Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

+9
mariusw
davidco_m
Adriann
Nagy Victor
Ionut Erdeli
marius
Ssebastian
Harangus Marius
sztufi
13 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  sztufi Mier Ian 27, 2010 5:20 pm

Domnilor! Imi poate spune cineva dintre Dvs. ce artificiala este mai indicat sa se foloseasca pe Crisul Negru in special la Salau si Avat?
Eu sint adeptul rotativelor si experienta mea este ca aduc rezultate foarte slabe in aceste ape , si numai din rindul clenilor.........
Imi poate da cineva vreun sfat ?

sztufi

Numarul mesajelor : 126
Varsta : 59
Localizare : Oradea
Ocupatia : administrator firma
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Re: Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  Harangus Marius Mier Ian 27, 2010 7:34 pm

cine ti-ar putea spune asa ceva, CLAR trebuie sa fie profesor! dar totusi intreaba-l pe pescardeclean,el chiar este profesor,dar nu cred ca stie acest raspuns Very Happy
cineva imi zicea intr-o zi ca vrea sa-si cumpere acea naluca cu care va prinde sigur,oricand...dar asa ceva nu exista...poate daca ar fi sa ne gandim cum noi vrem azi un gratar,iar maine poate numai o salata ca ne este doar putin greata de la gratar ....s.a.m.d. cam la fel e si cu artificiala asta care nu ne mai lasa sa dormim linistiti...oare care e mai buna?
adevarul este ca niciodata nu poti sti la ce intra si in concluzie trebuie sa ai ceva arsenal!
hai ca am obosit! fir intins!
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty naluci artificiale

Mesaj  sztufi Mier Ian 27, 2010 7:48 pm

O.K. Asa si este incercarea moarte nare .............. , dar fiecare dintre noi are locurile lui unde stie cu ce merita sa incerci !
Ex. Forum Valea Ierului unde am scris cu ce ai sanse mari sa prinzi rapitori , experimentat in curs de mai multi ani ! M-am gindit poate cineva are vechime si experienta pe Crisul Negru in Spinning. Apropo daca vrei sa prinzi salau sau stiuca cu metoda clasica [ pestisor] am citeva
metode si locuri bine incercate!

sztufi

Numarul mesajelor : 126
Varsta : 59
Localizare : Oradea
Ocupatia : administrator firma
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Re: Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  Ssebastian Mier Ian 27, 2010 8:39 pm

pe crisul negru atunci cind plopii lasa puful alb....merge cu tiny alb....floating...dar sa fie alb si eventual burta galbuie...
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Re: Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  marius Mier Ian 27, 2010 8:52 pm

sztufi a scris:O.K. Asa si este incercarea moarte nare .............. , dar fiecare dintre noi are locurile lui unde stie cu ce merita sa incerci !
Ex. Forum Valea Ierului unde am scris cu ce ai sanse mari sa prinzi rapitori , experimentat in curs de mai multi ani ! M-am gindit poate cineva are vechime si experienta pe Crisul Negru in Spinning. Apropo daca vrei sa prinzi salau sau stiuca cu metoda clasica [ pestisor] am citeva
metode si locuri bine incercate!
Sztufi zi ceva despre salau, locuri ce fel de pestisor pui ca momeala . etc
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Montura mea ptr. salau

Mesaj  sztufi Joi Ian 28, 2010 8:36 am

Cele mai bune rezultate au dat urmatoarea montura - fir 35 mm , cu plumb de capat ajustat dupa locul unde pescuiesc
apa mai domola sau cu virtejuri etc. Doua cirlige , una legat la distanta de aprox 30 cm de plumb , si una la 60 cm de plumb. Cirligele sint cu
tija lunga [nu te supara dar nu ii stiu marimea am cumparat-o dupa ochi in Budapesta , am luat atunci vreo 200 buc, cred ca va ajunge piina traiesc...] Firul inaintas de pe cirlige multif. 12 -14 mm lungime aprox 20-25 cm legate cu virtej sau T-u antinod cu blocator plastic pe firul principal.
Pestele folosit este obligatoriu Oblete de marime mijlocie sau mare!! Pestele [ scuze dar va fi putin cam Sadic cea ce spun] o pun jos si calc pe ea pina nu ii ies matele. Asa zdrobit il pun pe cirlig acatat in doua puncte....bag in zina coadei o scot pe partea cealalta si o bag in cap pe la branhii si scot cirligu prin gura pestisorului. Poti incerca pe tot parcursul zilei in ape adinci sub maluri cu virtejuri linistite sub salciile de pe mal
etc. dar cele mai frumoase capturi eu le-am prins seara in timpul ce se intuneca si noapte pina la ora 1-2 .DAR trebuie sa stii ca seara salaul
trebuie sa il cauti la apa mica ................. Loc bun ptr Salau Cariera de piatra de la TAUT Crisul Negru [ mai intereseazate ca eu nu am fost acolo de 3 ani dar atunci se prindea super si iarna]..FIR INTINS!!!!!!!!!!!

sztufi

Numarul mesajelor : 126
Varsta : 59
Localizare : Oradea
Ocupatia : administrator firma
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Re: Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Ian 28, 2010 10:33 am

Scuze ca nu am raspuns pana acuma dar nu am avut nimic de spus! Nu pescuiesc la salau, iar avatul foarte greu il stiu pacali ceea ce inseamna ca ceva e in neregula la ceea ce fac eu sau la sculele pe care le folosesc!
Pe cariera de la Taut s-a scimbat foarte tare cursul apei, acum este si destul de muradara, deci sanse de pescuit .... cam slabute! nu am auzit sa se prinda salau pe balastiera din vara, dar stiu ca s-a gasit unu pe la 5 -6 Kg mort pe mal, acuma mai in toamna! Avat cel mai bine s-a luat la buldo cu muste albe sau culori deschise!Daca mai ai nevoie de informatii in zona, spune-ti oful, iar daca stiu o sa iti raspund cat stiu de bine! Smile

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Re: Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  Nagy Victor Joi Ian 28, 2010 12:05 pm

@ sztufi

ne-ar fi de mare ajutor daca ai posta citeva poze cu montura pt. salau pe care ai descris-o study
multumesc anticipat gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Re: Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  Adriann Joi Ian 28, 2010 12:39 pm

sztufi a scris:Domnilor! Imi poate spune cineva dintre Dvs. ce artificiala este mai indicat sa se foloseasca pe Crisul Negru in special la Salau si Avat?
Eu sint adeptul rotativelor si experienta mea este ca aduc rezultate foarte slabe in aceste ape , si numai din rindul clenilor.........
Imi poate da cineva vreun sfat ?
Sztufi... la salau ar trebui sa incerci niste shaduri sau twistere ,iar la avat salmo thrill-ul care e facut special pentru avat.Sau de la rapala mai este un volber dar nu stiu cum se numeste.are 3 ancore.Marius poate ma ajuti tu si imi spui cum se numeste.Nu cred ca salai sau avati de pe Crisul Negru sunt mai cu mot ca si cei de aici.Asa ca ar trebui sa intre la cele mentionate de mine.
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Re: Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  marius Joi Ian 28, 2010 12:57 pm

nu stiu ce model sau cum se mai numeste doar atat are stanta de rapala...........din pacate l-am agatat ,cel mai norocos vobler al meu, Sad
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Montura ptr. Salau

Mesaj  sztufi Joi Ian 28, 2010 1:22 pm

@Nagy Victor

Saptamina viitoare am planificat sa ma apuc sa fac ordine si intretinere intre sculele de pescuit ,daca nu e tirziu am sa trimit citeva poze cu montura pe care o folosesc..............

sztufi

Numarul mesajelor : 126
Varsta : 59
Localizare : Oradea
Ocupatia : administrator firma
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Re: Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  Nagy Victor Joi Ian 28, 2010 1:25 pm

OK.
asteptam gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Re: Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  davidco_m Joi Ian 28, 2010 8:13 pm

Salut
Pot sa-ti spun doar atat :clenii de acolo prefera voblere mai mici decat cei de pe CR,avat prindeam foarte bine la SP si o lingura de la rapala
Stiuci am prins pe rotativa dar si pe voblere si linguri,salau nu am prins inca (nici nu am dat special la salau)
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Re: Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  mariusw Joi Ian 28, 2010 8:27 pm

@davidco_m zi`mi si mie te rog numele lingurei aceleia de la RApala la care ai prins avat:D te rog:P! gentleman
mariusw
mariusw

Numarul mesajelor : 295
Varsta : 32
Localizare : oradea/bihor/romania
Ocupatia : somer
Data de inscriere : 05/09/2009

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Re: Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  alex_24ARN Joi Ian 28, 2010 8:28 pm

@marius!pt voblere agatate ar trebui sa folosesti un dezgatator de voblere!trimite un mp la @harangus si poate i-ti arata catalogul pe anul 2010 cu ceva modele noi de dezgatatori!(poate inca nu la lansat)si alea din 2009 sunt bune!deci fara gluma ....vorbeste cu el si pt un pret acceptabil te poate servi!
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Re: Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  Ssebastian Joi Ian 28, 2010 8:56 pm

alex_24ARN a scris:@marius!pt voblere agatate ar trebui sa folosesti un dezgatator de voblere!trimite un mp la @harangus si poate i-ti arata catalogul pe anul 2010 cu ceva modele noi de dezgatatori!(poate inca nu la lansat)si alea din 2009 sunt bune!deci fara gluma ....vorbeste cu el si pt un pret acceptabil te poate servi!
sau 2 beri miller... Wink serios ..is ok ...incercate deja...si eu am!!!!
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Re: Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  davidco_m Joi Ian 28, 2010 10:33 pm

mariusw a scris:@davidco_m zi`mi si mie te rog numele lingurei aceleia de la RApala la care ai prins avat:D te rog:P! gentleman
nu mai stiu silent tongue
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Re: Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  Ssebastian Joi Ian 28, 2010 10:40 pm

rapala spinner...logic!!! nu? Laughing
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Re: Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  davidco_m Joi Ian 28, 2010 10:49 pm

ssebastian a scris:rapala spinner...logic!!! nu? Laughing
nu man Smile ,lingura
acu 5-6 ani abia au aparut primele modele de linguri(nu rotative ) blue fox
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Re: Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  mariusw Joi Ian 28, 2010 11:28 pm

lol! ... ok:P!
mariusw
mariusw

Numarul mesajelor : 295
Varsta : 32
Localizare : oradea/bihor/romania
Ocupatia : somer
Data de inscriere : 05/09/2009

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Re: Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  Istyfishmaster Vin Ian 29, 2010 7:50 pm

Rapala despre care vb @Ariann se numeste Original Floating.
Istyfishmaster
Istyfishmaster

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 32
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Re: Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  marius Sam Ian 30, 2010 12:47 pm

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? 12052009372
@istyfishmaster
asta e modelul ORIGINAL FLOATING?
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Re: Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  davidco_m Sam Ian 30, 2010 5:36 pm

din cate vad eu ...este un HJ de minim 12 cm glass
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Re: Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  marius Sam Ian 30, 2010 7:56 pm

`stie careva unde pot gasi modelul asta?
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Re: Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  razvan10 Dum Ian 31, 2010 9:58 am

razvan10
razvan10

Numarul mesajelor : 466
Localizare : Oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 08/07/2009

Sus In jos

Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ? Empty Re: Ce naluci artificiale produc rezultate pe Crisul Negru ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum