Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

+11
Ovi_1919
Tibi-CPO
nagy cristian
alex_24ARN
Ssebastian
Harangus Marius
bmjean
Nagy Victor
Marian
szoke szabolcs
Ionut Erdeli
15 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Iul 07, 2009 9:51 pm

Constructia unui vobler de clean in 10 pasi

In urma cu cativa ani am descoperit pescuitul la voblere! Marea problema a acestui stil sunt costurile ridicate ale voblerelor! Rar se gassc voblere bune la preturi sub 10-15 lei! Si atunci cand ne cumparam cate unul parca nu e exact ce ne doream! Parca noi am fi facut ceva diferit la forma, la culoare, poate la barbeta, mai stiu eu la ce! Ei bine, costurile ridicate si nemultumirile m-au facut si pe mine sa caut o alternativa! Am cautat pe internet o bucata buna de vreme, am intrat pe forumuri si dupa un timp am cautat niste lemn de brad din care mi-am confectionat primele voblere! Aratau groazanic, culorile erau execrabile, nu aveau bataie buna (mai bine spus veneau pe recuperare ca si o rotativa), etc.
Cu timpul insa am inceput sa imi cam dau seama unde am gresit si cum se poate face in asa fel incat sa nu mai existe atatea rebuturi!
In acest articol voi incerca sa prezint pe etape, cat mai simplu, cum imi fac eu voblerele, iar langa materiale voi scrie si pretul ca sa vedem la cat se ridica pretul unui vobler „home made”
1. se ia o bucata de lemn de tei (gratuit) si un bomfaier (8 lei cu lama cu tot)

2. se taie o bucata de circa 3-4 cm din lemnul de tei

3. cu ajutorul unor cuttere profesionale (cel mare 15 lei cu 4 lame de rezerva din care eu am folosit pana acum 2, iar cel mic 4 lei cu 20 de lame de rezerva) se ciopleste bucata de lemn pana ii dam aproximativ forma unui vobler.

4. in momentul in care credem ca l-am cioplit detul trecem la smirghel cu granulatie mare si pentru a mai lua din colturi, iar apoi la smirhel cu granulatie mica pentru finisaje (smirghel 5 lei metrul)

5. odata finisat, trecem la pasul urmator – datul gaurilor pentru ocheti si pentru lestat (punerea plumbului). Aceasta operatie se face cu burghie de diferite marimi (un burghiu costa 50 – 70 de bani)! Pentru gaurile ochetilor folosim un burghiu mic, iar pentru lestat, unul mai mare, in functie de marimea plumbului pe care vrem sa-l folosim!

6. dupa ce am dat gaurile pentru ocheti si plumb, vom taia locul pentru barbeta cu bomfaierul! Atentie sa taiati curat si drept!

7. pentru ocheti se foloseste sarma subtire care sa nu se oxideze in timp! Eu personal folosesc sarma de la un gard de trestie pe care il am la tara! Se taie sarma cam de 5 – 8 cm, se indoaie la mijloc si se rasuceste cu ajutorul burghiului mic. Capetele libere se prind cu un patent (7 lei)

8. lipirea se face cu poxilina (8 lei)! Pentru prepararea ei urmati instructiunile din cutie!atentie mare sa folositi destula ca sa nu se dezlipeasca ochetii de la vobler!

9. dupa ce atasarea ochetilor si ai barbetei se lesteaza voblerul cu plumb alice sau banda, in functie de cat de mult vrem sa folosim asa incat sa fie un vobler floating, suspending sau sinking!

10. Barbeta se face din ceva plastic transparent (gasiti ceva pe acasa), coloratul eu il fac cu markere (2 lei buc), iar de lacuit il lacuiesc cu lac transparent de yacht (cel putin 3-4 straturi, 10 lei). Dupa ce il lasati la uscat timp de cateva zile, puteti sa atasati ancorele cu ajutorul unor inele din comert
Atentie mare la preturi, tot ceea ce am specificat aici mie imi ajung inca din iarna, mai putin poxilina!

Fire zbuciumate!
Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Image242

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Image244

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Image245

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Image247

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Image250

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Image253

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Image254

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Image255

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Image256

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Image258

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Image275

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Image271

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Image272

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Image276

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Image274

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Image277

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Image280

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Image281

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty bomfaier

Mesaj  szoke szabolcs Mar Iul 07, 2009 10:52 pm

pe bomfaierul tau scrie "6 lei" nu 8 lei.........ai cunostinte la otelul?
szoke szabolcs
szoke szabolcs

Numarul mesajelor : 246
Localizare : oradea
Ocupatia : sudor Wig
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Re: Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  Marian Mar Iul 07, 2009 10:52 pm

foarte bun tutorialul......nu imi ramane decat sa incerc
Marian
Marian

Numarul mesajelor : 159
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Re: Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  Nagy Victor Mar Iul 07, 2009 11:28 pm

Nu ne-ai spus la ce folosesti cele 3 degete de la picior care apar in poza ci bomfaierul Question Shocked Shocked Shocked
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

vorbind serios , foarte clare si pe intelesul tuturor instructiunile tale , nu ne mai ramine decit sa incercam si noi , spor la lucru Exclamation Very Happy
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Re: Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  bmjean Mier Iul 08, 2009 12:30 am

foarte frumos prezentat, inclusiv in poze, mai greu cu pusul in practica...de noi mai novice in spinning...nici acum nu stiu care e voblerul cel mai bun din magazin, de unde sa stiu de care sa-mi confectionez? Laughing, dar sunt dornic sa invat!
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Re: Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Iul 08, 2009 6:50 am

ma bucur ca va place, am incercat sa pun poza dupa fiecare etapa, dar nu am reusit! Oricum, sunt cat de cat in ordinea actiunilor. poate ma ajuta un moderator cu mai multa rabdare decat mine! daca vreti sa incercati as putea sa va dau ceva lemn de tei uscat (gratuit)! Am vre-o 6 bare in plus! dintr-o bara ies cel putin 7 - 8 voblere!
cat despre degetele de la picioare, le folosesc la cioplit! Very Happy Very Happy Very Happy

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Re: Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  Harangus Marius Mier Iul 08, 2009 12:19 pm

pentru varietate pun metoda mea de constructie:scule si materiale

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! P7080786

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! P7080782

lemnul este de tei din rolete vechi trase la abric,sablonul are 3,5 cm.se decupeaza cu bomfaierul si apoi la polizor dupa forma sablonului,apoi se taie in doua bucati una mai subtire si una mai groasa.

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! P7080781

in cea mai groasa se face canal pentru ocheti care sunt dintr-o singura bucata,din nichelina(nu rugineste si este usor de prelucrat)si gauri pentru lest care in functie de preferinte (floating,suspending,sinking)poate sa fie mai mult sau mai putin.greutatea in general se pune la mijloc dar daca se pune mai in fata va bate mai marunt,iar daca se pune mai in spate va bate mai amplu dar toate astea in combinatie si cu unghiul barbetei

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! P7080784

dupa ce se monteaza lestul si ochetii se poate lipi practic cu orice lipici de lemn,dar ar fi preferabil ceva bicomponent(tine mai bine)

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! P7080787

apoi se strange in menghina pana se usuca bine

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! P7080780

dupa uscare se poate face finisajul,in prima faza cu cuterul,apoi cu pila(e mai usor de lucrat).dupa e are forma dorita se vopseste cu ce aveti la indemana,nu conteaza,iar la urma se lacuieste

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! DSCF5335

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! DSCF5336
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Re: Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  Nagy Victor Mier Iul 08, 2009 12:43 pm

Daca continuati asa , magazinele de specialitate vor da faliment Exclamation Laughing
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Atelier Pescaresc

Mesaj  Ssebastian Mier Iul 08, 2009 5:12 pm

gentleman ..jos palaria pt @pescardeclean...si @Harangus....bravo, adevarati "profesori".... Exclamation Exclamation Exclamation pe ale mele le arat la iesirea de spinning... cheers cheers cheers
@pescardeclean...la cine sa merg la otelu'?
imi trebuie si mie un bomfaier mai ieftin.. Laughing Laughing Laughing ..sa-mi pui o pila si mie....1/2 de bara de tei imi trebuie si mie..de unde ai facut rost?
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Re: Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  bmjean Mier Iul 08, 2009 5:19 pm

Mai fratilor...@pescardeclean si @Harangus, pai daca mai faceti mult "reclama" pe forum Laughing ,bag de sama ca nu o sa mai apucati sa megeti la pescuit de atatea comenzi...sau ziua la pescuit si noaptea la "atelier". Laughing
La intalnire (pe 13.07) vreau sa vad cum testati voblere voastre, o scurta prezentare...un peste prins si apoi...comenzile...,nu?
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Re: Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Iul 08, 2009 9:41 pm

@bmjean
nu e gluma cu fabricatul voblerelor! la fel au inceput si cei de la rapala, salmo, dady, etc.
cat despre vanzarea .la mine cel putin nu se va intampla nici-odata! Am facut o gramada deja, dar mai am abia 2 sau 3! Cel mai mult le-am folosit la testarea locurilor primavara, iar marea majoritate le-am dat! o fac din pasiune si nu pentru comert! Deci atentie potentialilor cumparatori .... mai aveti ceva de asteptat! Ajut pe oricine are nevoie, servesc pe toata lumea cu placere, dar nu vand voblere! Sunt un simplu amator, si o fac din pasiune! In momentul in care intervine mercantilismul se renunta automat la calitate (vezi voblerele Cozma care nu mai sunt ceea ce erau odata)
@Harangus
ma bucur ca-ti dezvalui si tu secretele Very Happy , cine stie, poate mai vine careva cu idei si avem tot timpul ce invata unii de la altii!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Re: Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  bmjean Joi Iul 09, 2009 12:20 am

@pescardeclean
nici o secunda nu m-am gandit ca e de gluma...dar tin minte ca pe vremuri (poate si acum) in era de mult apusa, cand in magazine se gaseau numai plute de plastic (oribile), erau cativa pescari care confectionau plute (chiar din pluta sau talpa de sandale de plaja-multicolore Laughing ) si pe langa ca aratau super, erau si bune si le vindeau de regula in piata (ocska) si eu ca si pescar (inca de copil) neavand timp sau pricepere sa le confectionez, imi era mai usor sa le cumpar (preturile erau mai mult decat rezonabile)...in aceasta idee am zis de confectionarea si comercializarea voblerelor in micro comenzi (nu ma refeream la o afacere), dar daca nu se poate nu e nici o problema, eu ziceam asa pentru noi, care doresc din Spinnig Club...
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Re: Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Iul 09, 2009 6:59 am

Noi, astia din spinning club, noi mai primim cate unul! Very Happy Very Happy Very Happy

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  alex_24ARN Sam Ian 30, 2010 6:54 pm

Aş invita la discutie toti pescarii care au bunăvointa de a ne explica modurile de confectionare a voblerelor !dar rog sa nu daţi copy-paste !multumesc Alex
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Re: Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  nagy cristian Sam Ian 30, 2010 7:40 pm

e buna ideea lui alex si astept sfaturile celor mai desavarsiti membrii care isi confectioneaza singuri voblerele. Very Happy
poate ne ajuta si Domnul Tibi-CPO
nagy cristian
nagy cristian

Numarul mesajelor : 417
Varsta : 29
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Re: Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  Tibi-CPO Sam Ian 30, 2010 7:55 pm

Dacă intenţiile voastre sunt serioase,eu vă ajut cu plăcere şi am chiar o idee:haideţi să mergem într-o zi la CPO împreună cu ceilalţi meşteri şi învăţăcei şi să discutăm despre lucrurile care vă interesează.Aici putem chiar prezenta etapele confecţionării,aşa e mult mai uşor de priceput despre ce ar fi vorba.Aştept părerea voastră despre această acţiune.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Re: Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  Harangus Marius Sam Ian 30, 2010 8:00 pm

eu sunt dispus sa impartasesc din ceea ce stiu,dar trebuie sa va spun ca eu sunt la inceput de drum si nu am pretentia ca stiu tot.
din ce am acumulat pot imparti cu placere.
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Re: Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  nagy cristian Sam Ian 30, 2010 8:05 pm

Buna idee , eu ma inscriu la o astfel de intilnire , am o singura rugaminte , sa fie dupa ora 18:00 (mai am si lectii Wink )
nagy cristian
nagy cristian

Numarul mesajelor : 417
Varsta : 29
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Re: Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  Tibi-CPO Sam Ian 30, 2010 8:13 pm

Cristi dragă,nici eu nu pot mai repede,dar ora 18 îmi convine.Ar fi bine să-i ascultăm şi pe ceilalţi şi apoi să hotărâm,ce zici?

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Re: Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  nagy cristian Sam Ian 30, 2010 8:30 pm

ok gentleman
nagy cristian
nagy cristian

Numarul mesajelor : 417
Varsta : 29
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Re: Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  alex_24ARN Sam Ian 30, 2010 9:19 pm

Pentru inceput as vrea stiu ce minim de scule ar trebui sa achizitionez!o menghina mica,ceva ferastrau.....
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Re: Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  nagy cristian Sam Ian 30, 2010 9:29 pm

eu am confiscat sculele lui tati Laughing Laughing Laughing
nagy cristian
nagy cristian

Numarul mesajelor : 417
Varsta : 29
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Re: Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  Ssebastian Sam Ian 30, 2010 9:40 pm

nagy cristian a scris:eu am confiscat sculele lui tati Laughing Laughing Laughing
...ok....o masina de gaurit...niste burghie de 1 si 2...si de 6 pt a introduce lestul in vobler...eu folosesc ca lest bile de rulment de 5,5 sau 5,9...un cater normal plus lame de rezerva..sint cutere profesionale dar eu ma limitez momentan la cele de plastic...smirghel fin....si ..indeminare...pinza de bomfaier...voi posta miine poze cu ce teebuie...minimum necesar...era sa uit iti trebuie si nevasta...sa-i furi lacul de unghii...
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Re: Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  Ionut Erdeli Sam Ian 30, 2010 9:42 pm

alex_24ARN a scris:Pentru inceput as vrea stiu ce minim de scule ar trebui sa achizitionez!o menghina mica,ceva ferastrau.....

Arunca o privire si aici, vedeti ce s-a mai scris: https://pescuitbihor.forumgratuit.ro/echipament-f8/atelier-pescaresc-t257.htm Smile

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Re: Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  Nagy Victor Sam Ian 30, 2010 10:00 pm

pescardeclean a scris:
alex_24ARN a scris:Pentru inceput as vrea stiu ce minim de scule ar trebui sa achizitionez!o menghina mica,ceva ferastrau.....

Arunca o privire si aici, vedeti ce s-a mai scris: https://pescuitbihor.forumgratuit.ro/echipament-f8/atelier-pescaresc-t257.htm Smile

l-am transferat aici
doi in unu Laughing gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!! Empty Re: Confecţionarea voblerelor,poperelor,sliderelor si linguriţelor !!!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum