietenul meu a nadit catre baraj doua locuri pe cadere, unul cu NGage de la CC More si unul cu Squid&Octopus de la Dynamite, eu am pescuit la confluenta pe platou, nadind in linie cu Meteor de la CC Moore ! Prima zi am avut doar doua prezentari seara, doi pesti frumosi si sanatosi amandoi de 5 kile fiecare ( oglinzi ) ! Festivalul a inceput a doua seara de la 01.58 cu unul de 9 kile luat pe baraj dupa care la interval de 25 min un altul de 7 kile, iar la 02.50 un altul de 6 kile oglinda ! Pana aici toate bune, dar eu si platoul meu asteptam, oricum eram optimist ca patul ( linia ) de nada va produce ! La ora 04.20 prima trasatura vine unul estimat la 6, 7 kile dar ne saluta doar, pleaca de sub mincioc la doar 2 m de mal, nici o problema, se face 07.00, trasatura frumoasa, ma plimba pe unde vrea el ( montura a pierdut plumbul ! ) ajunge la mine si se mira pt a treia oara ca vede specia mea, poze cuvinte de lauda, multa dopamina si endorfine si pleaca linistit inapoi, avea doar 11 kile ! Eram multumit, repozitionez lanseta in dreapta pe platou fara sa astept nimic deosebit, fiind obisnuit cu tiparul de prezentare, dar surpriza, in 30 minute fiecare lanseta pe rand de la dreapta la stanga a produs cate un crap comun de la 5 la 7 kile ! Uimire ! Jur ca nu mi-a venit sa cred, norocul nostru ca am avut cu noi un redactor de JB si astia verifica din trei surse !? Laughing Vreau sa precizez ca toti crapii s-au intors in mediul lor dupa strangerile prietenesti de inotatoare ! Cine zicea ca nu mai sunt crapi pe Valea Popii se inseala, pt o partida de 36 ore balta a produs foarte bine, cu toate ca presiunea a oscilat destul de mult .... Catch&Release
P.S. daca cumva vedeti un marker plutind pe coada sa stiti ca a fost al meu ...... Wink Incerc sa pun si poze sa dam dovezi la lume ...
fishbone
fishbone

Numarul mesajelor : 3
Varsta : 46
Localizare : inca aici dar cu ganduri mari de emigrare
Ocupatia : Pescar sportiv
Data de inscriere : 24/04/2011

Sus In jos

Balta Sisterea Empty sisterea

Mesaj  fishbone Joi Iul 14, 2011 6:17 pm

Tony ! nu erau readymade-uri, erau proaspete, congelate, facute de mine ..... ! Wink
fishbone
fishbone

Numarul mesajelor : 3
Varsta : 46
Localizare : inca aici dar cu ganduri mari de emigrare
Ocupatia : Pescar sportiv
Data de inscriere : 24/04/2011

Sus In jos

Balta Sisterea Empty Re: Balta Sisterea

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum