Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Stiuca.......rapitorul suprem

+17
CosmYn
mariusw
ALIN76
clau_fisch
Ssebastian
Musti
misu
Ionut Erdeli
Hanumanfish
Harangus Marius
aldea adrian
alex_24ARN
szoke szabolcs
Nagy Victor
razvan10
Adriann
Admin
21 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 3 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Ssebastian Mier Oct 06, 2010 1:09 pm

ALIN76 a scris:
CosmYn a scris:ALIN te poti duce pe canalu ala mort de langa pontoane ,cum treci pontoanele o iei in stanga cele mai bune rezultate leam avut pe rotativa de 1 argintie sau galbena. Prindeam unu sau doua acolo in fiecarer zi dar erau marlite de 500 pana in kg care se eliberau singure Razz nu le putem scoate din cauza malului inalt numa una am reusit so scot de aprox 1 500 spre norocu meu Twisted Evil

Mersi de pont o sa incerc si aici, mai ales ca e destul de aproape de mine, dar as mai vrea sa stiu si alte locuri daca mai cunoaste cineva.
canalul acela este spatele insulei de pe cris...partea splaiului crisanei...alt loc fain ii acela de la centrul de calcul, pasarela aceea cu stea inainte de podul din centru asta daca poti pescui acolo ca daca sapa cu excavatorul deja apa devine galena...
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 3 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Hanumanfish Mier Oct 06, 2010 3:17 pm

ALIN76 a scris:
mariusw a scris:nu stiu...nu prea i se potriveste numele asta de rapitor suprem nu-i chiar asa dupa parerea mea avatul o cam intrece:D

De acord cu tine dar nu eu am pus numele topicului Laughing

Pana ajunge cineva sa spuna din experienta care ar fi de fapt rapitorul suprem * trece multa apa pe cris ,fiecare cu placerea lui si asa este corect .Denumirea acestui topic a fost scris de Admin ...si sper ca nu va deranjeaza ca Admin este adeptul stiucii sau altui rapitor suprem ,somnul,salaul,pastravul,si alte specii ...Stiti zicala cu vulpea ? "Strugurii care atarna mai sus decat cele pe care le ajunge spune ca sunt acre " Dupa ce veti prinde un somn ,salau,pastrav,etc ..va veti da seama ca de fapt rapitorul suprem este Omul * Pescarul...dar sa nu uitati ca pe mari si oceane si paduri sunt rapitori mult evoluate fiintei umane...omul este doar martor, rapitor numai in cazul in care are arma..letala. Invatati sa pescuiti dupa care mai vorbim despre cine si care este rapitorul suprem . Wink Si aceste randuri sa nu le luati cu parere de rau ..mi-am exprimat punctul de vedere si parerea . pirat Bafta si incercati sa prindeti salau sau somn ...daca e vorba de rapitor suprem si bineinteles stiuca peste 6 kg ....Avat am prins de 6800 gr drill 16 min...stiuca nu se lasa asa usor !!! De somn sa nici nu vorbim ...si este mult mai spectaculos placerea nu se discuta...Bafta .. gentleman
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 3 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  ALIN76 Joi Oct 07, 2010 7:04 am

Hanumanfish a scris:
ALIN76 a scris:
mariusw a scris:nu stiu...nu prea i se potriveste numele asta de rapitor suprem nu-i chiar asa dupa parerea mea avatul o cam intrece:D

De acord cu tine dar nu eu am pus numele topicului Laughing

Pana ajunge cineva sa spuna din experienta care ar fi de fapt rapitorul suprem * trece multa apa pe cris ,fiecare cu placerea lui si asa este corect .Denumirea acestui topic a fost scris de Admin ...si sper ca nu va deranjeaza ca Admin este adeptul stiucii sau altui rapitor suprem ,somnul,salaul,pastravul,si alte specii ...Stiti zicala cu vulpea ? "Strugurii care atarna mai sus decat cele pe care le ajunge spune ca sunt acre " Dupa ce veti prinde un somn ,salau,pastrav,etc ..va veti da seama ca de fapt rapitorul suprem este Omul * Pescarul...dar sa nu uitati ca pe mari si oceane si paduri sunt rapitori mult evoluate fiintei umane...omul este doar martor, rapitor numai in cazul in care are arma..letala. Invatati sa pescuiti dupa care mai vorbim despre cine si care este rapitorul suprem . Wink Si aceste randuri sa nu le luati cu parere de rau ..mi-am exprimat punctul de vedere si parerea . pirat Bafta si incercati sa prindeti salau sau somn ...daca e vorba de rapitor suprem si bineinteles stiuca peste 6 kg ....Avat am prins de 6800 gr drill 16 min...stiuca nu se lasa asa usor !!! De somn sa nici nu vorbim ...si este mult mai spectaculos placerea nu se discuta...Bafta .. gentleman

Chiar nu are importanta cine este rapitorul suprem si nu era intentia mea sa intru in polemici pe aceasta tema. Cred ca mai importanta este placerea de a pescui si senzatiile placute pe care le traim cand avem in drill un rapitor (fie el: stiuca , avat, somn, pastrav............sau orice alt peste). Sunt de acord si cu tine Hanumanfish mai am multe de invatat in arta pescuitului, dar cred ca toti mai avem de invatat si nimeni nu este atotstiutor decat Creatorul Suprem. As dori ca pe acest forum sa avem dialoguri despre tehnici de pescuit sau noi locuri de pescuit, sa facem schimb de experienta, chiar daca unii sunt la un nivel mult mai avansat toti avem de invatat unii de la altii. Nu este in intentia mea sa supar sau sa jignesc pe nimeni de pe acest forum, nu de asta m-am inscris aici.

ALIN76

Numarul mesajelor : 8
Localizare : Oradea
Ocupatia : plimbator de voblere prin apa
Data de inscriere : 07/07/2010

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 3 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Hanumanfish Joi Oct 07, 2010 9:06 am

In detrimentul fiecarui pescar vine ziua cand citeste obiceiul unui rapitor sau peste pasnic ( care la randul lui va devenii rapitor ) Dupa spusele pescarilor si a cartilor de specialitate.In aceste saptamani stiuca ataca mai fin ,prefera pesti de dimensiuni mai mici si asta din cauza ca isi schimba dantura ,am prins stiuci in ultimele zile cu momeli artificiale de dimensiuni medii 4-7 cm suple recuperate cu viteza lenta, oscilanta sau wobler mic pana in 5 cm max 7 cm .Oscilante indicate sunt cele usoare 5-9 gr ,am prins si cu Minnow spoon antibradis recuperat aproape de fundul apei .Sa nu uitam ca norocul bate orice idee despre tehnici . Very Happy

Ps: @ ALIN76

Nu am avut intentia de a polemiza ,doar mi-am exprimat punctul de vedere privind pescuitul la rapitor ,dupa cum ai vazut si ai citit propun ca doritorii ,sa ajunga sa prinda rapitori de renume somn,salau,stiuca,etc .Avatul in acest anotimp este foarte greu de prins ,are o tehnica dar este cu totul altfel decat cele de primavara -vara .Indicat ar fi twistere albe si verzi forma rama jigul 5-10 gr in ape mai adanci .Si se prinde noaptea cu poppere in apropierea malului chiar si clean .Referitor la nivelul avansat si cu invatatul de la altul ,da exista dar pana la un anumit nivel si in sport unul este mai si altui nu ,ca exista oameni care spun ca invata in continu ,aptitudinea se poate dezvolta prin vointa,am vazut si eu pescar mai bun decat mine si il admir ,nu ma supar daca imi spune sau imi destainuie ceva despre tehnici de prindere . Cu respect si va doresc fire intinse si rabdare. Very Happy
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 3 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  mihai Vin Dec 24, 2010 9:59 am

Mie imi place mult stiuca si stilul asta spinning , dar sunt un incepator (foarte incepator) in domaniul asta . Oricum as vrea sa stiu daca imi poate de cineva informatii unde ar fi un loc bun de pescuit la stiuca in Jud Bihor, si cum anume ar trebui sa pescuiesc si cu ce . Eu am mai incercat sa pescuiesc la lingurita dar nu am reusit sa prind niciodata nimic , cred totusi ca locul e cel mai important apoi restul ...de prins am prins cu pestisor viu dar nu-i senzatia ca si la lingurita sau vobler

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 3 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Cata_lin Vin Noi 04, 2011 1:03 pm

Cata_lin
Cata_lin

Numarul mesajelor : 27
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar Amator
Data de inscriere : 14/01/2011

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 3 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  colaps Vin Noi 04, 2011 1:55 pm

....de drogat Smile pacat de stiuca Smile
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 3 Empty da..

Mesaj  SmYLe Mier Feb 08, 2012 3:54 pm

bine zici colaps..
sarmana stiuca Evil or Very Mad
sper sa prind si eu 1 apropiata marimi acestuia Smile bounce bounce
SmYLe
SmYLe

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Ocupatia : Frizer
Data de inscriere : 05/02/2012

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem - Pagina 3 Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum