Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Salut Tuturor Spinningari Oradeni

5 participanți

In jos

Salut Tuturor Spinningari Oradeni Empty Salut Tuturor Spinningari Oradeni

Mesaj  Catalin Mar Aug 30, 2011 3:25 pm

Salut ma numesc Catalin sunt din oradea ->(iosia veche).....asta ca o mica prezentare Very Happy Embarassed ....tot mia pevestit un coleg de la munca ca merge la pescuit (spinning) pe cris....si se lauda ca prinde pesti....si mam gandit sa ma apuc si eu de spinning....din cate am vazut pe net ii destul de interesant sportu asta mai ales capturile care se fac...as dori si eu daca avem vreun sau mai multi What a Face Like a Star @ heaven PROFI Like a Star @ heaven de spinnig pe aici sa imi explice si mie mai pe larg despre stilu asta de pescuit,ce fel de momeli trebuie , din cate am vazut pe net sunt momeli artificiale (culori ,marimi, greutate) voblere,lingurite rotative,naluci,etc.,tehnici de pescuit (ptr amatori la inceput),ce fel de tip de fir (grosime,culoare). Vreu sa mai zic ca inainte pescuiam si eu foarte rar pe cris cu o lanstea telescopica de2.10m cu pluta Smile pe care o am si akm, sau cand mergeam la bunci in sat era un rau peacolo si mai dadeam si eu cu ,,batzu in apa ,, si mi sa parut forate interesant stilu asta de pescuit Spinning.
Vreau sa mai adaug ca miam dat o comanda la un bat de spinning si la o mulineta
Bull-Fighter--X--1,95m-5-25g. -->> lanseta
detalii:Lungime: 1.95m m
Putere: 5-25g
Inele: Sic
Numar inele: 6
Mandrina: Ergonomica, HI-Sensitive
Maner: Pluta
Lungime transport: 0.99m
Segmente: 2
Blank: Power Carbon SM 24
Greutate: 160g

GS-Galopper-F10->>mulineta
detalii:Capacitate: 0,20mm/250m
Numar rulmenti: 3
Raport de recuperare: 5,1:1
Frana: Fata
Constructie: Grafit

-->> linguritza 4g Effzett D.A.M 2 arginitie

Va Salut .... Si va urez traditionalul Fir Intins....

Astept Pareri .... Very Happy Very Happy


Ultima editare efectuata de catre Catalin in Mier Aug 31, 2011 10:42 am, editata de 1 ori
Catalin
Catalin

Numarul mesajelor : 61
Varsta : 38
Localizare : oradea
Ocupatia : Incepator in ale Spinning-ului
Data de inscriere : 29/08/2011

Sus In jos

Salut Tuturor Spinningari Oradeni Empty Re: Salut Tuturor Spinningari Oradeni

Mesaj  Nagy Victor Mar Aug 30, 2011 5:14 pm

stiu ca-s multi spinningari care urmaresc acest forum , va rog sa-l ajutati pe noul nostru coleg

va multumesc anticipat ! gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Salut Tuturor Spinningari Oradeni Empty Re: Salut Tuturor Spinningari Oradeni

Mesaj  Catalin Mar Aug 30, 2011 5:16 pm

Multumesc Domnu` Nagy Victor
Catalin
Catalin

Numarul mesajelor : 61
Varsta : 38
Localizare : oradea
Ocupatia : Incepator in ale Spinning-ului
Data de inscriere : 29/08/2011

Sus In jos

Salut Tuturor Spinningari Oradeni Empty Re: Salut Tuturor Spinningari Oradeni

Mesaj  Catalin Mier Aug 31, 2011 12:54 pm

Se pare ca nu iii dispus nici un spinnigar sa imi dea niste imformatii desre stilu asta de pescuit Rolling Eyes Crying or Very sad
Catalin
Catalin

Numarul mesajelor : 61
Varsta : 38
Localizare : oradea
Ocupatia : Incepator in ale Spinning-ului
Data de inscriere : 29/08/2011

Sus In jos

Salut Tuturor Spinningari Oradeni Empty Re: Salut Tuturor Spinningari Oradeni

Mesaj  Nagy Victor Mier Aug 31, 2011 2:22 pm

despre aceasta lanseta si mulineta este vorba ?

o parere strict personala de amator
- lanseta cred ca-i putin scurta , ideeala era 2,40m (parerea mea) , 1,95 este buna pt. pescuit din barca si in locuri salbatice unde este multa vegetatie in jurul tau si-i greu sa lansezi (pina te obisnuiesti sa lansezi fara sa te agheti de tot ce-i in jurul tat , este buna si eu am una de 1,80 telescopica) , puterea de 5 - 25 este ok pt. lansarea momelilor nu prea usoare {sub 3 - 4 gr} , dar nici prea grele (de peste 15 - 18 gr}
este o lanseta destul de buna pt. pescuitul in zona orasului , aici nu prea ai sanse sa-ti intre capturi de mai multe kg care sa-ti puna in pericol integritatea lansetei , dar daca totusi intra ceva mai mare ai la dispozitie frina mulinetei , care te poate ajuta (daca-i reglata bine) sa ramii si cu captura si cu lanseta intreaga

- mulineta pare cam mare pt. lanseta respectiva , dar la pretul care-i afisat est ok pt. inceput
nu specifica daca are sau nu tambur de rezerva , daca are atunci parerea mea ar fi ca pe un tambur sa pui un fir de 0,18mm - max 0,20mm pt. momeli mai usoare , iar pe celalalt tambur sa pui un fir de 0,22mm - max 0,25mm pt momeli mai grele (sa cumperi fir monofilament special pt. spinning , rezista mai mult) , este suficient o rola de 100m pentru 1 tambur
ca sa se incarce tamburul complect , prima data incarci cu un fir mai ieftin (mai slab calitativ) de acelasi diametru
pe tambur scrie ca are capacitatea de 250m / 0,20mm , atunci prima data pui firul mai slab 150m+100m firul pt. spinning , astfel nu vei depasi capacitatea tamburului dar va fi suficient de incarcat pt. a avea lanseuri bune
atentie ! , cind incarci tamburul , firul trebuie sa-l tii putin tensionat pt. a se aseza corect pe tambur , daca nu este bine asezat apare pericolul ca in timpul lanseului sa-ti zboara mai mult fir decit trebuie si-n acel moment se incilceste (se numeste ''peruca'' sau ''cuib de pasare'' Laughing )

sper ca te-am ajutat cit de cit si o sa primesti informatii si mai utile de la spinningari mult mai experimentati decit mine
studiaza toata rubrica spinning , sunt convins ca o sa gasesti lucruri interesante study

s-auzim de bine si fir intins ! pescuit
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Salut Tuturor Spinningari Oradeni Empty Re: Salut Tuturor Spinningari Oradeni

Mesaj  Catalin Mier Aug 31, 2011 2:47 pm

Da de acestea lanseta si mulineta este vorba.....Pentru Inceput sun bine venite si aceste informatii...cele cat de cat importante pentru inceput..ori cum sper sa mai fie si alti spinningari sa imi mai explice taina spinning-ului....eu zic ca pt inceput lanseta si mulineta sunt suficeiente pentru a ma invata (miscari,lansari ..etc....) pe viitor daca ma perfectionez ...o sa imi cumpar ustensile mai profi...

Multumesc Anticipat !!!

Va doresc Numai Bine Si Fir Intins!!!


Catalin
Catalin

Numarul mesajelor : 61
Varsta : 38
Localizare : oradea
Ocupatia : Incepator in ale Spinning-ului
Data de inscriere : 29/08/2011

Sus In jos

Salut Tuturor Spinningari Oradeni Empty Re: Salut Tuturor Spinningari Oradeni

Mesaj  Adriann Mier Aug 31, 2011 4:49 pm

Batul pentru inceput merge.Mulineta e mare si de f slaba calitate.O sa pui la fir pe ea de te plictisesti si degeaba.Un sfat pentru inceput,ti-o spun din experienta proprie.Nu cumpara tot felul de ieftinituri pentru ca nu te tin mult,si te trezesti la 1-2luni ca trebuie sa iti cumperi alta mulineta.Ce e ieftin,ieftin si functioneaza.Rotativa e buna la clean,stiuca,biban si avat.Puneti o agrafa cu vartej ca sa eviti pe cat posibil rasucirea firului.La primul peste prins la spin te va motiva si iti vei dori tot sa mai prinzi.Cu timpul vei ajunge sa cheltui sume considerabile pe scule de pescuit si accesorii.Toate o sa le inveti pe pielea ta,mai putin de pe un forum.Aici e multa teorie,dar practica te va ajuta sa inveti locuri,tehnici,strategii de pescuit la spinning.Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Salut Tuturor Spinningari Oradeni Empty Re: Salut Tuturor Spinningari Oradeni

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Aug 31, 2011 8:34 pm

catalin, la inceput poti sa iti mai cumperi niste ceva rotative de 1 si de 0 ca sa ai mai multa activitate. pana iti faci permisul du-te cu prietenul tau care pescuieste deja la spinning sa vezi ce face el si incearca sa vezi unde pescuieste, cum lanseaza, unde lanseaza si mai ales cum recupereaza. Cum iti spunea si Ariann neaparat o agrafa cu vartej de calitate sa nu trebuiasca sa inlocuiesti firul la fiecare doua partide.

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Salut Tuturor Spinningari Oradeni Empty Re: Salut Tuturor Spinningari Oradeni

Mesaj  Catalin Mier Aug 31, 2011 8:51 pm

am agrafa+vartej pe fir ....pai normal ca din practica se inavata nu aici pe forum... dar eu vreau sa stiu pentru inceput chestile elementare....si apropo ce miai zis adrian cu ieftinatruile....ptentru inceput ii suficent de buna pana invat ,,sphilu,,cu spinning pe urma asa incet schimbam/vindem intelegi.... stiu si eu ca ii ieftin ii de proasta calitate dar de multe ori poate te tine mai bin un lucuru ieftin decat unu scump credema ca am patit si chestia asta cu ,,scumpeturile,,.. si la chestia sa stau si sa ma uit la colegu meu cum pescuieste si eu stau ...nu prea tine la mn ca ma mananca sa nu dau si eu ....
Catalin
Catalin

Numarul mesajelor : 61
Varsta : 38
Localizare : oradea
Ocupatia : Incepator in ale Spinning-ului
Data de inscriere : 29/08/2011

Sus In jos

Salut Tuturor Spinningari Oradeni Empty Re: Salut Tuturor Spinningari Oradeni

Mesaj  Catalin Mier Aug 31, 2011 8:58 pm

colegu asta al meu mia recomadat un magazin pe malu crisului langa ii BCR daca stii mai in jos de banca este un magazin cu articole de pescuit la subsol si de acolo miam cumparat agrafa +vartej si tot de acolo miam luat o lingurita rotativa ptr inceput
Catalin
Catalin

Numarul mesajelor : 61
Varsta : 38
Localizare : oradea
Ocupatia : Incepator in ale Spinning-ului
Data de inscriere : 29/08/2011

Sus In jos

Salut Tuturor Spinningari Oradeni Empty Re: Salut Tuturor Spinningari Oradeni

Mesaj  Hanumanfish Mier Aug 31, 2011 9:32 pm

Catalin a scris:Se pare ca nu iii dispus nici un spinnigar sa imi dea niste imformatii desre stilu asta de pescuit Rolling Eyes Crying or Very sad

Salut Catalin

Daca as fi in spinning cit de cit bun si daca aveam experienta cu diferite clase de bete de la ultra fin la ultra strong ,atunci aveam ce sa-ti scriu .Pescuiesc si in stilul flyfishing si in acest stil sint incepator .In stilul spinning pescuiesc de 7-8 ani consecutiv acum de vreo 2 ani .Zic eu ca nu stiu atit de mult ca sa dau explicatii . Si am si bete medii ieftine .Am prins citiva pesti dar cred ca am avut noroc .

Stilul spinning de fapt nu exista ,mai exact ar trebui spus spinning-ul are diferite stiluri de a pescui un anume soi de peste .Nu exista stilul sau felul eu zic ca sint diferite categorii de bete ,mulinete,fire ,naluci ,senzori,barci,carabine,strune,etc care te ajuta sa pescuiesti si sa simti naluca la capatul firului .Am vazut Salau de 8 kg prins la bete simple ieftine fara nici un stil anume .Atit imi permit sa scriu despre spinning . Smile
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Salut Tuturor Spinningari Oradeni Empty Re: Salut Tuturor Spinningari Oradeni

Mesaj  Catalin Sam Sept 03, 2011 8:29 pm

OFF Topic ....Multutmesc tutor ptr informatii ..de ieri am inceput sa pun in practica spinning-ul
Catalin
Catalin

Numarul mesajelor : 61
Varsta : 38
Localizare : oradea
Ocupatia : Incepator in ale Spinning-ului
Data de inscriere : 29/08/2011

Sus In jos

Salut Tuturor Spinningari Oradeni Empty Re: Salut Tuturor Spinningari Oradeni

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum