Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

canal cu crap/amur

+3
marius
Adriann
nemedi1990
7 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

canal cu crap/amur Empty canal cu crap/amur

Mesaj  nemedi1990 Mier Oct 21, 2009 12:10 am

Salutari.
Sunt din Arad, si m-ar interesa canalul de la Ant, de la Tamasda si cel de la Cefa. Sincer sa fiu sunt pescar de boilies, C&R. Deci puteti sa-mi dati niste sfaturi, ca nu voi lua peste. In plus am o bunica la Ant, deci acolo cat de cat cunosc locul. Intrebarea mea ar fi, pe care canal ar merita sa dau la crap si amur, unde se poate achita taxa si cat ar trebui sa platesc? Nu cer sa-mi spuneti locul, sau momeala perfecta, pt sunt pescar sportiv, si vreau sa dau sansa si pestelui. Dar fiind in Romania, altfel nu pot afla informatii despre canale. In plus, daca reusesc sa prind veti afla si voi. Si in cazul in care vreti si voi, am putea merge si impreuna. De vegetatie nu mi-e frica, ca am barca, si daca ii nevoie intru cu barca. Si parerea mea e, ca mai bine prind un crap pe canal, decat sa prind pe o balta populata, ex Livada, ca nici nu se compara miscarea pestelui. Am fost anul acesta in luna August pe LIvada, cea mai mare captura 15 kg, anul trecut la sarbi la Palic, acolo 13 kg. Dar mie mi se pare ca cel mai frumos drill e pe canal sau rau.
Multumesc pt sfaturi.
nemedi1990
nemedi1990

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 34
Localizare : Arad
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 20/10/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  Adriann Mier Oct 21, 2009 7:15 am

Taxa se plateste la AJVPS Bihor....Langa Politia Rutiera...Este o taxa anuala....cred ca 145 de Ron/An...
Canalele sunt frumoase.....Cel de la Tamasda e mare,are peste mare numa sa poti sa il prinzi....mai multe....nu stiu ce sa iti zic.....Fir intins!!!
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  nemedi1990 Mier Oct 21, 2009 10:39 am

Multumesc pt sfat. Stiu canalul de la Tamasda, in copilarie am prins rapitori mari acolo. Dar crap mai mare are? Sau a fost branconat ?
nemedi1990
nemedi1990

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 34
Localizare : Arad
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 20/10/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  Adriann Mier Oct 21, 2009 5:15 pm

te asigur ca este crap mare pe canal la tamasda....eu eram intr-o zi acolo la pescuit.....dadeam la spinning...Am mers intr-un loc care a fost eliberat de niste pescari aradeni....Daca iti zic ca am vazut solzi de peste de 4 cm poate zici ca te mint...Dar nu am de ce sa o fac...si bataile crapului si amurului ma convinge ca este peste mare...problema e vegetatia...poate sa mai lasat cu venirea frigului....merita sa incerci!!!
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  nemedi1990 Mier Oct 21, 2009 5:48 pm

te cred, ca am auzit si pe canalul de la Ant. adica am si vazut..dar mai bine nu vb despre acel canal, ca mi-e groaza... sincer sa fiu, eu as vrea de la anul, ca acum sunt plecat la faculta. vegetatia nu ma deranjeaza. iar daca tot se misca apa folosesc back lead, si vegetatia nu se agata de fir.
nemedi1990
nemedi1990

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 34
Localizare : Arad
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 20/10/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  Adriann Mier Oct 21, 2009 6:18 pm

Nemedi....Ce parere ai...la ce crezi ca ar merge mai bine crapul pe canale?de ex Tamasda....Porumb cu diferite arome....sau boiles?ce zici???
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  nemedi1990 Mier Oct 21, 2009 6:49 pm

sincer sa fiu, as incerca 3 metode. pe un carlig porumb fiert, pe celalalt boilies de scoici, si pe al treilea trifoi. boilies as folosi de marime mica, 5-6, 10-12 mm, si bogat in larve. dar nu cred ca ar trage la boilies. apa fiind bogata in larve
nemedi1990
nemedi1990

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 34
Localizare : Arad
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 20/10/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  nemedi1990 Mier Oct 21, 2009 6:51 pm

si inca ceva. pe porumb nu as pune arome, sau foarte putin si ceva natural. mai bine as folosi apa din canal la fierbere
nemedi1990
nemedi1990

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 34
Localizare : Arad
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 20/10/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  Adriann Mier Oct 21, 2009 7:05 pm

foarte interesante ideii....iti multumesc....
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  nemedi1990 Mier Oct 21, 2009 7:09 pm

inca ceva. eu as prefera sa mai folosesc seminte de canepa, mamaliga, si grau. asta ajuta la sortarea ciortanelor. si nu numai atat..... Twisted Evil
nemedi1990
nemedi1990

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 34
Localizare : Arad
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 20/10/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  marius Mar Ian 05, 2010 8:30 pm

nemedi1990 a scris:inca ceva. eu as prefera sa mai folosesc seminte de canepa, mamaliga, si grau. asta ajuta la sortarea ciortanelor. si nu numai atat..... Twisted Evil
Cred ca asta te ajuta sa atragi somnul pitic , e plin de el ,intra si pe 4-5 boabe de porumb.
Porumbul natural lasat la fermentat e cel mai bun , 4-5 boabe pe fir .
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  marius Mar Ian 05, 2010 8:40 pm

canal cu crap/amur Picture16
Daca ai rabdare asa ceva i-ti poate intra, sau amuri.
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  manu Mier Ian 06, 2010 1:45 am

sau asa ceva Wink
canal cu crap/amur PhpS2Sz20PM
manu
manu

Numarul mesajelor : 250
Varsta : 41
Localizare : arad
Ocupatia : la peste
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  marius Mier Ian 06, 2010 12:17 pm

Am avut si eu parte de 2 dinastia in jumate de ora ,dar amandoi au rupt firul la mal , de atunci nu mai pescuiesc decat cu vre-o 30 m de fir textil legat la capat.
Frumos exemplar , cat a avut?
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  Admin Mier Ian 06, 2010 12:21 pm

Si eu am avut anul acesta multe rupturi in mal.....si multi s-au dezagat pe drum......dar nu pe colector.......
@marius te-as ruga daca stii...........sa ma ajuti cu 2 probleme......Cum pot face ca pestele intepat sa nu se desfaca pe drum......precizez ca la amur nu folosesc firul de par.......se poate ca si asta sa fie una din cauze
si a doua........pestele intrat in trestie mai poate fi salvat?
Multumesc anticipat Embarassed
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  marius Mier Ian 06, 2010 12:40 pm

Admin a scris:Si eu am avut anul acesta multe rupturi in mal.....si multi s-au dezagat pe drum......dar nu pe colector.......
@marius te-as ruga daca stii...........sa ma ajuti cu 2 probleme......Cum pot face ca pestele intepat sa nu se desfaca pe drum......precizez ca la amur nu folosesc firul de par.......se poate ca si asta sa fie una din cauze
si a doua........pestele intrat in trestie mai poate fi salvat?
Multumesc anticipat Embarassed
Pe balti amurul face pe nebunul cand ajunge la mal ,atunci nu trebuie fortat ci trebuie lasat dupa el , atentie la frana sa fie reglata forte bine .Am un prieten care a scapat intr-o noapte 8 amuri toti la mal . De cand pescuiesc cu momeala doar pe fir de par nu prea mai pierd pestii pe drum , o importanta mare au si carligele .Pestele intrat in trestie poate fi salvat lovind usor lanseta cu o bucata de metal , de multe ori il sperie undele si iese singur din trestie asta depinde si cat e de agatat in trestie dar cea mai buna solutie e barca.
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  manu Mier Ian 06, 2010 1:26 pm

@marius
19 kg-canalul mare tamasda,in partida aia am mai avut unu de 9 kg si un pic
manu
manu

Numarul mesajelor : 250
Varsta : 41
Localizare : arad
Ocupatia : la peste
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  Admin Mier Ian 06, 2010 1:30 pm

Si eu am scapat intr-o noapte toate trasaturile vreo 12 cred ca 80% erau amuri din cate mai stiu 7 i-am pierdut pe drum 4 au intrat in trestii si unul s-a desfacut in fata minciogului......Ma trezeam la fiecare 10 minute"sunau senzorii ca orbii" ratam pestele plantam si ma culcam la loc.....dupa 10 minute iara.......tragedie......toata noaptea am dormit ud si in frig.....Cel mai spectaculos rateu l-am avut la vreo 50 metrii de mal in care unul din amuri mi-a facut cu aripioara....in trestie pur si simplu intrau si se desfaceau din carlig......

Alt rateu spectaculos........dormeam pe bancheta de la dacie langa bete......pe la 4:30 adorm...la 5 suna senzoru.......i-am dat vreo 2 pumni am crezut ca e alarma de la ceas "dute in pui mei lasama sa dorm" asta s-a repetat de vreo 2 ori.......dupa care a venit un prieten urland ca e senzorul nu e alarma....Precizez ca batul era lanssat la maxim 15 m de mal Laughing Laughing Laughing in momentul inteparii am decuplat baitrunerul.....si a intrat in functiune frana normala.......dupa vreo 5 minute pestele era la 100 metri pe malul celalalt.....si acolo a ramas in trestii.......cel mai spectaculos drill din viata mea .......iesea fum din mulineta...
Nici in ziua de azi nu pot realiza......ce putea fii.......eu zic ca un crap 20+
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  marius Mier Ian 06, 2010 1:31 pm

manu a scris:@marius
19 kg-canalul mare tamasda,in partida aia am mai avut unu de 9 kg si un pic
i-mi spui si tactica cum i-ai prins?...ce cantitate de momeala ai folosit si cate zile ai stat?
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  marius Mier Ian 06, 2010 1:44 pm

@Admin
sunt rare zilele cand ii prinzi sa manance asa bine si atunci trebuie profitat......nici macar un ochi inchis , cand a scapa prietenul aia 8 amuri eu dormeam deoarece 48 de ore inainte nu am inchis un ochi . Asa nervos a fost ca ma tragea afara din cort si eu nu ma trezeam ..........la oboseala ma ajutat si cateva beri. De atunci am facut un pact care nu a tinut decat o partida de pescuit.......fara bere la pescuit Laughing
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  Admin Mier Ian 06, 2010 1:50 pm

Intradevar........nu trebe inchis un ochi.......asa ar trebui.....dar partenerul meu de pesti isi lanseaza unditele in apa si doarme ca erou.......De exemplu imi povestea intr-o noapte cand s-a dus singur cum amurul i-a dar un back la swinger si dimineata firul era in fata lui in trestii.......se mai intampla.....dar in genereal noaptea daca nu ai cu cine sa stai la povesti ti urat sa stai singur cu sobolanii asa ca ma refugiez si eu in masina...
Am avut rateuri.....pana am ajuns la bat a scuipat carligul.....se mai intampla......dar de acolo pana la 12 rateuri........
Am avut si nopti fara rateuri......5 amuri pusi pe mal.....
Dar in general partidele au avut o medie de 50% pesti prinsi din toate trasaturile....
Cati nervi mi-am consumat anul trecut pe rateuri......pfff...............
Daca ii sa le numar am avut peste 40 de rateuri....
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  marius Mier Ian 06, 2010 1:54 pm

cata cantitate de momeala folosesti la 48 de ore?
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  Admin Mier Ian 06, 2010 2:02 pm

poi unde pescuiesc eu.......este o gramada de somn pitic........in general folosesc spartura de porumb.......cam 10 kg............si cu granulatie fina si cu granulatie mare.....o data ce ajunge un card de somn pitic pe patul de nada ii ca un magnet pentru amuri si crapi.....agitatia aia la mancare.....la astea 10 kg de spartura adaug cam jumate de kil de miere si vreo 20 de linguri de sare.......porumb folosesc cam 2 kg amestecat cu spartura...
Porumbul este fermentat......cu aroma de miere pentru amur si vanilie pentru crap.......astea sunt retetele mele care au functionat toata vara....

P.s. la o plantare la un bat plantez care o galetuta de smantana de papa Very Happy
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  aldea adrian Mier Ian 06, 2010 2:12 pm

Sa ma laud si eu un pic. Embarassed Twisted Evil
Nu sunt cei mai mari dar merg pe la tzara.
canal cu crap/amur 100_3046
canal cu crap/amur Untitled-1
canal cu crap/amur 060909
aldea adrian
aldea adrian

Numarul mesajelor : 75
Localizare : Romania
Ocupatia : student
Data de inscriere : 16/01/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  marius Mier Ian 06, 2010 2:16 pm

pe diosig a-ti incercat la amur
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

canal cu crap/amur Empty Re: canal cu crap/amur

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum