Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Spinning la Rollover Pass,peninsula Bolivar ,Texas

In jos

Spinning la Rollover Pass,peninsula Bolivar ,Texas Empty Spinning la Rollover Pass,peninsula Bolivar ,Texas

Mesaj  Jean Scurtu Lun Ian 09, 2012 10:03 pm

Am sustinut de mai multe ori ca pescarii romani, ca medie,sunt deasupra pescarilor americani.Doar ca majoritatea dintre pescarii romani nu au posibilitatile materiale si dotarea tehnica pe care o au pescarii americani,din pacate precum si bogatia in peste a apelor americane.
Cel putin pana acum eu nu m-am simtit inferior majoritatii pescarilor americani ce pescuiau de pe mal ca si mine(atat pescuind in apa dulce cat si in apa sarata)

Am sa postez(pt. cei ce stiu engleza) ce a scris ieri un pescar american pe forumul pescarilor texani(http://texasfishingforum.com/forums/ubbthreads.php):


New Reply
Topic Options


#7024266 - Yesterday at 07:29 AM Hello!
Chuckybrown
Green Horn

Registered: 01/08/12
Posts: 1 Well, I've been bitten by the saltwater bug.

I fished the bay side of Galveston Island as a teen (don't ask how long ago) and decided a couple of years ago that I wanted to get back into it. So, I have a couple of buddies that fish regularly, and talked my way into being invited.

Several trips over the past couple of years, and I've now got my own gear.

Granted, I have to add this new addiction to my deer/dove/hog hunting passion. But, I can keep my rig in my truck, and as I travel for my job.....I can play at lunch.

Anyway, I've been surfing these boards, and picking up some things. One thing for sure, I'm going to try to find Mr. Scurtu at Rollover and watch him a couple of times....maybe even ask for advice!
Peace. Oh, and GO TEXANS!



ROLLOVER PASS e un canal artificial (facut in locul cel mai ingust al Peninsulei Bolivar),ce leaga ROLLOVER BAY de Golful Mexic si e locul meu preferat de pescuit in apa sarata.Sunt sigurul aici ce pescuieste la spinnig cu bete lungi(peste 3m.) majoritatea facute de mine pe blank-uri de fly +extensie si care pescuieste altfel ,nu cum pescuiesc aici pescarii americani.

In link-ul urmator puteti vedea acest canal inainte si dupa uraganul IKE ce in vara anuli 2008 a devastat Peninsula Bolivar si insula Galveston locul preferat al texanilor pt. plaja si baie in apa Golfului Mexic.

http://texascoastgeology.com/passes/rollover.html

Numai bine,

Jean Scurtu

P.S.Pestele din avatar-ul meu e un black drum(C&R)prins la jig la ROLLOVER PASS
Jean Scurtu
Jean Scurtu

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 79
Localizare : Houston,Texas
Ocupatia : pensionar
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

Spinning la Rollover Pass,peninsula Bolivar ,Texas Empty Spinning la ROLLOVER PASS,PENINSULA BOLIVAR,TEXAS

Mesaj  Jean Scurtu Dum Ian 15, 2012 7:39 pm

Referitor la pescuitul de noapte sub lumina data de un proiector, cu un bec halogen de 1.000watt, alimentat de un generator pe benzina va postez ce a scris ieri ,14 ianuarie 2012, un pescar american(ce nu ma cunoaste personal)cu privire la sfaturile mele date unui alt pescar american pe forum-ul pescarilor texani (http://texasfishingforum.com/forums/ubbthreads.php/topics/7025738/Night_Fishing#Post7025738) :

"#7048998 - Yesterday at 01:30 AM Re: Night Fishing [Re: Jason17]
OldFrog
TFF Guru

Registered: 02/16/06
Posts: 43498
Loc: I'm somewhere all the time Welcome to TFF, Jason.
Pay attention to Jean Scurtu and what the rest of the guys said. Jean knows rollover pass as well as anyone.

I've been trying to get down there to fish with ( learn more from) Jean for 2 years now...and maybe I can finally come down before they close the pass for good this year.

To give you an idea how well lights Can sometimes work...I was fishing on the Cameron, LA jetty pier one evening when the lights came on. About an hour later, there were literally thousands of specks all around the pier, feeding on bait fish which the lights brought in. It was an incredible sight !
Of course it's not always like that...but it helps to see it happen once or twice.
_________________________
Amateurs shouldn't hunt professionals.
Crab Dip
EIAs
Senor Mitt"


Numai bine,

Jean Scurtu



Jean Scurtu
Jean Scurtu

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 79
Localizare : Houston,Texas
Ocupatia : pensionar
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum