Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

arome speciale pentru crap

+14
CosmYn
catalin17
Cata Procarp
manu
nemedi1990
bmjean
Romeo
KATSUMOTO
Nagy Victor
razvan10
Vlad Morozan
Cristi Balas (GOGU)
Admin
mihai
18 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

arome speciale pentru crap - Pagina 2 Empty Re: arome speciale pentru crap

Mesaj  Romeo Joi Sept 03, 2009 8:51 pm

Admin a scris:Shocked la porumb e cam greu sa combini cu uleiuri de peste.Marii pescari de crap baga uleiuri de peste in boilisuri de carne si hnv(highly nutritive value).La porumb iti recomand mai mult aromele de fructe miere,csl,mais surcre si multe altele.Nu se merita sa combini porumbu cu pestele ca vei avea esecuri,rar am vazut crapi prinsi la porumb cu aroma de scoici Embarassed

cel mai des am prins la porumb cu aroma de peste si cu porumb uscat imbibat in palinca (trebuie tinut cam 2 saptamani in borcan inchis).....indiferent de locatie....fie vorba de Vecheri sau canalul colector de la Cefa,dupa mine cel mai bine e sa faci montura buna la crap s-au amur si momeala pe care o arunci pe langa carlig......asta e opinia mea personala si testata....PS: se poate incerca si cu niste gratar proaspat prajit intre 2 felii de paine Razz Laughing Laughing Laughing
Romeo
Romeo

Numarul mesajelor : 29
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

arome speciale pentru crap - Pagina 2 Empty Re: arome speciale pentru crap

Mesaj  bmjean Joi Sept 03, 2009 8:55 pm

Romeo a scris:[....PS: se poate incerca si cu niste gratar proaspat prajit intre 2 felii de paine Razz Laughing Laughing Laughing
cu asta se prinde 100% ...pescari!!! Laughing
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

arome speciale pentru crap - Pagina 2 Empty Re: arome speciale pentru crap

Mesaj  Nagy Victor Joi Sept 03, 2009 8:57 pm

Romeo a scris:
Admin a scris:Shocked la porumb e cam greu sa combini cu uleiuri de peste.Marii pescari de crap baga uleiuri de peste in boilisuri de carne si hnv(highly nutritive value).La porumb iti recomand mai mult aromele de fructe miere,csl,mais surcre si multe altele.Nu se merita sa combini porumbu cu pestele ca vei avea esecuri,rar am vazut crapi prinsi la porumb cu aroma de scoici Embarassed

cel mai des am prins la porumb cu aroma de peste si cu porumb uscat imbibat in palinca (trebuie tinut cam 2 saptamani in borcan inchis).....indiferent de locatie....fie vorba de Vecheri sau canalul colector de la Cefa,dupa mine cel mai bine e sa faci montura buna la crap s-au amur si momeala pe care o arunci pe langa carlig......asta e opinia mea personala si testata....PS: se poate incerca si cu niste gratar proaspat prajit intre 2 felii de paine Razz Laughing Laughing Laughing

Varianta cu gratarul... e pt. pescar , nu ? Laughing Laughing Laughing
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

arome speciale pentru crap - Pagina 2 Empty Re: arome speciale pentru crap

Mesaj  Romeo Joi Sept 03, 2009 9:00 pm

Nagy Victor a scris:
Romeo a scris:
Admin a scris:Shocked la porumb e cam greu sa combini cu uleiuri de peste.Marii pescari de crap baga uleiuri de peste in boilisuri de carne si hnv(highly nutritive value).La porumb iti recomand mai mult aromele de fructe miere,csl,mais surcre si multe altele.Nu se merita sa combini porumbu cu pestele ca vei avea esecuri,rar am vazut crapi prinsi la porumb cu aroma de scoici Embarassed

cel mai des am prins la porumb cu aroma de peste si cu porumb uscat imbibat in palinca (trebuie tinut cam 2 saptamani in borcan inchis).....indiferent de locatie....fie vorba de Vecheri sau canalul colector de la Cefa,dupa mine cel mai bine e sa faci montura buna la crap s-au amur si momeala pe care o arunci pe langa carlig......asta e opinia mea personala si testata....PS: se poate incerca si cu niste gratar proaspat prajit intre 2 felii de paine Razz Laughing Laughing Laughing

Varianta cu gratarul... e pt. pescar , nu ? Laughing Laughing Laughing


normal.....doar ca nu am vrut sa toate informatiile necesare pentru o partida placuta de pescuit.....suntem maturi.....sa ne mearga putin mintea cheers
Romeo
Romeo

Numarul mesajelor : 29
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

arome speciale pentru crap - Pagina 2 Empty buna

Mesaj  nemedi1990 Mier Oct 21, 2009 11:18 am

Eu prind cel mai bine la arome puturoase, Squid, Liver, Monster si o aroma, care m-a ajutat la Livada este cea de whisky. Vara, la inceputul lui august, 35 grade, am luat doar la whisky. Cel mai mare crap fiind de 15 kg, am avut si de squid, si de monster, si de spyci shelfish, dar de geaba. Nu am luat nimic la aceste arome. Pt mine aroma de whisky ramane o aroma perfecta, atat vara cat si iarna, si un sfat, la aceasta aroma un pic robin red poate face minuni cu aceasta aroma.
nemedi1990
nemedi1990

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 34
Localizare : Arad
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 20/10/2009

Sus In jos

arome speciale pentru crap - Pagina 2 Empty Re: arome speciale pentru crap

Mesaj  manu Mier Oct 21, 2009 11:30 am

eu nu cred ca exista vreo aroma speciala cu care se prinde oricand...parerea mea!!!
manu
manu

Numarul mesajelor : 250
Varsta : 41
Localizare : arad
Ocupatia : la peste
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

arome speciale pentru crap - Pagina 2 Empty Re: arome speciale pentru crap

Mesaj  nemedi1990 Mier Oct 21, 2009 2:21 pm

Asta depinde doar de faptul daca reusesti sa obisnuiesti crapul cu aroma, si cat de des mergi la pescuit. De ex daca mergi saptamanal pe acelas balta cu acelas aroma le va cunoaste si va stie ca e mancare. Dar daca mergi pe alta balta saptamanal atunci sigur nu le va cunoaste si va fi mai greu sa prinzi intotdeauna cu acea aroma.
nemedi1990
nemedi1990

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 34
Localizare : Arad
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 20/10/2009

Sus In jos

arome speciale pentru crap - Pagina 2 Empty Re: arome speciale pentru crap

Mesaj  Cata Procarp Lun Ian 25, 2010 11:09 am

@nemedi

ai mp

Cata Procarp

Numarul mesajelor : 17
Localizare : Oradea
Ocupatia : Manager Firma
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

arome speciale pentru crap - Pagina 2 Empty Arome

Mesaj  catalin17 Mar Mar 23, 2010 1:28 pm

Vroiam si eu sa adaug ceva la cele spune de admin legat de arome si boilles-uri.
Si la Bolcas si la Les am prins crap cu boilles-uri home made cu greutate intre 2-4,5 kg.
Si nu am fost singurul pescar care a reusit asta.De prins am prins primavara,cu boilles-uri dulci miere si capsuna.
E foarte devarat ca nu e invatat pestele cu asa ceva inca, dar e foarte adevarat ca noi,pescarii din zona asta cei care nu suntem asa profi folosim foarte multa nada si cu asta ii si saturam.Aici ma refer la cei care nadesc cu mamaliga si porumb in cantitati prostesti.
catalin17
catalin17

Numarul mesajelor : 64
Localizare : oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 20/03/2010

Sus In jos

arome speciale pentru crap - Pagina 2 Empty Re: arome speciale pentru crap

Mesaj  CosmYn Lun Mar 29, 2010 7:36 pm

Ce este betaina cine ami poate explica si cat costa atata stiu ca e un praf doar .Ce trebuie facut cu el Embarassed Embarassed Exclamation Question
CosmYn
CosmYn

Numarul mesajelor : 262
Localizare : Oradea
Ocupatia : ............
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

arome speciale pentru crap - Pagina 2 Empty Re: arome speciale pentru crap

Mesaj  Maryus Lun Mar 29, 2010 8:41 pm

xCo0oLs a scris:Ce este betaina cine ami poate explica si cat costa atata stiu ca e un praf doar .Ce trebuie facut cu el Embarassed Embarassed Exclamation Question

Se foloseste ca atractant atat in nada cat si in momeala.
In mod natural, Betaina se gaseste in sroturi de cereale, spanac, carne de peste si alte alimente.
Adaugata in hrana pestilor, va spori absorbtia de minerale din hrana precum si la grabirea procesarii de proteine si grasimi la nivelul aparatului digestiv, grabind senzatia de foame.
Cu alte cuvinte, este un stimulator de apetit excelent.

In mare e un atractant care are rolul de a lasa pestii mai repede cu matul gol Laughing Laughing

Am vazut undeva ca 100 gr este la 18-20 ron ... dar poate mint
Maryus
Maryus

Numarul mesajelor : 84
Localizare : Baia Mare
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

arome speciale pentru crap - Pagina 2 Empty Re: arome speciale pentru crap

Mesaj  Ovi_1919 Lun Mar 29, 2010 8:44 pm

Betaină
Betaină anhidră, cristalizată, sub formă de pudră, extrasă din sfeclă de zahăr, cu o puritate de peste 98%
Betaina se foloseşte în nutriţia umană şi animală şi în acvacultură. A devenit un ingredient foarte popular în nade de crap, datorită calităţilor ei nutritive şi palatante. Adăugată în mixuri sau în pasturi, îmbunătăţeşte capacitatea de atracţie a nadei atât pe termen scurt, cât şi în timp.
Ovi_1919
Ovi_1919

Numarul mesajelor : 297
Localizare : Departe
Ocupatia : electronica
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

arome speciale pentru crap - Pagina 2 Empty @xcools

Mesaj  paul15 Lun Mar 29, 2010 9:07 pm

este nada de la benzar care are betaina in compozitie
paul15
paul15

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 28
Localizare : Sacadat
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

arome speciale pentru crap - Pagina 2 Empty Re: arome speciale pentru crap

Mesaj  CosmYn Sam Apr 10, 2010 11:10 am

K va multumesc Smile Laughing
CosmYn
CosmYn

Numarul mesajelor : 262
Localizare : Oradea
Ocupatia : ............
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

arome speciale pentru crap - Pagina 2 Empty Re: arome speciale pentru crap

Mesaj  Cata Procarp Dum Mai 09, 2010 10:48 pm

Betaina nu este atat de scumpa

http://www.procarp.ro/shop/Nade-si-Momeli/Aditivi-pudra/Betaina-0-5kg-277.html

De regula se merge cu 10 gr/kg de mix(atentie se amesteca in oua la fel ca si alti atractanti pentru o mi buna omogenizare )
Este termostabila pina la 220 de grade celsius si nu dispare prin fierbere.

Cata Procarp

Numarul mesajelor : 17
Localizare : Oradea
Ocupatia : Manager Firma
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

arome speciale pentru crap - Pagina 2 Empty Re: arome speciale pentru crap

Mesaj  razvan10 Dum Mai 16, 2010 10:58 am

catalin17 a scris:Vroiam si eu sa adaug ceva la cele spune de admin legat de arome si boilles-uri.
Si la Bolcas si la Les am prins crap cu boilles-uri home made cu greutate intre 2-4,5 kg.
Si nu am fost singurul pescar care a reusit asta.De prins am prins primavara,cu boilles-uri dulci miere si capsuna.
E foarte devarat ca nu e invatat pestele cu asa ceva inca, dar e foarte adevarat ca noi,pescarii din zona asta cei care nu suntem asa profi folosim foarte multa nada si cu asta ii si saturam.Aici ma refer la cei care nadesc cu mamaliga si porumb in cantitati prostesti.

Cu boilles-uri cu aroma de caracatita se prinde pe balta Les Question crap
razvan10
razvan10

Numarul mesajelor : 466
Localizare : Oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 08/07/2009

Sus In jos

arome speciale pentru crap - Pagina 2 Empty Re: arome speciale pentru crap

Mesaj  Ssebastian Dum Mai 16, 2010 11:12 am

razvan10 a scris:
catalin17 a scris:Vroiam si eu sa adaug ceva la cele spune de admin legat de arome si boilles-uri.
Si la Bolcas si la Les am prins crap cu boilles-uri home made cu greutate intre 2-4,5 kg.
Si nu am fost singurul pescar care a reusit asta.De prins am prins primavara,cu boilles-uri dulci miere si capsuna.
E foarte devarat ca nu e invatat pestele cu asa ceva inca, dar e foarte adevarat ca noi,pescarii din zona asta cei care nu suntem asa profi folosim foarte multa nada si cu asta ii si saturam.Aici ma refer la cei care nadesc cu mamaliga si porumb in cantitati prostesti.

Cu boilles-uri cu aroma de caracatita se prinde pe balta Les Question crap
...nu prea as crede ca pe les ar merge...mai degraba la cetariu...acolo merg crapisti si deja pestele este invatat cu boilies acoo...pe les sanse de 0,24% Laughing
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

arome speciale pentru crap - Pagina 2 Empty Re: arome speciale pentru crap

Mesaj  razvan10 Dum Mai 16, 2010 11:30 am

ssebastian a scris:
razvan10 a scris:
catalin17 a scris:Vroiam si eu sa adaug ceva la cele spune de admin legat de arome si boilles-uri.
Si la Bolcas si la Les am prins crap cu boilles-uri home made cu greutate intre 2-4,5 kg.
Si nu am fost singurul pescar care a reusit asta.De prins am prins primavara,cu boilles-uri dulci miere si capsuna.
E foarte devarat ca nu e invatat pestele cu asa ceva inca, dar e foarte adevarat ca noi,pescarii din zona asta cei care nu suntem asa profi folosim foarte multa nada si cu asta ii si saturam.Aici ma refer la cei care nadesc cu mamaliga si porumb in cantitati prostesti.

Cu boilles-uri cu aroma de caracatita se prinde pe balta Les Question crap
...nu prea as crede ca pe les ar merge...mai degraba la cetariu...acolo merg crapisti si deja pestele este invatat cu boilies acoo...pe les sanse de 0,24% Laughing

Cu boilles-uri cu aroma de caracatita se prinde pe balta Fegernic Question
crap
razvan10
razvan10

Numarul mesajelor : 466
Localizare : Oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 08/07/2009

Sus In jos

arome speciale pentru crap - Pagina 2 Empty Re: arome speciale pentru crap

Mesaj  Ssebastian Dum Mai 16, 2010 1:00 pm

@razvan...aceleasi sanse ca si pe les...0,24% pe bolcas sansele ar fi de 50%, in partea opusa a coltului din dreapta digului...la stuf catre capat
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

arome speciale pentru crap - Pagina 2 Empty Re: arome speciale pentru crap

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum