Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

AJVPS BIHOR

+76
lik
koko
ancutz
cristi
misu
raul
kiske13
Rogojan Nicu
andreiii
pescarbihor
pescarus
crisulnegru
orion
White Shark
nimrod
ssebi
Ilie
B Vasile
Balex67
Cata_lin
vin1
paul_
catalin17
pin70
co2
danutz
ESOX LUCIUS
bastian23
Harangus Marius
Cata Procarp
Ile Marcel
csife
Musti
roberto
sztufi
CosmYn
GICA_69
clenutzu
Tibi-CPO
DMG
nemedi1990
alex_24ARN
davidco_m
MIHNEA FLORIN
Fishmanhocket
yulyan33
Ssebastian
PETER
marcello
Crinel
Adriann
Jean Scurtu
tIbI_iosIA
DAN-DAN
miki
KATSUMOTO
bmjean
szoke szabolcs
Hanumanfish
Kovesdi Zoli
Ionut Erdeli
Cristi Balas (GOGU)
RaduDan
vasile miclea
marius
Chelu
Nagy Victor
nagy cristian
Rapla
loci70
tudor octavian
zsolty
mihai
pumukli
Admin
szabi1
80 participanți

Pagina 11 din 31 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 21 ... 31  Urmatorul

In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  roberto Joi Mar 11, 2010 10:16 am

Tibi-CPO a scris:Roberto,eu nu sunt jurist,deci folosesc un limbaj comun pescarilor şi nu celor care se învârt toată ziua printre paragrafe.Ce spui tu este perfect adevărat,dar apele astea administrate de ANPA,sunt de fapt ale nimănui şi peste un an,poate doi,vor arăta ca atare.Eu,dacă mă ştiu în regulă,îi prezint permisul oricui,nu mi-ar face plăcere să creadă cineva despre mine că sunt un braconier mărunt,care se ascunde după o lege de rahat.Păi dacă numai ăia au dreptul să controleze de care vorbeşte legea,cum vreţi să scăpaţi de braconieri? Nu cred că prostovolarii şi-au corelat programul cu cel al inspectorului piscicol şi oricum,dacă nu-l cară asociaţiile cu maşina pe teren,nu cred că va merge în control cu
autostopul.Pe apele de munte enumerate,avem acel contract cu RNP,deci acolo,ca şi pe lacuri,noi facem regulile,după cum ai zis.Regulamentul de pescuit pe lacurile AJVPS este valabil tot anul,nu numai în prohibiţie,iar acel paznic de care vorbiţi,numai domn nu poate fi numit.De fapt e doar unul din cei care primesc salar degeaba.Dacă doriţi,am să postez regulamentul în întregime,ca să nu mai pescuiţi după ureche,riscând o sancţiune.Acest regulament este afişat şi la sediul asociaţiei,deci nu este un secret( pentru cei interesaţi desigur).

Domnule Tibi,

Nici eu nu sunt jurist dar obisnuiesc sa citesc legislatia in domeniile mele de interes. Consider ca este bine ca fiecare dintre noi sa ne cunoastem drepturile si obligatiile si sa incercam sa le respectam. Nu imi plac discutiile fara orizont, intre personaje care isi dau doar cu parerea, crezand ca inspiratia divina le va releva adevarul. Obisnuiesc sa ma informez inainte de a afirma ceva in mod public .
Cred ca ca apele administrate din punct de vedere piscicol de catre ANPA nu sunt apele nimanui. Sunt intr-un fel apele noastre ale tuturor, indiferent de asociatia din care facem parte. Pentru o organizatie ce se doreste "unica" gen AGVPS/AJVPS este mai greu sa acepte existenta celorlalte asociatii dar sa nu uitam ca progresul nu poate aparea fara existenta concurentei. Insa nu vreau sa discutam acum despre ce face sau ce promite o asociatie sau alta pentru a atrage sau mentine pescarii.
Eu cred ca daca AJVPS, AVPS Livada, AVPS AquaCrisius si alte asociatii care mai sunt prin Bihor nu se vor avea capacitatea de a face front comun, lasand la o parte ceea ce a fost candva si nu vor identifica adevaratele probleme ale pescuitului, aveti dreptate .... aceste ape vor arata ca fiind ale nimanui. In acest sens, un exercitiu pentru inceput ar fi definirea de comun acord a unor zone de protectie a resurselor piscicole pe Crisul Repede sau pe Crisul Negru. Legalitatea acestei actiuni este data de art.2, art.3 si art.4 din REGULAMENTUL de practicare a pescuitului recreativ/sportiv prevazut in anexa 3 la Ordinul MADR 20/2010. Acesta ar fi un prim pas spre un efort comun in favoarea pescuitului de la noi.
Referitor la controalele inspectorului piscicol ANPA, la frecventa si eficienta acestora in combaterea braconajului nu trebuie sa discutati cu mine aceasta problema. Asociatiile de pescari, uniunile si federatiile acestora trebuie sa aiba la varf oameni capabili de a influenta hotararile ANPA si in ceea ce priveste problema pescuitului sportiv. Faptul ca personalul autorizat pentru activitatea de control din partea asociatiilor a fost scos in afara legii nu poate fi combatut printr-o motivatie afectiva legata de braconaj si prostovolari sau formand militii voluntare de control (si intimidare a celor din alte asociatii - vezi cazul Canal Colector) ci trebuie solicitata la ANPA si MADR modificarea normelor juridice in sensul in care asociatiile considera ca este benefic pescuitului.
Inchei reafirmand faptul ca numai prin comunicare si front comun pescarii vor putea rezolva problemele pescuitului.

Cu stima,
Roberto

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Mar 11, 2010 10:55 am

Am impresia ca daca "sefii" celor trei mari asociatii din judet s-ar intalni la o bere undeva in oras, ca astea sunt se pare cele mai bune sali de sedinta, ar putea face treaba asta cu zonele de protectie care ne intereseaza pe toti pescarii indiferent de asociatia din care facem parte! Faptul ca acesti oameni s-ar intalni ar fi cea mai buna demonstratie ca asociatiile doresc binele pestilor si implicit al pescarilor fiind o dovada incontestabila ca nu sunt interesate numai de cotizatia respectiva! La urma urmei, nimeni nu are de pierdut ci numai de castigat! Odata puse bazele unei colaborari se poate ajunge foarte departe fara certuri si animozitati!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Adriann Joi Mar 11, 2010 11:11 am

pescardeclean a scris:Am impresia ca daca "sefii" celor trei mari asociatii din judet s-ar intalni la o bere undeva in oras, ca astea sunt se pare cele mai bune sali de sedinta, ar putea face treaba asta cu zonele de protectie care ne intereseaza pe toti pescarii indiferent de asociatia din care facem parte! Faptul ca acesti oameni s-ar intalni ar fi cea mai buna demonstratie ca asociatiile doresc binele pestilor si implicit al pescarilor fiind o dovada incontestabila ca nu sunt interesate numai de cotizatia respectiva! La urma urmei, nimeni nu are de pierdut ci numai de castigat! Odata puse bazele unei colaborari se poate ajunge foarte departe fara certuri si animozitati!
Da Ionut ceea ce spui tu pare ideal.Sincer, eu unul ma indoiesc ca va avea loc asa ceva in viitorul apropiat.Sunt interese obscure si bani prea multi la mijloc pentru a se ajunge la un sens.Atata timp cat nu exista legi care sa condamne tampeniile si mizeriile unora nu cred ca acesti sefi vor cadea la pace pentru pescari.Am asociat aceste 2 subiecte in ideea ca in aceasta tara nu se vrea binele nimanui,nici a pestelui si nici a pescarului.
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  roberto Joi Mar 11, 2010 2:08 pm

Tibi-CPO a scris: Dacă doriţi,am să postez regulamentul în întregime,ca să nu mai pescuiţi după ureche,riscând o sancţiune.Acest regulament este afişat şi la sediul asociaţiei,deci nu este un secret( pentru cei interesaţi desigur).

Desigur ca se doreste acest lucru ... regulamentul de practicare a pescuitului pe lacurile cu licenta de acvacultura AJVPS trebuie cunoscut. Dar mai trebuie facut ceva ...

Consider ca informarea legata de Canalul Colector si exclusivitatea membrilor AJVPS pe acele ape trebuie retractata explicit. Eventual cu scuzele de rigoare pentru dezinformare din partea Conducerii AJVPS.

La fel trebuie sa faca si AVPS Livada sau oricare alta asociatie, in caz ca incearca sa duca in eroare cu ceva membrii asociatiei.

Si pe viitor sper ca lupta nu se va mai da intre noi, asociatii sau pescari, ci vom reusi sa facem ceva impreuna contra braconierilor, ilegalistilor sau a nesimtitilor.

Stima,

Roberto

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  marius Joi Mar 11, 2010 2:29 pm

@Arian
Bine zici , sunt prea multi bani in joc iar toti sunt ca niste sacali dupa ei
@All
Voi chiar nu va dati seama ca din toata cearta asta intre asociatii de pierdut avem doar noi pescarii?
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  marius Joi Mar 11, 2010 8:28 pm

Va rog sa-mi spuneti si mie care sunt acele persoane care au drept de control asupra pescarului.
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Ssebastian Joi Mar 11, 2010 8:50 pm

hristos!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty AJVPS -BIHOR

Mesaj  Hanumanfish Vin Mar 12, 2010 12:06 am

Cine are drept de control ? La RATB si cei de la CFR si cei de la VAMA BORS . Very Happy . Daca facem bascalie hai sa facem asa-i ssebi ?
Laughing
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty AJVPS Bihor

Mesaj  sztufi Vin Mar 12, 2010 8:03 am

NO COMMENT No No No No No No No No No No No No

sztufi

Numarul mesajelor : 126
Varsta : 59
Localizare : Oradea
Ocupatia : administrator firma
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty AJVPS -BIHOR

Mesaj  Hanumanfish Vin Mar 12, 2010 9:25 am

@SSEBI

Esti un om cu carte si nu unul fara,ai luat numele SFANT a fiului domnului pentru o gluma ,omul acela a intrebat serios fiind curios cine il poate controla.Daca totusi doresti sa faci glume pe seama celor care intreaba folosind un nume care totusi merita un anume respect.Da ai tot dreptul sa scrii glume la adresa si imi pun si eu intrebarea ? La adresa cui ? La cel care a intrebat sau asa in general ? Fiind un forum deschis pentru manifestarea unor pareri sau chiar opinii sau simpatii fata de ce ? Chiar sunt curios serios lamureste-ma te rog ,bineinteles cand domnia ta doreste si vei avea ingaduinta .Chiar cine are dreptul sa (controleze ) pescarul ?
Cu respect Very Happy
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty AJVPS -BIHOR

Mesaj  Hanumanfish Vin Mar 12, 2010 10:24 am

@ MARIUS

Structurile de judiciar, criminalistică şi evidenţă contravenţii sunt destinate pentru a executa următoarele misiuni şi activităţi :



* participă la executarea misiunilor de ordine publică, pază şi protecţie instituţională, executate de structurile de jandarmi, desfăşurând activităţi concrete de constatare a crimelor şi delictelor, identificare şi prindere a autorilor, identificare a persoanelor vătămate, a martorilor şi mijloacelor materiale de probă, întocmirea actelor premergătoare începerii urmăririi penale şi predarea învinuiţilor organelor abilitate pentru continuarea cercetărilor;
* desfăşoară activităţi specifice pe linia cunoaşterii situaţiei operative , în zonele de competenţă, prin obţinerea de date cu valoare operativă privind locurile şi mediile frecventate de persoanele predispuse comiterii de fapte antisociale;
* îndeplineşte, în condiţiile legii, toate atribuţiile ce rezultă din dispoziţiile art.214 din Codul de procedură penală, cu ocazia constatării infracţiunilor descoperite pe timpul executării misiunilor specifice;
* efectuează, în condiţiile legii, controlul corporal preventiv şi controlul bagajelor suspectului, întocmind în acest sens un proces-verbal;
* procedează la protejarea şi conservarea locului faptei, participă la efectuarea cercetării la faţa locului, în cazul evenimentelor comise în zona de responsabilitate;
* execută documentarea criminalistică prin fotografiere şi filmare a activităţii unor persoane care pregătesc ori au comis infracţiuni sau contravenţii de natură a tulbura ordinea de drept;
* urmăresc recuperarea integrală a prejudiciului cauzat în urma infracţiunilor constatate;
* identificarea şi cunoaşterea temeinică a locurilor favorabile şi mediilor pretabile identificarea şi monitorizarea stărilor conflictuale deosebite din zona de responsabilitate;
* desfăşoară activităţi de pregătire antiinfracţională a populaţiei şi de propagandă juridică;
* investigarea persoanelor depistate în timpul misiunilor specifice, cu privire la infracţiunile comise şi întocmirea actelor premergătoare necesare începerii urmăririi penale;
* urmărirea modului de finalizare a dosarelor tuturor suspecţilor predaţi poliţiei şi parchetului;
Art. 67. - (1) Pe langa organele de urmarire penala sunt competente sa constate infractiunile prevazute la art. 64 si 65 si persoanele cu drept de inspectie si control din cadrul Agentiei Nationale pentru Pescuit si Acvacultura, al Garzii Nationale de Mediu si al Administratiei Rezervatiei Biosferei «Delta Dunarii»."
Jandarmeria Româna este institutia specializata a statului, cu statut militar, componenta a Ministerului Administratiei si Internelor, care exercita, in conditiile legii, atributiile ce ii revin cu privire la apararea ordinii si linistii publice, a drepturilor si libertatilor fundamentale ale cetatenilor, a proprietatii publice si private, la prevenirea si descoperirea infractiunilor si a altor incalcari ale legilor in vigoare, precum si la protectia institutiilor fundamentale ale statului si combaterea actelor de terorism.

Jandarmeria Româna, prin atributii, organizare, pregatire si dispunere teritoriala, contribuie la garantarea suveranitatii, independentei, autoritatii, unitatii si securitatii statului, democratiei constitutionale pe intregul teritoriu national......
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  mihai Vin Mar 12, 2010 10:35 am

Pai daca regulamentul de pescuit este si a fost cu maxim 2 bete pe lacurile ajvps , avem o foarte mare problema si aceia ca nu respecta apsolut nimeni regulamentul iar acei paznici daca pe mine m-a lasat cu 4 bete si cel putin inca 10 grupuri de pescari pe care i-am vazut eu cu cate bete pescuiau , si asta a fost anul trecut ,inseamna ca paznicii fac legea acolo cum vor ei .
Pai atunci este legea junglei , probabil ma condamnati dar va spun eu sa mergeti pe baltile astea ,in special fegernic sa vedeti cati oameni pescuiesc cu 2 bete, nu se poate, pai ori este regulamentul pentru toata lumea la fel ori acei paznici isi bat joc de cine vor ei sau ma rog cei de la ajvps (dar in general paznicii fac manevrele)pentru un peste sau 10 lei spaga

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  mihai Vin Mar 12, 2010 10:39 am

Pai Marius,nu consider ca a fost un domn daca nu a respectat ordinele care le-a primit , si nu am fost numai eu cu 4 bete ci inca 5 prieteni de-ai mei

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty AJVPS -BIHOR

Mesaj  Hanumanfish Vin Mar 12, 2010 10:46 am

Domnule daca dumneavoastra aveti informatii de acest gen, pana acum de ce nu ati apelat direct la conducerea AJVPS .Ati asteptat pana acum pana in luna Martie .Daca aveti informatii clare despre balta Fegernic ca se da *spaga va rog sa va prezentanti la sediul AJVPS.Aveti tot dreptul sa faceti aceasta sesizare.Ca de bete in plus se stie ,se stie de faptul ca unii pescari stau cu lunile pe balta de unde isi procura un venit prin vanzarea pestilor din balta spre alte balti particulare.In aceasta situatie cele doua parti sunt vinovate privind nr betelor de pescuit..retinerea pestilor chiar subdimensionale ,retinerea crapilor si a amurilor in nr mare,aceasta problema s-a discutat la nivel de comitet CPO.Si dupa cum stiu presedintele si vice presedintele pe judet are un plan special pentru straitarii de pe balti ! Care va fi un regulament strict si special pentru lumea celor care vand pesti din baltile AJVPS.
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  roberto Vin Mar 12, 2010 10:47 am

Hanumanfish a scris:@SSEBI
...............................................
Chiar cine are dreptul sa (controleze ) pescarul ?
Cu respect Very Happy

ART. 67 Legea 317/2009
(1) Pe lângă organele de urmărire penală sunt competente să constate infracţiunile prevăzute la art. 64 şi 65 şi persoanele cu drept de inspecţie şi control din cadrul Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvacultură, al Gărzii Naţionale de Mediu şi al Administraţiei Rezervaţiei Biosferei "Delta Dunării".
(2) Organele prevăzute la alin. (1) au obligaţiile organelor de constatare a infracţiunilor, prevăzute de Codul de procedură penală.
(3) Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor prevăzute la art. 58-63 se fac de către personalul prevăzut la alin. (1).

ART. 7 ORDINUL MADR 20/2010
Asociatiile de pescari sportivi, persoane juridice nonprofit legal constituite, precum si forurile de reprezentare la nivel national pot sprijini cu persoane angajate si autorizate in conditiile legii personalul ANPA cu drept de inspectie si control, in actiunile de constatare si sanctionare a contraventiilor si infractiunilor.

Concluzia mea:
- personalul ANPA
- personalul din Garda de Mediu
- personalul ARB Delta Dunarii - doar in delta
- persoanlul autorizat de ANPA de la asociatiile de pescari - doar daca se afla in control impreuna cu reprezentantul ANPA
- orice organ de urmarire penala care are jurisdictie pe combaterea infractionalitatii piscicole (Politie si Jandarmerie de obicei)

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  mihai Vin Mar 12, 2010 10:51 am

Ma bucur mult ca se stie si ca o sa se ia masuri , eu iti spun sincer, spaga s-a dat in perioada de prohibitie sa se pescuiasca cu mai multe bete sau sa se intre cu barca la nadit ceea ce era interzis
Dar , sincer iti spun ca dupa terminarea prohibitiei nu stiam ca nu am voie cu 4 bete , si nimeni nu mi-a interzis asta pe balta , ma intelegi? De acuma inainte o sa ma conformez si o sa pescuiesc cu 2 bete Smile

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  mihai Vin Mar 12, 2010 10:56 am

Si inca o intrebare as avea D-le Hanuman daca un pescar merge la balta cu 3 permise la el are voie sa pescuiasca cu 6 bete ? pentru ca si asta se frecventeaza la fegernic , pe motiv ca ceilalti doi nu sunt acolo au mers pana in sat , in fine cred ca se conosc aceste lucruri la nivelul conducerii ajvps si sper sa se ia masuri

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty AJVPS -BIHOR

Mesaj  Hanumanfish Vin Mar 12, 2010 11:00 am

Domnule ROBERTO
Ai uitat ceva ca pe baltile cu regim special precum baltile cu licenta de acvacultura are drept de control si de a lua masuri impotriva braconajului sau incalcarii vreunei reguli interioare stabilite de titularul acestor sau acelor bazine amenajate sau bazine piscicole naturale pentru care fiecare palteste o suma anume*pentru ca membri asociatiilor sa poate practica pescuitul recreativ sportiv ,fiind membru a unei asociatii denota clar ca pescarul este de acord cu statutul legal prin care exista.Ca urmare membrul unei asociatii este obligat sa prezinte carnetul de membru cu care el persoana,persoane,practica pescuitul sportiv ,sa prezinte actele doveditoare si anume .Carte de identitate si carnetul de membru ,untensile ,montura,capturile retinute la cererea paznicilor sau persoanelor autorizate de asociatii.
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty AJVPS -BIHOR

Mesaj  Hanumanfish Vin Mar 12, 2010 11:09 am

Domnule MIHAI

Ma bucur ca ati pomenit de acest mod (siretlic) folosit de catre domnii asa zisi pescari.Regulamentul pe balta LES suna asa :DOAR IN PREZENTA CARNETULUI DE MEMBRU SI A PERSOANEI REALE SE POATE PRACTICA PESCUITUL..In lipsa acestuia nu este admis pescuitul.In general cand spune cineva ca s-au dus pana in sat il astept pana vine.Din pacate aveti dreptate cu cei care asa procedeaza dupa plecarea multor pescari de pe balta se pune arzenalul chiar 10 bete am vazut intr-o seara anul trecut pe Santimreu.Am luat masuri dar nu catolice !Eram la pescuit la stiuca omul credea ca sunt unul din ala dus cu pluta care umbla a brambura.Mentionez nu este vinovat paznicul de pe SANTIMREU ,daca pleaca acasa seara se dezlantuie nesimtirea .Sa stiti ca se discuta la nivel AJVPS pentru rezolvarea acestei realitati negative.


Ultima editare efectuata de catre Hanumanfish in Vin Mar 12, 2010 11:13 am, editata de 1 ori
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Musti Vin Mar 12, 2010 11:13 am

Tibi-CPO a scris:Roberto,eu nu sunt jurist,deci folosesc un limbaj comun pescarilor şi nu celor care se învârt toată ziua printre paragrafe.Ce spui tu este perfect adevărat,dar apele astea administrate de ANPA,sunt de fapt ale nimănui şi peste un an,poate doi,vor arăta ca atare.Eu,dacă mă ştiu în regulă,îi prezint permisul oricui,nu mi-ar face plăcere să creadă cineva despre mine că sunt un braconier mărunt,care se ascunde după o lege de rahat.Păi dacă numai ăia au dreptul să controleze de care vorbeşte legea,cum vreţi să scăpaţi de braconieri? Nu cred că prostovolarii şi-au corelat programul cu cel al inspectorului piscicol şi oricum,dacă nu-l cară asociaţiile cu maşina pe teren,nu cred că va merge în control cu
autostopul.Pe apele de munte enumerate,avem acel contract cu RNP,deci acolo,ca şi pe lacuri,noi facem regulile,după cum ai zis.Regulamentul de pescuit pe lacurile AJVPS este valabil tot anul,nu numai în prohibiţie,iar acel paznic de care vorbiţi,numai domn nu poate fi numit.De fapt e doar unul din cei care primesc salar degeaba.Dacă doriţi,am să postez regulamentul în întregime,ca să nu mai pescuiţi după ureche,riscând o sancţiune.Acest regulament este afişat şi la sediul asociaţiei,deci nu este un secret( pentru cei interesaţi desigur).
Tibi-CPO, ai dreptate sa te ingrijoreze starea apelor ANPA. Daca la RNP mai exista cate un padurar sa te ia la intrebari (pe straini, ca pe bastinasii care pescuiesc cu curentul nu-i vede, neam!), pe langa controalele AJVPS, ANPA n-are creata, practic, nici o structura de control. Caci nu putem numi structura existenta unui inspector ANPA / judet.
Din pacate, diferitele asociatii de pescari, in goana lor dupa delimitarea diferitelor "exclusivitati" au scapat in vedere un amanunt esential: crearea unei legislatii referitoare la pescuit coerente si atotcuprinzatoare. In loc de lupte intestine, lobby-uri pe langa diversii si efemrii ministrii ai agriculturii, etc., asociatiile de pescari ar fi trebuit mai degraba sa isi concentreze atentia si actiunile pt. a promova o Lege buna. Buna in sensul satisfacerii intereselor adevarate ale pescarilor sportivi. Altfel legislatia a tot oscilat, functie de interesele celor care in acel moment au ajuns mai aproape de forurile legislative. Au iesit legi cu doua picioare, dar chioare, au iesit legi care vedeau bine, dar schioape de-un picior... Sau schimbat intr-un ritm mai rapid decat cel in care o lege apuca sa fie aplicata. Asa se explica haosul.
Acum, din punctul meu de vedere, ultima lege este aproape corecta. Spre deosebire de precedentele, a raspuns unei dorinte comune, cred, tuturor pescarilor: aceea de a pescui cu un singur permis, fara constrangeri, in orice habitat piscicol natural din tara. Pt. ca nu cred sa existe pescar de rand sa-si doreasca sa plateasca "n" cotizatii de membru la "n" asociatii de pescari pt. a putea pescui pe "n" ape.
Dar legea asta, chiar daca mai buna, a fost castrata. Nu rezolva, ba chiar a inrautatit, problema pazei si controlului. In opinia mea, aceste activitati trebuiesc facute concertat (deci cu drepturi depline de control atribuite prin lege) de catre toate organele statului care au mijloace de a efectua un control (ANPA, Politia, Politia de frontiera, Politia comunitara, Politia rurala, Politia ecologica, Politia rutiera, Garda de mediu, Jandarmerie, Marina militara, Ocoale silvice, Pompieri, Sanepid, Very Happy etc.), la care sa se adauge toate asociatiile de pescari autorizate de Statul roman. Mai mult, as acorda drept de control fiecarui membru a unei asociatii de pescari in parte. Abia asa ai putea spune ca ai sanse sa tii sub control braconajul. Si nici asa nu-l vei eradica...
Repet, in asta as vedea eu un rol fundamental al asociatiilor de pescari: elaborarea (si apoi promovarea la nivel de Parlament) a unei legi atotcuprinzatoare. Ca n-avem, fratilor, nici una!

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  roberto Vin Mar 12, 2010 11:17 am

Hanumanfish a scris:Domnule ROBERTO
Ai uitat ceva ca pe baltile cu regim special precum baltile cu licenta de acvacultura are drept de control si de a lua masuri impotriva braconajului sau incalcarii vreunei reguli interioare stabilite de titularul acestor sau acelor bazine amenajate sau bazine piscicole naturale pentru care fiecare palteste o suma anume*pentru ca membri asociatiilor sa poate practica pescuitul recreativ sportiv ,fiind membru a unei asociatii denota clar ca pescarul este de acord cu statutul legal prin care exista.Ca urmare membrul unei asociatii este obligat sa prezinte carnetul de membru cu care el persoana,persoane,practica pescuitul sportiv ,sa prezinte actele doveditoare si anume .Carte de identitate si carnetul de membru ,untensile ,montura,capturile retinute la cererea paznicilor sau persoanelor autorizate de asociatii.

eu am dat raspunsul pentru orice habitat piscicol natural.

pe baltile private / concesionate nu mai este absoluta nevoie de permisul ANPA ci doar de acceptul (cu taxa sau fara) a detinatorului de licenta de acvacultura.

PS. D-le Hanumanfish va cer sa puneti inapoi mesajele pe care le-ati sters. Gestul dvs. va arata calitatea!! Probabil nu veti recunoaste nimic. Mesajul il am salvat in mare parte si il voi reface. De acum inainte voi posta si pe un alt forum despre pescuit in Bihor acolo de unde nu cred ca se vor mai sterge.

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  mihai Vin Mar 12, 2010 11:23 am

MIe imi pare bine ca vedeti problema asa cum este, acuma daca se va putea face ceva sau nu ramane de vazut , dar macar paznicii sa isi faca datoria atunci cand sunt acolo , ca acuma inteleg si asta doar nu o sa stea toata noaptea de paza pe toata balta sa vada cu cate bete da pescarul

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty AJVPS -BIHOR

Mesaj  Hanumanfish Vin Mar 12, 2010 11:41 am

@Musti

In nenumarate randuri scrise de catre pescari imi dau seama ca de fapt pescarul(corect) din Romania doreste ocrotirea tuturor vietatilor din apele noastre ,se plang oamenii de multi ani incoace despre faptul ca se amendeaza mai repede un amarat decat unul " scrii si dumneata .cei care dau cu curentul in zona de munte si distrug enorm.Reritor la paznici din cadrul RNP multi dintre ei sunt din zona care la randul sunt chiar sunt amenintati de domnii curentari*sa steie el pe fundul lui*adica paznicul sau padurarul din zona,intreb sa faca uz de arma ? Nu are voie ! Unii padurari au fost amenintati ca se da foc la casa lor daca mai incearca sa opreasca aceste acte de braconaj.Dupa spusele unuia care a fost prins spune asa:* Hai mai oameni va bateti de joc de mine din cauza unor pesti...nu va e frica de dumnezeu * Domnu MUSTI dupa cum ati mai scris se prea poate ca mentalitatea oamenilor trebuie reglata cu o lege aspra de tot sa-i capacii cand i se aplica legea.Dar pentru asta trebuie sa stam ca iepurasul si sa spunem precum spun unii aici pe forum " LEGEA NU ITI DA VOIE ASTA ~NOI PESCARII AVEM DREPTUL. PENTRU UNII DEMOCRATIA INSEAMNA SA FACEM INVERS PRECUM SPUNE LEGEA.PAZNICII NU AU VOIE DECAT SA STEA SI SA ACCEPTE CA DOMNUL BIRTA* TRAGE FIRELE IN VALEA IADULUI SI DUCE ACASA PASTRAVII SI LIPANII ? Ca nu cumva domnul birta* sa fie lovit sau abuzat ca va da in judecata.( spusele unui politist din zona) Ca eu voi lua masuri precum prevede legea ! Ce parere ai domnu MUSTI sa facem noi pescarii un comando care executa braconierii clan destin .Ca legea (omul) care reprezinta legea il cunoaste pe nesimtitul ala.Statea la birt si striga cand bagati pastrav ,stia exact din care pescarie a populat ajvps cu pastrav.Poate ne-ar trebui in parlament un pescar asa este la UNGURI omul potrivit l locul potrivit...totusi au legi in domeniul pescuitului.
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty AJVPS -BIHOR

Mesaj  Hanumanfish Vin Mar 12, 2010 11:46 am

@ROBERTO

Nu ti-am sters domnule nimic ! singura postare care fost stearsa si ulterior postata din nou dupa ce mi-a explicat alex_arn intentia domniei sale despre a atentiona barbarismul unora cum se comporta cu somnul.Nu ti-am sters absolut nimic ! Da-mi te rog detalii sper ca nu sunt amnezic ! Ma faci domnule sa stau pe ganduri . Very Happy
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty AJVPS -BIHOR

Mesaj  Hanumanfish Vin Mar 12, 2010 11:56 am

domnule roberto.
M-am uitat la postarile tale nici una nu este anulata !!! Pana nu esti convins de ceva exact ...sa nu imi scrii tu despre caracterul meu asa ca nu stii sa cauti unde ce ai postat.Te ajut fa klik pe numele tau ...si vezi mesajele lui roberto .vei vedea ca nici una nu este anulata desteptule !
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 11 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 31 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 21 ... 31  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum