Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

editia a VII-a SPINNING CLUB

+16
Zoli Kiss
misu
Marian
razvan10
Istyfishmaster
Musti
Cristi Balas (GOGU)
Hanumanfish
miki
Ionut Erdeli
Ssebastian
Admin
Nagy Victor
alex_24ARN
Adriann
Harangus Marius
20 participanți

Pagina 1 din 11 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  Harangus Marius Lun Oct 12, 2009 9:35 am

ei,v-ati mai gandit?
taiem purcelul si facem un chef de pomina?
putem face niste calcule,dar cred ca nu va fi mai mult de 30 lei pe persoana.
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty Re: editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  Adriann Lun Oct 12, 2009 11:21 am

este o idee tare delicioasa Marius...... clown clown clown clown clown
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty Re: editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  alex_24ARN Lun Oct 12, 2009 11:48 am

ar fi ceva..... Twisted Evil
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty Re: editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  Nagy Victor Lun Oct 12, 2009 4:45 pm

Harangus Marius a scris:ei,v-ati mai gandit?
taiem purcelul si facem un chef de pomina?
putem face niste calcule,dar cred ca nu va fi mai mult de 30 lei pe persoana.

Eu nu am fost pe faza la aceste discutii (am fost defazat din cauza intemperiilor Laughing , ma intelegeti , nu Exclamation Question ), poti detaila putin subiectul cu purcelul Question Shocked scratch
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty Re: editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  Harangus Marius Lun Oct 12, 2009 6:37 pm

ziceam ca daca tot nu iesim in decembrie la pescuit putem cumpara un purcel si GOGU a zis ca ni-l face la protap,tragem o betie ca-n filme si gata...ne-am intrunit! Very Happy
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty Re: editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  Admin Lun Oct 12, 2009 6:43 pm

@marius
nu uita ca suntem gentlemen club Laughing Laughing Laughing
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty Re: editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  Harangus Marius Lun Oct 12, 2009 6:48 pm

nu punem nici o poza de la intrunirea aia lol!
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty Re: editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  Ssebastian Lun Oct 12, 2009 6:50 pm

Harangus Marius a scris:nu punem nici o poza de la intrunirea aia lol!
...ok !!! ceas!!! o facem!!! si daca facem poze se pot cenzura cu photoshop totul este posibil....dar ne-ar trebui o curte la casa....sau urcam pe bloc la mine?
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty : editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  alex_24ARN Lun Oct 12, 2009 7:09 pm

Bocsan Adi sa oferit ca ne duce la el la casa de vacanta..
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty Re: editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  Adriann Lun Oct 12, 2009 7:26 pm

tot mai apetisanta devine intalnirea a 7-a Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty Re: editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  Nagy Victor Lun Oct 12, 2009 7:32 pm

A mai ramas o singura problema de rezolvat , TRANSPORTUL !!!, in astfel de cazuri nu e foarte placut sa fii sofer Laughing , ce ziceti ?
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty Re: editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  Ionut Erdeli Lun Oct 12, 2009 7:41 pm

domnilor, ce va veni cu iesirea cu porcu? degeaba i-as spune la nevasta-mea ca am prins un porc la intalnire ca ma face mincinos! credeti ca pe voi va vor crede nevestele? Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty Re: editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  Ssebastian Lun Oct 12, 2009 8:18 pm

Nagy Victor a scris:A mai ramas o singura problema de rezolvat , TRANSPORTUL !!!, in astfel de cazuri nu e foarte placut sa fii sofer Laughing , ce ziceti ?
...pai, o facem de pe o zi pe alta...nu cred ca vrem sa venim acasa la 22:00 cind cheful este in toi ...plus ca carnea se frige greu.....daca mai si mergem la bocsan la casa....de dormit vor dormi soferii...cred ca 15 min de somn ajung....serios...putem face o iesire d un weekend asa intre baieti de simbata pina duminica....
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty Re: editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  miki Mar Oct 13, 2009 1:37 pm

nu ar fi mai frumos o zi de dimineata pana seara intr-o locatie unde sa se poata si pescui la spinning si de ce nu si la alte stiluri....si intre timp mai frigem ceva, mai pescuim ceva, mai bem un paharel de vin fiert, mai prindem un peste, mai intoarcem un gratar.....de dimineata buna pana seara eu zic ca ar fi ok...o zi de pescuit combinata cu un foc la gratare si un ceaun in care sa fierba o ciorbita buna....unu sa faca cafeaua, altul focul, altul la ceaun, unul la gratare sau mici, etc....pe malul unui lac/canal sau cris.....?????????????...mai dam la o lingura de ciorba, la o lingura cu ancore, s.a.m.d....eu as fi pentru

si contribui din plin la respectiva intalnire cu :
vinul necesar intregii zile,
o palica buna,
slanina de fript/prajit,
miki
miki

Numarul mesajelor : 195
Varsta : 44
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar amator
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty re;editia a-VII-a..SPINNING CLUB

Mesaj  Hanumanfish Lun Oct 19, 2009 10:31 pm

@VICTOR,@SSEBASTIAN,@SI ceilalti cand veti avea timp va rog sa sa faceti un anunti cu privire la a VII-a editie...locatia balta cetariu,are stiuca,are salau,ok,daca ai ranim sau nu,asta nu depinde de noi,marcello cumpara pestii raniti ,speram sa nu ranim pestii,speram sa prindem, asta depinde de noi si de timp,platim taxa 10 ron,si 5 ron/masina, taxa agrement pe masina,deci dupa socoteala zice asa,mergem 25 de insi =250 ron+50 ron (taxa masina)=300 ron.am ajuns la bani,ok oricum se ajunge la bani,benzina se cumpara si daca ieseam separat,cine se abtine sa nu mearga la pescuit?.deci benzina nu se pune,tigari,bautura,mancare,uzarea masinii,a da pentru reclama ca pescuim pe cetariu cine ce ne da?am ajuns sa platim pentru a pescuii pe o balta privata,in ungaria pentru 2oooo de forinti un particular te pupa si in talpa,si iti da voie sa prinz ce vrei si sa duci acasa 5kg,peste nobil,sau unul mare(5,10,15 kg) 5 kg somn,(10,20,30 kg) salau unul mare 5.10 kg,si taxa este de 3000 forinti, 50 ron deci din 3 specii cate unu mare.si pestii raniti trebuie cumparati ,stiuca are oase in gura nu plamani, asa ceva nu am auzit numai la dobricionesti la pastravarie tot ce prinz platesti,stiuca daca loveste nu inghite,doar in branhii,se raneste!,la pestisor viu da, sunt de acord,dar noi nu pescuim decat cu artificiale,eu stiu de ce sa ajuns la asa regula,erau multi care au retinut stiuca pe mal,si le eliberau dupa ce au vazut ca nu au cum sa fure pestele,cand au fost eliberate au murit,cauza,stiuca nu mai putea ajunge pe fundul lacului din cauza ca era tinuta in geanta sau in punga,pe mal..,asta este o iesire editia VII,pentru noi ?,acolo va fi o gramada de oameni ,deja umbla.!ce ai zici la oameni .mergeti mai incolo ca noi dam la spinning ,? noi nu vom face altceva decat sa punem bani in buzunarul cuiva,pentru banii astia, nu sunt multi!,cand am fost la sacalaia ma costat 200 euro nu pun benzina,cazarea,si altele,deci eu nu sunt de acord sa ma duc la o balta privata,nici in ungaria nici in romania.asa cum spune @PESCARDECLEAN. poate unul sau doi nu au bani de aruncati,ca baietii nu cer bani de benzina e una,ca au atata bun simti,sa nu ceara,ca suntem noi asa cum suntem,nu ma bag,doar mi-am exprimat parerea civilizat,deci eu nu ma voi duce,eu nu dau bani la nimeni,nici eu nu primesc nimic pentru reclama facuta!..frate frate da branzai pe bani!
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty Re: editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  miki Mar Oct 20, 2009 8:04 am

a saptea era aia cu purcelul - deci nu la Cetariu...in alta parte...dar inca nici a sasea nu e stabilita...inca asteptam propuneri...
miki
miki

Numarul mesajelor : 195
Varsta : 44
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar amator
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty Re: editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  Nagy Victor Mar Oct 20, 2009 12:06 pm

Pentru mine nu conteaza unde iesim , daca ploua si e noroi nu prea ma pot apropia de apa (pericol sa alunec si .... spital Crying or Very sad ), pt. mine conteaza cel mai mult sa pot iesi cu voi si sa fim impreuna cele citeva ore , indiferent de locatie , eu merg unde merge clubul (bineinteles daca-mi permite buzunarul) Exclamation gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty Re: editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  Ssebastian Mar Oct 20, 2009 1:05 pm

eu zic ca totusi ar trtebui sa incercam colectorul...pina atunci cad si plantele....si in noiembrie este sansa mai mare sa dam de stiuca...cei doi cu anpa pot veni si ei... hanuman cred ca poate face exceptie pt cei doi ...jean si pescardeclean...tare as vrea sa mergem pe colector....@hanuman poate pui o vb la filiala pt cei doi, sa poata veni si ei pe colector...nici pe mine nu ma incinta cetariul....de banii aia facem chermeza la iesirea a VII a....este?....
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty Re: editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  Harangus Marius Mar Oct 20, 2009 2:05 pm

se poate prinde stiuca si pe CRIS asta ca sa nu punem pe nimeni intr-o situatie jenanta! Cool
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty Re: editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  Adriann Mar Oct 20, 2009 3:36 pm

hai sa merem in editia a 6-a pe colector.....si a 7-a atunci sa fie un fel de Christmas Party intre noi (si daca nu pescuim) cu purcelusul mentionat....bauturi una alta....si din banii aia facem cheta....si am rezolvat problema.....nu bagam la nimeni bani in buzunar ,ce ii investim in noi....ce parere aveti?
Surprised Surprised Surprised Surprised Surprised
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty Re: editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  Cristi Balas (GOGU) Mar Oct 20, 2009 5:04 pm

Hanumanfish a scris:@VICTOR,@SSEBASTIAN,@SI ceilalti cand veti avea timp va rog sa sa faceti un anunti cu privire la a VII-a editie...locatia balta cetariu,are stiuca,are salau,ok,daca ai ranim sau nu,asta nu depinde de noi,marcello cumpara pestii raniti ,speram sa nu ranim pestii,speram sa prindem, asta depinde de noi si de timp,platim taxa 10 ron,si 5 ron/masina, taxa agrement pe masina,deci dupa socoteala zice asa,mergem 25 de insi =250 ron+50 ron (taxa masina)=300 ron.am ajuns la bani,ok oricum se ajunge la bani,benzina se cumpara si daca ieseam separat,cine se abtine sa nu mearga la pescuit?.deci benzina nu se pune,tigari,bautura,mancare,uzarea masinii,a da pentru reclama ca pescuim pe cetariu cine ce ne da?am ajuns sa platim pentru a pescuii pe o balta privata,in ungaria pentru 2oooo de forinti un particular te pupa si in talpa,si iti da voie sa prinz ce vrei si sa duci acasa 5kg,peste nobil,sau unul mare(5,10,15 kg) 5 kg somn,(10,20,30 kg) salau unul mare 5.10 kg,si taxa este de 3000 forinti, 50 ron deci din 3 specii cate unu mare.si pestii raniti trebuie cumparati ,stiuca are oase in gura nu plamani, asa ceva nu am auzit numai la dobricionesti la pastravarie tot ce prinz platesti,stiuca daca loveste nu inghite,doar in branhii,se raneste!,la pestisor viu da, sunt de acord,dar noi nu pescuim decat cu artificiale,eu stiu de ce sa ajuns la asa regula,erau multi care au retinut stiuca pe mal,si le eliberau dupa ce au vazut ca nu au cum sa fure pestele,cand au fost eliberate au murit,cauza,stiuca nu mai putea ajunge pe fundul lacului din cauza ca era tinuta in geanta sau in punga,pe mal..,asta este o iesire editia VII,pentru noi ?,acolo va fi o gramada de oameni ,deja umbla.!ce ai zici la oameni .mergeti mai incolo ca noi dam la spinning ,? noi nu vom face altceva decat sa punem bani in buzunarul cuiva,pentru banii astia, nu sunt multi!,cand am fost la sacalaia ma costat 200 euro nu pun benzina,cazarea,si altele,deci eu nu sunt de acord sa ma duc la o balta privata,nici in ungaria nici in romania.asa cum spune @PESCARDECLEAN. poate unul sau doi nu au bani de aruncati,ca baietii nu cer bani de benzina e una,ca au atata bun simti,sa nu ceara,ca suntem noi asa cum suntem,nu ma bag,doar mi-am exprimat parerea civilizat,deci eu nu ma voi duce,eu nu dau bani la nimeni,nici eu nu primesc nimic pentru reclama facuta!..frate frate da branzai pe bani!

Nu cred ca intereseaza pe cineva cati bani ati cheltuit la concurs.Cum nici nu cred ca domnia voastra ar trebuii sa faca reclama la balta Cetariu,din fericire balta este cunoscuta deja in toata tara si asta datorita PESCARILOR profesionisti si cu bun simt.Cred ca stiti destul de bine ca indiferent de locatie sau reguli un peste ranit foarte grav daca se elibereaza va murii,asa ca hai sa nu maim vorbim ca se imbogateste cineva din taxa de pescuit.Sa nu uitam ca pana acum mai 2 luni tot ce se prindea se ducea acasa si dintr-o data suntem sfinti.Practic pescuitul C&R de 4 ani si stiu despre ce vorbesc,in acest sport,caci in fond si la urma urmei este un sport performanta se face in timp ,nu in 2 saptamani.
Nu vreau sa intru in polemici,dar daca va hotarati sa mergeti la o partida cu Clubul anuntati-ma si eu rezolv plata.NU PLATESTE NIMENI.
Cristi Balas (GOGU)
Cristi Balas (GOGU)
moderator

Numarul mesajelor : 181
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty EDITIA -a VII-a...SPINNING CLUB*

Mesaj  Hanumanfish Mar Oct 20, 2009 8:36 pm

@CRISTI BALAS ,DA DOMNULE asa este ai dreptate cu balta ,si cu banii,chiar ca nu este interesat cineva de faptul cat am cheltuit,asa este.eu mi-am exprimat parerea despre pescuitul pe o balta unde este populata intensiv,Sacalaia,si am platit ,adica recunosc ca in ziua de azi totul se rezuma la bani,.este o balta frumoasa,si cu mult peste,si balta CETARIU este o balta frumoasa,si populata cu mult peste,am mentionat si faptul ca nu toti dintre noi au de aruncat bani,asta nu este o jignire la adresa cuiva din spinning club*pana acum doar cheltuiala personala a fost in spinning club nu am dorit noi toti sa se ajunga la bani, motivele le spun baietii de ce au dorit sa nu fie nimeni premiat in bani ,decat prin mici atentii comune ,sa nu ajungem la ideea* bani,bani, si asta ca sa fie ceva curat ,mai tarziu cand vom avea mai multi bani ?cine stie ce va fi,ca toti ceilalti din tara ma refer la spinning cluburi* vezi WSB ARAD,-BERTITEAM*..ECHIPA NATIONALA DE SPINNING*sunt doar cativa oameni cu bani,restul care sunt pe langa nu au cum sa ajunga in Laponia,etc.nu au bani de dat ca au familie.voare ce va fi si la noi,azi pe balta x,maine pe balta y....si vor participa la iesire doar cei care au bani,daca vrem sa mergem in suedia,polonia,ungaria,sa zicem la 10 iesiri cand inca mai mananca stiuca o sa ajungem la 25oo ron ?.per membru 150 ron, nu este mult ,si este mult , pentru unii da ,nu am facut antireclama la nimeni,asa cum domnia ta a zis, nu trebuie sa fac,facem reclama,si aici ai dreptate !recunosc nu am detailat punctul meu de vedere.imi cer scuze daca am jignit pe cineva . hanumanfish
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty Re: editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  Nagy Victor Mier Oct 21, 2009 10:57 am

Aceste discutii nu isi au locul pe acest topic , daca doriti sa continuati , va rog sa treceti la ''certuri si polemici !
Aici ar trebui sa discutam despre iesirea din luna Decembrie !
Multumesc pt. intelegere gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty Re: editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  Ssebastian Mier Oct 21, 2009 1:42 pm

mesajele d-lui biban solzos si al celorlalti forumisti ce nu au legatura cu intilnirea aVII a au fost mutate la certuri si polemici, subiectul biban solzos... Cool
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty editia a 7a

Mesaj  alex_24ARN Vin Oct 30, 2009 12:48 am

eu propun sa nu se mai deschida topic de genu ,,editia a7a ,, cand nici makar nu sa iesit la editia a6a!! ma intelegeti?astfel nici nu am fi ajuns la niste discutii care supara....despre locatie si alte detali ar fi bine sa vorbim la sfarsitul partidei de peskuit!!as propune sa se si stearga acest topik,,EDITIA A 7 A,, si să vb despre ea la o bere un suc un ceai gen,,sisi bar,,dupa editia a6a!!va multumesk...
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

editia a VII-a SPINNING CLUB Empty Re: editia a VII-a SPINNING CLUB

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 11 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum